نسخه علاج ژاپنی و آلمانی برای تورم بالا

نسخه علاج ژاپنی و آلمانی برای تورم بالا ...
eranico.com ۱۳۹۶/۰۹/۲۸ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Eranico.com، #آلمان، #آلمان_غربی، #آلمانی، #اتحادیه_اروپا، #اروپا، #السالوادور، #بازار، #بلغارستان، #تورم، #تولید_ناخالص_داخلی، #جنگ_جهانی_دوم، #جهانی، #دانمارک، #دلار، #دولت، #سیاست، #صنعتی، #طلا، #غربی، #فرانسه، #فوربس، #مالیات، #چین، #ژاپن، #ژاپنی، #یورو

مروری بر تجربه تاریخی کشورها نشان می‌دهد نه تنها امکان غلبه بر نرخ‌های بالای تورمی بلکه امکان تبدیل شدن به یک کشور پیشرفته نیز وجود دارد.
به نقل از فوربس ، در سال ۱۹۴۸ هم آلمان و هم ژاپن پس از شکست در جنگ جهانی دوم دچار ابرتورم و فروپاشی اقتصادی شده بودند. تنها دو سال بعد اقتصاد هر دو کشور به زندگی بازگشت و روند توسعه به سرعت در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ طی شد.
راهکاری که در آن سال‌ها توسط ژاپن و آلمان مورد استفاده قرار گرفت چنین بود:
نخست این‌که در سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۴۹ ، ارزش مارک آلمان و ین ژاپن به دلار پیوند زده شد و از آنجا که دلار خود طبق سیستم "برتون وودز" به طلا متصل بود ، ثبات نسبی به مارک و ین بازگشت.
در مرحله بعد دو کشور دست به کاهش نرخ مالیات‌ها زدند و این روند در دو دهه بعد نیز به دفعات تکرار شد.
در سومین مرحله ، محدودیت‌ها بر نیروی کار ، سیاست کنترل قیمت‌ها و مداخلات سوسیالیستی دولت در اقتصاد از بین رفت.
در آخرین مرحله دولت تنها مجاز به خرج کردن به اندازه درآمد فعلی خود شد و روند چاپ پول متوقف شد. استقراض دولت نیز قانونمند و هدفمند شد.
بنابراین به نظر می‌رسد نخستین مرحله در مهار تورم بالا ، پیوند زدن پول ملی به ارزی با ثبات نظیر یورو یا دلار باشد. تشکیل هیأت ارزی نظیر آن‌چه بلغارستان برای مهار بحران ارزی خود انجام داد باید در این راستا انجام شود. اگر چه ممکن است برخی تصور کنند دلاریزه شدن یا یوروئیزه شدن پول ملی به معنای وابستگی به آمریکا یا اتحادیه اروپا باشد اما جالب است بدانید که هنگ‌کنگ به عنوان بخشی از خاک چین که رقابت تنگاتنگی با آمریکا در عرصه اقتصادی دارد پول خود را به دلار متصل کرده است! در استونی ، بلغارستان و السالوادور نیز پیوند پول ملی به یورو و دلار توانست به مهار ابر تورم کمک کند.
مروری بر کشورهای در حال توسعه نشان می‌دهد نسبت نرخ مالیات به تولید ناخالص داخلی این کشورها چیزی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است. اگرچه در کشورهای پیشرفته این نسبت بالاتر است اما در کشورهای دچار تورم بالا ، نرخ مالیاتی متناسب با نرخ مالیاتی کشورهایی چون دانمارک و فرانسه تنها منجر به پایداری فقر و تورم خواهد شد.
کشوری که ارزی با ثبات و نرخ مالیاتی پایینی داشته باشد ، به سرعت به یکی از بهترین مکان‌ها در جهان برای فعالیت‌های تجاری تبدیل خواهد شد و سرمایه خارجی زیادی جذب خواهد کرد. اقتصاد چین موفق شد با اتخاذ چنین سیاستی در سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴ در شرایط اسمی با سرعتی ۲۴ برابر بیشتر از اقتصاد آمریکا رشد کند. این اتفاق قبلاً نیز امتحان خود را پس داده است و اقتصاد ژاپن در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ با سرعتی ۱۶ برابر اقتصاد آمریکا رشد کرد.
با نرخ مالیاتی پایین و ارزی با ثبات ، نیازی به سیاست‌های حمایتی گسترده دولتی نیست. پس از آنکه آلمان غربی در سال ۱۹۴۸ تصمیم گرفت دست از مداخله در بازار و محدودیت بر بازار کار بردارد ، هر چند در ابتدا شاخص‌های اقتصادی رو به وخامت رفت اما تنها چند ماه بعد ، تولیدات صنعتی آلمان در مقایسه با ماه‌های قبل ۷۱ درصد رشد یافت.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
پرفروش‌ترین برندهای بازار ژاپن در نیمه اول سال 2016 ...
car.ir ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ خودرو
امروزه ژاپن یکی از چهار تولیدکننده برتر خودرو در دنیاست و از این لحاظ در کنار ممالکی همچون چین، آمریکا و آلمان جای می‌گیرد. این کشور 128 میلیونی از با...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

۱۰ ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا ...
asretebar.com ۱۳۹۵/۰۷/۰۴ اقتصاد
عصر اعتبار- ۱۰ ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا موضوع محوری این نوشتار را تشکیل می دهد. مجله‌ی “‘کلوبال فایننس” براساس داده‌­های بانک جهانی و صندوق...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»


EOF