رییس‌ جمهوری در جلسه هیأت دولت اعلام کرد: تصمیمات فوری و کوتاه مدت دولت برای کاهش آلودگی هوا در کلان شهرها / دعوت به مشارکت اجتماعی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی

رییس‌ جمهوری در جلسه هیأت دولت اعلام کرد: تصمیمات فوری و کوتاه مدت دولت برای کاهش آلودگی هوا در کلان شهرها / دعوت به مشارکت اجتماعی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۱۰/۱۰ اخبار

کلیدواژه ها:#، #Dolat.ir، #آذر، #آلودگی، #آلودگی_هوا، #ارمنستان، #اسلامی، #امام، #امام_خمینی، #ایران، #بازرگانی، #بیمه، #تاریخ، #تجهیزات، #توده، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #حسن_روحانی، #حضرت، #حفاظت_محیط_زیست، #حمل_و_نقل، #حمل_و_نقل_عمومی، #خمینی، #دادگستری، #دارایی، #دلار، #دولت، #دکتر_روحانی، #روحانی، #سازمان_حفاظت_محیط_زیست، #سورنا، #شهرسازی، #صادرات، #صنعتی، #عراق، #فرمان، #قانون_اساسی، #مالیات، #مجلس، #محیط_زیست، #مردم، #مصرف_انرژی، #موافقت، #هوشمند، #وزارت_امور_اقتصادی_و_دارایی، #وزارت_صنعت،_معدن_و_تجارت، #ونزوئلا، #پایگاه_اطلاع_رسانی_دولت، #چند_درجه، #چهارشنبه، #کاهش_ارزش_پول

رییس‌ جمهوری با تأکید بر لزوم تلاش برای رفع کامل نگرانی مردم در خصوص آلودگی هوا ، اعلام کرد که در هیات دولت برای رفع آلودگی هوا تصمیمات فوری و کوتاه‌مدت اتخاذ شد که همه دستگاه‌های ذیربط باید اجرای جدی آن را مورد توجه قرار دهند.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت ، با بیان اینکه نگرانی عمومی از آلودگی هوا بویژه در کلانشهرها به حق و رفع این نگرانی‌ ضروری است ، اظهار داشت: در جلسه امروز هیأت دولت در خصوص همه اقدامات ضروری که باید به طور فوری برای رفع آلودگی هوا انجام شود ، تصمیم‌گیری و برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، رییس‌ جمهوری با تأکید بر لزوم تلاش برای رفع کامل نگرانی مردم در خصوص آلودگی هوا ، اعلام کرد که در هیات دولت برای رفع آلودگی هوا تصمیمات فوری و کوتاه‌مدت اتخاذ شد که همه دستگاه‌های ذیربط باید اجرای جدی آن را مورد توجه قرار دهند.
رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: اگر چه آلودگی هوا همه ساله وجود داشته و نمی‌توان در کوتاه مدت به طور کامل آن را برطرف کرد ، اما دولت لازم می‌داند در این روزهایی که آلودگی هوا برای مردم ملموس‌تر شده است ، تصمیمات کوتاه مدت و میان مدتی اتخاذ کند به نحوی که مردم احساس کنند ، روند امور به سمت بهبود و حل و فصل پیش می‌رود.
رییس‌ جمهوری با یادآوری اینکه دولت پیش‌بینی‌های لازم برای اقدامات میان مدت را از سال 93 آغاز کرده است ، افزود: لایحه مربوط به هوای پاک در سال 93 از سوی دولت به مجلس تقدیم شد و ضمن اعلام نظر در مورد طرح نمایندگان درباره معاینه فنی ، زمان معاینه فنی را به سه سال تقلیل داد.
رییس‌ جمهوری همچنین با اشاره به درخواست دولت از وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی ، لزوم نظارت بر بلندمرتبه‌سازی در برخی مناطق شهری را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید برای برج‌ها و ساختمان‌های بلندمرتبه ، بخصوص آنهایی که در کریدور جابه‌جایی هوا قرار دارند ، چاره‌اندیشی شود و حداقل از این به بعد از ساختن‌ آنها در اینگونه مناطق جلوگیری شود.
دکتر روحانی همچنین نظارت بر خودروهایی که آلوده‌کنندگی بیشتری دارند ، بخصوص خودروهای متعلق به دستگاه‌های دولتی و وسایل نقلیه عمومی به ویژه اتوبوس‌ها را ضروری دانست و گفت: پلیس باید در این زمینه و نیز موضوع معاینه فنی خودروها ، تمام اهتمام خود را بکار ببرد.
رییس‌ جمهوری اضافه کرد: موتورسیکلت‌ها آلودگی زیادی ایجاد می‌کنند و باید حداقل برای روزهایی که هوا ناسالم است برای یکی دو روز تردد آنها محدود شده و از سوی دیگر برای اصلاح سیستم تولید آنها اقدام شود.
دکتر روحانی همچنین با اشاره به اهمیت مشارکت اجتماعی در پیشبرد طرح های بهینه سازی مصرف انرژی سامانه های گرمایشی منازل و در نتیجه کاهش آلودگی هوا گفت: در جلسه امروز همچنین تصمیم گرفته شد تا از مردم درخواست شود که در صورت امکان ، میزان دمای وسایل گرمایشی در منازل خود را ، چند درجه کاهش دهند و در این راستا ارگان‌های دولتی باید پیشگام باشند.
رییس‌ جمهوری با اشاره به لزوم تقویت و بهسازی وسایل نقلیه عمومی گفت: دولت تصمیم گرفته است که به تقویت وسایل حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس و مترو ، کمک بیشتری انجام دهد.
دکتر روحانی ماه‌های آذر و دی را بیشترین زمان آلودگی هوا در سال دانست و گفت: باید در طول سال برای رفع آلودگی هوا برنامه‌ریزی و اقدام شود و این مسأله تا زمانی که به طور کلی رفع نشده ، نباید فراموش شود.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: البته اگر روزی هم لازم و ضروری باشد که مدارس و یا ادارات تعطیل شوند ، در این زمینه‌ها توسط مراجع مسئول تصمیم‌گیری خواهد شد.
گزارش سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص « راهکارهای اجرایی کاهش آلودگی هوا »
گزارش سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص « راهکارهای اجرایی کاهش آلودگی هوا » در جلسه روز چهارشنبه هیات وزیران به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری ، ارایه شد.
بنا بر گزارش سازمان حفاظت محیط زیست ، طرح ارتقای کیفیت فرآورده‌های سوختی شامل بنزین و گازوئیل جهت تکمیل توزیع در کلان‌شهرها در مرحله اول و گسترش به کل کشور در پالایشگاه‌ها از جمله اقدامات در دست اجراست.همچنین اختصاص حداقل 10 درصد از ظرفیت‌های جدید تولید برق به نیروگاه‌های بادی ، خورشیدی ، زیست توده و زمین گرمایی و حمایت از توسعه شبکه هوشمند انرژی از دیگر برنامه‌ها برای کاهش آلودگی هواست. تعویض کاتالیزگر خودروهای عمومی درون شهری و پیشنهاد جایگزینی موتورسیکلت-های برقی بجای موتورسیکلت‌های بنزینی ، ایجاد ساختار یکپارچه معاینه فنی با بهره‌گیری از زیرساخت‌های الکترونیکی و اصلاح حدود مجاز آلایندگی در معاینه فنی ، ارایه برنامه اجرایی نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل عمومی درون کلانشهرها ، تکمیل اجرای طرح کاهش ، هدایت و انتقال بخارهای بنزین (کهاب) ، ارایه برنامه بازسازی ، نوسازی و ارتقای فناوری در صنایع آلوده کلان‌شهرها و الزام واحدهای صنعتی با آلودگی بالا به تجهیزات کنترلی و نیز افزایش سرانه فضای سبز در شهرها و حریم آنها ، از دیگر راهکارها و برنامه‌های پیش‌بینی شده در گزارش مذکور برای کاهش آلودگی هواست.
در ادامه جلسه ، موافقتنامه بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی مغرب به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف در مورد مالیات‌های بر درآمد مشتمل بر یک مقدمه و بیست و نه ماده به تصویب دولت رسید.همچنین موافقتنامه انتقال محکومین به حبس بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان مشتمل بر یک مقدمه و بیست و دو ماده تصویب شد.دولت در راستای اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و مشارکت و سرمایه‌گذاری سازمان‌های توسعه‌ای و بخش‌های غیردولتی در حوزه‌های نوین با فناوری پیشرفته ، ضمن اضافه نمودن شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران به فهرست سازمان‌های توسعه‌ای ، به این شرکت اجازه داد برای تولید دانش فنی و انتقال تکنولوژی ساخت نیروگاه‌های برق هسته‌ای تا 49 درصد در سهام شرکت ساخت و راه‌اندازی نیروگاه‌های اتمی ایران (سورنا) مشارکت نماید.
در این جلسه همچنین آیین‌نامه اجرایی یکی از مواد قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری اصلاح گردید. براساس اصلاح این آیین‌نامه ، بیمه شدگانی که بخواهند سوابق آنها در محاسبات منظور شود ، باید حداکثر ظرف مدت 14 ماه از تاریخ تصویب این اصلاحیه و یا اخذ پروانه وکالت چنانچه مؤخر بر این تصویب نامه باشد ، به صندوق مراجعه نمایند و توافقنامه لازم را با صندوق امضا کنند.اعضای دولت در ادامه ، با پیشنهاد وزارت صنعت ، معدن و تجارت مبنی بر افزایش دوره بازپرداخت تسهیلات دریافتی شرکت‌های فعال در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشور عراق و ونزوئلا از سه سال به پنج سال موافقت نمودند. افزایش مدت بازپرداخت تسهیلات به شرکت‌های یاد شده به دلیل مواجه شدن آنها با بروز مشکلاتی در بازپرداخت تسهیلات دریافتی از قبیل نا آرامی‌های اخیر در کشور عراق و تغییر ارز حاصل از صادرات خدمات فنی و مهندسی از دلار به بولیوار توسط دولت ونزوئلا و کاهش ارزش پول ملی آن کشور در مقابل دلار صورت گرفته است.هیات وزیران در راستای تهاتر دیون دولت با مطالبات خود از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ، وزارت امور اقتصادی و دارایی را موظف نمود به منظور تسویه بدهی کامل دستگاه‎های اجرایی و شرکت‎های تابعه به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در بودجه سال 1395 کل کشور و سال‎های بعد با رعایت قوانین و مقررات مربوط از محل منابع حاصل از واگذاری سهام ، سهم‏الشرکه ، حق بهره‎برداری و بهره مالکان بابت رد دیون دولت (وزارتخانه‎ها و مؤسسات دولتی و شرکت‎های وابسته) نسبت به پیشنهاد و پیش‎بینی بودجه در قانون جهت پرداخت به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) اقدام نماید.ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) نیز موظف است در هر سال پس از دریافت مبلغ پیش‎بینی شده در قانون بودجه با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به انتقال اسناد مالکیت به میزان بودجه دریافتی (املاک تأیید شده از سوی سازمان حسابرسی کل کشور) به نام دولت اقدام نماید.دولت همچنین با ورود و ترخیص آمبولانس کم مصرف برای حمل و نقل بیماران در مناطق روستایی به تعداد مورد نیاز با معافیت از سود بازرگانی و رعایت سایر مقررات موافقت نمود.
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

تلاش برای رفاه ملت/ سفر 40 وزیر و مدیر ارشد به استان های مختلف ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۹/۲۸ اخبار
معاونان رئیس جمهوری، وزرا و معاونان آنان در هفته ای که گذشت در 40 سفر جداگانه به شهرها، روستاها و مراکز استانها پیگیر پیشرفت طرح های دولت و حل مشکلات ...ادامه مطلب»

حماسه سیاسی مردم در انتخابات زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۵/۱۱ اخبار
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد. به گزارش پایگاه...ادامه مطلب»

پایگاه اطلاع رسانی دولت - متن کامل سیاست های اقتصادی دولت برای خروج غی...
dolat.ir ۱۳۹۳/۰۵/۰۵ اقتصاد
دولت تدبیر و امید با قدردانی از مشارکت، ارایه دیدگاهها و نظرات صاحبنظران درباره گزارش یادشده، بار دیگر از همه نخبگان، اندیشمندان، انجمن ها و نهادهای ت...ادامه مطلب»


EOF