هجوم لوکس های آلمانی به تهران / فهرست گرانترین خودروهای وارداتی در مهرماه

هجوم لوکس های آلمانی به تهران / فهرست گرانترین خودروهای وارداتی در مهرماه ...
khabaronline.ir ۱۳۹۲/۰۹/۰۴ خودرو

کلیدواژه ها:#Khabaronline.ir، #آبان، #آزاد، #آلمانی، #بازار، #بنز، #ترانزیت، #تهران، #تومان، #خلیج_فارس، #خودرو، #دلار، #دولت، #شاهد، #علی_پاکزاد، #فارس، #مرجع، #مرز، #مرسدس، #مرسدس_بنز، #ممنوعیت_واردات، #واردات، #گمرک، #گمرکات

اقتصاد > بازرگانی - در مهرماه 17 دستگاه سواری لوکس به باشگاه 100 هزار دلاری ها اضافه شده ، که تمام آنها تولید دو کارخانه بنز و بی ام و هستند.

علی پاکزاد: در آبان ماه دو تصمیم مهم در مورد واردات خودرو را شاهد بودیم اول افزایش تعرفه واردات خودروهای با ظرفیت موتور بالای 2500CC به 140 درصد که در عمل به معنی رفع ممنوعیت واردات این نوع خودروها تلقی شد و در توضیح آن عنوان شد که این خودروها به کشور وارد شده و به غیر از آنکه ارز مربوط به خرید انها از کشور خارج شده است ، خود این خودروها به دلیل ممنوعیت وارداتی در بلاتکلیفی به سر می بردند و با این رفع ممنوعیت و افزایش تعرفه امکان ورود آنها به کشور فراهم شد.

دومین اتفاق هم ممنوعیت تخصیص ارز مرجع به واردات خودرو بود که این موضوع نیز قبل از این هم عملا اتفاق افتاده بود ولی واردکنندگان خودرو با محاسبه قیمت این خودروها بر مبنای ارز مرجع در گمرکات کشور میزان کمتری گمرکی به دولت می پرداختند که شاید با این تصمیم از آبان ماه به بعد شاهد منطقی شدن میزان گمرکی این خودروها بر مبنای قمیت ارز آزاد باشیم که البته با افزایش بیشتر قیمت این نوع خودروها به کشور همراه می شود.

اما نگاه به فهرست خودروهای گران قیمت وارداتی ثبت شده در گمرک کشور طی مهرماه نشان می دهد بر خلاف فصل تابستان که در عمل واردات خودروهای با قیمت بیش از 100 هزار دلار عملا متوقف شده بود به ناگهان در اولین ماه پاییز شاهد واردات 17 دستگاه خودرو با قیمت 99 هزار دلار تا مرز 176 هزار دلار هستیم که تمام آنها ملیت آلمانی داشته و محصول دو کارخانه بنز و بی ام و هستندو البته بلا استثنا از امارات خریداری شده و در دو گمرک تهران و نوشهر ترخیص شده اند ، البته این نحوه واردات به خودی خود جای سئوال دارد که چرا خودروهایی که از جنوب خلیج فارس خریداری شده اند به رغم هزینه سنگین حول و ترانزیت تا شمال کشور حمل شده اند تا در نوشهر و یا تهران از گمرک ترخیص شوند؟

به هر شکل روند واردات خودرو نشان می دهد که طی مهرماه امسال بالغ بر 8146 دستگاه خودرو به کشور وارد شده اند که بالاترین میزان واردات خودرو طی هفت ماهه نخست سال 92 محسوب می شود ، سرجمع واردات خودرو طی هفت ماه منتهی به مهرماه به 30359 دستگاه رسیده است که 27 درصد این خودروها در مهرماه به کشور وارد شده است.

فهرست گرانترین خودروهای وارداتی مهرماه 1392

نکته قابل توجه در مابه التفاوت قیمت واردات و فروش داخلی اعضای جدید باشگاه 100 هزار دلاری ها است ، قیمت هر دستگاه بی ام و 650i درگمرک حدود 100 هزار دلار یا 246 میلیون تومان برآورد شده است در حالی که قیمت فروش این خودرو در بازار داخلی رقمی معادل 1.14 میلیارد تومان است این تفاوت 900 میلیون تومانی به خودی خود بسیار قابل توجه است زیرا حتی با احتساب تعرفه واردات 140 درصدی نیز حداکثر قیمت هر دستگاه از این خودرو کمتر از 700 میلیون تومان است و حاشیه سود 400 میلیون تومانی برای واردات یک خودرو ، رقمی بسیار قابل توجهی است. قابل ذکر است که طی هفت ماهه نخست سال جاری بالغ بر 1375 دستگاه بی ام و همچنین 868 دستگاه مرسدس بنز به کشور وارد شده است ، سر جمع انواع 30 هزار دستگاه خودرو وارداتی به کشور طی این دوره هفت ماهه رقمی معادل 620 میلیون دلار بوده است.


------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
پرفروش‌ترین برندهای بازار ژاپن در نیمه اول سال 2016 ...
car.ir ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ خودرو
امروزه ژاپن یکی از چهار تولیدکننده برتر خودرو در دنیاست و از این لحاظ در کنار ممالکی همچون چین، آمریکا و آلمان جای می‌گیرد. این کشور 128 میلیونی از با...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

جام نیوز :: JamNews - ابعاد پنهان رانت اطلاعاتی واردات خودرو در دولت د...
jamnews.ir ۱۳۹۲/۰۵/۱۷ اخبار
با این که دولت احمدی‌نژاد دیگر بر سر کار نیست، اما ابهامات درباره برخی مصوبات و تصمیمات آن همچنان بی‌پاسخ مانده است. به گزارش سرویس گیشه جام نیوز، مش...ادامه مطلب»

گشایش‌های تجارت خارجی ایران یک ماه و نیم پس از اجرای برجام آغاز بهار ت...
ion.ir ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ واردات-صادرات
یک ماه و نیم از آغاز اجرایی شدن برجام و فرو ریختن دیوار تحریم‌ها علیه ایران می‌گذرد، در این مدت بسیاری از کشورها از گسترش روابط اقتصادی خود با ایران ا...ادامه مطلب»


EOF