مجلس از توضیحات ظریف قانع شد

مجلس از توضیحات ظریف قانع شد ...
dolat.ir ۱۳۹۳/۱۰/۱۶ سیاست

کلیدواژه ها:#، #Dolat.ir، #آذر، #اراک، #اروپایی، #استقلال، #اسلامی، #اشغال، #اعتبار، #افکار، #اقتصاد_مقاومتی، #امام، #انتخابات، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #ای_ایران، #ایران، #ایران_هراسی، #ایرانی، #ایرنا، #باهنر، #برنامه_هسته_ای_ایران، #بسیج، #بهمن، #تاریخ، #تحریم، #تیرماه، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جهانی، #جواد_ظریف، #حضرت، #خانه، #خدا، #خرداد، #دارایی، #دانشمندان، #دولت، #دیوان، #رژیم_صهیونیستی، #زندگی، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سلاح، #سیاست، #سیاست_خارجی، #سید_حسین_نقوی_حسینی، #شورای_امنیت، #صادرات، #صدا_و_سیما، #صنعتی، #طراحی، #غربی، #غزه، #غیرقانونی، #فردو، #فرهنگ، #فلسطین، #قانونی، #مجلس، #مجلس_شورای_اسلامی، #مجمع، #مجمع_عمومی، #مجمع_عمومی_سازمان_ملل، #مردم، #مردم_ایران، #مرز، #مستند، #مشهد، #مقاومت، #مقدس، #ملت، #ملل_متحد، #موافقت، #میز، #نتانیاهو، #نمایندگان_مجلس، #نیویورک، #وزارت_امور_خارجه، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_خارجه، #وین، #پایگاه_اطلاع_رسانی_دولت، #پرده، #پروتکل_الحاقی، #چراغ، #ژنو، #کشتار_جمعی، #کنگره


پس از پاسخ وزیر امور خارجه به سوالات نمایندگان؛
مجلس از توضیحات ظریف قانع شد
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه گفت: دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای هیچ هدف سیاسی و جناحی را در مذاکرات دنبال نکرده و نخواهد کرد.
ظریف که در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس برای پاسخگویی به سوالات جمعی از نمایندگان مجلس حضور یافت ، افزود: بنده کمترین ، با بیش از سه دهه مطالعه و تجربه و تدریس در سیاست خارجی عمیقا اعتقاد دارم که جناحی شدن سیاست خارجی نقطه بی بازگشت شکست آن است و هزینه کردن از منافع ملی برای اهداف جناحی و سیاسی ، گناهی نابخشودنی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا ، وزیر امور خارجه گفت: به همین دلیل بحث هسته ای بر مبنای فتوای درخشان مقام معظم رهبری طراحی شده و به عنوان یک امر ملی و فراجناحی پیگری می شود و ما از منافع همه مردم دفاع می کنیم و اهداف عالی کشور را مد نظر قرار می دهیم و یقین دارم همه برادران و خواهران در خانه ملت هم همین هدف را دنبال می کنند.

سوالات کریمی قدوسی و 40 نماینده از ظریف
سید حسین نقوی حسینی پس از حضور ظریف در جلسه علنی مجلس ، گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را درباره این سوالات قرائت کرد چرا که این سوال ابتدا در این کمیسیون مطرح شده بود و از آنجا که سوال کنندگان از پاسخ های ظریف قانع نشده بودند ، در جلسه علنی امروز مطرح شد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گزارش این کمیسیون مبنی بر پرسش جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد و پرسش مشترک 40 نفر از نمایندگان را از وزیر امور خارجه قرائت کرد.
وی ادامه داد: سوال اول مبنی بر این است که دلیل نادیده گرفتن مصادیق حقوق هسته ای ملت ایران در موافقتنامه ژنو چیست؟ سوال دوم: آیا وقت آن نرسیده با پشتوانه این ملت انقلابی و شهدای این مرز و بوم در مقابل اهانت های مقامات آمریکا و رفتارهای غیردیپلماتیک مقامات متبکر غربی عکس العمل انقلابی در وزن وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نشان بدهید و از خوشبینی به این مقامات فریبکار و غیر قابل اعتماد غربی و آمریکایی بکاهید؟
نقوی حسینی گفت: سوال کریمی قدوسی از وزیر امورخارجه که در تاریخ 5 آذر از هیات رییسه مجلس جهت بررسی به کمیسیون ارجاع شده بود در جلسه 19 آذرماه مورد بررسی قرار گرفت و کریمی قدوسی در شرح سوال آورده که موافقت نامه ژنو محورهایی را به امضای طرفین رسانده که عملا حقوق هسته ای ملت ایران را نادیده گرفته و مقدمه ای را فراهم کرده که در درازمدت کل برنامه های صلح آمیز هسته ای را به طور جدی تهدید و زیر سوال برده است؟
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: دکتر ظریف در پاسخ به این پرسش با اشاره به این نکته که یقین داشته باشید که از حقوق ملت و فرمایشات رهبر معظم انقلاب کوتاه نخواهیم آمد ادامه داد که محدودیت ها تنها در بازه زمانی مذاکرات است؛ کریمی قدوسی نهایتا از پاسخ وزیر قانع نشد و کمیسیون قلمرو سوال را ملی تشخیص داد.
نقوی حسینی تصریح کرد: سوال مشترک 40 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزیر خارجه در تاریخ 21 اسفندماه سال گذشته از هیات رییسه مجلس شورای اسلامی جهت بررسی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع شده بود که برای سومین بار در دستور جلسه 25 خرداد سال جاری مورد بررسی کمیسیون قرار گرفت ولی به دلیل حضور نداشتن کریمی قدوسی به نمایندگی از نمایندگان سوال کننده تقاضای ارجاع سوال جهت بررسی به جلسه علنی را داشت ، کمیسیون نیز مستند به تبصره 1 ماده 210 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و درخواست نماینده مراتب را جهت بررسی ارسال کرد و کمیسیون این سوال را نیز ملی تشخیص داد.

ظریف: مذاکرات چهره تعامل گرا و باثبات ایران را نشان داد
وزیر امور خارجه در ابتدای سخنانش در پاسخ به این سوالات گفت: خدمت مردم بزرگ ، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی عرض سلام و ادب و احترام دارم و از برادر عزیزم جناب آقای کریمی قدوسی و سایر دوستان که این فرصت را برای بنده فراهم کردند که یکبار دیگر در محضر مردم و نمایندگانشان حضور پیدا کنم ، تشکر می کنم و ایام ولادت باسعادت پیامبر بزرگ اسلام و آغاز هفته وحدت را به همه تبریک می گویم.
ظریف اضافه کرد: برادران و خواهران عزیز! قدرت ایران از عوامل متعدد طبیعی ، انسانی ، اعتقادی ، دفاعی و سیاسی نشات می گیرد که برجسته ترین آن فرهنگ استقلال طلبی ، عزت مداری ، اعتماد به نفس و مقاومت مردم دلاور ایران است که همانا گفتمان اصیل انقلاب اسلامی ، یادگار امام راحل و تاکید مکرر رهبر معظم انقلاب است ، قدرتی که تمام ابزارها و حربه ها علیه این ملت دلاور را ناکارآمد ساخته است.
وی ادامه داد: به جاست که همین جا ، به روان پاک شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی که عالی ترین و والاترین نماد این قدرت عظیم هستند ، درود برفرستیم و از روح بلندشان مدد جوییم.
ظریف گفت: برادران و خواهران گرامی! در شرایط انتقال کنونی جهانی که منابع قدرت و نفوذ ، چند بعدی و متکثر شده اند ، برخورداری از این منبع عظیم قدرت معنایی توان حضور و نقش آفرین موثر و جدی در صحنه منطقه ای و جهانی را به جمهوری اسلامی ایران بخشیده است.
وی تصریح کرد: عجیب نیست که بدخواهان ایران ، اسلام و انقلاب با هراس از این توانمندی برای اعمال این قدرت و نفوذ ایران مانع تراشی کنند.
وی یادآور شد: آخرین ترفندی که برای این منظور ، برنامه ریزی و برای مدت نسبتا طولانی اجرا کردند ، تهدید انگاری و تهدید نمایی برنامه صلح آمیز هسته ای ایران بود که با دو هدف عمده طراحی شده بود.
وزیر امور خارجه توضیح داد: نخست ترسیم چهره ای ناامن و خطرناک از ایران که صلح و امنیت بین المللی را به خطر می اندازد و دوم تضعیف توان اقتصادی ، دفاعی و صنعتی کشور و تحمیل فشار بر مردم خوب ما از طریق تحریم های ظالمانه ، نامشروع شورای امنیت ، دوجانبه و چند جانبه است.
وزیر امور خارجه گفت: مردم دلاور ایران با مشارکت گسترده و آگاهانه در انتخابات ریاست جمهوری و با پشتیبانی هوشمندانه از رویکرد تدبیر و اعتدال ، زمینه ورود جمهوری اسلامی ایران به مذاکرات هسته ای را فراهم کردند.
رییس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران تصریح کرد: این مذاکرات از یک سو چهره ای تعامل گرا ، باثبات و قدرتمند از ایران نشان داد و از سوی دیگر از گسترش تحریم ها جلوگیری کرد و در ساختمان تحریم ها خلل انداخت.

به اقرار دوست و دشمن ، ایران عامل ثبات و امنیت است
ظریف اظهار داشت: با ابتکار سیاسی ایران ، آنها که در کوره ایران هراسی می دمیدند و با هدف مهار ایران ، افراط گرایی و فرقه گرایی را تقویت می کردند اکنون در دام چاله کوررنگی استراتژیک خود گرفتار شده اند.
رییس دستگاه دیپلماسی گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز به اقرار دوست و دشمن نه مشکل منطقه که عامل ثبات و امنیت است.
وی تصریح کرد: سیاست های بصیرت آمیز جمهوری اسلامی ایران تحت هدایت مقام معظم رهبری سبب شد که حتی دولتمردان آمریکایی به نقش مهم ایران در تحولات منطقه اذعان کنند.
وزیر امور خارجه اضافه کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی توانسته است در پی توافق ژنو با فضاسازی های خصمانه و بهانه جویی های هر روز علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی مقابله و سهم کوچکی در ارتقای امنیت و اقتدارکشور ایجاد کند و این جزئی از وظایف قانونی و ذاتی دستگاه دیپلماسی است.
وی گفت: رهبر فرزانه انقلاب در دیدار امسال با سفرای خارجی فرمودند « یک دیپلماسی هوشمندانه و فعال می تواند دستاوردهای بسیار مهم سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی به همراه بیاورد که با هیچ حرکتی از جمله جنگ های پرهزینه و پرخطر حاصل نمی شود. این نشان دهنده وزن و جایگاه دستگاه دیپلماسی در مجموعه مدیریت یک کشور است ، قدرت هایی تلاش کردند با زور و اسلحه منافع خود را تامین کنند که ناکام ماندند اما کسانی با ظرافت و هوشمندی و تحرک توانستند منافع خود را به خوبی تامین کنند. »
وی ادامه داد: من به شما اطمینان می دهم که دولت و تیم مذاکره کننده هیچ هدف سیاسی و جناحی را در مذاکرات هسته ای دنبال نکرده و دنبال نخواهد کرد.
ظریف افزود: بنده کمترین ، با بیش از سه دهه مطالعه و تجربه و تدریس در سیاست خارجی عمیقا اعتقاد دارم که جناحی شدن سیاست خارجی نقطه بی بازگشت شکست آن است و هزینه کردن از منافع ملی برای اهداف جناحی و سیاسی گناهی نابخشودنی است.
وزیر امور خارجه گفت: به همین دلیل بحث هسته ای بر مبنای فتوای درخشان مقام معظم رهبری طراحی شده وبه عنوان یک امر ملی و فراجناحی پیگری می شود و ما از منافع همه مردم دفاع می کنیم و اهداف عالی کشور را مد نظر قرار می دهیم و یقین دارم همه برادران و خواهران در خانه ملت هم همین هدف را دنبال می کنند.

کریمی قدوسی: ادامه مذاکرات مورد اجماع ملی است
پس از توضیحات ظریف ، جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تشریح جزئیات سوالات خود از وزیر امورخارجه گفت: مقام معظم رهبری در آغاز راه جدید مذاکرات هسته ای استراتژی مهمی را مطرح فرمودند به این شکل « ما از مسئولان خودمان که دارند در جبهه دیپلماسی فعالیت می کنند قرص و محکم حمایت می کنیم » و بلافاصله فرمودند « اما ملت بیدار باشند و بداند که چه اتفاقی دارد می افتد تا بعضی تبلیغات چی های مواجب بگیر دشمن و بعضی تبلیغاتچی های بی مزد و مواجب از روی ساده لوحی نتوانند افکار عمومی را گمراه کنند » .
وی مصادیق این تبلیغاتچی ها را روزنامه هایی عنوان کرد که بعنوان پایگاه دشمن در داخل و سایر رسانه های ضدانقلاب در خارج در یکسال گذشته انجام دادند.
عضو کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی ادامه داد: ظرف این مدت ، چهار بیانیه با بیش از 1000 امضا در مورد هسته ای از ناحیه نمایندگان صادر شد ، ده ها تذکر ، بیش از 10 سوال ، ده ها نطق ، صدها خطبه توسط ائمه جمعه ، صدها مصاحبه ، هزاران مقاله و همایش و حماسه بزرگ مثل راهپیمایی 22 بهمن سال گذشته برای دفاع از حقوق مسلم ملت به صحنه آمدند.
نماینده مردم مشهد در مجلس اضافه کرد ما از تیم مذاکره کننده ی هسته ای تقدیر و تشکر می کنیم و بار دیگر از این جایگاه خانه ملت اعلام می کنیم که در مورد مذاکرات هسته ای در ایران بر روی آن اجماع ملی وجود دارد.
کریمی قدوسی به تشریح سوالات متعدد خود از ظریف پرداخت و این سوالات را چنین برشمرد: 1- چرا با وجود اینکه از مذاکره دو جانبه با آمریکاییها منع شده بودید بار دیگر در وین 8 آن را تکرار کردید؟
2- در مقاله تان در روزنامه لوموند در تیرماه جاری خطاب به غربی ها نوشتید ما آمدیم تا با کاهش توانمدی هایمان از شما رفع نگرانی کنیم و این برنامه با مشورت دانشمندان هسته ای غیر ایرانی تهیه شده است؟ مقاله شما توسط وزارت خارجه خودمان ترجمه شده و در سایت است.
3- چرا اکثر وقت مذاکرات در یکسال گذشته متوجه مذاکره با آمریکا شد و سایر کشورهای 5+1 در اولویت دوم قرار گرفتند؟
4- چرا در جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در مورد مذاکرات گفتید که اگر با ما کنار نیایید 16 ماه بعد مردم در انتخابات مجلس آینده به جریان ضد غربی رای می دهند ، مگر شما غربی هستید که قرار است جریان ضد غربی بیاید؟
5- چرا هیچ وقت تلاش نکردید یکی از مذاکرات هسته ای را به شرق و کشورهای آسیایی بکشید و دائم در نیویورک و ژنو هستید؟
6- چرا تهدید و توهین ها رو بی جواب گذاشتید و چرا گزارش رسمی در داخل به مردم ایران ندادید که توافق چگونه اجرایی شد؟ 7- چرا طرف مقابل تعهدات خودشان رو نادیده گرفتند؟ 8- از تحریم ها رفع اثر نکردند. چرا شما اقدام بازدارنده انجام ندادید؟
9- چرا در توافق ژنو در همان گام اول همه فاکتورهای اقتدار را یکجا به طرف مقابل دادید و امروز دست ملت ایران در چانه زنی ها خالی است؟
10- چرا در سفر اشتون اجازه داده شد با عناصری از فتنه گران ملاقات شود؟ کمیسیون امنیت ملی کمیته ویژه ای تشکیل داد و گزارش آن را به صحن فرستاد و این کمیته تشخیص داد که این کار با اجازه و چراغ سبز شما بوده است؟
11- بیش از ده ماه از مذاکرات گذشته و سه چهارم وقت را به مباحث فنی اختصاص دادید و وارد مسائل تحریم در آخر شدید که فرصت رو به اتمام بود و طرف شما می خواست از بحث تحریم سریع عبور کند.
12- چرا تلاش شد صدا و سیما ، روزنامه ها و رسانه های ارزشی از اطلاع رسانی و تحلیل مذاکرات خودداری کنند؟
13- چرا می گویید رهبری در جریان جزئیات مذاکرات هستند و مسائل ریز را در جریان هستند در حالیکه این واقعیت ندارد و ریز مسائل به تیم مذاکره کننده واگذار شده است؟
14- چرا با وجود تشدید تحریم ها از طرف مقابل که برخلاف اصول توافق بود مذاکرات را ادامه دادید و هیچ اقدام مقابله به مثلی انجام ندادید؟
15- چرا می گویید این مذاکرات بود که به ملت ایران عزت داد و می گفتید که یک ایرانی به من گفت: حالا دیگر به عنوان ایرانی سرم را بلند می کنم که ایرانی هستم. تمامی مبانی عزت و اقتدار ملت را در 36 سال نادیده می گیرید و مذاکرات خودتان را منشا عزت می دانید؟
16- چرا زمانی که 10 روز از حمله به غزه و جنایات رژیم صهیونیستی گذشته شما در ژنو نشستید و قدمی موثر برای مقابله با این جنایت انجام ندادید؟
17- چرا در توافق ژنو تصویب پروتکل الحاقی را تعهد داده اید در حالیکه اجازه آن را نداشتید؟
کریمی قدوسی بقیه سخنان خود را به پس از اظهارات وزیر امورخارجه کشورمان موکول کرد.

ظریف: هدف تحریم های ظالمانه تضعیف و فرسایش توان اقتصادی و علمی است
ظریف در بخش دوم سخنان خود گفت: بنده یکبار دیگر از برادر عزیزم جناب آقای کریمی قدوسی و سایر سوال کنندگان تشکر می کنم مخصوصا برای موضع ملی شان در حمایت از تصمیم اجماعی نظام برای ادامه مذاکرات. اجازه بفرمایید به جای پاسخ به برخی نکات مطروحه از سوی برادر عزیزمان جمله ای را از رهبر معظم انقلاب در سخنرانی اخیرشان در جمع مجمع عالی بسیج خدمت برادران و خواهران تقدیم کنم.
وی ادامه داد: حضرت آقا اینگونه فرمودند و به من اجازه بدهید قبل از اینکه جمله ایشان را بخوانم عرض کنم بنده و تیم مذاکره کننده همه وامدار لطف و حمایت و محبت رهبر معظم انقلاب و مهمتر از همه همانطور که خودشان به بنده فرمودند دعای ایشان برای تیم مذاکره کننده بودیم و هستیم و یقینا خودمان را لایق این میزان بزرگواری ، محبت و لطف و عنایت ایشان نمی دانیم.
وزیر امور خارجه گفت: رهبر معظم انقلاب در جمع بسیجیان فرمودند و نقل قول می کنم « هیات مذاکره کننده ما حقا و انصافا پرتلاش و جدی هستند. ایستادگی می کنند ، با منطق حرف می زنند ، زیربار حرف زور نمی روند ، دارند کار می کنند ، این را هم همه توجه داشته باشند ، حالا همه جزییات و آنچه را در این گفت و گوها می گذرد غالبا مردم مطلع نیستند » ، نه اینکه ایشان مطلع نیستند؛ « با جدیت ، منطق ، دلسوزی دارند کار می کنند و منطقی عمل می کنند. » پایان نقل قول از رهبر معظم انقلاب بعد از تمدید مذاکرات در آذرماه گذشته.
وی ادامه داد: برادران و خواهران گرامی! بنده و همکارانم در وزارت امور خارجه همواره به دنبال فرصت سازی به منظور تقویت اقتدار ملی بوده ایم؛ برادر گرامی جناب آقای کریمی قدوسی سال گذشته که من در اینجا حاضر شدم سخنم را با این نکته شروع کردم که ایران اسلامی قدرتمند است ، برادران و خواهران قدرت ایران را باور کنید.
ظریف افزود: هیچگاه نگفته ایم که این دولت ، یا دولت قبلی ، یا دولت قبل تر از آن برای ایران اسلامی قدرت آورده است ، قدرت ما نتیجه منابع مختلف قدرت ، لطف و ایمان به خدا ، مقاومت مردم و تلاش همه جانبه تمامی ارکان نظام در طول 35 سال است. این را در روز نخست رای اعتماد از شما برادران و خواهران گفتم و لذا هیچگاه ادعا نکردم که اقدامات ما برای کشور قدرت و اقتدار آفریده است ، آنچه که عرض کردم و امروز هم با افتخار تکرار می کنم این است که ما توانسته ایم موانعی را که بدخواهان برای این قدرت و اقتدار ایجاد کرده اند ، به لطف خدا ، اتکا به رای مردم و با حمایت رهبر معظم انقلاب از سر راه برداریم و تیرشان را به سنگ بزنیم و این اهداف را با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب دنبال کرده ایم.
وی ادامه داد: نگاه به درون و اتکای به توان بی نظیر مردم ، اقتصاد مقاومتی مبتنی بر تولید و کارآفرینی ، توانایی دفاعی ، حضور موثر ، سازنده و نقش آفرین در صحنه منطقه ای و جهانی و از همه مهمتر انسجام ملی شالوده اقتدار کشور را تشکیل می دهد.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: حفظ عزت این مرز و بوم ، این مردم و دفاع از منافع این مردم و این کشورمستلزم مقابله همه جانبه و هوشمندانه در ابعاد سیاسی ، اقتصادی و بین المللی با تحریم هایی است که با هدف به زانو در آوردن این ملت طراحی شده است.
وی با بیان اینکه همگان می دانند که هدف تحریم های ظالمانه تضعیف و فرسایش توان اقتصادی و علمی و تحمیل هزینه های ناروا بر مردم و اقشار آسیب پذیر ما است ، ادامه داد: به لطف خدا و با درایت مسوولان عالی نظام و در راس همه رهبر معظم انقلاب ، با پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی ، از آسیب پذیری های کشور در برابر فشارها و نوسانات بین المللی کاسته شده است.
ظریف تاکید کرد: وزارت خارجه هم به سهم خود حمایت از اقتصاد مقاومتی را در مهمترین اولویت برنامه کاری تمامی سفارتخانه ها و دستگاه ها قرار داده است و در این زمینه سهم خود را ایفا کرده است و انشاءالله در آینده نیز ایفا خواهد کرد.
وی گفت: همزمان در کنار همه این اقدامات که - به نظر من اقدامات مبتنی بر اقتصاد مقاومتی اصل کار ما است ، - اما همزمان به عنوان دستگاه دیپلماسی که وظیفه پیگیری سیاست خارجی را عهده داریم ، با مذاکرات هوشمندانه هسته ای از اجرای طرح های تصویب شده محافل صهیونیستی و تندورهای آمریکایی که با هدف به صفر رساندن صادرات نفت ایران تولید و تصویب شده بود ، جلوگیری و بخشی از دارایی هایی به ناحق حصر و ضبط شده این مردم مظلوم به کشور بازگردانده شد.
رییس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه به لطف خدا فشارهای روانی ناشی از روند صعودی تحریم ها برداشته شد ، گفت: مردم ما امروز در آرامش در فضای اقتصادی و روانی در جامعه زندگی می کنند.
ظریف تصریح کرد: فضای منفی بین المللی که با استفاده از تحریم ها رو به گسترش بود ، امروز به میزان قابل توجهی فروپاشیده و ساختمان تحریم ها متزلزل شده و کشورهای عمده ، اقتصادهای بزرگ جهان ، بنگاه های کلان اقتصادی بین المللی ، امروز پشت در خانه این ملت صف بسته اند تا با این ملت تعامل کنند.

امروز هیچ عاقلی از جنگ با ایران و اینکه همه گزینه ها روی میز است ، سخن نمی گوید
وزیر امور خارجه گفت: امروز بستر رشد و توسعه کشور در همه زمینه های علمی ، فناوری ، کار ، سرمایه گزاری و تولید فراهم است و هیچ عاقلی از جنگ با ایران و اینکه همه گزینه ها روی میز است سخن نمی گوید.
وی افزود: امروز بحث ما با دنیا درباره زمان و نحوه رفع تحریم هاست اگرچه به نظر بنده و هر حقوقدان بی طرفی ، تمام تحریم ها غیرقانونی اند وبه ناحق وضع شده اند و باید همگی برداشته شوند.
ظریف ادامه داد: سیاست ما در مذاکرات ، پافشاری بر غیرقانونی بودن تحریم هاست و امروز طرف های مذاکره ما و سایر بازیگران جهانی این نکته را دریافته اند که برای رسیدن به توافق با ملت بزرگ ایران باید همه تحریم های ظالمانه رفع شود چرا که تحریم میوه ای جز نفرت و کینه به بار نمی آورد و هیچ خللی در عزم راسخ ملت ما برای پیگیری حقوق و دستاوردهایشان در حوزه فناوری ایجاد نمی کند.

کسی راجع به غنی سازی خارج از ایران صحبت نمی کند
وی تصریح کرد: امروز اصل غنی سازی مورد مذاکره نیست و در توافق ژنو هم بر آن تاکید شده استو تمامی مذاکرات ما بر خلاف تمامی تحلیل هایی که بعد از توافق ژنو انجام شد و بنده و همکارانم در برابر آن به خاطر منافع ملی سکوت کردیم و خواهیم کرد راجع به میزان غنی سازی است.
وزیر خارجه افزود: کسی در مذاکرات راجع به غنی سازی خارج از ایران صحبت نمی کند تنها صحبت از میزان غنی سازی است چرا که امروز غنی سازی و حرکت به سمت غنی سازی صنعتی به عنوان یک واقعیت مسلم برای همه حاصل شده است و دیگر کسی نسبت به آن تردیدی ندارد.
وی افزود: همه این دستاوردها به مدد مقاومت مردم و تلاش دانشمندان هسته ای و خون پاک شهدای هسته ای به دست آمده است که به روح آنها درود می فرستیم.
ظریف گفت: برادران و خواهران عزیز! امروز کسی از تعلیق غنی سازی یا تعطیلی فردو و اراک صحبت نمی کند و کارشناسان توانمند ما در مذاکرات کارشناسی با همتایان خود در گروه 1+5 مسوول مباحث ریز فنی هستند و در مورد جزئیات ادامه کار تاسیسات هسته ای ایران با آنها گفت و گو می کنند.
وی اضافه کرد: به حول وقوه الهی و به مدد همدلی مردم ، کارشناسان ایران در بحث های سیاسی و فنی در مقابل کارشناسان کارکشته پیشرفته ترین کشورهای هسته ای جهان کم نیاوردند.
ظریف گفت: البته در این شرایط نباید تعجب کرد و یا حتی نگران شد که طرف های مذاکره ما ادعاهایی برای اقناع افکارعمومی خود و مهمتر از آن ساکت کردن گروه های فشار داخلی و خارجی مطرح کنند. مثلا بگویند با تفاهم هسته ای ، امنیت رژیم صهیونیستی افزایش یافته است.
رییس دستگاه دیپلماسی کشور گفت: امروز دیگر رهبران غربی هم به عنوان ترجیع بند سخنانشان از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران به عنوان برنامه سلاح هسته ای یاد نمی کنند و نتانیاهو در این ادعا در دنیا منزوی شده است.
وی افزود: امروز حتی رهبران آمریکا و غرب در صحبت راجع به ایران بر مخالفت جمهوری اسلامی با سلاح های کشتار جمعی مبنی بر فتوای درخشان مقام معظم رهبری تاکید می کنند.
ظریف گفت: ادعای تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای یک توهم بزرگ و یک دروغ هراس افکن در حمایت از رژیم صهیونیستی بوده است.
وی ادامه داد: القای بمب هسته ای ایران ، کوشش رژیم صهیونیستی برای تداوم اشغال و تجاوز و کشتار است و با بی اعتبار شدن این پیش فرض ایران ستیزانه القایی رژیم صهیونیستی ، اکنون اسرائیل خود را در برابر فلسطینیان ، مسلمانان و مردم جهان بی دفاع می بیند.
ظریف افزود: بی جهت نیست که نتانیاهو با عصبانیت و درماندگی ، جامعه جهانی را به دلیل تثبیت برنامه هسته ای ایران سرزنش و نکوهش می کند.
رییس دستگاه دیپلماسی گفت: زمانی نتانیاهو با نقاشی های مضحک خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ، دنیا را در برابر تهدید ایران بسیج می کرد و در هر سفر به آمریکا یک قطعنامه با تحریم های بیشتر علیه مردم مظلوم و دلاور ایران از کنگره آمریکا می گرفت اما دو سال است از این بازی خبری نیست.
وی ادامه داد: امروز تهدیدها و سیاست های نتانیاهو بی رمق و مجالسش از شنونده تهی شده است. این نتیجه سیاست های خردمندانه و هماهنگ جمهوری اسلامی ایران بوده که رژیم صهیونیستی را مجبور کرده است به جای مخفی شدن پشت پرده ایران هراسی و خطر انگاری ایران ، پاسخگوی رفتار ضد انسانی خود در برابر مردم مظلوم فلسطین باشد و هر روز با یک کشور اروپایی که دولت فلسطین را به رسمیت می شناسد دعوا کند و نگران عضویت فلسطین در دیوان بین المللی کیفری و ارجاع جنایات ضدبشری اش به این دیوان باشد.
وزیر امور خارجه گفت: در چنین شرایطی ، مقاومت علیه اسرائیل محکم تر و پایه های سیاست های ظالمانه و ضدانسانی رژیم صهیونیستی سست تر شده است.
ظریف ادامه داد: افتخار می کنم که امروز رژیم صهیونیستی در اهداف شوم خود علیه ایران ، اسلام و منطقه شکست خورده است و ما نقش کوچکی دراین پیروزی داشته ایم.
وی افزود: در مقابل ، امروز همه دنیا جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک بازیگر قدرتمند و منطقی که نه می توان نقش آنرا نادیده گرفت و نه ضروری است که نقش آن فراموش شود در نظر می گیرند.
رییس دستگاه دیپلماسی اظهار کرد: امروز هیچ کس ایران و دوستان ما را عامل و حامی کشتارهای فرقه ای نمی داند بلکه ایران قدرتمند ، برادران اهل سنت و تشیع را به عنوان مهمترین سد در مقابل آتش فرقه گرایی عوامل قدرت های خارجی و منطقه ای می داند.

اهل استدلالیم / حرف ناحساب نمی پذیریم
ظریف گفت: طرف های ما در مذاکرات ، امروز به خوبی درک کرده اند که جمهوری اسلامی ایران پایبند مذاکره و بیزار از ذلت است. ما اهل استدلالیم و حرف ناحساب نمی پذیریم.
وزیر امور خارجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در نشست با مجمع بسیج اشاره کرد و گفت: ایشان فرمودند « اگر حرف منطقی وسط بیاید حرفی نداریم ما حرف های منطقی را قبول می کنیم ، قرارهای عادلانه و عاقلانه را قبول می کنیم اما آنجایی که پای زورگویی و زیاده طلبی باشد نه جمهوری اسلامی ، از صدر تا ذیل هم مردمش هم مسوولیتش قبول نخواهند کرد. »

مجلس از توضیحات ظریف قانع شد
جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و 40 تن از نمایندگان از وزیر امور خارجه درباره مذاکرات هسته ای ، سوال کرده بودند. پس از توضیحات ظریف ، محمد رضا باهنر نایب رییس دوم مجلس که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت از نماینده مشهد سوال کرد که آیا از توضیحات وزیر قانع شده است ؟
کریمی قدوسی ابتدا گفته بود قانع نشده ام ولی رای گیری نکنید و ختم جلسه را اعلام کنید.
باهنر خطاب به وی گفت بر اساس آیین نامه شما باید به صراحت اعلام کنید که آیا قانع شده اید یا نه؟ ختم جلسه را کسان دیگری باید اعلام کنند.
نایب رییس دوم مجلس بار دیگر از کریمی قدوسی پرسید: آیا قانع شدید؟
کریمی قدوسی پاسخ داد: ولو اینکه یک نفر رای دهد ، قانع نشدم.
سپس باهنر از نمایندگان خواست در رای گیری شرکت کنند و نمایندگانی که از توضیحات وزیر خارجه قانع شده اند ، رای موافق و بقیه رای مخالف بدهند.
پس از انجام رای گیری ، از مجموع 229 نماینده حاضر در جلسه علنی ، 125 نماینده رای موافق ، 86 نماینده رای مخالف و 8 نماینده نیز رای ممتنع دادند. هچنین 10 نماینده در رای گیری شرکت نکردند.
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

حماسه سیاسی مردم در انتخابات زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۵/۱۱ اخبار
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد. به گزارش پایگاه...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»


EOF