گیاهان دارویی: فواید گل ماهور یا خرگوشک

گیاهان دارویی: فواید گل ماهور یا خرگوشک ...
1host2u.com ۱۳۹۳/۰۲/۰۷ زندگی سبز

کلیدواژه ها:#1host2u.ir، #آذربایجان، #آسیا، #آنفلوآنزا، #ادرارآور، #اروپا، #استرس، #اضطراب، #التهاب، #ایران، #بومی، #تغذیه، #جلب، #جوشانده، #حمام، #حکیم، #خرگوشک، #داروسازی، #دارویی، #روغن_زیتون، #زیتون، #سرماخوردگی، #ضربان_قلب، #طب_سنتی، #عسلی، #غربی، #فرهنگ، #قرون_وسطی، #مثانه، #مخلصه، #مدیترانه، #مردم، #کنجد، #گل_ماهور، #گیاهان_دارویی، #گیاهی

گل ماهور یا خرگوشک (نام علمی جنس: Verbascum ) ، گلی است خاص در منطقه آسیا و اروپا و مدیترانه. این گیاه دارای حدود 350 گونه در جهان است ، که حدود 40 گونه آن در ایران است و تعدادی از این گونه ها بومی ایران هستند. پراکندگی این گیاه در غرب و شمال غربی ایران بیشتر است. استفاده از این گیاه از قدیم در طب سنتی برای معالجه سرماخوردگی ، آنژین و برونشیت ، و تسکین حالت‌های عصبی ، اضطراب ، اختلال‌های ضربان قلب و ناراحتی‌های معده و همچنین درد مفاصل و بهبود زخم ها و سوختگی رواج داشته است.
گل ماهور یا خرگوشک گیاهی است که به خاطر شباهت زیاد برگهایش به گوش خرگوش به آن داده شده است در دوران بقراط حکیم گل ماهور را به خاطر خواص درمانی اش میشناختند و برای دردهای دستگاه تنفسی از آن بهره میبردند در ادیسه اثر هومر ، "اولیس " برای آنکه فریب افسون " سیروس " را نخورد با استفاده از این گیاه خود را محفوظ میداشته است و گفته میشود در قرون وسطی گدایان به خاطر جلب ترحم مردم نیکوکار تن خود را نوعی آلاله می مالیدند تا زخمهای چرکینی پدید آید سپس با مالیدن ضماد برگ گل ماهور روی زخم ، آن را مداوا میکردند زیرا تاثیرش روی دملها و زخمها غیر قابل تردید است.
گلهای گل ماهور یا خرگوشک دارای موسیلاژ فراوان بوده و داراتی اثر نرم کننده مجاری تنفسی است. از سرشاخه های مخلصه بعنوان مقوی معده استفاده می شود.از دانه های کنجد روغن کنجد می گیرند و به مصارف داروسازی و تغذیه می رسد.
گل ماهور یکی از قدیمی ترین گیاهان داروئی دنیا میباشد که از جوشانده و دم کرده آن برای تسکین برونشیت ، دردهای سینه ، خلط سینه ، درمان بیماری آسم و بخصوص نوع سل و ریوی که از علائم آنها سرفه های دردناک ناشی از گرفتگی ماهیچه هاست استفاده میشده است .امروزه نیزبه خاطر تاثیر بالائی که روی بیماریهای مختلف دستگاه تنفسی دارد برای این گیاه در صنایع داروئی اهمیت زیادی قادرند. گلهای آن نیز مسکن و آرام بخش هستند و مصرف چای آن به درمان بیخوابی کمک می کند.
نام محلی گل ماهور در زبان محلی آذربایجان "سیغیر قویروغو" می باشد و از جمله گیاهان مهم در بخش طب سنتی و فرهنگ فولکلور آذربایجان محسوب می شود.
شیوه مصرف گل ماهور:
1 استفاده خوراکی دم کرده:
کمی گل ماهور را در یک لیتر آب جوش یا شیر جوشان بریزید دم کرده را پیش از مصرف از پارچه ریز بافتی بگذرانید . برای درمان عفونتهای ریوی ، تنگی نفس ، نفخ ریه روزی سه بار و هر بار یک فنجان از این دم کرده را بین غذاها بنوشید.
چای پررنگ گل ماهور علاوه بر تسکین درد ، خواب و آرامش نیز ایجاد می کند.
2 شربت گل ماهور:
25 گرم گل و 50 گرم شکر را در یک لیتر شیر بجوشانید ، صاف کنید و در موارد سرفه مزمن و هر نوع ناراحتی ریوی یا سینه ای روزانه 6 قاشق از این شربت را بنوشید.
3 استعمال غیر خوراکی گل ماهور:
اگر چند برگ گل ماهور را در شیر بجوشانید له شده آن به صورت ضماد بر روی کورک و انواع زخمهای جلدی قرار دهید ، تاثیر مفیدی میگذارد و نیز حمام آنها برای مداوای اولسرها و بواسیر
استفاده میشود.
موارد مصرف گل ماهور در زیبائی:
چند برگ تازه گل ماهور را در شیر بپزید و به صورت مرهم روی پوست قرار دهید .بسیاری از ناراحتیهای خاص پوستهای خشک و شکننده با این مرهم برطرف میشوند. از گلهای گل ماهور رنگ زردی بدست میاید که بانوان روم باستان از آن برای رنگ کردن موهای خود از آن استفاده میکردند.
طریقه جمع آوری :
گل های این گیاه را باید در هوای آفتابی به صورت تدریجی که گیاه گل می دهد چید و فقط کاسه و سیخک آن را بدون حقه گل جمع آوری کرد و گلبرگ ها نباید پلاسیده شوند و باید به سرعت آنها را در خشک کن با حد اکثر دمای 60 درجه سانتیگراد خشک کرد که در این حال به رنگ زرد روشن می مانند و بوی آنها عسلی است.
خواص دم کرده گل ماهور:
-خاصيت خلط آور دارد.-در برطرف کردن آسم و ناراحتي هاي تنفسي موثر است.
-التهاب ناي را درمان مي کند.-با استرس و بي خوابي مقابله مي کند.
-مصرف آن به افرادي که از ناراحتي گوارشي مانند بواسير ، يبوست ، اسهال و عفونت مثانه رنج مي برند ، توصيه شده است.-خاصيت تسکين دهنده دارد و دردهاي شديد را معالجه مي کند.-در از بين بردن کرم هاي روده اي موثر است.-گزش حشرات و تاول را درمان مي کند.
-روغن آن عفونت هاي ميکروبي و بيماري ها را از بين مي برد.
-بي خوابي را برطرف مي کند.
-سرفه هاي مزمن ، سرماخوردگي ، آنفلوآنزا ، برونشيت و سياه سرفه را درمان مي کند.-زگيل ها را از بين مي برد.
-عفونت ادراري را برطرف مي کند.-در معالجه تب يونجه موثر است.-براي تسکين گلودرد از اين گياه استفاده کنيد.
گل ماهور که با نام‌های دُرماهى و زرماهى نیز شناخته می شود ، گیاهی است با گل‌های طلایی و متعلق به تیره‌ی خرگوشک با ارتفاعی که گاهی به اندازه یک انسان می‌رسد. معروفیت درمانی این گیاه ، بیشتر مربوط به تأثیر آن در معالجهء سرماخوردگی ، آنژین و برونشیت است. به علت تأثیر آرامش‌بخش این گیاه ، جهت تسکین حالت‌های عصبی ، اضطراب ، اختلال‌های ضربان قلب و ناراحتی‌های معده نیز استفاده می‌شود. در خصوص استعمال خارجی برای نمونه در رفع درد مفصل‌ها به صورت کمپرس و در بهبود زخم‌ها و سوختگی به صورت پانسمان به‌کار می‌رود.
درمان ناراحتی ریه با گل ماهور:
این گیاه به طور مرسوم برای درمان سرفه مورد استفاده قرار می گیرد.
* در کشور مکزیک از این گیاه به عنوان تسکین دهنده و درمان آسم ، برونشیت ، التهاب گلو و سرفه استفاده می شود.
* استفاده دیگر از این گیاه شامل درمان عفونت های پوستی ، التهاب ، زخم ، سوختگی ، عفونت گوش ، نقرس و بواسیر نیز می باشد.
* یک قاشق غذا خوری برگ گل ماهور را در ۵۰۰ میلی لیتر آب دم کنید و پس از هر بار تخلیه روده ای و برای درمان اسهال و یا خون ریزی روده ای ، نصف پیمانه مصرف شود.
* اين گل براي درمان آسم ، هر نوع ناراحتي تنفسي و ريوي مفيد است. کافي است دود ريشه سوزانده شده آن را استنشاق کنيد.
* غر غره کردن با چاي گل ماهور گلودرد را برطرف مي کند.
* مصرف نصف ليوان براي اسهال و خون ريزي روده موثر است.
* براي درمان زخم هاي باز ، ورم ، التهاب و ورم تومور ، پارچه آغشته به چاي گل ماهور روي آن قرار دهيد.
* چاي پررنگ گل ماهور علاوه بر تسکين درد ، خواب و آرامش نيز ايجاد مي کند.
* روغن طبيعي آن مسکن موثر دردهايي چون دندان درد ، سردرد ، سرماخوردگي و سينوزيت است.
* روغن طبيعي آن با عفونت هاي مجاري ادراري ، روده ، سيستم دفع و کليه ، عفونت هاي پوستي ، گوش
و بيني مقابله مي کند.
* روغن اين گل که خاصيت ادرارآور دارد به دفع سموم ، آب اضافه و چربي بدن کمک مي کند.
* روغن گل ماهور که خاصيت فراواني در ايجاد خلط دارد ، با تخليه خلط جمع شده در ريه مجاري تنفسي ،
ناراحتي تنفسي ، آسم و برونشيت را تسکين مي دهد.
* روغن اين گياه با مقابله با عفونت هاي تب زا ، قادر به کاهش تب بدن است.
* روغن آن گرفتگي عضلات ، استرس ، اضطراب ، خشم ، افسردگي و ناراحتي عصبي را تسکين مي دهد.
علاوه بر آن ، روغن گل ماهور در کاهش فشار خون کمک مي کند.
* این گیاه برخی انواع باکتری از جمله « استافیلوکوکوس » و « ای کولا » را از بین می برد.
* دارای خاصیت تسکین دهنده است ، بنابراین دردهای شدید را آرام می کند.
* برای دفع کرم روده مفید است.
* خارش و سوزش ناشی از گزیدگی حشرات و تاول را تسکین می بخشد.
*ترکیبی از روغن زیتون و دم کرده آن ، گوش درد را درمان می کند.

گل ماهور دشمن باکتری های خطرناک : این گیاه برخی انواع باکتری از جمله « استافیلوکوکوس » و « ای کولا » را از بین می برد.
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
گیاهان دارویی: آویشن معجزه شیراز ...
1host2u.com ۱۳۹۲/۱۰/۰۸ زندگی سبز
آویشن (Avishan) به عنوان گیاه طبی قرن ها مورد توجه ایرانیان بوده است و بی‌شک آویشن یکی از گران بها ترین گیاهان دارویی روی زمین است، زیرا مواد گوناگون ...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

گیاهان دارویی: گل بنفشه در طب سنتی ایرانی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۳/۰۲/۱۸ زندگی سبز
بَنَفشه نام نوعی گل است از تیره بنفشگان (Violaceae) که بیشتر در نواحی معتدل جهان یافت می‌شود. گلی است با ساقه‌ای کوتاه و رنگ آن بنفش، یا زرد و بنفش اس...ادامه مطلب»

درگذشت زکریای رازی ...
1host2u.com 31/10/925 تاریخ
بنابر کتاب «فهرست کتب رازی» نوشتهٔ ابوریحان بیرونی درگذشت زکریای رازی در پنجم شعبان ۳۱۳ ه.ق. (۳۱ اکتبر ۹۲۵ میلادی) ثبت شده‌است. ابوبکر محمّد زَکَریای...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»


EOF