شعر پارسی درباره تکبر و خودبزرگ بینی پروین اعتصامی - بازی زندگی

شعر پارسی درباره تکبر و خودبزرگ بینی پروین اعتصامی - بازی زندگی...
ganjoor.net ۱۴۰۰/۰۱/۲۶ هنر

کلیدواژه ها:#Ganjoor.net، #ازدواج، #اسفند، #انگلیسی، #ایران، #ایرانی، #تهران، #حرم، #دهخدا، #دیوان، #سوزن، #شاعر_ایرانی، #شعر_پارسی، #فارسی، #فاطمه، #فروردین، #قصیده، #ماش، #معانی، #معصومه، #موفقیت، #نخ، #پارسی، #پروین، #پروین_اعتصامی، #کشف

عدسی وقت پختن ، از ماشی
روی پیچید و گفت این چه کسی است
ماش خندید و گفت غره مشو
زانکه چون من فزون و چون تو بسی است
هر چه را میپزند ، خواهد پخت
چه تفاوت که ماش یا عدسی است
جز تو در دیگ ، هر چه ریخته‌اند
تو گمان میکنی که خار و خسی است
زحمت من برای مقصودی است
جست و خیز تو بهر ملتمسی است
کارگر هر که هست محترمست
هر کسی در دیار خویش کسی است
فرصت از دست میرود ، هشدار
عمر چون کاروان بی جرسی است
هر پری را هوای پروازی است
گر پر باز و گر پر مگسی است
جز حقیقت ، هر آنچه میگوئیم
هایهوئی و بازی و هوسی است
چه توان کرد! اندرین دریا
دست و پا میزنیم تا نفسی است
نه تو را بر فرار ، نیروئی است
نه مرا بر خلاص ، دسترسی است
همه را بار بر نهند به پشت
کس نپرسد که فاره یا فرسی است
گر که طاوس یا که گنجشکی
عاقبت رمز دامی و قفسی است
پروین اعتصامی - بازی زندگی
https://ganjgah.ir/api/audio/file/1750.mp3
دانلود فایل صوتی بازی زندگی به خوانش طوبی برزگر

* * *
رخشندهٔ اعتصامی (۲۵ اسفند ۱۲۸۵ – ۱۵ فروردین ۱۳۲۰) معروف به پروین اعتصامی ، شاعر ایرانی است که به عنوان « پرآوازه‌ترین شاعر زن ایران » از او یاد شده‌است. پروین از کودکی فارسی ، انگلیسی و عربی را نزد پدرش آموخت و از همان کودکی زیر نظر پدرش و استادانی چون دهخدا و ملک‌الشعراء بهار سرودن شعر را آغاز کرد. پدر وی یوسف اعتصامی آشتیانی ، از شاعران و مترجمان دوران خود بود که در شکل‌گیری زندگی هنری پروین و کشف توانایی‌ها ، و ذوق و گرایش وی به سرودن شعر نقش مهمی داشت. او در بیست و هشت سالگی ازدواج کرد ، اما به دلیل اختلاف فکری با همسرش ، پس از چندی از او جدا شد. پروین پس از جدایی ، برای مدتی در کتاب‌خانهٔ دانشسرای عالی تهران به شغل کتابداری به کار پرداخت. پروین پیش از چاپ دومین نوبت از دیوان اشعارش ، بر اثر بیماری حصبه در سی و پنج سالگی در تهران درگذشت و در حرم فاطمه معصومه ، در آرامگاه خانوادگی‌اش ، به خاک سپرده شد. زادروز پروین (بیست و پنجم اسفندماه) ، « روز بزرگ‌داشت پروین اعتصامی » نام‌گذاری شده‌است.
تنها اثر چاپ و منتشر شده از پروین ، دیوان اشعار اوست ، که دارای ۶۰۶ شعر شامل اشعاری در قالب‌های مثنوی ، قطعه و قصیده است. پروین بیشتر به دلیل به کار بردن سبک شعریِ مناظره در شعرهایش معروف است. شعرهای پروین پیش از چاپ به صورت مجموعه و کتاب ، در مجلهٔ بهار و منتخبات آثار از ضیاء هشترودی و امثال و حکم از دهخدا ، چاپ می‌شدند. موفقیت اولین چاپ دیوان اشعار او سبب پیدایش زمینه برای چاپ‌های بعدی شعرهای او شد.
پروین اعتصامی از پیروان « جریان تلفیقی » است. مضامین و معانی اشعار پروین ، توصیف‌کنندهٔ دلبستگی عمیق وی به پدر ، استعداد و شوق فراوان او به آموختن دانش ، روحیهٔ ظلم‌ستیزی و مخالفت با ستم و ستمگران و حمایت و ابراز همدلی و همدردی با محرومان و ستم‌دیدگان است. اشعار پروین اغلب از حوادث و اتفاقات شخصی و اجتماعی خالی‌اند. در میان اشعار او ، شعری وجود ندارد که با کمک آن بتوان صراحتاً شخص شاعر را شناخت. شعر پروین از دیدگاه طرز بیان مفاهیم و معانی ، بیشتر به صورت « مناظره » و « سؤال و جواب » است. در دیوان او بیش از هفتاد نمونه مناظره آمده که وی را از این لحاظ در میان شاعران فارسی برجسته ساخته‌است. این مناظره‌ها نه تنها میان انسان‌ها و جانوران و گیاهان ، بلکه میان انواع اشیاء – از قبیل سوزن و نخ – نیز اتفاق می‌افتد. پروین در بیان مقاصد خود از هنرهای « شخصیت‌بخشی » و « تخیل » و « تمثیل » ، با شیوایی کم‌نظیری استفادهٔ بسیار کرده‌است.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
باد آمد و گل بر سر میخواران ریخت: مهستی گنجوی ...
ganjoor.net ۱۳۹۳/۱۲/۲۶ هنر
باد آمد و گل بر سر میخواران ریخت یار آمد و می در قدح یاران ریخت آن عنبر تر رونق عطاران بُرد و آن نرگس مست خون هشیاران ریخت شعر پارسی از مهستی گنجوی ht...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

نوروز متعلق به هیچ سلطانی نیست - فرهنگ امروز...
farhangemrooz.com ۱۳۹۴/۰۲/۱۵ فرهنگ
احمد تمیم‎داری/ «نوروز»، آیین باستانی ایرانیان؛ نوروز متعلق به هیچ سلطانی نیست عکس نوروز «نوروز» به عنوان جشنی بین‌المللی توسط سازمان علمی و فرهنگی سا...ادامه مطلب»

خودکُشی‌ صادق هدایت در پاریس ...
iroon.com 09/04/1951 تاریخ
صادق هدایت در ۱۹ فروردین سال ۱۳۳۰ در پاریس خودکشی کرد. هدایت با ویزای پزشکی دو ماهه و با عنوان بیمار روحی!!! برای معالجه عازم پاریس می شود و از این م...ادامه مطلب»

بوی جوی مولیان آید همی: درباره رودکی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۳/۰۷/۰۱ هنر
شعر پارسی و رودکی ملقب به استاد شاعران رودکی در بسیاری از موارد از اولین‌ها در ادبیات پارسی است. او آثار بسیاری را خلق نمود که متأسفانه جز پاره‌ای از ...ادامه مطلب»


EOF