آشنایی با کوشکی، از نسل یوزپلنک ایرانی در حال انقراض

آشنایی با کوشکی، از نسل یوزپلنک ایرانی در حال انقراض ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۱۱/۰۳ طبیعت

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آستانه، #آسیا، #آفریقا، #آفریقایی، #آلمانی، #ارمنستان، #استان_یزد، #اسفند، #اشغال، #اشک، #اصفهان، #افغانستان، #انقراض، #انقلاب، #انگلیسی، #ایران، #ایران_و_پاکستان، #ایرانی، #بارداری، #برزیل، #بومی، #بیمه، #تاریخ، #تجهیزات، #ترکمنستان، #تغذیه، #تهران، #توران، #تومان، #تیم_ملی، #تیم_ملی_فوتبال_ایران، #جام_جهانی، #جام_جهانی_فوتبال_۲۰۱۴، #جام_ملت‌های_آسیا، #جهانی، #حفاظت_محیط_زیست، #حیات_وحش، #حیوانات، #خبر، #خراسان، #خراسان_شمالی، #خرداد، #دارویی، #دانشمندان، #درویش، #زبان_فارسی، #سازمان_حفاظت_محیط_زیست، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سانسکریت، #سرگرمی، #سقط_جنین، #سلامت، #سمنان، #سوریه، #شاه، #شهرستان، #شکار، #صفرا، #طبیعت، #عراق، #عربستان، #عمان، #فارسی، #فرانسوی، #فروردین، #فلات، #فلسطین، #فوتبال_ایران، #قزاقستان، #ماریتا، #محمد_درویش، #محیط_زیست، #مردم، #مرز، #مسلح، #مصنوعی، #مغول، #ملل_متحد، #مناطق_حفاظت_شده، #موفقیت، #میاندشت، #هرمز، #همت، #هند، #هندوستان، #هومن_جوکار، #وزارت_آموزش_و_پرورش، #وزارت_آموزش_و_پرورش_ایران، #ویزا، #پارک_ملی، #پارک_ملی_کویر، #پارک_پردیسان، #پاریس، #پاکستان، #پلنگ، #پناهگاه_حیات_وحش_میاندشت، #چهارشنبه، #ژانویه، #کرمان، #کویت، #گردنبند، #گوزن، #یزد، #یوزپلنگ، #یوزپلنگ_آسیایی، #یوزپلنگ_ایرانی

کوشکی یک یوزپلنگ آسیایی در اسارت در ایران است که در حصاری به وسعت ۱۲ هکتار در پناهگاه حیات وحش میاندشت در ۱۰ کیلومتری شرق جاجرم در شرایط نیمه اسارت نگهداری می‌شود.
زندگی
یک شکارچی به‌نامِ « کوشکی » این یوزپلنگ را که در آن زمان یک توله بود به سازمان محیط زیست هدیه داد. او این یوزپلنگ را از سه چوپان که آن را شکار کرده و قصدِ کشتنش را داشتند خریداری کرده بود. کوشکی در شش - هفت ماهگی به تهران برده شد و سه نفر از مدیران سازمان محیط زیست با یک فیلمبردار برای یادگیری روشِ نگهداری از یوزپلنگ در اسارت ، به امارات رفتند. کوشکی پس از نگهداری یک ساله در پارک پردیسان تهران به منطقهٔ حفاظت شدهٔ میاندشت فرستاده شد. کوشکی از نوع یوزپلنگ آسیایی است. و اکنون نیز در همان‌جا نگهداری می‌شود.
پیش از او ، آخرین یوزپلنگ آسیایی در اسارت ماریتا نام داشت که در سال ۱۳۸۲ در پارک پردیسان تهران درگذشت.
این یوز ، در اسفند ۱۳۹۳ و در شرایطی که در قفس بود ، اقدام به جفت‌گیری با دلبر نمود ولی در پی عفونت کلیوی دلبر ، پزشکان مجبور به سقط جنین دلبر شدند. کوشکی نیز دارای یک سنگ صفرا بوده که دامپزشکان آن را زیر نظر دارند.
مسابقه
در اسفندماهِ سال ۱۳۸۸ ، سازمان حفاظت محیط زیست ایران ، اولین دورهٔ مسابقهٔ زیست‌محیطیِ کوشکی را در حوزهٔ عکس و گزارش برگزار کرد.
یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی یا تیزپای آسیایی (نام علمی: Acinonyx jubatus venaticus) یک زیرگونهٔ به‌شدّت در معرض خطر انقراض از یوزپلنگ است که اکنون تنها چند ده قلاده از آن در ایران یافت می‌شود. در حال حاضر این یوز به عنوان نمادی در لباس تیم ملی فوتبال ایران است.
از سال ۱۳۹۰ که پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی شروع شد تعداد این گونه از ۳۳ قلاده به ۷۵ قلاده رسیده و این نشان دهنده تاثیر این پروژه بوده است.
این جانور در مناطق بیابانی در سطح منطقه زندگی می‌کرد و سال‌هاست که نسل آن در معرض نابودی کلی قرار دارد. نتایج جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که بین ۷۰ تا ۱۰۰ یوزپلنگ در مناطق حاشیه کویر مرکزی از جمله خارتوران ، نایبندان ، دره‌انجیر و میاندشت وجود داشته باشد. این تخمین نتیجه نقشه‌برداری زمینی است که توسط بیش از ۱۲۰۰۰ دوربین دید در شب که در مکانهای مختلف کار گذاشته شده بود.
ایران از دهه ۱۹۷۰ به عنوان تنها زیستگاه یوزپلنگ‌های آسیایی (ایرانی) شناخته شده‌است. یوزپلنگ ایرانی تنها نژاد این جانور است که یال دارد.
در حدود ۲۰۰۰ سال پیش یوزها در اکثر نقاط آسیا حضور داشتند اما الان منحصر به نواحی دور افتاده‌ای در بیابان‌های ایران شده‌اند. یوزها در سرزمینهای باز و علفزارها ، دشتهای کوچک ، مناطق نیمه بیابانی و سایر مناطقی که می‌توان در آن شکار یافت زندگی می‌کنند. یوزپلنگ‌ها را در ایران می‌توان در مناطق کویری پیدا کرد که شامل قسمتهایی از استان‌های سمنان ، یزد ، خراسان شمالی ، رضوی و جنوبی ، کرمان و تهران می‌شود. همچنین در خرداد ماه سال ۱۳۹۱ در منطقه حفاظت شده درونه شهرستان بردسکن یک قلاده یوزپلنگ آسیایی مشاهده و تصویربرداری شد.
زیستگاه‌های یوز در ایران به علت پیشروی بیابان‌ها و تبدیل شدن بخشی از زمینهای زیستگاه به زمینهای کشاورزی و مسکونی شدن بخشی دیگر و همچنین از بین رفتن مراتع توسط دامهای اهلی و در نتیجه کاهش تعداد آهو و گوزن که از منابع غذایی یوزها هستند کاهش یافته‌است.
یوز ماده مانند یوز نر محدوده خاصی را تصرف نمی‌کند و این به آن علت است که ماده‌ها در میان زیستگاه‌های مختلف در حرکت می‌باشند و این اهمیت حفظ زیستگاه‌ها را گوشزد می‌کند. در ایران یوزها پیشتر در کویرها بودند اما به خاطر اینکه در بیابان توسط شکارچیان بسیار راحت شکار می‌شدند به مناطق مرتفع تر و نیمه کوهستانی پناه بردند و اکنون بیشتر در این نواحی و درهای خشک میان کوه‌ها دیده می‌شوند.
سازمان حفاظت محیط زیست ایران با همکاری برنامه توسعه سازمان ملل متحد بعضی از این زیستگاه‌ها را تحت نظارت قرار داده‌است. به این ترتیب دوربین‌های تله‌ای نصب شد که به حرکت این حیوانات حساسند و با مشاهده آنها عکس می‌اندازند.
نام
یوز کلمه‌ای‌ست زبان فارسی که از دیرباز در اشاره به این حیوان به‌کار می‌رفته‌است. یوز از بن مضارع یوزیدن به معنای جستن آمده‌است و به جهت شباهت ظاهری این حیوان با پلنگ امروزه بیشتر با نام یوزپلنگ شناخته می‌شود.
چیتا واژه‌ای‌ست هندی که از واژه سانسکریت چیتراکا به معنی « خال‌خالی » وارد انگلیسی شده و گاهی در فارسی نیز به‌کار می‌رود.
در زبانهای دیگر نامهای گوناگونی برای این حیوان به‌کار رفته‌است. در زبان عربی یوز را « فهد » می‌نامند درحالیکه در افغانستان به آن « تازی پرنگ » (فارسی دری) و « تازی پلنگ » (پشتو) گفته می‌شود. در پاکستان نیز در زبان براهوئی به آن « یوز » گفته می‌شود. در زبان سواحیلی نیز که در شرق آفریقا رایج است نام « دوما » را برای این جانور بکار می‌برند.
شکل ظاهری
یوزپلنگ سریعترین حیوان روی خشکی است و سرعتش می‌تواند به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد اما تا چند صد متری بیشتر نمی‌تواند با این سرعت بدود. پوستی نخودی رنگ و با خالهای سیاه و گرد و کوچک دارد ، و موهایش زبر و کوتاه‌است. این حیوان اندامی کشیده دارد و اندازه بدن یک یوز بالغ ۱۱۲ تا ۱۳۵ سانتیمتر با دمی به اندازه ۶۶ تا ۸۴ سانتیمتر است و وزنش می‌تواند از ۳۵ تا ۵۵ کیلوگرم باشد. کلاً نرها بزرگتر از ماده‌ها هستند. خطی به نام خط اشک از گوشه چشم این حیوان تا گوشه لبش امتداد یافته‌است که این خط در نوع ایرانی ضخیم‌تر از نوع آفریقایی است. همچنین جمجمه‌ای کشیده داشته که در شکارهایش کمکش می‌کند.
تغذیه
یوزها شکارچی تخصصی غزالها هستند. در ایران بیشتر شکارشان آهو و جبیر و قوچ و میش ، بز و کل و حتی خیلی وقتها خرگوش و دیگران حیوانات از قبیل حتی روباهها و شغال را شکار می‌کنند کلاً هر حیوانی را در بیابان بیابند می‌توانند شکار کنند. دیده شده که یوز پلنگ بز و گوسفند را نیز شکار کرده‌است اما به ندرت پیش می‌آید که به حیوانات اهلی حمله کند و معروف نیست که به انسانها نیز حمله کرده باشد. یوز پلنگها در ایران به فلات مرکزی محدود شده‌اند. مهمترین علتی که باعث کاهش شکارهای اصلی این حیوان از قبیل قوچ و میش شده از بین رفتن چراگاه‌ها به علت چرا بیش از اندازه حیوانات اهلی می‌باشد. همچنین از دیگر علل تهدید کننده جمعیت این حیوان در ایان استخراج معادن در زیستگاه‌های این جانور است.
روش شکار کردن یوزها به این صورت است که ابتدا با احتیاط به طعمه نزدیک می‌شوند و یک فاصله ۱۰۰ تا ۲۰۰ متری را با آن حفظ می‌کنند٬و پشت ناهمواری‌های زمین ٬بوته‌ها یا دیگر پوششها خود را پنهان می‌کنند و ناگهان حمله می‌کنند. سرعت یوز در مسافت کوتاه بسیار قابل توجه‌است و از هر شکار یا حتی حیوان شکارچی سریعتر است. حتی یوز از یک سگ شکاری و یک کانگورو بسیار سریعتر است. اما این سرعت را نمی‌تواند در مسافت طولانی حفظ کند. یک سگ شکاری نمی‌تواند از یک گوزن هندی سبقت بگیرد اما ژنرال مک آلیستر دیده‌است که یک یوز یک گوزن نر سیاه را در حالی که از فاصله ۳۶۰ متری به سمتش دویده شکار کرده‌است.
اما در ایران چون یوزها طعمه‌هایشان بیشتر در مناطق نیمه کوهستانی زندگی می‌کنند دیگر به این صورت شکار نمی‌کنند بلکه در آبشخورها کمین کرده تا از غفلت طعمه استفاده کنند. در ایران به علاوه حیوانات بومی که شکار یوز می‌شوند دیده شده در شمال کشور حتی از گیاهان مانند انجیر وحشی نیز تغذیه کرده‌اند.
سیر تاریخ تکامل
یوزپلنگ زمانی در عربستان و هند و تمام ایران و مرکز آسیا و افغانستان و پاکستان محدود بود و در ایران و شبه قاره هند که بسیار زیاد بود. یوزپلنگها تنها گربه سانانی هستند که می‌توانند اهلی شده و برای شکار آموزش بینند. گفته شده امپراتور مغول هندوستان ٬اکبر شاه ، حدود ۱۰۰۰ قلاده یوزپلنگ در یک زمان داشته‌است. چیزی که در بسیاری از نقاشی‌ها و مینیاتورهای ایرانی و هندی نشان داده شده‌است ، محدوده‌هایی برای نگهداری یوز پلنگ در تعداد زیاد است. نگهداری این حیوان بسیار پیچیده‌است: به طور مثال میزان باروری این حیوان در اسارت بسیار پایین است و نرخ مرگ و میر در میان توله‌های این حیوان به علل ژنتیکی بسیار زیاد است و همچنین این حقیقت که ماده در این حیوان انتخاب کننده جفت است و نمی‌توان دو یوز نر و ماده را در کنار هم گذاشت تا خودشان جفت شوند چون ممکن است با هم جفت گیری نکنند و ماده ، نر را نپسندد؛ و این عوامل باعث شده میزان تولید مثل این حیوان در اسارت بسیار پایین باشد. دانشمندان به یک حقیقتی دربارهٔ یوزها پی برده‌اند و آن این است که بدن تمام یوزها از یک سیستم ایمنی کاملاً مشابه بهره می‌برد و در واقع یک بیماری کشنده می‌تواند همه یوزها را به طور مشابه از پای درآورد و هیچ یوزی از آن جان سالم به در نبرد؛ و این مشابهت در ژنهای ایمنی بدن به خاطر پیوند خوردن یوزها در ۱۲۰۰۰ سال پیش است که باعث شباهت ژنی آنها به همدیگر گردیده‌است. در واقع بوجود آمدن یک نمونه قوی در آینده غیرقابل پیش بینی است.
در گذشته ، زیستگاه یوز پراکندگی وسیعی از شبه جزیره عربستان تا هندوستان و ترکمنستان داشته‌است. اما در قرن اخیر بر اساس اطلاعات موجود نسل یوز آسیایی جز در ایران در سایر کشورها منقرض شده‌است: عراق ۱۹۲۹ ، کویت ۱۹۴۲ ، هند ۱۹۴۷ ، قزاقستان ۱۹۷۰ ، پاکستان ۱۹۷۲ ، ترکمنستان ۱۹۷۳ ، عربستان ۱۹۷۳ ، عمان ۱۹۷۷.
در ابتدای قرن ۲۰ یوز در بسیاری از نواحی در آستانه انقراض قرار داشت و آخرین ادله عینی از یوز در هندوستان مربوط به سه عکس است که در سال ۱۹۴۷ گرفته شده‌است. در سال ۱۹۹۰ به نظر می‌رسد که یوز تنها در ایران باقی‌مانده باشد. در سال ۱۹۷۰ برآورد شده بود که ۲۰۰ یوزپلنگ در ایران وجود دارند. اما اخیراً زیست‌شناس ایرانی هرمز اسدی تخمین زده‌است که تعداد یوزها در ایران بین ۵۰ تا ۶۰ قلاده باشد و از این تعداد نیز بیشترشان در بیابانهای مرکزی ایران و بقیه در نواحی خشک بین مرز ایران و پاکستان هستند. در مناطقی که یوزها زندگی می‌کنند محلی‌ها گفته‌اند که بیش از ۱۵ سال است که آنها را ندیده‌اند.
نگهداری
بعد از انقلاب حفظ حیات وحش در ایران اهمیت خود را از دست داد و یوزپلنگ‌ها همراه غزالها شکار می‌شدند و در نتیجه تعدادشان به سرعت رو به افول نهاد؛ و در نتیجه اقدامات بعد از انقلاب در ایران اکنون این جانور در لیست جانوران در معرض خطر انقراض قرار گرفته‌است. بعضی بررسی‌های آقای اسدی در سال ۱۹۹۷ نشان داده‌است اگر می‌خواهیم نسل یوز در ایران هم منقرض نشود باید یک اقدام عاجل در مورد افزایش جمعیت غزالها و حفظ زیستگاه آنها انجام دهیم.
دشمن طبیعی یوز ، سگ گله و پلنگ است. برخلاف تصور اکثر مردم ، یوزها حیوانات آرامی هستند و هرگز به دام‌های اهلی حمله نمی‌کنند. ورود دام به زیستگاه یوز از تهدیدات اصلی زندگی یوزپلنگ است ، علاوه بر این‌که سگ گله ممکن است به یوز حمله کند ، چوپانان هم به محض رویارویی با این حیوان با تصویر احتمال حمله یوز به دام‌ها ، حیوان را با تیر یا سنگ می‌زنند.
از سوی دیگر ، با توجه به اینکه وجود آب در زیستگاه اصلی یوز که دشت‌های باز و تپه ماهورهای واقع در مناطق استپی و بیابانی است ، یک موهبت محسوب می‌شود ، دام و بخصوص شتر وقتی سر آبشخور یا چشمه می‌آیند ، آن را اشغال می‌کنند و دیگر نه یوز و نه طعمه‌هایش به آنجا نمی‌روند. در نتیجه طعمه‌های یوز مهاجرت می‌کنند یا می‌میرند و به دنبال آن زندگی یوز هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
گفتنی است که غذای اصلی این حیوان را آهو ، جبیر ، قوچ و میش ، کل و بز و خرگوش تشکیل می‌دهد که امروزه به دلیل شکار بی‌رویه شکارچیان غیرمجاز مجهز به خودروها و موتورسیکلت‌های قدرتمند صحرایی ، جمعیت آنها نیز به شدت در حال کاهش است.
تهدیدات
تغییرات زمینی تاثیرگذارترین عامل در زیستگاه یوزپلنگ می‌باشد. آزار اذیت از طرف انسان ، کاهش زیستگاه‌ها ، تکه‌تکه شدن زیستگاه‌ها ، گسترش بیابان‌ها و شکار منابع غذایی یوزپلنگها همچون آهوها و مخصوصاً شکار غیرمجاز حیوانات برای سرگرمی یا برای تجارت از علل کاهش نسل این حیوان بوده‌است. بر طبق گزارش سازمان حفاظت محیط زیست ایران این کاهش عمدتاً در بین سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۱ بوده‌است.
از جمله دیگر عوامل تهدیدکننده زیستگاه یوزپلنگ‌ها در ایران ، احداث جاده در میان مناطق حفاظت شده همچون منطقه حفاظت شده کوه بافق است که به رغم تلاش‌ها هنوز این پروژه متوقف نشده‌است.
زغال سنگ ، مواد مخدر و یوزپلنگ
زغال سنگ ، آهن و مس سه مادهٔ معدنی هستند که در سه استان در ایران و میان زیستگاه‌های یوزپلنگ یافت می‌شوند. تخمین زده می‌شود در دو منطقه آهن و زغال سنگ بافق و آهن نایبند بیشتر جمعیت یوزپلنگ‌ها بیرون از منطقه حفاظت شده رانده باشند. استخراج معدن به خودی خود تهدیدی برای یوزها نیست. بلکه خطر اصلی احداث جاده برای این معادن و رفت‌وآمد انسان در این جاده باعث نزدیکی بین انسان و یوز و همچنین انسان و طعمه‌های یوز می‌شود. در مرز ایران ، افغانستان و پاکستان هنوز گذرگاه‌هایی وجود دارد که تبهکاران مسلح و قاچاقچیان مواد مخدر از آن طریق مواد مخدر را در مرکز و غرب ایران پخش می‌کنند٬آنها باید برای این کار از میان زیستگاه‌های یوز گذر کنند و این موضوع حفاظت یوز و طعمه‌هایش را سخت می‌کند.
تلاش برای حفظ یوزپلنگ آسیایی
پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی ، با همکاری برنامه توسعه سازمان ملل و سازمان حفاظت از محیط زیست در سال ۲۰۰۱ شروع به کار کرد. برای کار مطالعاتی و حفاظتی ، ۵ منطقه انتخاب شد که گمان می‌رفت ۸۰ درصد یوزهای ایران در آن مناطق پراکنده‌اند. پارک ملی توران ، پارک ملی کویر در استان سمنان ، منطقه حفاظت شده بافق و پناهگاه‌های حیات‌وحش دره انجیر و نایبندان در استان یزد.
به مردم محلی آموزش داده شده‌است با توجه به کمبود شکار برای یوزپلنگ اگر احیاناً یوزی به آغل گوسفندان آنها حمله کرد ، آنها اجازه بدهند یوز شکارش را انجام دهد و هیچ مقاومتی نکنند ، یوزپلنگ مثل گرگ نیست که همه گوسفندان آنها را خفه کند و از بین ببرد؛ یوز تنها یک بره یا گوسفند را شکار می‌کند.
بیمه
برای نخستین بار در جهان ، محیط‌بانان و پرسنل زیستگاه‌های یوزپلنگ و خود یوزپلنگ آسیایی زیر پوشش بیمه تکمیلی برده شد که از اسفند ۱۳۹۲ بمدت پنج سال و بصورت رایگان انجام می‌شود. اگر یوز به هر دلیلی در منطقه تلف شود به میزان ۵۰ میلیون تومان برای هر قلاده یوز هزینه همان زیستگاه خواهد شد و در سال تا ۵ قلاده این موضوع اجرا خواهد شد. اگر یوز آسیبی به دام دامداران وارد کند نیز بیمه موظف خواهد بود زیان دامدار را بپردازد.
نصب گردنبند ردیاب برروی یوز
ژانویه سال ۲۰۰۷ ، پروژه رادیوتله متری و نصب گردنبندهای ردیاب روی یوز آسیایی برای نخستین بار به صورت عملی آغاز شد. طرف ایرانی این پروژه سازمان حفاظت محیط زیست ، دفتر برنامه توسعه سازمان ملل (یو ان دی پی) در ایران و پروژه حفاظت از یوز آسیایی و طرف خارجی آن هم انجمن حفاظت از حیات وحش آمریکا (دبلیو سی اس) است. گردنبند ردیاب (جی.پی. اس کولار) شامل یک فرستنده و گیرنده رادیویی و قطعه‌ای برای تنظیم زمان بازشدن قلاده است. هدف از نصب این ردیاب بدست آوردن اطلاعاتی در مورد زیستگاه ، توقف گاه ، مسیرهای رفت‌وآمد و مهاجرت یوز است. این گردنبندها ، آنتن زمینی دیگری دارد که اگر از یک فاصله‌ای به گونه نزدیک تر شویم ، بدون دسترسی مستقیم به گردنبند ، اطلاعات توسط امواج (یو.اچ. اف) به دستگاهی زمینی منتقل می‌شود و از کل این اطلاعات ، می‌توان به رفتارشناسی این حیوان پی برد. وزن این گردنبندها ۲۸۰ گرم است. محدودیت زمانی این گردنبند باتری آن است که جی پی اس آن تا دوسال می‌تواند فعال بماند. گردنبندها طوری تنظیم می‌شوند که بعد از گذشت ۱۸ ماه ، خودبه‌خود باز می‌شوند و از روی سیگنال‌هایی که می‌فرستد ، جای آنها شناسایی می‌شود. برای گرفتن یوز در محل گذر آنها ، تله‌هایی گذشته می‌شود که مجهز به فرستنده سیگنال هستند. به محض این‌که حیوان در این تله‌ها می‌افتد ، تیم به محل مورد نظر رفته و دامپزشک تیم اقدام به بیهوش کردن یوز می‌کند. نمونه برداری از خون و بافت حیوان ، نصب گردنبند و جاگذاری میکروچیپی در پشت گردن یوز از اقدامات بعدی است. بعد از آن از دارویی برای به هوش آوردن حیوان استفاده می‌شود تا حیوان ، بیهوش در طبیعت نماند و خطراتی تهدیدش نکند.
کتاب‌های درسی
با توجه به وجود زیستگاه یوزپلنگ ایرانی در مناطق حفاظت شده استان‌های یزد ، سمنان ، اصفهان ، کرمان ، خراسان‌های شمالی ، جنوبی و رضوی در کتاب استان‌شناسی پایه دبیرستان این استان‌ها خصوصیات زیستگاهی ، جانوری و نحوه زندگی یوز ایرانی تبیین شده‌است که از مهر ماه سال ۱۳۹۳ در این کتاب‌ها شاهد آن خواهیم بود. همچنین اصلاح و بازنگری کتاب‌های درسی علوم تجربی ، مطالعات اجتماعی و جغرافیا از دیدگاه محیط زیستی در دستور کار وزارت آموزش و پرورش ایران قرار گرفت.
حمایت تیم ملی فوتبال
پس از تأیید طرح یوزپلنگ بر روی لباس تیم ملی فوتبال ایران ، این طرح بر روی لباس تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ برزیل و جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ به عنوان نماد کشور ایران نقش بست.
این ایده برای نخستین بار از سوی آرش نورآقایی مطرح شد و توسط محمد درویش و سایر دوستداران یوزپلنگ ایرانی گسترش پیدا کرد.
جریمه شکار
در ۳ خرداد ۱۳۹۴ بهای شکار و صید یوزپلنگ آسیایی از ۲۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.
آمار موجود از یوز آسیایی
با اینکه آمار یوز آسیایی را در ایران کمتر از ۵۰ قلاده عنوان کرده‌اند ، این اعداد را « حدس کارشناسی » می‌دانند. چرا که یوزپلنگ حیوانی به شدت مخفی کار و فراری از انسان است ، به راحتی خود را در طبیعت استتار می‌کند و گستره زیستگاهش بسیار وسیع است ، با این وجود تنها دو یوز ماده در زیستگاه های طبیعی ایران به طور اثبات شده وجود دارد. در حال حاضر مناطق آزاد و حفاظت شده ی استان سمنان و خراسان شمالی شامل پارک ملی توران و پناه گاه حیات وحش میاندشت اصلی ترین مناطقی هستند که جمعیتی پویا از یوز در آن زندگی می کنند. بهترین روش آمارگیری از یوز در ایران را استفاده از دوربین تله‌ای عنوان می‌کند. دوربین‌های تله‌ای نوعی از دوربین‌های اتوماتیک هستند که با عبور حیوان از جلوی چشمی دوربین ، فاصله‌ای ۱۵ متری را عکس می‌گیرند. در واقع این دوربین‌ها حضور حیوان را هم بواسطه تغییر شدت نور دریافتی در لحظه عبور درمی‌یابند و هم از روی درجه حرارت بدن حیوان. ابتدا گذرگاه‌های یوز را از روی ردپای حیوان مشخص کرده ، سپس دوربین‌های تله‌ای را در آنجا کار گذاشته می‌شود. خال‌های روی بدن یوز ، مانند اثر انگشت انسان ، منحصربه‌فرد است؛ بنابراین از روی عکس‌ها ، تعداد یوزها را در آن فاصله ، مشخص کرده و با انجام کارهای آماری جمعیت یوز آن ناحیه را تخمین می‌زنند.
کار آماری انجام شده در سالهای گذشته بر اساس تعداد یوزهای ثبت شده در زیستگاه‌های استان یزد برآورد ۸ تا ۱۲ یوز در این ایستگاه‌ها را نشان می داد. برآوردهای پیش از آن جمعیت ۳۳ تا ۴۸ یوزپلنگ را برای استان یزد تخمین می‌زد. جمعیت کل یوزپلنگ ایرانی نیز در برآوردهای قبلی در سال ۱۳۷۶ ، تعداد ۵۰ تا ۱۰۰ ، در سال ۱۳۸۳ جمعیت ۵۰ تا ۶۰ ، و در سال ۱۳۸۷ تعداد ۷۰ تا ۱۰۰ یوزپلنگ ایرانی تخمین زده شده بود.
پروژه برآورد جمعیت یوزپلنگ ایرانی در استان یزد از دی ماه ۱۳۹۰ تا فروردین ماه ۱۳۹۱ به همت پروژه حافظت از یوزپلنگ ایرانی ، انجمن یوزپلنگ ایرانی ، و انجمن پنترا انجام شده و طی آن جمعاً ۱۰۰ دستگاه دوربین تله‌ای در زیستگاه‌های بافق ، دره انجیر ، آریز و سیاه‌کوه در این استان کار گذاشته شد و طی این دوربین گذاری ۸ تصویر از یوز ثبت شد که متاسفانه هیچ یوز ماده ای در تصاویر دیده نشد و تصاویر گرفته شده مربوط به دو یوز نر معروف به دو برادر بوده که در مناطق مختلف چندین بار دیده شده اند. البته برای رسیدن به نتایج نهایی باید کار در زیستگاه‌های میاندشت ، عباس‌آباد ، نای‌بندان ، راور ، خارتوران و پارک ملی کویر نیز انجام شده و مجموع نتایج گردآوری شود.
در تاریخ
یوزپلنگ آسیایی از دیرباز مورد توجه انسان‌ها بوده‌است و از آنجا که به سادگی اهلی می‌شود ، در شکار طعمه‌هایی چون غزال به انسان‌ها کمک می‌کرده‌است. در میان آثار باستانی ، مهری مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد در میان‌رودان این جانور را در حالی که قلاده‌ای بر گردن دارد در کنار مربیش به تصویر می‌کشد. شاهان آشوری از یوزها برای شکار بهره می‌گرفتند. در سوریه و فلسطین ، جنگجویان صلیبی از شکار آهو توسط یوز سخن به میان آورده‌اند. گزارش شده‌است که یکی از شاهان سده پانزدهم میلادی در ارمنستان گله‌ای از یوزها به‌شمار صد عدد از این جانوران داشت.
https://www.mehrnews.com/news/4195459 /لقاح-مصنوعی-کوشکی-و-دلبر-درپردیسان-تولد-نخستین-توله-یوزها-در
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی:
لقاح مصنوعی کوشکی و دلبر درپردیسان/تولد نخستین توله یوزها در بهار
کوشکی و دلبر یوزپلنگ ایرانی
شناسهٔ خبر: 4195459 - چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۵:۴۰
جامعه > محیط زیست
مدیر پروژه حفاظت از یوز آسیایی از انجام لقاح مصنوعی میان دو یوزپلنگ طی هفته‌های آینده در پردیسان خبر داد و گفت: در صورت موفقیت عمل لقاح ، این یوزها در بهار توله خواهند داشت.
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی درباره انجام لقاح مصنوعی میان دو یوزپلنگ در اسارت کوشکی و دلبر به خبرنگار مهر گفت: این مساله الان دیگر برای ما خیلی جدی شده است. اوایل واقعاً این‌طور نبود ، چون واقعاً امید ما به طبیعت خیلی خیلی بیشتر از امروز بود ، ولی الان برای ما خیلی جدی شده که این کار را به موفقیت برسانیم.
هومن جوکار افزود: از آنجا که سن کوشکی بالا رفته برای احتیاط در مقابل هر نوع شرایط و حوادثی که ممکن بود پیش بیاید سال گذشته یک گام به جلو رفتیم و چند کپی از اسپرم کوشکی در نیتروژن مایع ذخیره کردیم تا خیالمان از بابت اسپرم کوشکی راحت باشد.
وی تصریح کرد: البته کوشکی کاملاً سلامت است و الان اگر بخواهیم لقاح را انجام دهیم به جای اسپرم ذخیره شده ، مستقیماً سراغ اسپرم خودش می‌رویم ولی به هر حال این کار را توسط یک گروه آلمانی انجام دادیم.
جوکار ادامه داد: الان با یک گروه فرانسوی مذاکراتی شده که یک بار به ایران آمدند و با آن‌ها کارگاهی داشتیم که توضیح دهند چه کار می‌خواهند بکنند.حدود ۲۰ روز پیش هم من آنجا بودم و در پاریس مذاکرات نهایی را انجام دادیم و قرار شد در همین ژانویه بیایند و کار را شروع کنند.
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی درباره فرایند انجام این عمل توضیح داد: در آغاز ماده باید به طور کامل بررسی شود. البته الان چون یک ماده دیگر هم داریم لازم است تصریح کنم منظورمان دلبر است چون آن یکی اصلاً هنوز به بلوغ نرسیده است. ماده باید به طور کامل از نظر سلامتی تک تک قسمت‌هایی که در عمل لقاح درگیر می‌شود یعنی رحم و تخمدان و … بررسی شود.
جوکار ادامه داد: در مرحله بعد روی ماده یک کار هورمونی می‌کنند که ماده ، تخمک‌گذاری انجام دهد و مرحله بعدی باروری این تخمک توسط یک اسپرم است که می‌توانند از اسپرم موجود در نیتروژن استفاده کنند یا مستقیماً از خود کوشکی اسپرم بگیرند چرا که خود کوشکی الان سرحال هم هست.
وی درباره زمان بندی و هزینه‌های کار توضیح داد: بخش زیادی از هزینه‌های کار شامل دستمزدها و تجهیزات توسط خود آن گروه پذیرفته شده و بخش دیگر که شامل اقامت و هزینه سفر و … است بر عهده ما خواهد بود.
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی درباره زمان انجام لقاح نیز گفت: این گروه به زودی به ایران می‌آیند. قرار ما نیمه دوم ژانویه بود. علیرغم تاخیری که در درخواست و صدور ویزا داشتیم من امیدوارم که هنوز هم کار در همین تاریخ اتفاق بیافتد. در همین مرحله از حضور گروه فرانسوی ، کار با مانیتورینگ وضعیت ماده شروع می‌شود ، بعد یک تحریک هورمونی انجام می‌گیرد که دلبر تخمک‌گذاری کند و بعد لقاح انجام شود. کل این فرایند ممکن است حدود دو هفته زمان ببرد تا ماده به آمادگی لقاح برسد.
جوکار تصریح کرد: البته این را هم باید بگویم که خود گروه تأکید داشته‌اند موفقیت صد در صدی این روش را تنها بعد از معاینه می‌توانند بگویند. ممکن است بعد از مانیتورینگ وضعیت ماده به این نتیجه برسند که باید روش دیگری انجام شود و این روش کنونی تصمیمی است که تا این لحظه گرفته شده است.
وی در پایان گفت: اگر لقاح صورت بگیرد ، بین ۹۰ تا ۹۵ روز طول دوره بارداری خواهد بود و می‌توان انتظار داشت که در بهار توله داشته باشیم.
مسعود بربر

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
حیات وحش ایران: پلنگ طبس ...
tabasenc.ir ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ طبیعت
پلنگ طبس | دسته بندی حیات وحش طبس این حیوان منطقه نایبند زیست میکند .پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است. فاصله پناهگاه ت...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد ...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»


EOF