سوسک‌های قرمز عامل رنگ دهنده رُژ لب؛ حشرات حرام سر از نوشیدنی‌ها، خوراکی‌ها و لوازم بهداشتی و آرایشی مسلمانان درآورده‌اند

سوسک‌های قرمز عامل رنگ دهنده رُژ لب؛ حشرات حرام سر از نوشیدنی‌ها، خوراکی‌ها و لوازم بهداشتی و آرایشی مسلمانان درآورده‌اند ...
dana.ir ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ اخبار

کلیدواژه ها:#، #Dana.ir، #استارباکس، #زردچوبه، #زعفران، #سلامت، #عدالت، #فائو، #فرآوری_شده، #لوازم_آرایشی، #محیط_زیست، #مردم، #پتروشیمی، #گیاهی

منابع خبری زیادی وجود دارند که تایید می‌کنند در بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی‌ها ، منسوجات و لوازم بهداشتی و آرایشی از سوسک‌های قرمز به عنوان عامل رنگ دهنده استفاده می‌شود؛ این در حالی است که از دیدگاه اسلام خوردن کلیه حشرات ، به جز ملخ که شرایط خوردن آن در رساله‌ها موجود است ، حرام است.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خبرگزاری سینا ecouterre نوشت؛ روزی خبرهای مربوط به عرصه سلامت ، واقعیتی تلخی را مطرح کردند و به مردم اعلام کردند رنگ قرمز در استارباکس (نوشیدنی) توت فرنگی ، کِرم فراپوچینوز و رنگ قرمز مخملی در کیک هورا ناشی از لاشه خرد شده حشرات است.

چندی نگذشت که فاش شد در اوایل قرن 15 ، از عصاره دانه‌های قرمز رنگ ، مشتق شده از بقایای سوسک‌های انگلی بومی مکزیک و جنوب آمریکا ، به عنوان یک عامل رنگ دهنده در منسوجات استفاده شده است.

اما آنچه کمتر به آن پرداخته شد و به طور گسترده‌ای ناشناخته ماند ، این است که از لاشه سوسک‌ها و حشرات قرمز رنگ در لوازم آرایشی ، به عنوان "کارمین" رنگ دهنده طبیعی قرمز شماره 4 استفاده می‌شود که عمدتا در رنگ رُژ لب‌ها دیده می‌شود.

اگر چه این رنگ ، خود علت واکنش‌های آلرژیک شدید همراه با رفلکس تهوع و یا بدون آن ، شناخته شده است ، اما جایگزین آن هم ، قطران زغال سنگ و یا دیگر مواد پتروشیمی نیست.

یکسری انتخاب‌ها برای ایجاد رنگ قرمز در مواد آرایشی وجود دارد که مارک‌های سازگار با محیط زیست هستند وجود دارد؛ مانند مواد معدنی مانند آهن و اکسیدهای میکا و عصاره‌های گیاهی (آناتو ، چغندر ، زردچوبه و زعفران) که می‌توان برای دستیابی به رنگ‌های قرمز استفاده کرد.

گزارش فائو در سال ۲۰۱۳: حشرات بسیار مغذی هستند
لازم به ذکر است؛ فائو در گزارش سال ۲۰۱۳ عنوان کرد شیوه‌های فعلی کشاورزی و تولید مواد غذایی ناپایدار هستند ، حشرات قابل خوردن ، یک منبع غذایی بادوام و دست نخورده هستند که می‌توانند پاسخگوی نیاز فزاینده آب و غذا در جهان باشند.

فائو معتقد است حشرات بسیار مغذی بوده و نسبت به سایر احشام ، بیشتر با محیط زیست سازگاری دارند؛ این در حالی است که: اولا مشکل اساسی دنیای امروز ما کمبود غذا نیست ، بلکه مشکل اساسی نبود عدالت در توزیع است تا حدی که ، اگر ثروت و دارایی‌های 100 ثروتمند اول جهان ، بین کل مردم جهان توزیع شود ، نه تنها مشکل کمبود غذا ، بله فقر کل مردم جهان ، چهار بار از بین می‌رود.

موجودات حرام درغذاها و لوازم بهداشتی و آرایشی مسلمانان
ثانیا از دیدگاه اسلام خوردن کلیه حشرات ، به جز ملخ که شرایط خوردن آن در رساله‌ها موجود است ، حرام است ، اما متاسفانه از طرق صنایع تبدیلی ، این موجودات حرام سر از نوشیدنی‌ها ، غذاها و لوازم بهداشتی و آرایشی مسلمانان درآورده است.


البته مردمی که غذاهای فرآوری شده می‌خورند ، باید نگران خیلی چیزهای بدتر از لاشه حشرات قرمز رنگ در لوازم آرایشی باشند زیرا در چنین غذاهایی برای رنگ قرمز مواد غذایی از عنکبوت‌ها و کرم‌‌‌های زیادی استفاده می‌شود.


برای مثال ببینید رنگ با کد E120 از روی بدن این نوع سوسک تهیه می‌شود.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد کاهش شمار مبتلایان تب کریمه کنگو/ مردم نگ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ اخبار
سخنگوی وزارت بهداشت به مردم اطمینان خاطر داد که نگرانی خاصی در خصوص انتشار بیماری تب کریمه کنگو در کشور وجود ندارد. به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی د...ادامه مطلب»

گیاه خوارانی که تخم مرغ میخورند! ...
seemorgh.com ۱۳۹۴/۱۲/۱۱ تغذبه
امروزه دائما اخبار رژیمهای غذایی جدید میرسد اما یکی از این رژیمها نفوذ و محبوبیت ویژه ای دارد: رژیم غذایی وگانیسم (گیاه خواری همراه با مصرف تخم مرغ) ...ادامه مطلب»

ابتکار جواب حاشیه های سازمان محیط زیست را داد ...
seemorgh.com ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ اخبار
دکتر معصومه ابتکار ، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رییس جمهور، با حضور در برنامه تلویزیونی «متن، حاشیه» به پرسشهای متفاوتی در ارتباط با عملکرد خ...ادامه مطلب»


EOF