واکنش کیهان به اسکار «فروشنده»!!!

واکنش کیهان به اسکار «فروشنده»!!! ...
isna.ir ۱۳۹۵/۱۲/۱۱ سیاست

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #«فروشنده»، #آزادی، #آستانه، #آواز، #اتحادیه_اروپا، #اردن، #اروپا، #اروپایی، #استکهلم، #اسراییلی، #اسلامی، #اسپانیا، #اسکار، #اسکرین، #اشغال، #اصغر_فرهادی، #افغانستان، #الله، #امیر_قطر، #انگلیسی، #اوباما، #ایالات_متحده، #ایدئولوژی، #ایرانی، #ایسنا، #بازار، #بنغازی، #بهشت، #بوش، #تایوان، #تبعیض_جنسیتی، #تحریم، #ترامپ، #ترکیه، #تصویری، #تکفیری، #جشنواره_کن، #جنگ_جهانی_دوم، #جهانی، #جو_بایدن، #خان، #خانه، #خاورمیانه، #داعش، #دانشگاه، #دوحه، #دولت، #روزنامه_کیهان، #رژیم_صهیونیستی، #سانسور، #سپاه، #سپتامبر، #سیا، #سینما، #شیلی، #ضد_ایرانی، #عراق، #عرب، #غربی، #فرانسه، #فرمان، #فرهنگ، #فلسطین، #قالب، #قتل، #قتل_عام، #مجید_مجیدی، #محور، #مردم، #مستند، #مسلمان، #ملت، #موافقت، #موریتانی، #میدان، #نظامی، #هالیوود، #کیهان، #گاردین

« اما برگ نهایی را دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری تازه به تخت نشسته آمریکا برای » فروشنده » رو نمود وقتی با قانون جدید مهاجرتی (که اساسا اجرایی هم نشد!) صحنه را برای جایزه فیلم یاد شده ساخته و پرداخته کرد تا با یک دعوای به اصطلاح زرگری هم جایزه اسکار برای فیلم « فروشنده » تثبیت شود و هم افه اپوزیسیون نمایی هالیوود و اسکار به این فیلم و سازندگانش هم سرایت نماید! »
به گزارش ایسنا ، روزنامه کیهان نوشت: « همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد ، « فروشنده » جایزه فیلم غیر انگلیسی زبان هشتاد و هشتمین (هشتادونهمین) مراسم اسکار را دریافت کرد. این در حالی بود که پیش از برگزاری مراسم یاد شده و در دو مرحله ، رقبای اصلی این فیلم مانند « او » از فرانسه ، « نرودا » از شیلی ، « خولیتا » از اسپانیا و... در میان شگفتی منتقدین و کارشناسان سینمایی از گردونه رقابت‌های سینمایی حذف شده بودند!
دلارهای نفتی امیر قطر توسط موسسه « انستیتو فیلم دوحه » که بخشی از سرمایه‌گذاری این فیلم را برعهده داشتند ، باعث شد تا فیلم « فروشنده » یکه و تنها و فقط با حضور یک رقیب جدی به نام « تونی اردمن » به میدان نهایی برسد.
سال گذشته نیز دلارهای همین موسسه قطری فیلم‌هایی مانند « محمد رسول الله » ساخته مجید مجیدی ، « آدمکش » (از تایوان) و « کبوتری روی شاخه نشست » (برنده جایزه اول جشنواره ونیز) را از گردونه اسکار حذف نمود تا تولیدات بسیار ضعیف خود مانند « ذئب » از اردن و « موستانگ » از ترکیه را به مراسم اسکار برساند و پیش از آن نیز فیلم « تمبوکتو » از موریتانی را اسکاری نموده بود.
ویژگی مشترک فیلم‌های یاد شده ، ارائه تصویری تاریک و فلاکت بار از جوامع اسلامی و وارونه نمایاندن اسلام به عنوان ریشه خشونت‌ها و تباهی‌ها و بی‌عدالتی‌ها در این‌گونه جوامع بود. آنچه که تقریبا از ابتدای پیدایش سینما در غرب و از دوران سینمای صامت (مانند « رقص هفت زن محجبه » ساخته « توماس آلوا ادیسون » و « عرب مسخره » ساخته « ژرژ ملیس » در سال ۱۸۹۷) تا امروز بیش از هر موضوعی به چشم آمده و فیلم‌هایی همچون « تک تیرانداز آمریکایی » و « ۱۳ روز در بنغازی » (که در اسکار امسال نیز نامزد دریافت جایزه بود) که با تروریست نمایاندن مسلمانان ، کشتار و قتل عام آنها را توجیه کرده‌اند ، از آخرین مصادیق آن به شمار می‌آیند؛ چرا که مراسم اهدای جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا موسوم به اسکار فارغ از بازی دولت‌هایی که حاکم بوده‌اند (اعم از دمکرات یا جمهوریخواه) همواره مسیری ثابت و یکسان و برگرفته از بیانیه‌ای که در نخستین تجمع بنیانگذاران آکادمی در سال ۱۹۲۸ و در منزل « لویی بی‌مه یر » صادر شد ، داشته است. بیانیه‌ای که اساس جایزه‌ای موسوم به اسکار را مبتنی بر دو عامل معرفی کرد:
۱‌-تقویت صنعت سینمای آمریکا
۲- گسترش ایدئولوژی و فرهنگ آمریکایی در سراسر جهان
بر اساس آن چه در اسناد منتشره سازمان سیا در سال ۲۰۰۶ آمده ، دو عامل یاد شده فوق ، بعدا نیز درتعامل این سازمان و هالیوود با فرمولی که پس از جنگ جهانی دوم (تحت عنوان « جنگ صلیبی برای آزادی » ) برای سینمای آمریکا تدوین شد ، وجهه عملیاتی‌تر یافت.
یعنی در تمام طول سال‌هایی که مراسم اسکار برگزار شده (به خصوص در سال‌های اخیر) علی‌رغم موافقت یا مخالفت با دولت وقت ایالات متحده ، تقریبا بر اساس همین فرمول عمل شده و اکثریت قریب به اتفاق آثاری که جایزه اسکار دریافت داشته‌اند ، از همین فرمول آمریکایی استفاده کرده بودند.
بر همین اساس است که مثلا پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و در اوج تهاجم دولت نئوکنسرواتیو جرج دبلیو بوش به سرزمین‌های اسلامی ، اسکارهای فراوانی به فیلم صلیبی/صهیونی « ارباب حلقه‌ها » دادند که با قراردادن نشانه‌ها و شاخصه‌هایی مانند سپاه فیل سوارها و ۹ نفره بودن یاران حلقه و مشخصات « سارون » یعنی قطب منفی ماجرا و.... بر اساس داستان آخرالزمانی و ضد اسلامی « جی آر.آر.تالکین » ، در واقع لشکرکشی جرج بوش به خاورمیانه را پوشش تصویری داده بود و از طرف دیگر در همین بخش فیلم‌های غیر انگلیسی زبان (که اینک فیلم « فروشنده » اسکار آن را برده) این رویه را مثلا در اسکاری کردن فیلمی به نام « حالا بهشت » (در تحقیر مردم فلسطین) و یا با تجلیل از مستندهایی درباره اشغال عراق و افغانستان توسط نظامیان آمریکایی تداوم بخشیدند.
این در حالی است که در همان دوران و در جریان برگزاری مراسم اسکار ، بازار تکه پرانی و انتقاد به رئیس جمهوری وقت بسیار داغ‌تر از امروز بود تا آنجا که « شان‌ پن » به شدت سیاست‌های جرج بوش را مورد انتقاد قرار داد و مایکل مور در حالی که برای فیلمش اسکار گرفته بود ، روی صحنه ، بوش را با جمله « شرم برتو » باد خطاب قرار داد! (گفته شد از این پس بود که مراسم اسکار اگرچه ظاهرا به‌ طور زنده اما با تاخیر ۷ تا ۱۰ ثانیه‌ای و با کنترل پخش می‌شود تا چنان جملات و اظهاراتی سانسور گردد.)
همچنین در اوج دوران به اصطلاح طلایی دمکرات‌ها و اوباما (که بسیار مورد علاقه نشریات زنجیره‌ای و جماعت به اصطلاح اصلاح طلب است) همچنان مانیفست اصلی اسکار و روش قبلی تداوم یافت به فیلم‌هایی مانند « محفظه رنج » (در توجیه تهاجم نظامی و اشغال عراق توسط آمریکا) اسکار بهترین فیلم اعطا شد و از فیلم‌هایی همچون « پنج دوربین شکسته » (باز هم در تحقیر ملت مسلمان فلسطین) تجلیل به عمل آمد و به آثار هلوکاستی مثل « آیدا » و « پسر شائول » (در توجیه موجودیت رژیم صهیونیستی) اسکار داده شد. یادمان نمی‌رود که یکی از ضد ایرانی‌ترین فیلم‌های هالیوود یعنی « آرگو » به عنوان تنها فیلم ضد ایرانی دریافت‌کننده اسکار ، علی‌رغم ضعف فراوان ساختاری و محتوایی ، در همین دورانِ به اصطلاح طلایی ، اسکار بهترین فیلم را دریافت کرد!
امسال و در هشتاد و هشتمین (هشتادونهمین) مراسم اسکار که فیلم همجنس گرایانه « مهتاب » ، اسکار بهترین فیلم و فیلمنامه و بازیگری مرد را دریافت کرده و جوایز کارگردانی و موسیقی و آواز هم به کارگردان و آهنگساز اسراییلی تبار (دیمین چزل و جاستین هورویتز) رسیده و اسکار فیلم مستند را هم فیلم « کلاه سفیدها » برده که به اسم نمایش فعالیت عناصر امدادگر ، در واقع از متحدان تروریست‌های تکفیری و همکاران داعش دفاع کرده! حالا اسکار فیلم غیر انگلیسی زبان هم به فیلم « فروشنده » یا « مشتری » می‌رسد که به سفارش کمپانی « ممنتو » وابسته به اتحادیه اروپا و با سرمایه « انستیتو فیلم دوحه » (متعلق به امیر قطر از حامیان تروریست‌های تکفیری) ساخته شده و در موضوع خود ، دفاع و مقابله با تجاوز و تعرض به خانه و ناموس در یک جامعه اسلامی را خشونت طلبی و نتیجه سنت‌های عقب افتاده به شمار می‌آورد.
آن هم در شرایطی که یکی از موضوعات اصلی امروز جامعه اروپا و آمریکا تعرضات و تجاوزات جنسی ذکر گردیده و این موج فزاینده تعرضات و تجاوزات جنسی در کشورهای غربی هم در گزارش سال گذشته دانشگاه استکهلم (گزارش نوردیک) ذکر گردید ، هم در اقدامی نادر ، در مراسم اسکار سال قبل و توسط جو بایدن معاون اول اوباما تکرار شد ، هم در نامه اعتراضی ۱۷ زن سیاستمدار فرانسه انعکاس یافت و هم در گزارش چندی قبل « آژانس حقوق بنیادین » (اف. آر. ای) و همچنین گزارش‌های متعدد نشریات و رسانه‌های غربی مورد تاکید قرار گرفت و همین موضوع یکی دو سالی است محور بسیاری از فیلم‌های هالیوود و کشورهای اروپایی قرار گرفته (موضوع اصلی جشنواره کن امسال هم بود که چندین فیلم از جمله « فروشنده » برایش سفارش داده شد) تا این گونه وانمود شود که اساس این تعرضات ، تبعیض جنسیتی بوده و از تعصبات و سنت‌های قدیمی و تفکرات دینی برخاسته و بنا بر همین رویکرد ، این دسته از فیلم‌ها جوایز متعدد را هم به خود اختصاص دادند ، از جمله فیلم « اسپات لایت » که سال گذشته اسکار بهترین فیلم را دریافت کرد و فیلم « فروشنده » که دو جایزه جشنواره کن را گرفت و به آستانه دریافت اسکار رسید!
اما برگ نهایی را دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری تازه به تخت نشسته آمریکا برای » فروشنده » رو نمود وقتی با قانون جدید مهاجرتی (که اساسا اجرایی هم نشد!) صحنه را برای جایزه فیلم یاد شده ساخته و پرداخته کرد تا با یک دعوای به اصطلاح زرگری هم جایزه اسکار برای فیلم « فروشنده » تثبیت شود و هم افه اپوزیسیون نمایی هالیوود و اسکار به این فیلم و سازندگانش هم سرایت نماید!
این در حالی بود که سازنده فیلم پس از کش و قوس فراوان و بعد از این که علاوه بر یکی از بازیگران نقش اولش حتی بازیگر نقش چندم فیلمش نیز از مسافرت به آمریکا انصراف داد ، در میان نگاه‌های پرسش‌گر هواداران خود ، سرانجام رضایت به اعلام عدم شرکت در مراسم اسکار و به اصطلاح تحریم حضور در آن را داد!! اما خیلی زود آنچه را که با دست پس زده بود ، با پا پیش کشید و برای خود در مراسم اسکار ، نماینده و متن سخنرانی آماده کرد!!! متنی که در واقع کپی دست چندمی از بیانیه‌ها و سخنرانی‌ها و مکتوبات چند هفته اخیر نشریات و سیاستمداران و سران اتحادیه اروپا و دمکرات‌های آمریکا و حتی برخی جمهوریخواه‌ها و نئوکان‌های این کشور بوده است!! اما فرمان ترامپ کار خودش را کرد!!!
به قول معروف آش این‌قدر شور بود که خان هم فهمید! چند روز قبل نشریه معتبر « دیلی اسکرین » با پیش بینی اعطای اسکار فیلم غیرانگلیسی به « فروشنده » نوشت: « ...دستور « دونالد ترامپ » مبنی بر ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا ، پیروزی را برای « اصغر فرهادی » و فیلمش « فروشنده » خرید. »
روزنامه « گاردین » نیز پس ازمراسم دیروز نوشت: « ... به نظر می‌رسد آنچه جایزه اسکار را برای فرهادی به ارمغان آورد ، رای اعتراضی به فرمان ترامپ برای ورود اتباع این کشورها بود!... در واقع افزایش آرای اعضای آکادمی برای فیلم « فروشنده » به نوعی نمایش اعتراضی به فرمان مسافرتی ترامپ بود... » !!
اما در این میان آنچه برنده شد ، همان سفارش اتحادیه اروپایی/قطری بود که فیلمساز ایرانی را (خودآگاه یا ناخودآگاه) در قالب نگاه نژادپرستانه و تحقیرگرانه‌ای قرار داد که توسط مراکز استراتژیک ایالات متحده نسبت به آیین‌ها و سنت‌های دینی ملت‌ها (برای پرداختن به موضوع تعرض جنسیتی مبتلابه جامعه خودشان) تئوریزه شده و فراتر از امثال ترامپ و اوباما ، سیاست‌های خود را از طرق مختلف از جمله جایزه و سفارش و جشنواره و ... به این افراد حقنه می‌کند. »

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

کمپین حمایت از اعطای جایزه صلح نوبل برای ظریف...
nazarnews.com ۱۳۹۴/۰۵/۳۱ سیاست
نشان نوبل به مرد صلح سال اعطا شود، کسي که ثابت کرد به جاي جنگ و تهديد مي توان با مذاکره، صلح را برقرار کرد . http://www.nazarnews.com/47817 تلاش فعال...ادامه مطلب»

اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ...
1host2u.com 25/08/1941 تاریخ
پس از آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد، اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگی...ادامه مطلب»


EOF