فعالیت‌های نامرئی یک زن

فعالیت‌های نامرئی یک زن ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۴/۱۱/۰۴ بازرگانی

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #ازدواج، #خانه

چندصد سال قبل ، بین کارهای خانه و بیرون امتزاجی ویژه وجود داشت.
كارها و توليدات يا در خانه اتفاق مي‌افتاد و يا اينكه خانه‌ها به محل كار مثل مزارع ، باغ‌ها و بازارها نزديك بود و عموما همه اهل خانه ، در توليد و فعاليت نقش داشتند. حتي در برخي مراحل صنعتي‌شدن نيز چنين گزارش شده كه اگر يك مرد در كارخانه يا كارگاهي استخدام مي‌شد زن و فرزندش هم همراه او به فعاليت مشغول مي‌شدند. كم‌كم با مدرن شدن جوامع ، مفهوم كارِ بيرون از خانه معناي مستقلي پيدا كرد. در هنگامه جنگ جهاني كه مردها ناچار شدند مدت زيادي در ميدان نبرد حضور پيدا كنند ، جاي آنها در كارخانه‌هاي صنعتي خالي شد و يكباره با تبليغات فراوان ، موجي از زنان به سمت صنعت و كار مستقل بيرون از خانه هجوم بردند. مردها از جنگ باز گشتند اما سبك زندگي جديد ، پسند شده بود و ديگر به نقطه آغازين بازنگشت.
زنان به سمت كار بيرون از خانه روانه شدند و كم‌كم به لحاظ ارزشي حضور يك زن داخل خانواده و اشتغال به‌كار خانگي ، كم‌اهميت جلوه داده شد و حتي يك نوع كسر‌شأن اجتماعي تلقي شد. در جامعه ايراني نيز تا حدودي اين مسير خطرناك- اگرچه ضعيف‌تر- دنبال شد و كار به جايي رسيد كه در ملاك‌هاي ازدواج بعضي از پسران هم نفوذ كرد تا آنجا كه هنگام خواستگاري گفتند همسر من بايد حتما كارمند يا حقوق‌بگير جايي باشد.
اما دنيا كم‌كم به اين نتيجه رسيد كه بايد از مسير رفته بازگردد. پيشتر از اين ، در عالم اقتصاد كار را چيزي تعريف مي‌كردند كه مزد و اجرت مستقيم دريافت كند و روي اين قاعده بود كه فعاليت‌هاي زن خانه‌دار را جزو كار و حرفه حساب نمي‌كردند. از اين جهت نقش آنان نديده گرفته مي‌شد. اما با مطالعات جديد نشان داده شد كه كار بي‌مزد زنان داخل خانه ، چقدر براي اقتصاد خانواده جامعه اهميت دارد و حتي در برخي پژوهش‌ها سهم اين فعاليت زنانه بين 25تا 40درصد ثروت ايجاد شده در كشورهاي صنعتي گزارش شد. كار خانگي با ارائه خدمات رايگان ، آنچنان حياتي است كه بخش وسيعي از جمعيت شاغل به آن وابسته هستند. اگر تا سال‌هاي قبل كار خانگي نامرئي بود اما امروز حتي از ديدگاه صرفا اقتصادي نيز پراهميت و كليدي تلقي مي‌شود. دنيا دارد راه رفته را بازمي‌گردد اما انگار برخي از ما قصد بازگشت نداريم.
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
شب یلدا خانه ما یا خانه شما؟ ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۴/۰۹/۳۰ فرهنگ
ندا داوودی: شب یلدا در فرهنگ ما یعنی کنار هم بودن، به دیدن بزرگ‌‌تر‌ها رفتن و جشن گرفتن برای یک دقیقه فرصت بیشتر. تا اين جاي قضيه همه‌‌چيز زيباست اما...ادامه مطلب»

سفیران صلح ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۴/۱۱/۰۴ اخبار
نشان دادن صلح‌طلبی و انساندوستی مردمان ایران زمین بزرگ‌ترین هدفشان است و می‌خواهند در سفر به سازمان ملل آن را به گوش همه مردم جهان برسانند. سفيران صلح...ادامه مطلب»

با هم بودن ارزش جشن گرفتن دارد ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۴/۰۹/۳۰ فرهنگ
بیایید با هم تصور کنیم چه‌کسی و چرا پایه جشن گرفتن برای یک دقیقه بیشتر باهم بودن را گذاشته است؟ احتمالا فردي كه از دست دادن عزيزي تازه به او يادآوري ...ادامه مطلب»

گاوصندوق بانکی! ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۵/۰۶/۰۷ اقتصاد
زمان آن گذشته که بخواهید چیزهای باارزش‌تان مثل پول و طلا را در تشک یا متکا پنهان کنید. حالا ديگر خيلي وقت است كه داستان‌هاي مختلف، جاساز كردن اجناس در...ادامه مطلب»

نامه 12 تن از نمایندگان مجلس به رییس جمهوری برای افزایش مبلغ وام ازدوا...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۱۸ اخبار
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر ضرورت رفع موانع ازدواج، گفت: با توجه به شرایط فعلی، در بودجه سال آینده ردیفی به وام ازدواج اختصاص داده می‌ش...ادامه مطلب»


EOF