برنامه لوكزامبورگ برای معدنكاری فرازمینی

برنامه لوكزامبورگ برای معدنكاری فرازمینی ...
steelpedia.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۱ اقتصاد

کلیدواژه ها:#، #Steelpedia.ir، #آریزونا، #اردیبهشت، #ارزان، #ایالات_متحده، #به_کمک، #تاریخ، #تجهیزات، #خانه، #خورشید، #دانشمندان، #دانشگاه_آریزونا، #دلار، #رکس، #طلا، #قانونی، #لوکزامبورگ، #ماهواره، #مریخ، #میانه، #ناسا، #وزیر، #وزیر_اقتصاد، #کاوشگر، #کره، #کره_زمین، #کنگره

به گزارش ماین نیوز ، اگر لوکزامبورگ ، چنین مبلغی را به معدن کاری فضایی اختصاص دهد ، کشوری پیشگام در عرصه استخراج معادن فضایی خواهد بود. نکته مهم در زمینه استخراج منابع معدنی در فضا این است که براساس قوانین بین المللی ، منابع معدنی خارج از کره زمین به عنوان منابع بین المللی محسوب می شود و به همین دلیل نیز برداشت از آنها باید با در نظرداشتن منافع همه کشورهای جهان همراه باشد.
شایان ذکر است برداشت منابع معدنی نه تنها با هدف ورود مواد یادشده به زمین انجام می شود ، بلکه دانشمندان به کمک آن می خواهند امکان تولید سوخت در سایر اجرام آسمانی را نیز بررسی کنند و در صورت موفقیت ، سوخت گیری سفینه ها برای سفرهای دوردست فضایی در میانه راه انجام خواهد شد.
« اتین اشنایدر » ، به عنوان وزیر اقتصاد لوکزامبورگ ، درباره این پروژه می گوید: « ما بخشی از بودجه این کار را تامین کرده ایم ، ولی به پول بیشتری نیاز داریم و باید آن را تامین کنیم » . بااین حال این کشور در راستای تعیین اهداف خود بیش از حد بلندپروازی نمی کند.
« اشنایدر » می افزاید: « هدف ما تبدیل شدن به یکی از ١٠ کشور برتر فعال در فضا در جهان است » . البته لوکزامبورگ درحال حاضر با مدیریت بیشترین تعداد ماهواره های ارتباطی جهان ، در این زمینه سابقه ای خوب را از خود برجای گذاشته است.
« اشنایدر » با اشاره به این نکته ، از پروژه استخراج معادن فضایی دفاع کرده و می گوید: « در سال ١٩٨٥ تصمیم گرفتیم نخستین ماهواره خود را به فضا بفرستیم. در آن زمان بحث های فراوانی مطرح بود و بسیاری از افراد معتقد بودند کسی به چنین ماهواره هایی نیاز ندارد یا اینکه ممکن است این ماهواره ها از فضا به روی زمین سقوط کنند » .
این کشور به تازگی قانونی را تصویب کرده است که به موجب آن ، امکان برداشت منابع معدنی خارج از کره زمین را برایش فراهم می کند. البته این کشور در این راستا تنها نیست و ایالات متحده آمریکا نیز پیش تر ، چنین قانونی را در کنگره خود مطرح کرده بود. ناسا نیز قصد دارد با پرتاب یک کاوشگر تحقیقاتی ، امکان تهیه نقشه و استخراج منابع معدنی و فلزات گران بها در سیارک ها را بررسی کند. کمبود منابع مواد خام به ویژه فلزات گران بها در زمین ، باعث رشد چشمگیر قیمت این مواد و حتی بروز درگیری در مناطق مختلف جهان شده است.
تحقیقات ناسا نشان می دهد مقدار زیادی مواد خام ارزشمند ، ازجمله فلزاتی مانند آهن و پلاتین در سیارک ها وجود دارد که می تواند نیازهای ساکنان زمین را برای تامین سوخت ، سوخت فضاپیما و مصارف دیگر تامین کند. علاوه بر این ، استخراج منابع معدنی سیارک ها می تواند میلیاردها دلار به اقتصاد جهان کمک کند. مشکل اصلی در راه استخراج مواد معدنی سیارک ها ، هزینه های چند میلیارددلاری ساخت و پرتاب فضاپیما به مقصد سیارک های دوردست است. نداشتن تجربه کافی در زمینه نقشه برداری و تحلیل منابع سیارک ها برای استخراج مواد ، مشکل دیگر این مسیر محسوب می شود.
سرمایه های یک سیارک
سیارک های کوچک در اندازه یک خانه ، مواد معدنی بسیاری دارند که میلیون ها دلار ارزش دارند ، زیرا حاوی مقدار زیادی آهن ، نیکل ، کبالت ، طلا ، پلاتین و رادیوم هستند.
« دانته لورتا » از محققان دانشگاه آریزونا و محقق ارشد ماموریت « اوزیریس رکس » ، دراین باره می گوید: « یک سیارک کوچک ١٠متری ممکن است حاوی ٦٥٠ هزار کیلوگرم فلز و ٥٠ کیلوگرم فلزات کمیاب مانند پلاتین و طلاباشد » .
طبق برنامه ریزی ها ، فضاپیمای « اوزیریس رکس » ناسا ، سپتامبر سال جاری به فضا ارسال و اکتبر ٢٠١٨ به سیارک « بنو » (Bennu) می رسد و پس از تهیه نقشه ، ٦٠ تا دو هزار گرم نمونه از سطح سیارک جمع آوری کرده و به زمین بازمی گردد. بررسی تاثیر نور خورشید بر تغییر مدار سیارک بخش دیگری از این ماموریت است که به درک بهتر خطرات سیارک های نزدیک به زمین کمک می کند.
ایده ای نه چندان جدید
ایده معدن کاری در فضا ایده جدیدی نیست. گفتنی است داستان استفاده از منابع معدنی که در خارج از زمین قرار دارند ، یکی از بن مایه های اصلی داستان های علمی- تخیلی معروف است. البته ایده معدن کاری فضایی فقط در حوزه داستان های علمی- تخیلی قرار ندارد. بسیاری از آینده نگرها و افرادی که به بررسی اهداف بلندمدت کاوش های فضایی پرداخته اند ، بارها ضرورت استفاده از منابع فرازمینی را یادآور شده اند.
آنها معتقدند با توجه به رشد روزافزون جمعیت ، روزی منابع زمین با محدودیت روبه رو خواهد شد و نسل بشر اگر بخواهد با روند فعلی به حیات خود ادامه دهد ، چاره ای جز استفاده از منابع خارج از سیاره و حتی درنهایت سفر به نقاط دیگر منظومه شمسی برای استفاده از آن منابع و حتی سکونت در آنها ندارد. ایده هایی مانند مسکونی سازی مریخ براساس همین نیازها شکل می گرفت ، ولی محدودیت های مالی و روند کند کاوش های فضایی در سازمان های دولتی ، دستیابی به چنین هدفی را در آینده ای نزدیک غیرممکن می کرد. اما ورود بازیگران تازه به عرصه اکتشافات فضایی باعث شد قدم های اولیه در این زمینه بسیار زودتر از آنچه پیش بینی می شد ، برداشته شود.
در هفته اول اردیبهشت ماه گذشته ، شرکت « Planetary Resources » (به معنی منابع سیاره ای) در کنفرانسی خبری ، آغاز فعالیت های خود را رسما اعلام کرد. هدف اصلی این شرکت بهره برداری از منابع معدنی و استخراج آب از سیارک های نزدیک زمین است. بررسی های اولیه نشان می دهد چنین پروژه ای نه فقط انجام شدنی است ، بلکه سود بالقوه زیادی نیز دارد. سیارک ها همچنین منبع قابل توجهی از فلزات هستند.
برخی از سیارک های اطراف زمین سرشار از فلزات خانواده پلاتین هستند. این خانواده از فلزاتی مانند رودیوم ، پالادیوم ، اوسمیوم ، ایریدیم و خود پلاتین تشکیل شده اند. به گفته یکی از کارشناسان این شرکت ، مقدار فلزاتی که می توان از یکی از این سیارک ها به دست آورد ، به تنهایی بیش از همه فلزات خانواده پلاتین است که در تمام تاریخ از زمین استخراج شده است.
طرح چندمرحله ای
طرحی که شرکت « Planetary Resources » ارائه کرده است ، در مقیاس طرح های فضایی چندان گران قیمت نیست. این شرکت در مرحله اول ، تلسکوپ هایی ارزان قیمت برای زیر نظرگرفتن سیارک های نزدیک زمین به مدار زمین می فرستد.
بخش دوم اضافه کردن برخی تجهیزات علمی و همین طور نیروی محرک به طرح این تلسکوپ هاست. این سفینه های رباتی می توانند ضمن بررسی دقیق تر برخی از سیارک ها ، آنها را به مدارهای مناسبی که برای کاوش های بعدی یا استخراج مناسب باشند ، راهنمایی کند.
بخش دیگری از چشم انداز این شرکت ، بررسی هر سیارک از نزدیک ، ارزیابی ارزش های آن و مشخص کردن این نکته است که آیا آن سیارک ارزش آغاز عملیات بهره برداری معدنی را دارد یا نه. درنهایت آخرین گام عملیات ، کاوش و استخراج و از آن مهم تر ، انتقال مواد استخراج شده به زمین یا به مدار زمین است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

ترجمه ضمائم برنامه اقدام مشترک(برجام) منتشر شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ اخبار
وزارت امور خارجه شناسهٔ خبر: 2860785 - جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱ سیاست > سیاست خارجی وزارت امور خارجه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ...ادامه مطلب»

حماسه سیاسی مردم در انتخابات زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۵/۱۱ اخبار
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد. به گزارش پایگاه...ادامه مطلب»

سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو آمریکایی در خلیج فارس ...
parseed.ir ۱۳۶۷/۰۴/۱۲ تاریخ
پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با شناسه «IR655» از بندر عباس به مقصد دبی در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۶۷ (۳ ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی) در حرکت بود که ...ادامه مطلب»

زنگنه: دوران بخور بخور تمام شده/ نصف نیروهای وزارت نفت مازاد هستند ...
asriran.com ۱۳۹۳/۰۵/۲۳ اقتصاد
زنگنه: دوران بخور بخور تمام شده/ نصف نیروهای وزارت نفت مازاد هستند میزان تولید در چند سال گذشته از زمان جنگ هم بدتر بود / مردم باید باور داشته باشند ...ادامه مطلب»


EOF