امضاي لايحه ساختار جديد دولت از سوي ناصرالدين شاه قاجار(1251 ش)

امضاي لايحه ساختار جديد دولت از سوي ناصرالدين شاه قاجار(1251 ش)...
rasekhoon.net 23/10/1872 تاریخ

کلیدواژه ها:#ارتباط، #ایران، #دربار، #دولت، #سلطنت، #سپهسالار، #شاه، #صدراعظم، #قاجار، #قانونی، #مشیرالدوله، #ناصرالدین_شاه، #وزیر

امضای لایحه ساختار جدید دولت از سوی ناصرالدین شاه قاجار(1251 ش)
مشیرالدوله ، صدراعظم ناصرالدین شاه ، در روزهای پایانی اولین سال صدارتش ، لایحه‏ای به ناصرالدین شاه تسلیم و در آن ، اصول تشكیلات جدید دولت ایران را پیشنهاد نمود. در مقدمه این لایحه ، به منظور اینكه شاه گمان نكند كه قصد محدود ساختن اختیاراتش در بین است ، نام یكایك تشكیلات دولت ایران را دربار اعظم خواند و با این مقدمه ، تشكیلات دولت را كه دارای نه وزیر و یك صدراعظم بود ، با حدود اختیارات صدراعظم و هر یك از وزیران به تفصیل ذكر كرد.

وزارت‏خانه‏ های نه‏گانه عبارت بودند از: وزارت داخله ، خارجه ، جنگ ، مالیه ، عدلیه ، علوم ، فواید عامه ، تجارت و زراعت و دربار. وی با تعیین یك وزیر برای بررسی امور دربار سلطنت ، امور دربار نیز را زیرنظر صدراعظم قرار داد. در این هیئت دولت ، صدراعظم ، برجسته‏ترین فرد بود. نكته مهم دیگر مسئوولیت وزیران در مقابل صدراعظم و قطع ارتباط مستقیم آنها باشاه است. ناصرالدین شاه ، لایحه سپهسالار را پسندید و با امضای آن ، بدان اعتبار قانونی بخشید.
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

درگذشت میرزا آقاسی: خزانه‌ خالی و مملکت بلاتکلیف...
donya-e-eqtesad.com 01/08/1849 تاریخ
نگاهی به زندگی و صدارت میرزا آقاسی خزانه‌ خالی و مملکت بلاتکلیف محسن فیض‌اللهی: روزی که در ماکو مشغول زراعت بود فهمید مردی دگر باید و کاری دگر خواهد، ...ادامه مطلب»

آقا رضا خان عکاسباشی اقبال‌السلطنه: نخستین عکاس حرفه‌ای ایرانی...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۳/۰۷/۰۴ مردم
آقا رضا خان اقبال‌السلطنه(متولد ۱۲۵۹ قمری) ملقب به آجودان مخصوص و عکاس‌باشی، نخستین عکاس حرفه‌ای ایرانی بود. پدربزرگش یهودی و اهل اصفهان بود و پدرش (...ادامه مطلب»


EOF