محسن رضایی: برخی مخالفان برجام مشکوکند

محسن رضایی: برخی مخالفان برجام مشکوکند ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۱۶ اخبار

کلیدواژه ها:#، #Ion.ir، #آستانه، #آلمان، #آنلاین، #اتحادیه_اروپا، #ارتباط، #ارتش، #اروپا، #اسلامی، #اضطراب، #اعتراض، #اقتصاد_ایران، #اقتصاد_مقاومتی، #امام، #انقلاب، #انگلیس، #اوباما، #ایران، #ایران_دوستی، #بازار، #بخش_خصوصی، #برجام، #بعث، #بغداد، #بمباران، #بوش، #تاریخ، #ترکیه، #تصمیم_گیری، #تلگرام، #تهران، #توافق_هسته_ای، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جهانی، #حضرت، #حلبچه، #حمله_شیمیایی، #خانه، #خاورمیانه، #دفاع_مقدس، #دلار، #دمشق، #دولت، #دکتر_روحانی، #روحانی، #روشنفکر، #زندگی، #سازمان_ملل، #سوریه، #سپاه، #سیاست، #شاه، #شبانه_روزی، #شورای_امنیت، #شورای_عالی_امنیت_ملی، #عراق، #عربستان، #غزه، #فرانسه، #قالب، #قانون_اساسی، #قانونی، #قبل_از_انقلاب، #لبنان، #مجازی، #مجلس، #مجلس_شورای_اسلامی، #مجمع، #محور، #مدینه، #مردم، #مردم_ایران، #مرز، #مسلح، #مصدق، #مقاومت، #مقدس، #ملت، #میز، #نخود، #نظامی، #نقض_برجام، #وزیر، #وزیر_دفاع، #پرده، #پنتاگون، #کنگره، #کودتا

بیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مخالفان بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی دو دسته اند؛ برخی از آنها از روی دلسوزی سخن می گویند اما برخی از آنها مشکوکند و در هر حال بررسی برجام در مجلس موجب تقویت آن می شود.
ایران آنلاین/محسن رضایی در برنامه متن و حاشیه شبکه سوم سیما در پاسخ به سؤال مجری مبنی بر اینکه چرا گفتید که دوست دارید شما را با آقا محسن خطاب کنند افزود: من از این لفظی که حضرت امام در دوران دفاع مقدس به کار می بردند خاطرات زیادی برایم زنده می شود و آن خاطرات بخش مهمی از زندگی من را تشکیل می دهد و علاقه دارم با همان لفظ خودمانی و مردمی مرا صدا بزنند؛ البته هرکسی با هر لقبی دوست دارد من را صدا بزند مخالف نیستم.
در ادامه برنامه تصویر آیلان کودک سه ساله سوری به نمایش گذاشته و از میهمان برنامه پرسیده شد که چه نظری درباره این تصویر دارید؟
رضایی در پاسخ گفت: من ابتدا فکر کردم عروسک است بعد که اخبار را پیگیری کردم یاد آیه شریفه بای ذنب قتلت و یا به یاد بمباران شیمیایی حلبچه افتادم.
وی افزود: بسیاری از این کودکان را در کف خیابانها و بازار در بمباران حلبچه دیدم که شهید شده بودند.
رضایی گفت: چیز دیگری هم با دیدن این تصویر برای تداعی شد و تعجبم این است که قریب یک سال نوعی کودک کشی در دنیا راه افتاده است که از غزه شروع شد و در یمن ادامه یافت و اکنون در سوریه.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بالاخره عرش الهی به لرزه درخواهد آمد و دامن این جنایتکاران را خواهد گرفت.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه این عکس را کجا دیدید؟ گفت: در تلگرام.
رضایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا اینستاگرام شما تحت مدیریت خودتان است یا نه؟ افزود: سردبیر دارد اما برخی اوقات خودم پست می گذارم.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه شما مشغول شبکه های مجازی هستید به مزاح گفت: شما جوانان ما را به این راه کشانده اید.
مجری برنامه در ادامه وارد بحث توافق هسته ای و برجام شد.
وی از میهمان برنامه پرسید: ‌آیا شما برجام را مطالعه کرده اید؟ که رضایی در پاسخ گفت: بله زیاد مطالعه کرده ام.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در طول مذاکرات همواره از مشوقهای جناب آقای ظریف و دوستانشان بودم و تشویق می کردم که مذاکرات را با جدیت ادامه دهند و پشت گرمی به آنها می دادم اما پس از اینکه برجام نهایی شد جلسه خاصی با آنها نداشتیم.
مجری برنامه پرسید: این توافق در ایران و داخل آمریکا بررسی می شود؛ چرا سایر کشورهای مذاکره کننده این مذاکرات را دنبال نمی کنند؟
رضایی در پاسخ گفت: طرف اصلی مذاکرات ، ایران و آمریکا بوده اند و کشورهای دیگر مانند فرانسه ، آلمان و انگلیس طرف اصلی این بحثها نبودند.
وی افزود: حتی زمانی که فرانسه ، انگلیس و آلمان 12 سال پیش مذاکرات را با ایران شروع کردند آمریکاییها با کارشکنی هایشان موجب ملغی شدن مذاکرات شدند بنا بر این طرف اصلی در این مذاکرات ایران و آمریکا بوده و طبیعی است که رفتار ما و آمریکا بیشتر درباره برجام مهم باشد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا اینقدر درباره بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی ، حساسیت وجود دارد؟ گفت: این بررسیها دو گونه است برخی که مخالف بررسی برجام در مجلس هستند نگرانند که اگر مجلس برجام را تصویب کرد این یک حکم قانونی شود و دست و پای دولت در آینده بسته شود.
رضایی ادامه داد: گروهی دیگر هستند که نمی خواهند مجلس به برجام ورود کند تا محدودیتها و یا شرایطی برای اجرا شدن برجام نوشته نشود.
وی گفت: گروه دوم از نظر من مشکوکند اما گروه اول افرادی دلسوز هستند.
رضایی تصریح کرد: گروه دوم بدون استدلال و منطق مانع بررسی برجام در مجلس می شوند و شاید قصدشان این باشد که آمریکاییها به هر شکل بخواهند برجام را اجرا کنند و ما موجب محدودیت این موضوع نشویم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بر اساس اصل 77 قانون اساسی هر نوع توافق بین المللی باید در مجلس بررسی شود و قرار نیست این توافقها امضا شود چرا که هر نوع توافقی که بخواهد در ایران عملیاتی شود و برای ایران ایجاد تعهد کند چه امضا شده و چه امضا نشده باشد باید در مجلس طرح شود.
وی گفت: اگر عده ای که مخالف طرح برجام در مجلس هستند معتقدند که این برجام هیچ تعهدی برای ایران درست نمی کند پس برجام هیچ خاصیتی ندارد اما اگر معتقدند تعهدی ایجاد می کند پس بگذارند طبق قانون اساسی عمل شود.
رضایی افزود: امضا و توافق مجلس موجب تقویت این کار می شود.
وی گفت: شورای عالی امنیت ملی برجام را تصویب می کند و یا شرایطی خدمت رهبر معظم انقلاب پیشنهاد می شود؛ اینها رکن و رکنهای خوبی است حال اگر مجلس هم وارد عمل شود حسن این کار این است که برجام از درون مجلس و شورای عالی امنیت ملی بیرون می آید و به قول معروف دو قبضه می شود.
رضایی افزود: ما باید کاری کنیم تا 20 ـ 30 سال آینده نگویند ترکمانچایی نوشته شد و همچنین نگویند چیزی به دولت ایران تحمیل شد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی مراحل قانونی طی شود هم برای آینده تاریخ خوب است و هم برای اجرایی شدن.
رضایی افزود: البته لزومی ندارد مجلس عین آنرا تصویب کند و می تواند آنرا که تصویب کرد شرایطی را بگذارد و الزاماتی هم وارد کند.
شرایط برای سرمایه گذاران داخلی مساعد نشود خارجی ها هم نمی آیند
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی سرمایه گذاران داخلی از رکود ، مشکلات بانکی و‌ محیط نامناسب کسب و کار می نالند هیچ سرمایه گذار خارجی وارد ایران نخواهد شد.
مجری برنامه در ادامه از محسن رضایی پرسید: اگر نظر مجلس و شورای عالی امنیت ملی درباره برجام متفاوت بود چه باید کرد؟
رضایی در پاسخ گفت: در قانون اساسی همه راههای بن بست ، بسته شده است یعنی هیچ راه بن بستی در جمهوری اسلامی پیش نمی آید.
وی افزود: مثلاً‌ در چنین شرایطی اگر مسئله ای معضل شود رهبری می تواند آنرا حل کند و اگر مسئله ای نیاز به مصلحتی داشته باشد رهبری می تواند آنرا در ارجاع به مجمع تشخیص مصلحت نظام حل کند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اصلاً‌ ما در جمهوری اسلامی ایران با وجود رهبری هیچ نوع بن بستی نداریم.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه بالاخره تصمیم نهایی به عهده کیست؟ افزود: من فکر نمی کنم مشکلی بوجود بیاید اما نهایتاً اگر بن بستی به وجود آمد خدمت رهبر معظم ارجاع می شود؛ ایشان هم مصوبات شورای عالی امنیت ملی را نظارت و نهایی می کنند و اگر مصوبه مجلس شورای اسلامی هم معضلی را بوجود آورد ایشان می توانند آن معضل را حل و فصل کنند.
مجری برنامه پرسید: برداشت من این است که تصمیم گیری نهایی نه به عهده مجلس و نه به عهده شورای عالی امنیت ملی است؛ نظرتان چیست؟
رضایی در پاسخ گفت: من این را نمی گویم؛ تصمیم گیری نهایی به عهده مجلس و شورای عالی امنیت ملی است؛ من می گویم اگر اشکالی و بن بستی بوجود آمد بن بست شکنی در اختیار رهبر معظم انقلاب است.
مجری برنامه پرسید: برخی ها می گویند اگر قرار به بررسی متن مورد توافق بود باید قبل از انتشار آنرا می آوردند و تصمیم گیری می کردند نه حالا که توافقی شده است؛ نظرتان چیست؟
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پاسخ داد: مگر آمریکاییها این طور عمل می کنند؟ اکنون آقای اوباما نگران مصوبه کنگره است؛ پس آنها هم همین کار را می کنند و الآن مسئله برجام هم در آمریکا و هم در ایران بررسی می شود؛ آنها تصمیم خودشان را می گیرند و ما هم تصمیم خودمان را می گیریم.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه رد شدن برجام در آمریکا چه هزینه هایی برای اوباما دارد؟ گفت: قطعاً‌ اگر این رد شود آمریکا افول جدی در روابط بین الملل می کند چون همه قدرتهای بین المللی نشسته و به توافقی رسیده اند و اگر کنگره آمریکا آنرا رد کند حیثیت بین المللی آمریکا زیر سؤال می رود و دیگر آمریکا مانند گذشته نمی تواند قدرتهای دیگر را پشت سر خودش به توافقهای جهانی بکشاند و به صحنه بیاورد.
مجری برنامه پرسید: اگر در بررسی برجام به این نتیجه رسیدیم که یک جای کار ایراد دارد آنجا چه کار باید کنیم؟ از طرفی آقای عراقچی هم گفته است که ما باید یا همه برجام را بپذیریم یا همه را رد کنیم؛ باید چه کرد؟
رضایی در پاسخ گفت: حتماً مجلس شورای اسلامی برای این موضوع راهی دارد و می تواند شرایطی بگذارد.
وی افزود: رهبری معظم دیروز شرایطی را فرمودند که حتماً‌ مجلس رعایت می کند.
رضایی گفت: اینکه آمریکاییها می گویند چارچوب تحریمها حفظ می شود یعنی چه؟ آیا آنها می خواهند چماقی را بر سر اقتصاد ملی ایران نگه دارند؟
وی افزود: اگر قرار باشد سرمایه گذار اروپایی بخواهد کارخانه و تشکیلات اقتصادی در ایران احداث کند اما فکر کند که هر لحظه ممکن است تحریمها برگردد چه کسی می آید اینجا سرمایه گذاری کند؟ پس بنا بر این برجام یک مسئله و شکل اجرای آن مسئله ای دیگر است.
رضایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا در برجام همه تحریمها لغو شده و یا تعلیق رخ داده است؟ گفت: این در پرده ای از ابهام است و باید ببینیم کنگره آمریکا چه چیزی را تصویب می کند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا در متن برجام می توان برداشت کرد که تحریمها لغو می شود؟ افزود: حتماً این طور نیست چون دو طرف در بی اعتمادی بودند؛ ایران اعتماد نداشته و گفته است اگر شما هم کاری نکنید دوباره دستگاههای سانتریفیوژ را راه می اندازیم و آنها هم اعتماد نداشتند و گفتند ما هم تحریمها را برمی گردانیم.
وی گفت: اما عیب این کار در بحث اقتصاد است چرا که از نظر سیاسی اینها معادل هستند اما از نظر اقتصادی به نظر ماست. چرا که از نظر اقتصادی دولت آمریکا و انگلیس نمی خواهند اینجا سرمایه گذاری کنند.
رضایی گفت: آقای هاموند که آمده است اینجا ، حاضر نیست به برادر خودش هم یک دلار هم بدهد؛ حالا می آید همین طوری پول می دهد؟
وی افزود: این دولتمردان اروپایی که آمده اند خیلی مهم نیستند و مهم این است که آیا سرمایه گذاران اروپایی داخل ایران می آیند؟
رضایی گفت: آنها دو عامل را می بینند یکی اینکه شرایط داخلی اقتصاد ایران مناسب است یا نه؟ و دوم اینکه اصلاً‌ آیا تحریمها برمی گردد یا نه؟ ما در اقتصاد به این موضوعات ، ریسک سیاسی می گوییم که بعضاً‌ این ریسک سیستماتیک هم محسوب می شود.
وی افزود: یعنی اکنون اگر تصور برگشت تحریمها در ذهن بخش خصوصی اروپا باشد آنها دنبال پول و دلار خودشان هستند و به حرف هاموند توجه نمی کنند بلکه آنها به ریسک نگاه می کنند وقتی ببینند امکان دارد تحریمها دو سه سال دیگر برگردد بعید می دانم بیش از 30 ـ 40 میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری کنند.
رضایی گفت: من از نظر اقتصادی از دولتمردان کشورمان خواهش می کنم انتظاراتی در جامعه ایجاد نکنند که بعد مردم 5 ـ 6 ماه دیگر بگویند چه شد؟ و به گونه ای عمل نکنند که مردم بگویند شما که گفتید تحریمها برداشته می شود و سرمایه گذاری خارجی و فناوری می آید؛ پس چرا نیامد؟
وی افزود: بنا بر این دولت باید برجام را کامل کند یعنی دولت ما باید گام دیگری در برداشتن فشارهای ریسک آمیز و مخاطره آمیز برجام در بحث اقتصاد بردارد.
رضایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا معجزه اقتصادی بر ما شکل می گیرد یا نه؟ گفت: این برجام فقط تسهیلاتی را برای ما به وجود می آورد.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه یعنی آن مدینه فاضله ای که به قول برخی ها ایجاد می شود ایجاد نخواهد شد؟ افزود: نباید این صحبتها شود ، کسانی آگاهانه به عنوان طرفدار دولت مباحثی را مطرح می کنند اما اینها می خواهند زیر پای آقای دکتر روحانی را یک سیل و توفان عظیمی به راه اندازند؛ آنها باید بروند از اقتصاددانان سؤال کنند اما متأسفانه برخی آقایان روشنفکر سیاسی در هر زمینه ای اظهار نظر می کنند.
رضایی افزود: ما در دولت گذشته هم این گرفتاریها را داشتیم و اکنون دوباره یکسری روشنفکر پیدا شده اند و بدون استدلال و منطق درباره مسائل اقتصادی اظهار نظر می کنند.
وی گفت: اگر می خواهید سرمایه گذاری صورت گیرد باید ریسک تحریمها کاملاً‌ برداشته شود یعنی تحریمها باید کاملاً‌ کنار برود و متوقف شود نه اینکه تعلیق شود.
رضایی افزود: مسئله ، تنها این نیست اگر می خواهید در اقتصاد ایران معجزه ای روی دهد باید ابتدا راه برای سرمایه گذاران داخلی باز شود تا سرمایه گذاران خارجی ببینند که اوضاع رو به راه شده است.
وی گفت: وقتی سرمایه گذاران داخلی از رکود ، مشکلات بانکی ، ‌ محیط نامناسب کسب و کار می نالند هیچ سرمایه گذار خارجی وارد ایران نخواهد شد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این یک قاعده معروف بین المللی و سرمایه گذاری است که سرمایه گذاران خارجی می گویند ما از برخورد دولتها با سرمایه گذاران داخلی شان می فهمیم که باید وارد آن کشور بشویم یا نشویم.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برای تکمیل برجام چه باید کرد؟ گفت: من اکنون پیشنهاد خاصی به دولت یا وزارت خارجه نمی دهم اما حتماً‌ دولت باید کاری مکمل کند و این کار می تواند پس از چند ماه آینده ، شروع یک فعالیت دیپلماتیک باشد.
رضایی افزود: دولت باید روشی را در مناسبات با اروپاییها داشته باشد که آنها دل به دریا بزنند و به ایران بیایند و دولت می تواند پیشنهادی را در اتحادیه اروپا یا در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب برساند که اگر آنها تحریمها را برگرداندند و ما هم غنی سازی را شروع کردیم همه کسانی که در طول این مدت وارد ایران شده اند و سرمایه گذاری کرده اند اگر خسارت دیدند خسارتشان را جبران کنند.
وی گفت: پس باید یا کار سیاسی و یا اقتصادی شود و یا باید تضمینهایی گرفته شود؛ ما خلأای در برجام از نظر اقتصادی داریم و دولت باید چاره ای بیندیشد.
رضایی افزود: الحمدلله دستگاه وزارت خارجه ما کارشناسان قابلی دارد و می تواند برای کاهش ریسک ناشی از برجام راهکارهایی ارائه دهد.
وی گفت: البته برجام ریسک را کاهش داده و اکنون وضع اقتصادی ما بهتر از شرایط قبل از برجام است اما معنای آن این است که اینجا معجزه روی می دهد و پولهای زیادی می آید و فن آوریهای آنچنانی رخ می دهد.
رضایی افزود: ما اکنون وضعیت سرمایه گذاریمان از عربستان و ترکیه برای آنها پرخطرتر است و اکنون سرمایه گذار ترجیح می دهد به ترکیه و عربستان برود مگر اینکه دولت اقدامات مکملی را انجام دهد که به نظر من شدنی است.
وی گفت: دولت در دو سال باقیمانده می تواند فعالیتهای مکمل را شروع کند و ریسک باقیمانده در برجام و مسائل هسته ای را کاهش دهد.
حمایت ما از محور مقاومت برای ما منافع ملی دارد
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حمایت ما از محور مقاومت در منافع ملی ما اثر دارد؛ امنیت ملی ما را تأمین می کند و هم جزو ارزشها و اعتقادات ماست.
مجری برنامه در ادامه پرسید: ما با آمریکایی که بیش از 30 سال ارتباط نداشتیم 22 ماه مذاکره کردیم؛ در آن 30 سال به خاطر اقدامات آمریکا علیه کشورمان به آمریکا کاملاً‌ بی اعتماد بودیم؛ اکنون که با آنها مذاکره کرده ایم رفتارمان در مقابل این کشور چگونه باید باشد؟
رضایی در پاسخ گفت: من اولاً‌ به خیلی از دوستان اعتراض دارم که فقط موضوع گفتگو با آمریکا را بعد از انقلاب بحث می کنند؛ مگر ما قبل از انقلاب با آمریکا رابطه نداشتیم؟ مگر مذاکره نمی کردیم؟
وی افزود: این فرصت 50 ـ 60 ساله که با آمریکا رابطه داشتیم نتیجه اش کودتایی علیه مصدق شد و یک سری کارخانجات مونتاژ به ما دادند.
رضایی گفت: یعنی مسئله ، مسئله جمهوری اسلامی فقط نیست و مشکلی که ما با آمریکا داریم مشکل تاریخی است چرا که اینها نمی خواهند غیر از اسرائیل ، کشوری در منطقه ، مقتدر باشد.
وی افزود: اردوغان مدتی علیه اسرائیل موضع گیری کرد و آمریکا سر ترکیه را به سمت سوریه کج کرد و اکنون برای اردوغان در داخل ترکیه مشکلاتی درست کرده اند و آنچنان توی گوش اردوغان سیلی زدند که فکر می کنم تا 40 ـ 50 سال دیگر همه کسانی که پیرو اردوغان هستند نتوانند از سر جایشان بلند شوند.
رضایی گفت: علت این بود که اردوغان خواست قیافه ای علیه اسرائیل بگیرد در حالیکه ترکیه دوست آمریکاست.
وی افزود: آنها عربستان را هم در یمن به دنبال نخود سیاه فرستادند و بلایی بر سر عربستان آورده اند و هر طوری بخواهند استفاده می کنند.
رضایی گفت: ما الآن در کشور با برخی لیبرال زده مواجهیم و حرف ما این است که لااقل لیبرال باشید چرا که لیبرالها در غرب هم نوعی خودباوری دارند اما لیبرالزده ها در کشور ما بت پرست شده و به آمریکا شیفتگی پیدا کرده اند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: آمریکا در منطقه خاورمیانه سیاستی دارد و می خواهد اسلام پا نگیرد و نفت و انرژی این منطقه را می خواهد و همچنین می خواهد اسرائیل را هم نگه دارد و اینها مسئله ساده ای نیست.
وی با اشاره به اینکه آمریکاییها هیچوقت و حتی پیش از انقلاب روی خوشی با مردم ایران نداشتند گفت: آمریکاییها با رژیم شاه رفیق بودند اما با ملت ایران دوستی نکردند.
رضایی افزود: حالا آقای کلینتون آمده است و می گوید که ما در خصوص کودتا علیه مصدق اشتباه کردیم؛ آقای اوباما هم می گوید ما در خصوص حمله شیمیایی عراق اشتباه کردیم که از عراق حمایت کردیم؛ شما 70 ـ 80 سال نسبت به ملت ایران اشتباه کرده اید و چه تضمینی وجود دارد که بعدی های شما هم این اشتباهات را تکرار نکنند؟
وی گفت: آنها نمی خواهند با ملت ایران دوستی کنند.
رضایی افزود: البته من از طرفداران این بحث نیستم که با آمریکا وارد جنگ شویم؛ اگر آمریکاییها خنده کردند باید جوابشان را داد و اگر تهدید کردند باید سیلی محکمی در گوششان بزنیم.
وی در ادامه گفت: سانتریفیوژهای آقای آقازاده هم سیلی محکمی بود و من نمی دانم چرا از این آدمها قدردانی نکردند؟
رضایی افزود: اگر من جای آقای ظریف و آقای روحانی بودم به محض اینکه برجام تصویب شد یک جلسه بزرگ می گذاشتم ، خبرنگاران خارجی را دعوت می کردم و فرمانده سپاه و ارتش ، آقای آقازاده و یک خانواده از شهدای هسته ای را می آوردم و به همه اینها اول جایزه می دادم و بعد می گفتم اگر به اینجا رسیده ایم به سبب اقتدار نیروهای مسلحی بود که آمریکا را در کنج دیوار گذاشتند که در نهایت پای میز مذاکره آمدند.
وی گفت: در این جلسه بزرگ همچنین می گفتیم که این خانواده های شهدا بودند که سانتریفیوژهای ما را به 20 هزار و غنی سازی را به 30 درصد رساندند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بنا بر این اگر آمریکا تهدید می کند باید سیلی بخورد و اگر خنده کرد باید با حساب و کتاب با آنها برخورد بکنیم چرا که اینها فریبکارند.
وی گفت: ما 22 ماه مذاکره نکردیم بلکه 12 سال مذاکره کردیم و فقط 22 ماه آن در دولت آقای روحانی بود که جای تقدیر هم دارد.
رضایی افزود: ما در خصوص آمریکا پس از 37 سال روی ریل واقعی سیاست خارجی افتاده ایم و پس از 200 سال خودمان را در روابط بین الملل پیدا کرده ایم؛ چرا یک عده می خواهند این زحمت طاقت فرسا و این تجربه طولانی ملت ایران را نادیده بگیرند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما پس از 37 سال داریم خودمان را با دنیا تنظیم و دنیا را هم وادار می کنیم تا خودشان را با ما تنظیم کنند.
وی افزود: ما در جنگ ، در دهه اول انقلاب ، در مسئله هسته ای ، در مسئله تنش زدایی و در بسیاری از حوادث به نتیجه رسیدیم که باید خودمان را به قدرتهای بین المللی تحمیل کنیم و نه وارد جنگ و نه تسلیم شویم.
رضایی با اشاره به اینکه ما باید از روی آمریکاییها پرش کنیم گفت: این برجام یک نوع پرش از روی آمریکاییهاست و بالاخره ما باید ما توان و اقتداری برای پرش داشته باشیم.
وی افزود: ما بدون اقتدار در هیچ زمینه ای نمی توانیم راهمان را باز کنیم چرا که جلوی ما بسیار سفت ، گارد گرفته اند.
رضایی با اشاره به اینکه دشمن نمی خواهد به ارزشهای انقلاب ما بها دهد گفت: اما چون آنها منطقی پشت ارزشهای ما می بینند تسلیم قدرت و منطق ما شده اند و بنا بر این در مسئله برجام اگر اقتدار نبود پیشرفت نمی کردیم.
وی افزود: در بحث اقتصادی هم باید دستمان به زانوی خودمان باشد؛ باید کالاهای قابل رقابت در ایران بسازیم؛ باید محیط کسب و کار را در کشور درست کنیم و باید قوانین دست و پا گیر را کنار بگذاریم.
رضایی در همین خصوص به اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: ما سالها از نظر کارشناسان بهره ها برده و آنرا در قالب اقتصاد مقاومتی پیاده کرده ایم و اگر در مسیر این نوع اقتصاد قرار بگیریم راه ما به تجارت بین الملل باز می شود.
مجری برنامه پرسید: آمریکاییها از ما خواسته اند کارهای متفاوت انجام دهیم؛‌ منظورشان چیست؟
رضایی پاسخ داد: اگر منظورشان این است که از ارزشهای انقلاب و از این راهی که تا الآن آمده ایم برگردیم نشدنی است و اگر منظورشان این است که پیشنهاد خاصی دارند پیشنهاد خود را مطرح کنند؛‌ اینها در مسئله هسته ای آمدند و گفتند که می خواهند مذاکره کنند.
وی افزود: اوباما چهار نامه به مقام معظم رهبری نوشت که رهبری فقط به اولی جواب دادند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه قضیه این نامه ها چه بود؟ گفت: این را باید دفتر آقا بگوید .
وی افزود: من از رهبر معظم انقلاب خواهش می کنم کارهای عظیم و شبانه روزی ای که هم در دولت قبل و هم در این دولت داشته اند به اطلاع مردم برسانند.
رضایی گفت: رهبر انقلاب خیلی اذیت شدند هم در دولت قبل و هم اکنون؛‌ اگر ملت ایران پشت صحنه این فعالیتها را از زبان رهبر انقلاب بشنوند و خود دفتر آقا زحمت بکشند کاری انجام دهند و کارهایی که پشت صحنه شد نشان دهند آثار بسیار خوبی دارد و به نظر من جوانان و مردم برداشت فوق العاده ای درباره نحوه اداره کشور می کنند و می بینند که کشور با چه ظرافت ، دلسوزی پشت صحنه این مذاکرات هسته ای جلو رفته است.
وی گفت: من خواهش می کنم این کار را بالاخره یک روزی انجام دهند و مردم در جریان قرار بگیرند.
مجری برنامه پرسید: مقامات آمریکایی همزمان با مذاکرات ، این روزها از روی میز بودن همه گزینه های حرف می زنند؛ هدفشان از این تهدیدات چیست؟
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پاسخ داد: آمریکاییها بزرگترین قدرت دنیا هستند و سلاحهای بسیار پیشرفته و لشگرهای مجهزی دارند اما دو مسئله وجود دارد یکی اینکه آمریکاییها بارها و بارها تا آستانه جنگ با ایران آمدند و سه بار اسرائیل و دو بار آمریکاییها از بعد جنگ تا امروز دستور حمله به ایران را داده بودند.
وی گفت: نمی دانم چرا برخی سیاستمداران در کشور به خودشان جرأت می دهند تا خود را در هر زمینه ای متخصص بدانند؛ بالاخره برخی مسائل نظامی را باید از نظامی ها بشنوند.
رضایی افزود: اسرائیل در سالهای 2010 ، 2011 و 2012 قصد حمله به ایران را داشت و اخیراً‌ ایهود باراک این موضوع را افشا کرد و عده ای علیه او اعلام جرم کردند که چرا شما را این مسئله سری را گفتید؟
وی گفت: البته من بارها قبل از اعتراف آقای باراک در مصاحبه ها گفته بودم اسرائیلیها سه بار قرار بود به ایران حمله کنند.
رضایی افزود: آمریکاییها هم دو بار قرار بود به ایران حمله کنند یک بار پس از حمله آمریکا به عراق بود که بوش به پنتاگون دستور داد آماده حمله به ایران باشند.
وی گفت: ما باید بررسی کنیم که چرا حمله نکردند؟ آیا موشک و بمب اتم ندارند؟ آنها در محاسباتشان به این نتیجه رسیدند که اگر به ایران حمله کنند ممکن است جاهایی را بزنند اما ایران تلافی می کند و تعدادی کشته و اسیر خواهند داد.
رضایی افزود: من قبل از مذاکرات گفتم که آمریکا فکر حمله به ایران را از سرش بیرون کند و همانجا گفتم که تعداد زیادی از آمریکاییها را اسیر خواهیم کرد اما متأسفانه برخی در سایتهایشان گفتند که من گفته ام تعداد زیادی گروگان می گیریم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مسئله دوم این است که آمریکاییها می دانند اگر وارد جنگ جدیدی در منطقه خاورمیانه شوند نه تنها ممکن است آسیب ببینند بلکه ممکن است ایران دست به اقدامات جدید و غیرقابل تصوری بزند.
وی افزود: وقتی عراق به ما حمله کرد ما تا مرز ، او را تعقیب نکردیم و دست گل ندادیم که به خانه اش برود بلکه از مرز عبور کردیم چرا که باید درسی به عراق می دادیم که نه تنها دولت بعث عراق بلکه هیچ دولتی جرأت حمله به ما را نداشته باشد.
رضایی گفت: اینکه می گویند همه چیز روی میز است خودشان هم می دانند که شعار غیرقابل عمل و کاریکاتوری پیش نیست.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ایا اکنون قدرت نظامی ما در حدی هست که توان بازدارندگی برای دشمن داشته باشد؟ افزود: من همیشه به دوستان نظامی می گویم که دشمن را دستکم نگیرید.
رضایی گفت: اخیراً‌ در جلسه ای به چند نفر از دوستان اعتراض کردم که چرا شما اینطور صحبت می کنید؟ من معتقدم هیچ دشمنی را نباید دستکم گرفت اما به ملت بزرگ ایران عرض می کنم که امروز تواناییهای ارتش و سپاه و نیروهای مسلح در حد بسیار خوب و متوقف ناپذیر است و ماه و سالی نیست که موشک جدیدی و سلاحی را اختراع نکنیم و برای دفاع از خودمان هیچ محدودیتی نداریم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه آرامش و امنیت در کشور باید در سایه اقتدارمان حفظ شود افزود: مردم باید در آرامش باشند و این بدون اقتدار امکان پذیر نیست.
مجری برنامه پرسید: وزیر دفاع آمریکا اخیراً‌ اعلام کرد که توافق هسته ای ، گزینه نظامی را علیه تهران مؤثرتر می کند؛ چه اتفاقی در برجام افتاد که چنین اظهار نظر می کنند؟
رضایی در پاسخ گفت: بحث آنها این است که اگر ایران بخواهد برخلاف برجام عمل کند ما یک مشروعیت قانونی برای حمله به ایران درست می کنیم؛ این خودش نقض برجام نیست؟ مگر در برجام نگفتند که اگر تخلفی صورت بگیرد باید به کمیسیون برود و بعد در شورای امنیت مطرح شود؟
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: آمریکاییها دچار سردرگمی و سرگیجگی شده اند و حرفهای ضد و نقیض می زنند و خودشان هم متوجه نیستند که دارند برخلاف برجام حرف می زنند.
وی با اشاره به اینکه نوعی پراکندگی ، اضطراب و دلهره در آمریکاییها وجود دارد گفت: این یا به خاطر فضاسازی صهیونیستها و یا به خاطر ترس آنها از کنگره است و حرفهایی می زنند که منطقی نیست.
رضایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا حمایت ما از محور مقاومت اینقدر مهم است؟ افزود: اگر محور مقاومت نبود حتماً‌ این سه تصمیم اسرائیل علیه ما عملیاتی می شد.
وی گفت: مقاومت در منافع ملی ما اثر دارد و امنیت ملی ما را تأمین می کند و هم جزو ارزشها و اعتقادات ماست و مقاومت نوعی دفاع از مظلوم و استکبارستیزی است.
رضایی افزود: اگر در مقابل تکفیریها از مقاومت حمایت نمی کردیم آیا این تکفیریها بغداد را نمی گرفتند و آیا دمشق و لبنان سقوط نمی کرد؟ بطور قطع اگر اینگونه می شد فردای آن سقوط ، اسرائیل حمله می کرد.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ماجرای بازگشت شما به نیروهای مسلح چقدر واقعیت دارد؟ گفت: اینکه من به دستور مقام معظم رهبری برگشتم درست است اما اکنون به دوستانم کمک می کنم و هر نظری که رهبر انقلاب داشتند دنبال می کنم.منبع: ایسکانیوز

------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

حماسه سیاسی مردم در انتخابات زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۵/۱۱ اخبار
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد. به گزارش پایگاه...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

رییس جمهوری در گفت وگوی تلویزیونی با مردم : فضای نو برای تعامل ایران ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۱۱/۱۴ اخبار
اکنون فضا و شرایطی نو در تعامل با جهان و فعالیت همه کوشش گران در زمینه مسایل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آغاز شده و امیدوارم بتوانیم از فرصتی که ایجاد ش...ادامه مطلب»


EOF