سقوط پهپاد آمریکا؛ ایران به شورای امنیت متوسل شد

سقوط پهپاد آمریکا؛ ایران به شورای امنیت متوسل شد ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۳/۳۱ اخبار

کلیدواژه ها:#Dw.com، #ارتش، #اسلامی، #اعتراض، #امارات_متحده_عربی، #ایران، #تایمز، #ترامپ، #تصویری، #توییتر، #جمهوری_اسلامی، #خبر، #خبرگزاری، #خرداد، #خلیج_فارس، #دریای_عمان، #دریایی، #دولت، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سپاه، #سپاه_پاسداران، #شورای_امنیت، #عباس_موسوی، #عمان، #فارس، #محمدجواد، #محمدجواد_ظریف، #ملل_متحد، #موافقت، #موسوی، #نیویورک، #نیویورک_تایمز، #وزیر، #وزیر_خارجه، #پاسداران، #پهپاد، #کنگره

ایران در نامه‌ای به شورای امنیت به آن چه "نقض حریم هوایی خود" توسط پهپاد آمریکایی نامیده اعتراض کرده است. محمدجواد ظریف در توییتی اعلام کرد ، بقایای لاشه این پهپاد که توسط ایران ساقط شد در قلمرو آبی ایران پیدا شده است.
در پی سرنگون کردن یک پهپاد آمریکایی توسط ایران ، این کشور در نامه‌ای به سازمان ملل متحد و شورای امنیت این سازمان مراتب "اعتراض شدید خود" را نسبت به آن چه که "اقدام تحریک‌آمیز" آمریکا نامیده اعلام کرده است.
عباس موسوی ، سخنگوی وزارت خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما گفت ، ایران از راه‌های حقوقی و سیاسی به ویژه سازمان ملل اعتراض و شکایت خود را نسبت به "اقدام تجاوزکارانه آمریکا" ابراز داشته است.
سپاه پاسداران ایران پنج‌شنبه ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن) از سرنگون کردن یک پهپاد تجسسی آمریکا پس از "ورود به قلمرو هوایی ایران" خبر داد. اما آمریکا می‌گوید ، این هواپیمای بدون سرنشین "بر فراز آب‌های بین‌المللی" سرنگون شده است.
عباس موسوی با محکوم کردن این "تعرض" تأکید کرده است که ایران به دنبال "افزایش تنش" نیست "اما با قاطعیت از حریم سه‌گانی زمینی ، هوایی و دریایی" خود دفاع خواهد کرد.
او در مورد هر گونه "تعرض" به قلمرو جمهوری اسلامی هشدار داد و گفت: « تمامی مسئولیت عواقب آن را متوجه تجاوزکاران می‌دانیم. »
موسوی ابراز امیدواری کرد که "دشمنان دوباره چنین اشتباهاتی را تکرار نکنند."
تنش میان ایران و آمریکا که پیش از این به دلیل حمله به چند نفتکش در نزدیکی آب‌های سرزمینی امارات متحده عربی و دریای عمان بالا گرفته بود با حمله به این پهپاد به اوج خود رسیده است.
روزنامه نیویورک تایمز از قول چند مقام ارشد دولت آمریکا نوشته است ، دونالد ترامپ ، رئيس‌جمهور آمریکا در جلسه‌ای که صبح پنج‌شنبه ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن) با مشاوران امنیتی و مقام‌های ارشد کنگره داشت در واکنش به سقوط این پهپاد با حملات هوایی علیه ایران موافقت کرد اما درست پیش از این حمله که قرار بود شامگاه پنج‌شنبه انجام شود از آن منصرف شد.
ظریف: بقایای لاشه پهپاد را پیدا کردیم
این که پرتاب موشک به این پهپاد دقیقا کجا اتفاق افتاده در تصمیم بر سر چگونگی واکنش به آن سرنوشت‌ساز است. آمریکا می‌گوید ، پهپاد این کشور در حدود ۳۴ کیلومتری سواحل ایران در حریم هوایی بین‌المللی مورد حمله قرار گرفته است.
اما محمدجواد ظریف ، وزیر خارجه ایران آمریکا را به "دروغ" متهم کرده و در توییتر نوشته است که ایران "بخش‌هایی از پهپاد" ساقط‌شده آمریکایی را در "آب‌هایی سرزمینی" خود پیدا کرده است.
ظریف با انتشار تصویری شبیه‌سازی شده از مسیر طی‌شده ادعایی پهپاد آمریکایی و اشاره به مختصات جغرافیایی محل احتمالی سرنگونی آن نوشت ، این هواپیمای بدون سرنشین "در ساعت چهار و پنج‌دقیقه بامداد نزدیک کوه مبارک [در استان هرمزگان] هدف قرار گرفته است."
The US wages #EconomicTerrorism on Iran, has conducted covert action against us & now encroaches on our territory.
We don't seek war, but will zealously defend our skies, land & waters.
We'll take this new aggression to #UN & show that the US is lying about international waters
6,993
3:34 PM - Jun 20, 2019
Twitter Ads info and privacy
3,630 people are talking about this
هم آمریکا و هم ایران می‌گویند ، می‌توانند ادعای خود را اثبات کنند.
ارتش آمریکا چند روز پیش نیز ایران را به تلاش برای سرنگون کردن یک پهپاد تجسسی خود بر فراز آب‌های خلیج فارس متهم کرده بود.
فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفته ‌بود ، در ۱۳ ژوئن یک موشک زمین به هوای ایران یک پهپاد آمریکایی "ام‌کیو ۹" را هدف گرفت تا مانع از "مشاهده حمله سپاه پاسداران به نفتکش کوکوکا کاریجس [در دریای عمان] شود".
بنابر این گزارش ، موشک سپاه پاسداران از فاصله یک کیلومتری پهپاد آمریکایی "ام‌کیو ۹" گذشته بود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»

مذاکره ایران و آمریکا؛ از اعلام آمادگی مشروط روحانی تا بدبینی پومپئو ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ سیاست
با وجود افزایش تنش میان ایران و ایالات متحده در هفته‌های گذشته به‌ویژه پس از سرنگون شدن پهپاد آمریکایی در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران، اعمال تحریم‌ها...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»


EOF