دانشمند ایرانی در فرانسه ریزغربالگر آزمایشگاهی جدید اختراع کرد

دانشمند ایرانی در فرانسه ریزغربالگر آزمایشگاهی جدید اختراع کرد ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۱۱/۱۵ دانش

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #ایرانی، #باستان‌شناسی، #بهمن، #تاریخ، #داروسازی، #عفونی، #فرانسه، #فرانسوی، #مدرسه، #پاریس، #یورونیوز

یک دانشمند ایرانی مقیم فرانسه موفق شد نمونه جدیدی از ریزغربالگر آزمایشگاهی بسازد.
دکتر مسعود نظام‌آبادی که این پروژه را در جریان یک طرح پژوهشی در شرق فرانسه به انجام رساند ، روز جمعه ۱۱ بهمن طی مراسمی در پاریس ، جایزه اول « استعدادهای نوظهور » از منطقه‌ « بورگونی فرانش-کنته » را دریافت کرد.
ریزغربالگر آزمایشگاهی وسیله‌ای است که با آن می‌توان به جداسازی مواد مایع و جامد و همچنین تفکیک ذرات ، اعم از میکروپارتیکل و میکروگرانول‌ها در نمونه‌های میکروسکوپی ، پیش از انجام آنالیز میکروسکوپی پرداخت یا پودرها و گرانول‌ها را بر اساس اندازه میکرونی آنها تقسیم‌بندی کرد. به تعبیر دیگر ، از تکنیک ریزغربالگری برای بهینه‌سازی آنالیز میکروسکوپی ذرات و یا جداسازی آنها بر حسب اندازه‌های متفاوت استفاده می‌شود.
نظام‌آبادی در گفتگوی با خبرنگار یورونیوز در مورد این پروژه گفت: « این طرح شامل تولید تجاری کیت‌های فشرده ریزغربالگر (یکبار مصرف یا چند بار مصرف) و دستگاه مربوط به آن است. »
به گفته این پژوهشگر علمی ، ویژگی عمده این کیت آن است که با استفاده از آن سرعت ، دقت و ظرفیت ریزغربالگری تا چهار برابر راندمان فعلی افزایش می‌یابد.

مراسم اهدای جایزه به دکتر مسعود نظام‌آبادی در پاریس

* * * مسعود نظام‌آبادی در مورد مصارف آزمایشگاهی این فناوری نوین افزود: « ریزغربالگر جدید که با پشتیبانی انکوباتور بورگونی فرانش-کنته (DECA BFC) در فرانسه تولید می‌شود ، در آزمایشگاه‌های داروسازی ، صنایع غذایی ، زمین‌شناسی ، باستان‌شناسی و دیگر آزمایشگاه‌های آنالیز میکروسکوپی کاربرد دارد. این غربالگر همچنین در آزمایشگاه‌های پزشکی بیومدیکال نیز استفاده می‌شود. این نخستین مورد کاربرد ریزغربالگرهای یکبار مصرف در آزمایشگاههای پزشکی است ، زیرا در این گونه آزمایشگاه‌ها برای آنالیز میکروسکوپی نمونه‌های عفونی بیماران عموما از روش‌های مشاهده مستقیم میکروسکوپی استفاده می‌شود. ما اکنون وسیله‌ای داریم که با آن می‌توان به مشاهده بهینه و تفکیک‌شده میکروسکوپی پرداخت. »
پیش‌نمونه این کیت با همکاری پلتفرم « مدرسه عالی ملی مکانیک و ریزفناوری » که یکی از مراکز مهم پشتیبانی پروژه‌های تولیدی در فرانسه است ، ساخته شده و در مرحله تبدیل به محصول کارخانه‌ای است. مراحل آزمایشی کیت با همکاری موزه ملی تاریخ طبیعی پاریس انجام خواهد شد و بانک بی‌پی‌آی فرانسه ، حامی شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های فرانسوی نیز در تامین مالی و اعطای بورس برای تکمیل نهایی این پروژه تولیدی مشارکت دارد.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت...
farsnews.com 21/11/1935 تاریخ
سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت میرزا حسن‌خان پیرنیا مشهور به مشیرالدوله نماینده پیشین مجلس شورای ملی و رییس‌الوزرای چند دورۀ ایران، ۲۹ آ...ادامه مطلب»

خودکُشی‌ صادق هدایت در پاریس ...
iroon.com 09/04/1951 تاریخ
صادق هدایت در ۱۹ فروردین سال ۱۳۳۰ در پاریس خودکشی کرد. هدایت با ویزای پزشکی دو ماهه و با عنوان بیمار روحی!!! برای معالجه عازم پاریس می شود و از این م...ادامه مطلب»

مرگ مشکوک عليرضا از خانواده پهلوی ...
mashreghnews.ir 26/10/1954 تاریخ
همسر وی خانمی لهستانی به نام کریستیان شولوسکی بود که از آوارگان جنگ ‌جهانی در پاریس بود. هر چند که ملکه مادر و دربار پهلوی هیچ‌گاه این وصلت را به رسمی...ادامه مطلب»

تاریخ ایرانی - افشای نقش موساد در خروج مخفیانه بختیار از ایران...
tarikhirani.ir ۱۳۵۷/۱۱/۲۲ تاریخ
تاریخ ایرانی: وزیر مسکن و شهرسازی کابینه شاپور بختیار فاش کرد که فرار ماهرانه آخرین نخست‌وزیر دوره پهلوی از ایران توسط موساد (سازمان اطلاعاتی اسرائیل...ادامه مطلب»


EOF