تیراندازی ۲۰۱۵ سن برناردینو

تیراندازی ۲۰۱۵ سن برناردینو ...
latimes.com ۱۳۹۴/۰۹/۱۱ ارتش

کلیدواژه ها:#Latimes.com، #آذر، #ابوبکر، #ارتباط، #اسلامی، #اف_بی_آی، #انتخابات، #انتخابات_ریاست_جمهوری، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #انگلیسی، #اوباما، #ایران، #ایرانی، #ایرانی‌تبار، #اینترنت، #باراک_اوباما، #تاریخ، #ترامپ، #حکومت، #حکومت_اسلامی، #خبر، #خبرگزاری، #داعش، #دولت، #دولت_اسلامی، #رئیس_پلیس، #رویترز، #سرباز، #سعودی، #سن_برناردینو، #سی_ان_ان، #شبکه‌های_اجتماعی، #شهرستان، #عربستان، #عربستان_سعودی، #لس_آنجلس، #مردم، #مسلح، #مسیحیان، #نامزدی، #نمایندگان، #پاکستان، #پزشک، #چهارشنبه، #کالیفرنیا، #کشف

در تاریخ ۲ دسامبر ۲۰۱۵ تیراندازی دسته‌جمعی به همراه ۱۴ کشته و ۱۸ مجروح به وقوع پیوست. تیراندازان مهمانی کارمندان بخش بهداشت عمومی شهرستان سن برناردینو را که در تالار کنفرانس با حداکثر ۱۰۰ نفر برگزار شده بود را هدف قرار داده بودند.
در تیراندازی روز چهارشنبه ، ۱۲ آذر ماه در یک مجتمع بهزیستی در سن برناردینوی در جنوب کالیفرنیا ، ۱۴ نفر ، از جمله یک زنی ایرانی تبار ، کشته و ۲۱ نفر دیگر زخمی شدند. دو مهاجم هم در تیراندازی پلیس کشته شدند.
شرح ماجرا
سید رضوان فاروق ، بازرس مسئول رسیدگی به رستوران‌ها در سازمان بهداشت بخش سن برناردینو ، و همسرش تشفین مالک روز چهارشنبه به یک جشن تعطیلات که همکاران رضوان فاروق در آن حضور داشتند ، حمله کردند. طبق این گزارش‌ها ، رضوان فاروق در این جشن حضور داشته است اما از محل جشن خارج شده و سپس مسلح به همراه همسرش به این محل بازگشته بود و حاضران را به رگبار بستند.
به گفته پلیس ، این دو نفر ۷۵ گلوله به سمت حاضران شلیک کردند.
به نوشته خبرگزاری « آسوشیتدپرس » ، یک مقام امنیتی آمریکایی روز پنج‌شنبه تأیید کرد که رضوان فاروق « از طریق شبکه‌های اجتماعی با تندروهای اسلامی در ارتباط بوده است » .
اولین نفر حاضر به‌منظور عملیات امداد پزشکی
یک پزشک ۵۱ ساله‌ای که در ایران به دنیا آمده است ، به نام « مایکل نیکی » (به انگلیسی: « Michael Neeki » ) ، پزشک اورژانسی بود که به‌عنوان اولین نفر درصحنه عملیات تیراندازی سن برناردی نو که ۱۴ کشته به‌جای گذاشت به‌منظور کمک‌رسانی درحالی‌که همچنان عملیات در جریان می‌بود حاضر شد ، نیکی عضو سوات محلی و یک سرباز پزشک می‌باشد.
مهاجمان
سید رضوان فاروق (۱۴ ژوئن ۱۹۸۷- درگذشته ۲ دسامبر ۲۰۱۵)
تاشفین مالک (زاده (۱۳ ژوئیه ۱۹۸۶- درگذشته ۲ دسامبر ۲۰۱۵) در پاکستان به دنیا آمده بوداما بیشتر عمر هود را در عربستان سعودی سپری کرده بود. زادگاه وی کرور لعل عیسن ، ۲۸۰ مایل (۴۵۰ کیلومتر) جنوبغربی اسلام‌آباد بود.
کشته شدن ۱۴ نفر و مجروح شدن ۱۸ نفر تأیید شده است.
یکی از قربانیان ، یک زن ۴۶ ساله ایرانی‌تبار به نام بِنِتا بِتبَدل بود وی مادر سه فرزند بود و در سن ۱۸ سالگی در پی وقوع انقلاب اسلامی در ایران ، برای « گریز از بدرفتاری با مسیحیان » به آمریکا مهاجرت کرده بود.
به نوشته خبرگزاری « آسوشیتدپرس » ، یک مقام امنیتی آمریکایی روز پنج‌شنبه تأیید کرد که رضوان فاروق « از طریق شبکه‌های اجتماعی با تندروهای اسلامی در ارتباط بوده است » .
به گفته رئیس پلیس سن برناردینو ، پس از کشته شدن این دو مهاجم ، دست‌کم یک هزار و ۶۰۰ گلوله ، به همراه سه بمب دست‌ساز و یک دستگاه کنترل از راه دور از خودروی اجاره‌ای آنها به دست آمده است. همچنین ۱۲ بمب دست‌ساز به همراه سه هزار گلوله از منزل سیدرضوان فاروق و همسرش کشف شده است. » .
باراک اوباما ، ریس‌جمهور آمریکا پس از جلسه روز پنجشنبه با مشاوران امنیت ملی‌اش ، گفته است که اطمینان دارد پلیس فدرال آمریکا و مجریان قانون ، دلایل منجر به این حادثه را به دست می‌آورند. وی در عین حال خواستار آن شده که شهروندان کشور پیش از هر گونه قضاوت در مورد این رویداد ، منتظر واقعیت‌ها باشند. پیش از این باراک اوباما ، رئیس جمهور آمریکا گفته بود که ممکن است این حمله « مرتبط به فعالیت‌های تروریستی » بوده باشد ، اما تأکید کرد که هنوز این مسئله مشخص نشده است.
باراک اوباما ، رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه در واکنش به حمله اخیر به یک مرکز بهزیستی در کالیفرنیا ، گفت که آمریکا « مرعوب تروریست‌ها نخواهد شد » ....
به دنبال تیراندازی در سن برنادینو ، دونالد ترامپ ، نامزد پیشتاز حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ روز دوشنبه هفتم دسامبر در بیانیه‌ای اعلام کرده است ، ورود مسلمانان به آمریکا موقتاً و به طور کامل ممنوع شود. تا زمانی که نتوانیم در خصوص این مشکل و تهدیدی‌های خطرناک ناشی از آن تصمیم بگیریم ، کشور نباید اجازه دهد که قربانی حملات افرادی بشود که به جهاد معتقدند و برای جان انسان‌ها ارزشی قائل نیستند. به گزارش آسوشیتدپرس ، در بیانیه ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ تصریح شده است که چنین ممنوعیتی تا زمانی که قانونگذاران و نمایندگان دریابند که مشکل چیست ، می‌بایست اعمال شود. چنین پیشنهادی به خاطر تنفر « بخش اعظم جمعیت مسلمانان » نسبت به آمریکا مطرح شده است.
به گزارش رویترز ، دیوید بوویچ ، دستیار مدیر پلیس فدرال در ایالت کالیفرنیا روز جمعه گفته است: براساس اطلاعات و شواهدی که ما در اختیار داریم ما اکنون در حال تحقیق دربارهٔ این اقدام وحشتناک به عنوان یک اقدام تروریستی هستیم. »
پلیس فدرال آمریکا ، اف بی‌آی ، جمعه چهارم دسامبر اعلام کرده است ، که این تیراندازی را یک « اقدام تروریستی » می‌داند
به گزارش « سی ان ان » پلیس همچنین در حال تحقیق بیشتر دربارهٔ سوابق تشفین مالک است. وی نزدیک به پنج سال پیش که به پاکستان بازگشته بود در عربستان زندگی می‌کرده است. تشفین مالک سال ۲۰۱۴ از طریق اینترنت با رضوان فاروق آشنا شده و با ویزای نامزدی وارد آمریکا شده است. در این گزارش آمده است که تشفین مالک روبند داشته کمتر کسی در آمریکا صورت او را دیده است. وی در آمریکا رانندگی نمی‌کرده است. یک کارشناس امور امنیتی به « سی ان ان » گفته است که احتمال دارد تشفین مالک ، رضوان فاروق را به حمله ترغیب و تهییج کرده باشد.
در همین حال ، مقام‌های پلیس ایالت کالیفرنیا می‌گویند ، شواهدی در دست نیست که این زوج عضو یک شبکه تروریستی بوده باشند.
به گزارش سی ان ان ، لحظاتی پس از حمله چهارشنبه تشفین مالک در پیامی در فیس بوک با رهبر گروه حکومت اسلامی (داعش) اعلام بیعت کرده است. اما فیس بوک این پیام را لحظاتی بعد حذف کرده بود. پلیس فدرال می‌گوید ، رضوان فاروق و همسرش تشفین مالک در جریان درگیری با پلیس تلفن‌های‌های خود را از بین برده بودند. اکنون بخشی از تلاش‌ها بر روی بازیابی حافظه تلفن و کامپیوترهای این زوج متمرکز شده است.

پلیس فدرال آمریکا می گوید شواهد به دست آمده ، تندرو شدن سید رضوان فاروق و همسرش تشفین مالک را ثابت می کند اما هنوز هیچ اسنادی که نشان بدهد این تیراندازی یک « توطئۀ بین المللی سازمان یافته » بوده ، به دست نیامده است.
دیوید بادویچ ، یکی از مسولان اف بی آی در جریان یک کنفرانس خبری با بیان این مطلب گفت: « به موجب مدارکی که به دست آورده ایم این دو نفر در باشگاههای تیراندازی شهر و اطراف لس آنجلس تمرین تیراندازی کرده بودند. آخرین تمرین تیراندازی این دو چند روز قبل از حادثۀ سن برناردینو بوده است. »
وی همچنین از تحقیقات برای یافتن فرد یا گروهی که این دو نفر تحت تاثیر آنها افراطی شده اند ، خبر داد. به گفتۀ دیوید بادویچ این تحقیقات با همکاری سرویس های اطلاعاتی متحدان خارجی آمریکا در حال انجام است. پلیس فدرال آمریکا می گوید تشفین مالک که اهل پاکستان است پیش از این اقدام از بیعت با ابوبکر بغدادی رهبر دولت اسلامی با اطرافیان خود سخن گفته بود.
در جریان تیراندازی این دو در مرکز درمانی سن برناردینو ، ۱۴ نفر جان خود را از دست دادند. داعش در یک پیام رادیویی ، این دو نفر را « سربازان خلیفه و علاقمندان به دولت اسلامی » نامیده اما مسئولیت برنامه ریزی یا فرماندهی این تیراندازی به گفتۀ مقامات آمریکا تروریستی را به عهده نگرفته است.
باراک اوباما ، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در همین رابطه و طی سخنانی خطاب به مردم آمریکا اطمینان داد که برای تامین امنیت در این کشور از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد کرد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد ...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

حملات تروریستی داعش در تهران ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۰۳/۱۷ تاریخ
حملات ۱۳۹۶ تهران به حملات تروریستی داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم سید روح‌الله خمینی در ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ (۷ ژوئن ۲۰۱۷ میلادی) در تهران اشاره دار...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»


EOF