به بهانۀ نتیجۀ یک پیمایش هر جا جز ایران؟! چه تلخ، چه تکان دهنده...

به بهانۀ نتیجۀ یک پیمایش هر جا جز ایران؟! چه تلخ، چه تکان دهنده... ...
asriran.com ۱۳۹۸/۰۳/۲۱ فرهنگ

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آموزشی، #احمد_شاملو، #اروپای_غربی، #استاد، #استرالیا، #اشک، #اعتراض، #انتخابات، #انقلاب، #ای_ایران، #ایران، #ایرانی، #اینترنت، #بومی، #تختی، #تهران، #تومان، #جهانی، #جوادی، #خانه، #خبر، #خلاقیت، #خودرو، #دانشگاه، #دانشگاه_تهران، #سالار_عقیلی، #شاملو، #شهرداری، #شهرداری_تهران، #شهرستان، #عراق، #غربی، #غلامرضا_تختی، #فرانسوی، #فرهنگ، #قالب، #مدرسه، #مردم، #مردم_ایران، #مهرداد، #موفقیت، #مولانا، #ناسیونالیسم، #وزیر، #وکیل، #ویزا، #پارسی، #پیامک، #کانادا، #یارانه

براساس پیمایش وضعیت اجتماعی ، فرهنگی و اخلاقی جامعۀ ایران 29.8 درصد از مردم تمایل به زندگی در کشوری به جز ایران دارند. این گزاره را اما از نظر اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و البته رسانه ای چگونه می توان تحلیل کرد؟ 10 نکته را در این باره آورده‌ایم...
عصر ایران؛ مهرداد خدیر- با کامی تلخ ، می‌خواهم دربارۀ نتیجۀ یک نظر‌سنجی بنویسم که واقعاً قابل‌تأمل و به تعبیری تکان‌دهنده است.
دکتر محمد‌رضا جوادی‌یگانه استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران که در دورۀ جدید شهرداری تهران و در انتخابی درست و متناسب ، معاونت فرهنگی این نهاد عمومی را نیز بر‌عهده دارد نوشته است:
« براساس پیمایش وضعیت اجتماعی ، فرهنگی و اخلاقی جامعۀ ایران 29.8 درصد از مردم ، تمایل به زندگی در کشوری به جز ایران دارند. »
بله ، به جز ایران! همین ایرانِ خودمان. وطن و سرزمین‌مان با چند هزار سال قدمت که تا سرود « ای ایران » را می‌شنویم موی بر تن‌مان راست می‌شود و با غرور ، گردن بر‌می‌افرازیم. همان ایران که هر چه ترانۀ سالار عقیلی را درباره‌اش می شنویم سیر نمی شویم:
ایران! فدایِ اشک و خندۀ تو/ دلِ پُر و تپند