هاشمی : شناسایی هویت قربانیان به سرعت در حال انجام است/ 7 نفر در سمنان و 4 نفر در دامغان هنوز بستری هستن

هاشمی : شناسایی هویت قربانیان به سرعت در حال انجام است/ 7 نفر در سمنان و 4 نفر در دامغان هنوز بستری هستن ...
dolat.ir ۱۳۹۵/۰۹/۰۷ اخبار

کلیدواژه ها:#، #Dolat.ir، #آذربایجان، #آذربایجان_شرقی، #اربعین، #استان_آذربایجان_شرقی، #امام، #امام_رضا، #ایران، #ایرانی، #بیمارستان، #تبریز، #حج، #دادگستری، #دامغان، #دولت، #سازمان_حج_و_زیارت، #سمنان، #عراق، #عراقی، #قانونی، #قطار، #مردم، #مشهد، #منا، #هاشمی، #هلال_احمر، #وزارت_کشور، #وزیر، #وزیر_دادگستری، #پاکستانی، #پایگاه_اطلاع_رسانی_دولت، #چهارشنبه، #کنون

وزیر بهداشت گفت: امروز جلسه ای با وزیر دادگستری ، رییس سازمان پزشکی قانونی کشور و استاندار آذربایجان شرقی داشتیم و بنا شد استاندار استان آذربایجان شرقی ، برای مراسم تدفین این قربانیان در روز شهادت امام رضا(ع) هماهنگی های لازم را انجام دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وبدا ، دکتر سید حسن هاشمی بعد از ظهر امروز پس از بازدید از روند تشخیص هویت قربانیان حادثه برخورد قطار سمنان و حادثه تروریستی حله در مرکز تشخیصی آزمایشگاهی پزشکی قانونی در کهریزک ، اظهار داشت: پیشنهاد شد مراسم تدفین و تشییع جمعی در روز چهارشنبه در تبریز در صورتی که خانواده ها مخالفتی نداشته باشند ، برگزار گردد و همکاران ما در پزشکی قانونی نهایت تلاش خود را می کنند تا هویت جان باختگان به سرعت مشخص شود.
وزیر بهداشت تصریح کرد: امیدواریم که تا روز شهادت امام رضا(ع) هویت اکثر جان باختگان مشخص شود و در غیر این صورت ظرف دو سه روز پس از تشییع و تدفین ، با کدگذاری هایی که انجام می شود ، هویت قربانیان مشخص شود.
دکتر هاشمی با بیان اینکه به گفته استاندار آذربایجان شرقی تمامی قربانیان اهل تبریز بوده اند ، افزود: قطعا مردم تبریز با احترام ، پیکر این قربانیان را تشییع خواهند کرد و اگر هویت فردی تا زمان دفن ، مشخص نشود حداکثر ظرف مدت یک هفته هویت وی معلوم می شود.
وزیر بهداشت با اشاره به عدم وجود جاده برای امداد رسانی به حادثه برخورد قطار در سمنان ، گفت: با وجود این ، نیروهای اورژانس و هلال احمر ، زودتر از سایر سازمانها و دستگاه ها به محل حادثه رسیدند که تعدادی از مجروحان به سمنان و دامغان منتقل شدند.
دکتر هاشمی تاکید کرد: اکثر مجروحان مداوا و ترخیص شده اند و 7 نفر در سمنان و 4 نفر در دامغان بستری هستند که وضعیت آنها رو به بهبودی است و اعمال جراحی و اقدامات درمانی لازم برای آنها انجام شده است.
وزیر بهداشت از تمام نیروهای اورژانس و هلال احمر به دلیل تلاش های انسان دوستانه و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مصدومان حادثه برخورد قطار سمنان تشکر کرد و گفت: امیدواریم دیگر شاهد این گونه حوادث نباشیم اما بالگردها و ناوگان زمینی اورژانس مانند اتوبوس و آمبولانس و پزشکان و پرستاران بیمارستان های استان سمنان ، وظیفه خود را بخوبی انجام دادند.
دکتر هاشمی زمان اعلام حادثه برخورد قطار سمنان به اورژانس را ساعت 7 و 47 دقیقه صبح روز گذشته عنوان کرد و گفت: اولین گروه اورژانس ساعت 8 و 30 دقیقه به محل حادثه رسیدند زیرا در آن منطقه ، جاده ای وجود نداشته و امکان تردد بسیار دشوار بوده است و تعدادی از مصدومان را رییس قطار تبریز مشهد ، با واگن های جدا شده به سرعت به دامغان منتقل می کنند.
وزیر بهداشت علت عمده فوت مسافران قطار را سوختگی و وارد آمدن ضربه به آنها دانست و افزود: در حین انتقال و در بیمارستان ، هیچ یک از مسافران جان خود را از دست نداده اند و اکثر اجساد ، سوختگی بسیار شدیدی داشتند.
دکتر هاشمی ضمن ابراز تسلیت به مردم آذربایجان شرقی ، گفت: بنا بر تاکید مقام معظم رهبری و روسای قوا به ویژه رییس جمهور ، باید این حادثه ریشه یابی شود تا از تکرار این گونه حوادث تلخ و ناگوار پیشگیری گردد.
وزیر بهداشت شرایط شناسایی شهدای حادثه تروریستی حله را دشوارتر از قربانیان حادثه برخورد قطار سمنان عنوان کرد و گفت: تشخیص هویت این شهدا به دلیل اینکه تمام زائران به کشور بازنگشته و از مسیر سازمان حج و زیارت به عتبات عالیات اعزام نشده اند و ترکیبی از زائران ایرانی ، افغانستانی و پاکستانی وجود دارند ، زمان بیشتری می گیرد.
دکتر هاشمی با اشاره به پیشگیری های وزارت کشور و ستاد اربعین حسینی ، خاطرنشان کرد: سازمان پزشکی قانونی نمونه برداری ها از پیکر شهدا را آغاز کرده اما ابتدا باید مفقودان مشخص شوند تا خانواده های آنها برای انجام آزمایش به پزشکی قانونی مراجعه کنند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تا کنون 52 پیکر شهدای حله به سازمان پزشکی قانونی تحویل داده شده است ، یادآور شد: هویت هیچ یک از آنها شناسایی نشده و ممکن است در بین این پیکرها ، علاوه بر ایرانی ، زائران افغانستانی ، پاکستانی و حتی عراقی نیز وجود داشته باشند و مانند حادثه منا هویت تمامی زائران مشخص خواهد شد اما زمان بر است اما ابتدا باید وابستگان شهدا مشخص و نمونه آزمایش از آنها گرفته و تطبیق و شناسایی شود.
دکتر هاشمی تصریح کرد: اجساد شهدای ایرانی پس از شناسایی به بستگان آنها و اجساد سایر کشور ها نیز به کشور شان تحویل داده می شود.
وزیر بهداشت یادآور شد: پزشکی قانونی ایران آمادگی دارد تا به کشور عراق نیز کمک کند اما علاوه بر 52 پیکر از شهدا ، تعدادی از اعضای بدن به ایران منتقل شده که امکان دارد تعداد شهدا را افزایش دهد.
گفتنی است وزیر بهداشت به همراه وزیر دادگستری ، رییس سازمان پزشکی قانونی کشور ، استاندار استان آذربایجان شرقی ، رییس ستاد بحران کشور و رییس اورژانس کشور با حضور در جمع خانواده های قربانیان حادثه برخورد قطار سمنان ، از آنها دلجویی کردند.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

سفرنمایندگان دولت به 70 شهر ومرکز استان درهفته ای که گذشت ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۸/۲۳ اخبار
اعضای هیات دولت در هفته ای که گذشت به استناد قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد، برنامه راهبردی ارتقای سلامت نظام اداری در مبادلات مرزی در...ادامه مطلب»

93 سفر مقام های دولت تدبیر و امید به شهرها و روستاهای کشور در هفته گذ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ اخبار
همزمان با سفر رییس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان مازندران، معاونان رییس جمهوری، وزرا و معاونان آنها در هفته ای که گذشت بیش از 93 سفر به ش...ادامه مطلب»

از شلمچه تا کربلا- گزارشی از سفرهای ماندگار مقامات دولت تدبیر و امید ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۹/۱۵ اخبار
معاونان رئیس جمهوری، وزرا و معاونان آنها در هفته ای که گذشت بیش از 40 سفر به شهرها و روستاهای مختلف کشور داشتند . معاونان رئیس جمهوری، وزرا و معاونان ...ادامه مطلب»


EOF