ناگفته های رفت و بازگشت پژو به ایران

ناگفته های رفت و بازگشت پژو به ایران ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۸/۲۰ اخبار

کلیدواژه ها:#، #Ion.ir، #آزاد، #آفریقا، #آنلاین، #ارزان، #اروپا، #استانداردهای_جهانی، #اعتبار، #افکار، #ایران، #ایران_خودرو، #ایرانی، #بازار، #بازاری، #تحریم، #تلفن_همراه، #تومان، #تویوتا، #جنرال_موتورز، #جهانی، #خاورمیانه، #خدمات_پس_از_فروش، #خودرو، #خودروساز، #خودروسازی، #خودروهای_وارداتی، #خوشحال، #دولت، #رنو، #روزنامه_ایران، #سایپا، #سیتروئن، #صادرات، #صنعتی، #طراحی، #فرانسه، #فرانسوی، #فولکس_واگن، #فیات، #قائم، #قالب، #مردم، #مردم_ایران، #مهندسی_معکوس، #موافقت، #میز، #پاریس، #پژو، #پژو_سیتروئن، #چین، #چینی، #یورو، #یک_طرفه

قائم مقام پژو: ایرانی ها جدید ترین تلفن همراه را دارنداما خودروهاشان متعلق به 20 سال پیش است/ شرکای ایرانی نمی خواهند خودروی جدید وارد شود/ مقصر خروج پژو از ایران آمریکا بود قائم مقام پژو: ایرانی ها جدید ترین تلفن همراه را دارنداما خودروهاشان متعلق به 20 سال پیش است/ شرکای ایرانی نمی خواهند خودروی جدید وارد شود/ مقصر خروج پژو از ایران آمریکا بود
بارها این سؤال را از خود کرده‌ایم که چرا خودروهای تولید ایران در مقایسه با سایر کشورها پیشرفته نیست؟واقعاً تولیدکنندگان ایرانی چه کم و کاستی دارند که نمی‌توانند خودروهایی را به دست مردم برسانند که از هر نظر شاخص باشد. زمانی‌که مدیران خودروسازی سایر کشورها به کشورمان می‌آیند با صراحت می‌گویند ایران می‌تواند غول خودروسازی شود. اما چرا در این بخش درجا می‌زنیم.
ایران آنلاین / این موضوع را از مدیر امور منطقه آفریقا و خاورمیانه پژو فردی که مدت طولانی طرف مذاکره‌کننده فرانسه با ایران بوده است پرسیدیم. وی نیز از این روند تعجب کرد و جمله‌ای گفت که جای تأمل دارد: « ایرانی‌ها جدیدترین تلفن همراه را دارند اما خودروهایی سوار می‌شوند که متعلق به 20 سال پیش است. »
به اعتقاد کارشناسان داخلی نیز صنعت خودرو باید در دوره جدید جهش داشته باشد. درست است که در زمان تحریم ایران از فعالیت توسعه‌ای خود باز ماند اما همین اتفاق باید شرایطی را فراهم کند که ایران‌خودرو و سایپا برای استفاده از ظرفیت سازندگان خودروهای خارجی با برنامه دقیق و جدی‌تر پیش بروند.
این روزها بواسطه برداشته شدن تحریم‌ها جاده مخصوص محلی شده است برای رفت و آمد خودروسازان خارجی. خودروسازانی که در سطح جهانی وزنه‌ای هستند و برای همکاری درازمدت با ایران بسیار خوش بین.
ژان کریستوف کمارد قائم مقام ارشد گروه پژو - سیتروئن و مدیر امور منطقه آفریقا و خاورمیانه پژو که هفته گذشته به روزنامه ایران آمده بود در گفت‌و‌گویی شفاف مطالبی را یادآور شد که ممکن است با واکنش‌هایی در داخل مواجه شود.
وی که 30 سال در این صنعت تجربه دارد برای رهایی بازار از رکود پیش آمده توصیه کرد خودروسازان ایرانی به سمت تولید خودروهای جدید بروند و به تغییرات ظاهری یک خودرو بسنده نکنند. البته در بیان راهکارها مسئولان پژو از نوع نگاه مردم نسبت به خودشان نگران بودند و شاید همین نگرانی‌ها باعث شد که کمارد در صحبت‌هایش ترجیح دهد از گذشته حرفی نزند.
در زمان تحریم ، شرکت پژو به یکباره از ایران رفت و این اتفاق خسارت سنگینی را بر دو خودروساز ، ایرانی و فرانسوی تحمیل کرد. هر چند پژویی‌ها می‌گویند ما هم چاره‌ای نداشتم اما مردم ایران این کشور را مقصر گرانی قیمت خودرو می‌دانند.
مدیران پژو می‌گویند برای آنکه گذشته جبران شود با دست پر آمده‌ایم. احتمالاً شماری از مدیران و صاحبنظران با دیدگاه‌های مطرح شده در این گفت‌وگو موافق نباشند. روزنامه ایران آمادگی دارد تا نظرات خودروسازان و سایر صاحبنظران در این حوزه را منتشر کند.
مجموعه ایران خودرو درباره همکاری با پژو صحبت‌های مختلفی داشته است حال نظر و تعریف شما در مورد همکاری مشترک با ایران چیست؟
تاکنون سعی کردم در برابر مطبوعات حضور پیدا نکنم.دلایل متعددی دارد که درکش آسان است.دلیل اول این است که مذاکراتی که ما با شرکت ایران خودرو یا سایپا داریم محرمانه است.در ضمن به خاطر جوی که نسبت به شرکت پژو است ترجیح دادیم زیاد سخن نگوییم تا مبادا مردم ایران فکر کنند ما جسارت و وقاحت از خودمان نشان می‌دهیم.خواسته ما این بود که شرکایمان در ایران از موضع ما دفاع کنند تا اینکه ما بخواهیم صحبت کنیم.اما امروز به این نتیجه رسیدیم که باید وضعیت را تغییر دهیم.این روزها در نشریات مقالاتی دیدیم که از ما نقل قول می‌شود ولی این مطالب هیچ ربطی به ما ندارد و اشتباه است.فکر می‌کنیم اشتباه خواهد بود که اجازه دهیم دیگران به جای ما صحبت کنند. بدون اینکه ما دخالت کنیم و داستان را اصلاح کنیم.
اکنون به موقعیتی رسیدیم که مذاکرات با شرکت‌های ایرانی به مرحله نهایی رسیده است و لازم است افکار عمومی صحبت‌های گروه صنعتی ما را بشنود.به جای آنکه در مورد حواشی صنعت خودرو صحبت کنیم بهتر است به مسائلی بپردازیم که به نفع صنعت خودرو ایران باشد. همکاری با ایران خودرو به دهه‌های گذشته بر می‌گردد به زمانی‌که طرفین به توافق مشترک رسیده بودند. شرایط همکاری‌ها که در دهه‌های گذشته بوجودآمده بود دیگر امروز وجود ندارد. از اینرو نمی‌توان گفت شرکت پژو سیتروئن از ایران خودرو سوء‌استفاده کرده است یا بالعکس. زمانی‌که توافق در دوره قبل به دست آمد هر دو طرف در توافق کامل بودند و سود بردند. برخی‌ها می‌گویند فقط پژو سیتروئن از ایران سود کرد. اما در واقع اینچنین نیست چون صنعت خودروی ایران هم از همکاری مشترک منتفع شد.در همکاری مشترک هر دو باید سود ببرند و این در هر معامله تجاری صدق می‌کند.
از نگاه دیگر پس از ده‌ها سال حضور در ایران اگر ایران خودرو توانست ایران خودرو شود در حقیقت با کمک ما شده است.فکر می‌کنم مسائل را نباید سفید و سیاه دید. صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی ایران با حمایت و همکاری پژو‌سیتروئن ایجاد شد. در مقاطعی که سال‌های اول همکاری با ایران بود از قطعه سازان فرانسوی خواستم در ایران سرمایه گذاری کنند و حضور پررنگ داشته باشند. با شراکت تاریخی ما با ایران خودرو در واقع یکی از پایه‌های صنعت این کشور شکل گرفت و سال‌های زیادی روابط مشترک ما سودده بود.این در حالی است که برخی از مواقع شنیده می‌شود که مجموعه پژو برای به روز کردن محصولات خود در بازار ایران اقدامی انجام نداده است. واقعاً اینچنین نبوده است و ما هیچ زمان اصرار نداشتیم خودروهای قدیمی خود را وارد خط تولید ایران کنیم.
یکی از گلایه‌هایی که مردم از شرکت شما دارند انتقال تکنولوژی خودروهای قدیمی و از رده خارج شده کشور شماست لذا در همکاری‌های جدید این امر چگونه دنبال خواهد شد؟
این تصمیمی نیست که تنها به پژو مربوط باشد. پژو می‌خواهد محصولات به روز بدهد اما متأسفانه موافقت نمی‌شود.این شرکت در 130کشور دنیا حضور دارد.در هیچ کشوری ما محصولاتی ارائه نمی‌دهیم که مدرن ترین نباشد.
یعنی خودروسازان ایرانی مخالف ورود خودروهای جدید می‌باشند ؟
ایران کشوری است که بزودی کاملاً باز خواهد شد. لذا مصرف کنندگان ایرانی حق دارند که مدرن ترین محصولات را از نظر طراحی ، امنیت و مصرف بنزین داشته باشند و بهترین خدمات پس از فروش را دریافت کنند. هیچ دلیلی ندارد که مدرن‌ترین محصولات در ایران نباشد.از این نوع مدل همکاری که برخی‌ها گلایه می‌کنند باید گفت که انتخاب شرکای ما بوده است.چندین بار پیشنهاد خودروهای جدید به شرکای ایرانی داده شده است اماهیچ زمان به توافق نرسیدیم.
این تصمیمی نیست که تنها به پژو مربوط باشد. پژو می‌خواهد محصولات به روز بدهد اما متأسفانه موافقت نمی‌شود.این شرکت در 130کشور دنیا حضور دارد.در هیچ کشوری ما محصولاتی ارائه نمی‌دهیم که مدرن ترین نباشد.
علت اینکه مورد توافق قرار نگرفته چیست؟
به هر ترتیب مذاکره است و طرفین باید به توافق برسند. ما نتوانستیم دیدگاه مشترک با شریکمان ایجاد کنیم که این رابطه دراز مدت شود.اگر در همکاری‌ها نگاه بلند مدت داشتیم می‌توانستیم خیلی از نگاه‌ها را احیاکنیم. البته هر کشوری بنا به شرایط خود قرارداد همکاری را امضا می‌کند. ولی قطعاً هیچ کشوری در دنیا نداریم که تولید کننده خودرو باشد و ماشین‌های خود را به بازار تحمیل کند.یعنی تنها چند خودرو را به مردم عرضه کند.در تمام دنیا مشتری است که حق انتخاب برای خرید اتومبیل دارد.اگر محصولات جالب ، زیبا و قابل رقابت باشند قطعاً مردم آن را انتخاب می‌کنند.اگر مشتریان ماشین‌های تولید داخل را انتخاب نمی‌کنند یعنی اینکه خودروها مطابق میل آنها نیست. این شرایطی است که ما در تمام دنیا با آن روبه‌رو هستیم و این امر را قبول داریم.بر این اساس مجموعه پژوسیتروئن هیچ ادعایی ندارد که بازاری متعلق به او است.اگر می‌توانیم بازاری را تصاحب کنیم به خاطر لیاقتمان است.به خودروسازان ایرانی توصیه می‌کنم دیدگاه خود را نسبت به بازار تغییر دهند و بدانند که مردم تعیین کننده هستند.اگر به این امر توجه شود قطعاً صنعت خودرو متحول می‌شود.
مدیران خودروسازی معتقدند یکی از دلایلی که باعث شده تولید خودروهای قدیمی ادامه پیدا کند عدم تمایل پژو به انتقال تکنولوژی خودروهای جدید بوده است.آیا پژو چنین رویکردی داشته است؟
دیدگاه آنها این‌گونه بوده است.چندین مذاکره در این باره داشتیم اما هیچکدام به نتیجه نرسید.البته این موضوع باعث تعجب ما نبود. شرکت پژو همواره منتقل کننده تکنولوژی بوده است و هیچ زمان به خودروسازان ایرانی نگفتیم که چنین کاری را انجام نمی‌دهیم. آیا خودرویی بوده است که ما حاضر نشده باشیم تکنولوژی آن را منتقل کنیم.
گفته شده در خودروی 206 هم با مهندسی معکوس تکنولوژی آن به دست آمده است.
یکی از دلایلی که باعث شده من حاضر به مصاحبه شوم وجود چنین صحبت‌های است. با این اوصاف معتقدم که صحبت‌ها در مورد گذشته و همکاری‌های گذشته را قطع کنیم.طی این مدت بارها در مورد پژو یک طرفه صحبت شده است.امروزه صنعت خودروسازی با سرعت به جلو می‌رود لذا نمی‌توان در گذشته ماند.اگر خودروسازان می‌خواهند پیشرفت کنند باید برای آینده برنامه ریزی کنند.
در مذاکراتی که اخیراً صورت گرفته عنوان شده که پژو تمام شرایط ایران را پذیرفته است ، مانند شرکتی که قرار است هر کدام سهم 50 درصدی داشته باشید یا صادرات 30 درصد از محصولات مشترک با استفاده از بازارهای صادراتی پژو. نظر شما در مورد این شرایط چیست؟دیگر چه شروطی را ایران در نظر گرفته است؟
این موارد شروط ایران نبود ، بلکه پیشنهادهایی است که ما از یک سال و نیم پیش به ایران خودرو دادیم. این موضوعات دیدگاه رئیس هیأت مدیره پژو هم هست. ما بر این تصور هستیم که صنعت خودروسازی زمانی می‌تواند موفق باشد که در جایگاه محلی و منطقه‌ای خود قوی‌ترین باشد در غیر این‌صورت با کوچک‌ترین ضربه‌ای صدمه می‌بیند. از سویی صادرات خودرو هم باید تقویت شود. وقتی خودرو تنها در داخل تولید شود ، نمی‌توان نوسان نرخ ارز را کنترل کرد. با این تفاسیر ایران می‌تواند هاب شود. یعنی مرکز صادرات خودرو و این موضوع دور از ذهن و دسترس نیست. این امر می‌تواند هزینه لجستیک انتقال را کاهش دهد. همچنین در زمینه انتقال تکنولوژی با ایران همکاری‌های خوبی خواهیم داشت و کاملاً طبیعی است چرا که مشتریان چنین مواردی را از ما می‌خواهند. این اتفاق‌ها برای ایران خودرو پیروزی نیست چرا که ما از آنها خواستیم که چنین کاری را انجام دهند.
ایران کشوری است که بزودی کاملاً باز خواهد شد. لذا مصرف کنندگان ایرانی حق دارند که مدرن ترین محصولات را از نظر طراحی ، امنیت و مصرف بنزین داشته باشند و بهترین خدمات پس از فروش را دریافت کنند. هیچ دلیلی ندارد که مدرن‌ترین محصولات در ایران نباشد.از این نوع مدل همکاری که برخی‌ها گلایه می‌کنند باید گفت که انتخاب شرکای ما بوده است.چندین بار پیشنهاد خودروهای جدید به شرکای ایرانی داده شده است اماهیچ زمان به توافق نرسیدیم.
پیشنهادهای دیگری هم بوده است؟
به ایران خودرو پیشنهاد دادیم که از تکنولوژی ما برای خودروهای تحت برند خودشان استفاده کند. این کار را هم با شریک چینی خود تجربه کردیم. از سوی شرکت پژو –سیتروئن پلتفرم با خط تولید و سیستم موتورهای جدید که خودروسازان ایرانی می‌توانند برای خودروهای خودشان استفاده کنند وارد خواهد کرد.
خط تولید شرکت مشترک شما با ایران خودرو چه میزان آورده دارد؟
مجموع سرمایه‌گذاری که پژو روی تولید این خط پلتفرم انجام داده حدود یک میلیارد یورو است. طبق گفت‌و‌گوهای صورت گرفته این خط تولید به ایران داده می‌شود. خودروهایی که در این خط تولید می‌توان ساخت شامل 301 ، 208 و 2008 است. تمام این خودروها در شرکت مشترکی که هر کدام ما (ایران خودرو و پژو)50 درصد سهم داریم تولید می‌شود. در کنار این موضوع سیتروئن با سایپا به توافق‌های خوبی دست یافته است که بزودی اعلام خواهد شد.
پژو - سیتروئن چه خودروهایی را تولید خواهد کرد؟
به خاطر حساسیت موضوع نمی‌توان اسم همه خودروها را اعلام کرد ، اما پژو در پنج مدل خودرو به توافق رسیده است. سه محصول تولید می‌شود و دو محصول دیگر وارد خواهد شد. خودروهای وارداتی شامل 308 و 508 گرانقیمت و لوکس است. این خودروها در حال حاضر در فرانسه تولید می‌شود.
خودروهایی که قرار است به صورت مشترک تولید کنید با چه رنج قیمتی است؟
این قیمت‌ها فعلاً محرمانه است. [(توضیح ایران: گفتنی است در سایت پژو آمده است که قیمت خودروی 208 از 13 هزار یورو (با یورو 3هزار و 798 تومان قیمت این خودرو 49 میلیون و 374 هزار تومان است) شروع می‌شود و با افزوده شدن آپشن ، قیمت آن تا 20 هزار یورو می‌رسد. خودروی 2008 نیز از 15 هزار یورو (56 میلیون و 970 هزار تومان) تا 20 هزار یورو در بازار فرانسه وجود دارد. خودروی 301 نیز در فرانسه با قیمت 50 میلیون و 895 هزار تومان است. البته معلوم نیست قیمت این خودروها در بازار ایران چند تمام می‌شود. به تجربه سال‌های گذشته اگر خودروسازان از آپشن و تکنولوژی‌های این نوع خودروها بکاهند قیمت آنها در بازار کمتر تمام می‌شود در غیراین‌صورت قیمت خودروهای عنوان شده برای ایرانیان گرانتر خواهد بود. )]
از آنجا که شرکت پژو به یکباره ایران را ترک کرد ، ایران‌خودرو معتقد است ادامه همکاری‌ها منوط به دریافت غرامت است. حال شرکت پژو-سیتروئن پرداخت غرامت را چگونه می‌بیند و آیا شما حاضر به پرداخت غرامت هستید؟
آدم برای آنکه غرامت پرداخت کند اول باید مجرم باشد. کاری که شرکت پژو-سیتروئن در گذشته انجام داد فقط رعایت قوانین بین‌المللی بوده که به ما تحمیل شده است. از آنجا که زمانی شرکت جنرال موتورز سهامدار پژو –سیتروئن بود و شرکت ما نیاز داشت که سرمایه خود را تقویت کند موظف شد از قوانین امریکا پیروی کند. خواست ما این مسأله نبود و به هیچ وجه باعث خوشحالی ما نشد. پژو این اتفاق را به عنوان تحریم حس کرد.
از این بابت چقدر متضرر شدید؟
برداشت شرکت پژو این است که روی گذشته تمرکز نکند ، اما همه می‌دانند که تحریم برتولید دو کشور اثر گذاشت و باعث شد خسارت‌های مالی سنگینی ببینند. ما گناهکار نیستیم بلکه قربانی هستیم. شرکت پژو در همه دنیا فعالیت می‌کند و در برخی کشورها هم مشکلات و دعواهایی داریم ، اما هیچ‌وقت نمی‌توانیم به دولت امریکا بگوییم که به خاطر مشکل پیش آمده به ما خسارت بدهد. امروز مشکلاتی در خاورمیانه وجود دارد که باعث شده تولید ما کم شود. برای این مشکل باید چه کسی را ببینیم؟ در این باره خیلی می‌توان حرف زد. ما موظف شدیم تحمیل‌های تحریمی امریکا را اجرا کنیم و راهی نداشتیم. اگر من از بپرسند که مقصر این ماجرا چه کسی است؟جواب من امریکاست.
شرکت پژو چرا در مدت 8روز ایران را ترک کرد؟چرا با این فوریت خارج شدید؟
آنچه شرکت پژو-سیتروئن در آن زمان انجام داد به ما تحمیل شده بود ، در ضمن باید جنبه احساسی هم به این مقوله اضافه کرد. خیلی از شرکت‌ها در آن مقطع چنین کاری مثل ما انجام دادند. اگر شرکت پژو همکاری خود را ادامه می‌داد از سوی دولت امریکا قطعاً جریمه می‌شد. به عنوان مثال بانک بی‌ان پی پاریبا که در زمان تحریم با ایران همکاری می‌کرد مجبور شد جریمه 9 میلیارد دلاری به دولت امریکا پرداخت کند. در آن برهه زمانی شرکت پژو شرایط مالی سختی داشت و نمی‌توانست چنین ریسکی را قبول کند. به همین دلیل مجبور شدیم از ایران برویم. ما با مجموعه‌ای کار می‌کردیم که سابقه همکاری‌مان بیش از 10 سال بود ، لذا مسأله پیش آمده باعث شد ما هم متلاشی و ناراحت شویم. حال باید گذشته را جبران و اصلاح کنیم. معتقدم با پیشنهاد جذاب می‌توان آینده را ساخت. نباید مرتب به آینه عقب ماشین نگاه کنیم ، هدف باید ارتقای سطح همکاری‌ها باشد. اگر پژو یک درصد بازار اتومبیل را داشت قطعاً این‌گونه سوژه روز نمی‌شد ، به همین جهت باید گذشته را با همکاری شرکای ایرانی درست کرد.
« مدیرعامل گروه پژو سیتروئن گفته بود این شرکت به طور رسمی شرایط مذاکرات با ایران خودرو را اعلام خواهد کرد تا طرف ایرانی خود را تحت فشار قرار دهد. در واقع پژو می‌خواهد به اقدامات تحریک‌آمیز ایران خودرو در زمینه شراکت دوباره با پژو پایان دهد. » این صحبت به چه معنا است؟
این مقاله در روزنامه چلانج چاپ شده بود. این مقاله جریانی را در مطبوعات ایران راه انداخت که ما مجبور شدیم برای ارائه توضیحات به ایران بیاییم. طی این مدت بارها از قول پژو –سیتروئن مطالبی چاپ شد و هیچگاه ما نسبت به آن توضیحی ندادیم. هیچوقت تکذیب نکردیم و عکس‌العمل نشان ندادیم با این هدف که روی آتش نفت نریزیم. مقاله این نشریه خشن و بی‌اساس بود. در حقیقت مطالب آن هیچ ربطی به صحبت‌های ما نداشت. نویسنده این مطلب یکی از مخالفان شرکت پژو-سیتروئن است و به این عنوان معروف است. تخصص او این است که تیتر مقاله‌هایش را به گونه‌ای انتخاب کند که هیجان‌انگیز و ضد ما باشد. حال در این شرایط حساس که دو شرکت فرانسوی و ایرانی برای امضای قرارداد جدید در حال مذاکره هستند این فرد به اقدامی دست زد که برای ما هم جای سؤال دارد. هدف این بود که به ما و قراردادی که قرار است منعقد شود صدمه بزند. به هر حال باید بگویم مطالب عنوان شده در آن مقاله کذب بود و هیچ زمان ما چنین دیدگاهی نداشتیم. فردای چاپ آن مطلب با نشریه فیگارو مصاحبه کردم. اما صحبت‌های من در روزنامه‌های ایران انعکاس پیدا نکرد. فکر می‌کنم برخی از ارگان‌های مطبوعاتی ترجیح می‌دهند تیترهای خشن کار کنند تا اینکه حرف ما را بشنوند. برای همین آمدم که مستقیم با رسانه‌های ایران صحبت کنم.
مذاکرات ایران خودرو وپژو بسیار طولانی شده است. در حالی که ظواهر امر نشان می‌دهد بین طرفین چالشی وجود ندارد چرا قرارداد همکاری امضا نمی‌شود؟
دلیل اصلی طولانی شدن مذاکرات بالا بودن ارزش و حجم همکاری‌های مشترک است. البته مذاکرات و احیای قراردادها زمانی رخ می‌دهد که تحریم‌ها کاملاً برداشته شود و دو کشور بتوانند در زمینه انتقال پول اقدامات اولیه را انجام دهند. با لغو تحریم‌ها دیگر تأخیری نخواهیم داشت وهمکاری‌ها شروع می‌شود.
در چارچوب کلی قرارداد به توافق رسیدید؟
شرایط بسیار مثبت است که قرارداد را امضا کنیم. همکاری دو مجموعه ایران خودرو و پژو –سیتروئن بسیار خاص است و برای من روشن بود که مباحث مطبوعاتی اجازه نمی‌دهد ما کار را آسان پیگیری کنیم. برداشت ما این است که زمان اجرا کردن همکاری‌ها رسیده است. مشتری ایرانی منتظر این توافق و وارد شدن محصولات مدرن به بازار خودرو است. هر چقدر این مذاکرات طولانی شود زمان ورود خودروهای مدرن به بازار ایران به تأخیر می‌افتد. تولید خودرو فقط یک خواست نیست بلکه تولید آن زمانبر است. برای اینکه خط تولید فعال شود یک سال و نیم زمان نیاز داریم. اگر توافق قطعی شود و طرفین انرژی لازم را احیا کنند طبیعتاً در مدت یاد شده می‌توان به خودروهای عنوان شده دست یافت. البته همزمان سه خودرو تولید نخواهد شد.
این خودروها تا چه زمان روی خط تولید پژو هستند؟
دلیل اصلی طولانی شدن مذاکرات بالا بودن ارزش و حجم همکاری‌های مشترک است. البته مذاکرات و احیای قراردادها زمانی رخ می‌دهد که تحریم‌ها کاملاً برداشته شود و دو کشور بتوانند در زمینه انتقال پول اقدامات اولیه را انجام دهند. با لغو تحریم‌ها دیگر تأخیری نخواهیم داشت وهمکاری‌ها شروع می‌شود.
بستگی به مدل آن دارد ولی تا چند سال دیگر این خودروها تولید خواهد شد. به عنوان مثال تولید خودروی 2008 از دو سال پیش در فرانسه شروع شده است و در اروپا بین 5 تا 6 سال آینده تولید خواهد شد. از آنجا که معلوم نیست از چه تاریخی فعالیت ما در ایران شروع می‌شود باید در مورد خودروهای به روز خودمان صحبت کنیم. اگر بخواهیم برای خودروهای نسل جدیدتر پای میز مذاکره بنشینیم باید 5 سال دیگر صبر کرد. پس از نظر علمی و کارشناسی بهتر است در مورد خودروهای به روز مذاکره کرد اما در عین حال طرفین باید تلاش کنند همکاری‌ها زودتر جنبه اجرایی به خود بگیرد و در ادامه برای خودروهای مدرن‌تر اقدام کنیم. این امر نیازمند تصمیم‌گیری مشترک با شرکا است.
شرکتی که هر کدام 50 درصد سهامدار آن هستید قرار است چه فعالیت‌هایی انجام دهد؟
می‌خواهیم به سمتی برویم که همه اتفاق‌ها مشترک با ایران خودرو در این مجموعه خلاصه شود. این شرکت مشترک می‌تواند همکاری‌های ما را وسعت دهد.
ارزش 50 درصد سهام شما چقدر است؟
نمی توانم پاسخ دهم.هنوز مذاکرات در این باره به پایان نرسیده است.
آیا در این مدت سوار خودروی 206 ساخت ایران شده اید؟ نظرتان نسبت به این خودرو چیست؟
بله ، سوار شده‌ام. این خودرو ماشینی است که در سال 2001 ارائه شده است. پس ماشین آن سال است.با نکات مثبت و منفی فراوان.این محصول اصلاً نمایانگر اتومبیل مدرن نیست.مدل‌های جدید زیادی اکنون در بازار وجود دارد.ماشین 206 یکی از خودروهای موفق جهانی بوده است. زمانی‌که این خودرو تولید می‌شد تمام دنیا این خودرو را پذیرفت.
خودروهایی را که در قالب این پلتفرم ساخته شد چگونه ارزیابی می‌کنید آیا اصلاً درست بود که این خودروها به شکل فعلی تغییر کنند؟
نظر بخصوصی در این باره ندارم. 206‌ها برای 15 سال پیش تنظیم شده بود. لذا دیزاین امروز ماشین‌ها ربطی به 15 سال پیش ندارد ولی به هر حال ماشین خوبی است و خانم‌ها این مدل را می‌پسندند. می‌دانید خانم‌ها چطور یک خودرو را انتخاب می‌کنند؟ آنچه برای بانوان مهم است زیبا بودن ماشین در زمان ایستادن است.
ماشین شما چیست؟
پژو 508 دارم.
بازار خودرو طی چند وقت اخیر رکود قابل توجهی را تجربه کرده است.آیا کشور فرانسه هم دچار چنین معضلی شده است؟از این‌رو چه توصیه‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟
یکی از نکات اساسی این است که هیچ کس نمی‌تواند محصولات خود را به بازار تحمیل کند.راز موفقیت در صنعت خودروسازی و در کل محصولات مصرفی این است که تمام هم و غم مشتری باشد. اگر چنین تصوری را سازندگان خودرو داشته باشند راحت می‌توانند فعالیت‌های خود را ادامه دهند.خودروساز باید بداند که مشتری اش چه توقعی از یک خودرو دارد و درکش کند.سطح توقعات در بین کشورها متفاوت است اما در نهایت محصولی باید ساخته شود که با توجه به خواست مردم همان کشور باشد.خودروها باید کیفیت داشته باشند که باعث آسودگی خاطر مصرف کننده شوند و از سویی سرویسی ارائه شود که باعث زجر کشیدن مردم نشود.

یعنی خودروهای ایرانی از چنین مواردی دور است؟
اگر من رئیس یک شرکت ایرانی بودم قطعاً به فعالیت‌هایم از این منظر توجه ویژه‌ای می‌کردم. صنعت خودروسازی نیازمند سرمایه گذاری عظیم است.شرکت پژوسیتروئن هر سال سه میلیارد یورو برای تحقیقات سرمایه گذاری می‌کند. نمی‌توان با تغییرات ظاهری و جابه‌جایی به صنعت خودرو دست یافت.خودروساز باید دیدگاه واقعی داشته باشد.فکر می‌کنم دیدگاه صنعتی و شراکت‌های دراز مدت کمک کننده باشد. دو سال پیش پژوسیتروئن مشکلات مالی بزرگی داشت.اما در حال حاضر چنین مشکلی ندارد.امسال حتی یک سود استثنایی خواهیم داد.وضعیت مالی ما به گونه‌ای شده که می‌توانیم با خیال راحت پای میز مذاکره بنشینیم.
شما نسبت به همکاری‌های مشترک با ایران چه افقی را متصور هستید؟
بسیار نسبت به آینده همکاری‌ها خوش بین هستم.معتقدم شرکتی که قرار است به صورت مشترک با ایران خودرو تأسیس شود باید سود خود را در ایران ایجاد کند.یعنی سودی که در ایران تولید می‌شود باید حداکثر در خود ایران سرمایه گذاری شود که این شرکت بتواند پیشرفت کند.شرکتی که ما در چین داریم چنین کاری را انجام می‌دهد.ما در چین برای محصولات و تولید خودرو سرمایه گذاری می‌کنیم و این شرکت به‌اندازه‌ای سود می‌دهد که می‌توان هم سود برد و هم سرمایه گذاری جدید کرد.سودی که در آنجا به دست می‌آید در حساب‌های رسمی گروه در نظر گرفته می‌شود.اما پول نقد به پاریس ارسال نمی‌شود.همین مدل همکاری را به ایران خودرو پیشنهاد دادیم. باید دیدگاه مشترکی بین شرکا باشد تا همکاری‌ها تقویت شود.
نگاه شما نسبت به دو خودروساز ایرانی چیست و در مجموع فعالیت آنها را چطور می‌بینید؟
متخصصان واقعی و در سطح جهانی در ایران وجود دارند.دانشگاه‌های ایران از لحاظ علمی و کیفی در سطح بالایی هستند. از این‌رو ما هیچ مشکلی به لحاظ تخصص فردی ، مهندسی ، تأمین مواد اولیه ونیروی انسانی در ایران نداریم.حتی در بازدیدهایی که از تولیدکنندگان قطعات داشتیم متوجه شدم که تولیدات آنها در سطح استانداردهای جهانی است.اگرچنین شرایطی وجود نداشت قطعاً مذاکرات نتیجه بخش نبود.در عین حال باید بگویم که گفت‌و‌گو‌های ما با سایپا برای همکاری مشترک پیشرفت خوبی داشته است و بزودی به مراحل پایانی می‌رسد.در روابط مشترک نباید دید کوتاه مدت و فرصت طلبانه داشت.اگر به این موارد توجه شود می‌توان کار را به درستی احیا کرد.شرکت پژوسیتروئن قابلیت‌ها ی لازم را دارد تا به ایران از هر جهت کمک کند.می توانیم علم و دانش خود را صادر و در نهایت بهترین تولید جهانی را آماده کنیم.ما آمادگی خود را برای این مهم اعلام می‌کنیم.
به عنوان شریک اصلی به دو خودروساز ایرانی نگاه می‌کنید؟
چرا که نه.ما سه برند داریم که در کل جهان فعالیت دارند لذا هیچ دلیلی وجود ندارد که این برندها در ایران نباشد.ما در دنیا تنها شرکتی هستیم که برای تویوتا ، موتور می‌سازیم. برای فیات ، جنرال موتورز و...هم کارهای بزرگی انجام می‌دهیم. لذا چرا ایران نباید در فهرست همکاری‌های مشترک ما باشد.
تناقضی در صحبت‌های شما وجود دارد؛ از یک طرف از ایران انتقاد می‌کنید و از طرفی تمایل برای همکاری دارید.
انتقاد نمی‌کنم فقط می‌خواهم همه مطالب شفاف باشد. آینده در دست مردم ایران است. باعث تعجب است کشوری که روز به روز در حال باز شدن است ومصرف‌کننده آن توقع دارد ، ماشین خوب سوار نمی‌شود. شرکت‌های خودروساز خارجی باید خودشان را با بازار ایران تطبیق دهند. ایران کشوری مستقل است و ما موظف هستیم با ایران کنار بیاییم.
مردم چطور می‌توانند به برندهای جدید شما اطمینان پیدا کنند؟
نظر بخصوصی در این باره ندارم. 206‌ها برای 15 سال پیش تنظیم شده بود. لذا دیزاین امروز ماشین‌ها ربطی به 15 سال پیش ندارد ولی به هر حال ماشین خوبی است و خانم‌ها این مدل را می‌پسندند. می‌دانید خانم‌ها چطور یک خودرو را انتخاب می‌کنند؟ آنچه برای بانوان مهم است زیبا بودن ماشین در زمان ایستادن است.
در گذشته ما در چنین موقعیتی نبودیم. قطعات مورد نیاز را صادر می‌کردیم و لایسنس داده بودیم ولی از زمانی‌که تحریم آغاز شد و پژو رفت به ایران خودرو اجازه داده شد که هر کاری خواست انجام دهد. حال برند ما به ماشینی وصل شده است که آن خودرو دقیق نیست و برای مصرف کنندگانش دردسر ایجاد کرده است. در این اتفاق شرکت پژو مقصر نیست. خودروهایی که در سایر کشورها داریم بالاترین استاندارد اروپا را دارد. لذا ما اینجا هستیم تا شرایط را تغییر دهیم.
چه تضمینی وجود دارد که خودروهای جدید پژو کیفیت لازم را داشته باشد؟
اعتبار و اطمینان چیزی نیست که بتوان اعلام کرد. یک خودروساز باید لیاقت داشته باشد تا آن را جذب کند. این وظیفه شرکت پژو و شرکای ما است که این اعتبار را دوباره کسب کنیم. مسیر در این بخش بسیار طولانی است. در شرکت مشترکی که قرار است ایجاد شود تمام قطعات و محصولات باید توسط پژو تأیید شود. با چنین اتفاقی دیگر محصول غیر کیفی به دست مردم نمی‌رسد. موضوع دیگر وجود لوازم یدکی اصلی در بازار است. واقعاً بسیار سخت است که از عرضه لوازم تقلبی جلوگیری کرد.
چندی پیش فراخوانی در ایران به راه انداخته شد که در پی آن مردم دیگر خودرو خریداری نکنند. در این باره چه نظری دارید؟
نمی‌خواهم وارد این داستان شوم یا با کسی بازی کنم. اگر خودرو جدید وارد بازار شود می‌توان از رکود فعلی خارج شد.
آیا پژو قصد دارد برای تولید خودروی ارزان قیمت در ایران برنامه‌ریزی ‌کند؟ مردم توان خرید خودروهای موجود را ندارند و خواهان خودروهایی هستند که با دارا بودن مقوله کیفیت قیمت خوبی داشته باشد.
ما باید خودرویی داشته باشیم که طراحی آن مناسب بازار ایران باشد. در حال حاضر برای ما روشن نیست که چنین محصولی در فهرست خودروهای پژو هست یا خیر. مشکل بعدی که در این زمینه وجود دارد استاندارد است. سطح استانداردهای ایران بتدریج بالا خواهد رفت. از این‌رو اگربه طرف استاندارد یورو 6 برویم خیلی از موتورهای بنزینی باید توربو شوند و این ، هزینه‌های جدید ایجاد می‌کند. از سویی چالش بالا رفتن سطح توقعات مردم هم وجود دارد. معتقدم یکی از مشکلات صنعت خودرو در سال‌های آینده تکنولوژی بالا و قیمت پایین است. بدین جهت برای ارزان تمام شدن قیمت نهایی خود باید تکنولوژی در کشور هدف تولید شود. باید چنین امری را با خودروسازان ایرانی پیگیری کنیم.
به نظر می‌رسد ایران خودرو در دوره جدید همکاری‌ها ترجیح می‌دهد شریک اصلی‌اش فولکس واگن باشد. با توجه به چنین امری مذاکرات شما چگونه پیگیری می‌شود؟
ایران خودرو آزاد است با هر کشوری که خواست مذاکره کند ، شرکت پژوسیتروئن از رقابت باکی ندارد. ما حتی از حضور رنو در ایران خوشحال هستیم و امیدواریم آنها هم برای ما احترام قائل باشند. امروز هیچ تولید‌کننده‌ای نمی‌تواند توقع داشته باشد که سهم ثابتی از بازار داشته باشد. زمانی عنوان می‌شد پژو نباید بیش از 30 درصد در بازار سهم داشته باشد. معتقدم این حرف اشتباه است ، چرا که مردم هستند که این درصد را مشخص می‌کنند.
به هر ترتیب شرکت پژو موضع سال‌های گذشته را ندارد. به همین جهت در مرحله جدید حضور خود در ایران می‌خواهد محدود وارد شود. پس از سنجش بازار برای افزودن محصولات بیشتر تصمیم‌گیری می‌کنیم. با تمام این اوصاف و همکاری‌هایی که در گذشته داشتیم واقعاً باعث تعجب نخواهد بود که شرکت پژو ، شریک اصلی خودروسازان ایرانی شود.
منبع:ایران

------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

پرفروش‌ترین برندهای بازار ژاپن در نیمه اول سال 2016 ...
car.ir ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ خودرو
امروزه ژاپن یکی از چهار تولیدکننده برتر خودرو در دنیاست و از این لحاظ در کنار ممالکی همچون چین، آمریکا و آلمان جای می‌گیرد. این کشور 128 میلیونی از با...ادامه مطلب»

گشایش‌های تجارت خارجی ایران یک ماه و نیم پس از اجرای برجام آغاز بهار ت...
ion.ir ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ واردات-صادرات
یک ماه و نیم از آغاز اجرایی شدن برجام و فرو ریختن دیوار تحریم‌ها علیه ایران می‌گذرد، در این مدت بسیاری از کشورها از گسترش روابط اقتصادی خود با ایران ا...ادامه مطلب»

مدیرعامل ایران خودرو در بازدید از غرفه روزنامه ایران: توافق ایران خودر...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۸/۲۳ خودرو
مدیرعامل ایران خودرو زیاد تمایلی ندارد در مورد فرانسوی‌ها صحبت کند. همچنین توصیه کرد شرکت‌هایی که می‌خواهند با ما شراکت کنند بهتر است به جای حرف زدن ع...ادامه مطلب»

کلاهبرداری سنگین پژو و رنو از ساپیا و ایران‌خودرو ...
nasimonline.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۹ خودرو
آقای رئیس‌جمهور از تبعات امنیتی-اقتصادی قراردادهای اخیر خودروسازان با فرانسوی‌ها باخبرید؟ کلاهبرداری سنگین پژو و رنو از ساپیا و ایران‌خودرو! با قراردا...ادامه مطلب»


EOF