ترکیه خرید نفت از ایران را متوقف کرد

ترکیه خرید نفت از ایران را متوقف کرد...
entekhab.ir ۱۳۹۸/۰۳/۰۲ واردات-صادرات

کلیدواژه ها:#Entekhab.ir، #اسلامی، #اعتبار، #ایالات_متحده، #ایران، #برجام، #بشار_اسد، #تحریم، #ترامپ، #ترکیه، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #حکومت، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فرانسه، #دولت، #روسیه، #رویترز، #صادرات، #عراق، #فرانسه، #قزاقستان، #مردم، #مردم_ایران، #ناتو، #واردات، #وزیر، #وزیر_خارجه

یک مقام دولتی ترکیه ، که از او نام برده نشده ، به رویترز گفته است که این کشور از اول ماه جاری خرید نفت از ایران را متوقف کرده است.
به گزارش بی‌بی‌سی؛ این مقام دولتی ترکیه با یادآوری اینکه ترکیه یکی از هشت کشور برخوردار از معافیت از تحریم نفتی ایران بود ، گفته است که دولت این کشور در حال حاضر از تحریم نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تبعیت می‌کند.
سه روز پیش ، رویترز به نقل از منابع نفتی گزارش کرده بود که از اول ماه مه و لغو معافیت‌های شش ماهه قبلی ، هیچ نفتکشی که در بنادر ایران بارگیری شده باشد وارد بنادر ترکیه نشده است. تحلیلگران گفته‌اند که ترکیه به جای ایران ، نیاز نفتی خود را از عراق ، روسیه و قزاقستان تامین می‌کند.
خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی در مورد توقف واردات نفتی ترکیه از ایران ، به نقل از یک مقام دولتی ترکیه بدون ذکر نام او ، گفته است که کشورش خرید نفت از ایران را "به خاطر رعایت تحریم آمریکا" متوقف کرده هرچند اساسا با این تحریم‌ها مخالف است.
به نوشته خبرگزاری فرانسه ، این مقام دولتی که وزیر خارجه ترکیه را در سفر به فرانسه همراهی می‌کرد ، گفته است که ترکیه "به عنوان متحد استراتژیک آمریکا" از تحریم نفتی علیه ایران تبعیت کرده است.
ترکیه و آمریکا در سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - عضویت دارند.
محدودیت صادرات نفتی ایران
تا قبل از خروج ایالات متحده از برجام ، صادرات نفتی ایران به دو میلیون و ٥٠٠ هزار تا دو میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز بالغ می‌شد که پس از اجرایی شدن تحریم‌ها ، به حدود یک میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه تنزل کرد.
اگرچه چند تن از مقامات آمریکایی از "به صفر رساندن" صادرات نفتی ایران سخن گفته‌اند ، بسیاری از کارشناسان معتقدند که جمهوری اسلامی همچنان قادر خواهد بود با دادن تخفیف و تسهیلات ویژه ، مقادیری نفت را به برخی خریداران خود بفروشد. تخمین زده می‌شود که فروش نفت ایران ممکن است به ٤٠٠ تا ٥٠٠ هزار بشکه در روز هم برسد.
دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری آمریکا ، توافق برجام را قابل قبول ندانسته و گفته است که این توافق مانع از تلاش ایران برای دستیابی به تسلیحات اتمی به خصوص پس از انقضای اعتبار برجام نخواهد شد.
او همچنین حکومت ایران را متهم کرده است که پس از لغو برجام ، عواید ناشی از صادرات نفت را به جای بهبود اقتصادی این کشور ، برای مقاصد دیگری به کار برده است.
به گفته مقامات آمریکایی ، عواید نفتی ایران برای تامین مالی "گروه‌های تروریستی" منطقه ، کمک به دولت بشار اسد ، مداخله و ایجاد بی ثباتی در کشورهای دیگر ، تشدید فشار بر مردم ایران و سوء استفاده مالی به کار رفت. آمریکا همچنین بخش‌هایی از برنامه موشکی بالستیکی ایران را مغایر "روح برجام" دانسته و خواستار توقف آن شده است.
---یک مقام دولتی ترکیه گفته است که دولت این کشور در حال حاضر از تحریم نفتی آمریکا علیه ایران تبعیت می‌کند.سه روز پیش ، رویترز به نقل از منابع نفتی گزارش کرده بود که از اول ماه مه و لغو معافیت‌های شش ماهه قبلی ، هیچ نفتکشی که در بنادر ایران بارگیری شده باشد وارد بنادر ترکیه نشده است. تحلیلگران گفته‌اند که ترکیه به جای ایران ، نیاز نفتی خود را از عراق ، روسیه و قزاقستان تامین می‌کند. ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

تبعات اقتصادی تحریم نفتی کامل ایران؛ دلار تا چه نرخی گران می‌شود؟ ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ اقتصاد
دولت آمریکا روز دوشنبه به طور رسمی اعلام کرد که معافیت‌‌ ۶ ماهه هشت کشور از شمول تحریم خرید نفت ایران با اتمام در دوم ماه می (۱۲ اردیبهشت ماه) تمدید ن...ادامه مطلب»

رییس جمهور روحانی: همیشه با مردم مانند ایام انتخابات برخورد کنید/ از د...
asriran.com ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ سیاست
موسیقی‌های سطح پایین را نمی پسندیم، هرچند برخی گفتند خوب است. نخستین نشست خبری رئیس دولت دوازدهم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران ...ادامه مطلب»

حماسه سیاسی مردم در انتخابات زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۵/۱۱ اخبار
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد. به گزارش پایگاه...ادامه مطلب»

حزب سبزهای آلمان خواستار سفر فوری وزیر خارجه به تهران شد...
dw.com ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ سیاست
سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون حزب سبزها در پارلمان فدرال آلمان (بوندس‌تاگ) از هایکو ماس وزیر خارجه این کشور می‌خواهد با توجه به تشدید مناقشه در خلیج فار...ادامه مطلب»


EOF