گیاهان دارویی همشهری آنلاین: آشنایی با خواص کاسنی؛ گیاهی معجزه‌گر

گیاهان دارویی همشهری آنلاین: آشنایی با خواص کاسنی؛ گیاهی معجزه‌گر...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۲/۰۸/۱۹ سلامت

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #ادرارآور، #التهاب، #ایران، #ایسنا، #تصفیه_خون، #جویبار، #خبرگزاری_دانشجویان_ایران، #خرداد، #دارویی، #سبزه، #سمنان، #سکنجبین، #صفرا، #صفراوی، #طب_سنتی، #عرق، #عرق_کاسنی، #مثانه، #ملین، #میکروب، #همشهری، #همشهری_آنلاین، #هپاتیت، #چربی_خون، #کاسنی، #کاهو، #کیسه_صفرا، #گاوزبان، #گل_گاوزبان، #گیاهان_دارویی

یک کارشناس گیاهان دارویی با اشاره به خواص مفید کاسنی گفت: تصفیه خون و شستشوی کبد از جمله خواص کاسنی و عرق آن است.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه سمنان ، حمید رضا عبدوس افزود: کاسنی یکی از گیاهان دارویی موثر است که در انواع مختلف در طبیعت وجود داشته و همه اجزای آن خواصی بسیار مفید برای بدن دارد ، البته اگر به‌ اعتدال مصرف شود.

وی ادامه داد: کاسنی و عرق کاسنی ، از دیرباز در میان ایرانیان جایگاه و منزلتی خاص داشته و همه مادربزرگ‌ها ، در میان تمام شیشه‌های عطر و ادویه در مطبخ خانه‌هایشان ، یک قرابه کوچک ، عرق کاسنی را در کنار شاتره ، گل گاوزبان ، نعناع و ... نگه‌داری می‌کردند.

این کارشناس گیاهان دارویی افزود: عطاران و صاحب‌نظران در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی ، عرق کاسنی را سرد می‌دانند که تاثیراتش در از بین بردن حرارت و التهاب بدن احساس رخوت و سستی ، رنگ پریدگی و زردی چهره و خصوصاً تنبلی کبد است و اگر با دقت و مستمر استفاده شود ، تاثیراتش قابل مشاهده است.

عبدوس با بیان اینکه در ایران ، از گذشته دور تاکنون قسمت‌های مختلف گیاه کاسنی و عرق آن را به عنوان تصفیه کننده خون و شستشو دهنده کبد ، استفاده می‌کردند ، خاطرنشان کرد: کاسنی در دو نوع صحرایی یا وحشی و کاسنی کشت شده توسط کشاورزان ، وجود دارد که نوع وحشی آن در اوایل بهار در کنار جویبار یا در میان سبزه زار می‌روید.

وی اظهار کرد: اضافه کردن کاسنی به سرکه‌ انگبین یا همان شربت سکنجبین در ایران امری متداول بوده و مردم از این خوراکی برای کاهو خوران بعدازظهرها ، بهره می‌بردند.

این کارشناس گیاهان دارویی با اشاره به خاصیت تب بری کاسنی گفت: کاسنی با تاثیراتش روی کبد ، زمینه دفع صفرا از بدن را فراهم کرده و زردی را می‌زداید و بار کبد را سبک می‌کند ، به همین دلیل مسکنی تاثیرگذار برای تب محسوب می‌شود.

عبدوس با اشاره به کارکردهای کبد در بدن گفت: کبد عضو سم زدای بدن بوده و بیش از ۵۰۰ کارکرد حیاتی دارد که تفکیک مواد مغذی از مواد زاید ، سم زدایی ، تجزیه مواد شیمیایی ، انهدام میکروب ها ، تنظیم هورمون‌ها ، سوخت و ساز چربی‌ها ، پروتئین‌ها و قندها ، دفع اوره و ... از جمله وظایف کبد است.

وی ادامه داد: هر چیزی که می‌خوریم ، می‌آشامیم ، تنفس می‌کنیم یا با پوستمان تماس دارد سرانجام به کبدمان می‌رسد ، بنابراین اگر این عضو دچار اختلال شود ، همه بدن را درگیر کرده و عوارض آن به سرعت انتشار پیدا می‌کند و علائمی چون زردی پوست ، خستگی مفرط ، التهاب بدن ، عطش ، چربی خون بالا و... از جمله علائم بروز مشکل در کبد محسوب می‌شود.

این کارشناس گیاهان دارویی خاطرنشان کرد: عرق کاسنی ملین و ادرارآور خوبی بوده و با خروج سموم از بدن التهاب بدن تب‌های صفراوی ، یرقان و زردی ناشی از گرمی را رفع ، کیسه صفرا ، کلیه و مثانه را از سنگ پاک ، التهاب معده را برطرف ، اسید کلریدریک معده را تحریک و اشتها را زیاد می‌کند.

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر تصریح کرد: هرچه این عرق تلخ تر باشد خواص بیشتری داشته و در التیام امراض کبدی موثرتر است.

عبدوس همچنین با اشاره به مفید بودن این عرق برای مبتلایان به نقرس و هپاتیت گفت: ایمنی در برابر بیماری‌های عفونی از دیگر خواص عرق کاسنی است.

وی اضافه کرد: این عرق سرشار از ویتامین C بوده و نوع وحشی آن فسفر و آهن گیاهی دارد. عرق کاسنی با تقویت کبد ، رنگ پوست را روشن ، بیماری‌های مزمن پوستی به خصوص اگزما را التیام ، رسوبات ادراری و جوش‌های ناشی از گرمی غذاها را رفع کرده و بهترین دارو برای افزایش نیروی جنسی است. به دلیل آن که این عرق روی کبد اثری نیکو دارد این عضو می‌تواند به تنظیم هورمون‌ها پرداخته و در افزایش قدرت باروری نطفه و تنظیم و تقسیم کروموزوم‌های نر و ماده تاثیرگذار باشد.

این کارشناس گیاهان دارویی خاطرنشان کرد: زمان برداشت این گیاه دارویی اواسط خرداد ماه است و کار برداشت کاسنی به مدت یک ماه به‌ طول می‌انجامد.

وی با اشاره به خواص دارویی گیاه کاسنی ، تصریح کرد: مصرف کاسنی در درمان فشار خون ، تقویت معده ، کبد ، کلیه ، درمان ضعف اعصاب و همچنین رفع عطش بسیار مناسب است.
---آشنایی با خواص کاسنی؛ گیاهی معجزه‌گر---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
گیاهان دارویی ایرانی : فواید عرق کاسنی Cichorium...
1host2u.com ۱۳۹۲/۰۶/۱۷ اخبار
گیاهان دارویی ایرانی : فواید عرق کاسنی خواص عرق کاسنی-عرق کاسنی؛ شستشودهنده کبد و تصفیه کننده خون اگر حرارت و التهاب بدنتان زیاد شده است ، اگر احساس...ادامه مطلب»

گیاهان دارویی: گیاه ختمی، خواص گل ختمی ...
1host2u.com ۱۳۹۲/۱۱/۱۱ زندگی سبز
گیاهان دارویی: گیاه ختمی، خواص گل ختمی آشنایی با خواص گل ختمی و نحوه استفاده: داروی گیاهی ختمی: گل ختمی به ارتفاع دو متر گل‌های صورتی، قرمز وسفید دار...ادامه مطلب»

مقابله با آلودگی هوا به روش قدیمی ها! ...
tebna.ir ۱۳۹۲/۰۹/۱۳ سلامت
مجله تندرستی: به گفته متخصصان طب سنتی آلودگی هوا پدیده جدیدی است که هر چند در گذشته به شکل کنونی وجود نداشته اما با تلفیق طب مدرن و به روز کردن توصی...ادامه مطلب»

گیاهان دارویی: آویشن معجزه شیراز ...
1host2u.com ۱۳۹۲/۱۰/۰۸ زندگی سبز
آویشن (Avishan) به عنوان گیاه طبی قرن ها مورد توجه ایرانیان بوده است و بی‌شک آویشن یکی از گران بها ترین گیاهان دارویی روی زمین است، زیرا مواد گوناگون ...ادامه مطلب»

فوائد انار برای سلامتی...
daneshju.ir ۱۳۹۲/۰۷/۱۵ اخبار
انار از بروز سرطان جلوگیری کرده و رشد تومور های سرطانی را کند می سازد . انار برای سلامتی قلب و عروق ،جلوگیری از تصلب شریان ها و سکته ه...ادامه مطلب»


EOF