نبرد گرانیک

نبرد گرانیک ...
en.wikipedia.org 23/05/334ق‌م تاریخ

کلیدواژه ها:#En.wikipedia.org، #آتن، #آسیا، #ارتش_ایران، #اروپا، #اسپارت، #ایران، #ایرانی، #این_زمان، #تنگه_داردانل، #داریوش، #داریوش_سوم، #مقدونیه، #نیت، #پایتخت، #یونانی

نخستین نبرد ارتش اسکندر و ارتش ایران در بهار (۳۳۴ پ. م) در حوالی آسیای صغیر نبرد گرانیک یا گرانیکوس نامیده می‌شود.

اسکندر در بهار (۳۳۴ پ. م) از تنگه داردانل گذشته وارد آسیای صغیر شد. نخستین نبرد وی در کنار رود گرانیک روی داد که به دریای مر مره می‌ریزد. شمار سپاهیان ایران از هشت هزار سواره نظام ایرانی و هشت هزار پیاده اجیر یونانی تشکیل می‌شد. جنگ گرانیکوس بسبب کشته شدن بسیا ری از سرداران بزرگ ایران به سود اسکندر پایان پذیرفت. اسکندر سپس شهر سارد پایتخت لیدیه را نیز گرفت و بر بخش بزرگی از آسیای صغیر دست یافت.

در این زمان مِمنُن سردار یونانی داریوش سوم که مردی دلیر و کاردان بود کوشید تا از راه دریا بر مقدونیه حمله برد و یونانیان را بر ضد اسکندر بشوراند و بدینوسیله او را از آسیا به اروپا بازگرداند. وی با این نیت سیصد کشتی برداشته به تسخیر جزایر پرداخت مردم آتن و اسپارت نیز با نظر و قصد وی موافق و همراه بودند. ولی بخت با اسکندر یار بود زیرا که این سردار با کفایت ناگهان درگذشت و اسکندر با خاطری آسوده راه ایران را در پیش گرفت. هنگامی که داریوش سوم از شکست نبرد گرانیک و پیشروی اسکندر آگاهی یافت سپاهی که شمار نفرات آنرا بین ۳۲۲ تا ۶۰۰ هزار نوشته‌اند گرد آورد و عازم جلو گیری از پیش‌روی دشمن شد.
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

جنگ‌های ایران و یونان: تصرف تنگه ترموپیل توسط ارتش ایران ...
1host2u.com 20/08/480ق‌م تاریخ
نبرد ترموپیل در (۴۸۰ پیش از میلاد) نام اولین جنگ از دومین دورهٔ جنگهای ایران و یونان در زمان خشایارشا است که بین ارتش شهرهای متحد شدهٔ یونان به فرماند...ادامه مطلب»

نشست سه جانبه ظریف، کری و اشتون در عمان/ 20 آبان مذاکرات ایران و 1+5 ...
dolat.ir ۱۳۹۳/۰۸/۱۲ اخبار
عراقچی خبر داد: نشست سه جانبه ظریف، کری و اشتون در عمان/ 20 آبان مذاکرات ایران و 1+5 عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اعلام کرد: مذاکرات «محمد جواد ...ادامه مطلب»

روحانی: آماده حضور کمپانی های جهانی در ایران هستیم/ ما اتم را برای صلح...
khabaronline.ir ۱۳۹۲/۱۱/۲۳ سیاست
سیاست > دولت - رئیس جمهور گفت: مردم ما آنچه بر آنها گذشته، از ایالات متحده آمریکا یا برخی کشورهای اروپایی را از یاد نخواهند برد، اما شیوه رفتاری امروز...ادامه مطلب»

خبرگزاری مهر :: Mehr News Agency - واکنش به ناراحتی عربستان از روابط ا...
mehrnews.com ۱۳۹۲/۰۸/۰۸ اخبار
افخم در پاسخ به مهر:/مشروح واکنش به ناراحتی عربستان از روابط ایران و امریکا/ نصب بیلبوردهای "صداقت آمریکایی" غیرقانونی بود سخنگوی وزارت امور خارجه کشو...ادامه مطلب»


EOF