انتخاب سید علی خامنه‌ای به رهبری ایران توسط مجلس خبرگان رهبری

انتخاب سید علی خامنه‌ای به رهبری ایران توسط مجلس خبرگان رهبری ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۸/۰۳/۱۴ تاریخ

کلیدواژه ها:#1host2u.ir، #اردبیلی، #اسلامی، #ایران، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #خرداد، #خمینی، #قانون_اساسی، #مجلس، #مجلس_خبرگان، #موسوی

پس از درگذشت آیت‌الله خمینی ، خبرگان رهبری در تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ ، سید علی خامنه‌ای را که در آن زمان ریاست جمهوری ایران را به‌عهده داشت ، به سمت « رهبر جمهوری اسلامی ایران » برگزیدند.
پیش از درگذشت آیت‌الله خمینی ، آیت‌الله حسینعلی منتظری برای جانشینی او برگزیده شده‌بود. در سال پایانی رهبری او و همزمان با درگیری وی با نظام ، او را از این سمت برکنار کردند. البته مسئلهٔ جانشینی رهبری در قانون اساسی پیش‌بینی نشده‌بود.
در ابتدا ، شورای رهبری‌ای سه نفره مرکب از علی مشکینی و موسوی اردبیلی و سید علی خامنه‌ای برای جانشینی سید روح‌الله خمینی پیشنهاد شد که نتوانست آرای کافی را بدست بیاورد. سپس آیت‌الله گلپایگانی در مجلس خبرگان به اجماع گذاشته شد و رای نیاورد.
سرانجام وی در روز ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ با کسب بیش از ۷۲ درصد ، به این مقام رسید.
------
رهبر جمهوری اسلامی ایران رئیس کشور و بالاترین مقام رسمی آن است. در مراوده‌های رسمی یا دولتی از این سمت اغلب با عنوان « رهبر معظم انقلاب اسلامی » ، « مقام معظم رهبری » ، « حضرت آیت‌الله‌العظمی » ، « مقام عظمای ولایت » و « معظم‌له » یاد می‌شود.

سید روح‌الله خمینی رهبر انقلاب اسلامی ، نخستین رهبر ایران بود و پس از او هم‌اکنون سید علی خامنه‌ای این سمت را بر عهده دارد.

رهبر با رأی دوسِوم (۲/۳) نمایندگان مجلس خبرگان رهبری به‌مدت نامحدود برگزیده می‌شود؛ اما بر اساس اصل ۱۱۱ این قانون ، درصورتی‌که رهبر از انجام وظایف خود ناتوان شود یا یکی از ویژگی‌های رهبری را از دست دهد ، مجلس خبرگان رهبری می‌تواند وی را از مقامش برکنار یا خلع کند.
نخستین رهبر یا ولی فقیه ایران بعد از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۹ میلادی) سید روح‌الله خمینی بود. وی رهبر انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ نام گرفت و اولین مجلس خبرگان رهبری در سال ۱۳۶۴ حسین‌علی منتظری را به‌عنوان قائم مقام رهبری برگزید. اما اختلافات شدید او با خمینی موجب شد تا وی در فروردین ۱۳۶۸ از این مقام برکنار شود.

پس از درگذشت سید روح‌الله خمینی ، در جلسه مجلس خبرگان رهبری ، سید علی خامنه‌ای به رهبری انتخاب گردید. به گفته هاشمی رفسنجانی مهمترین موافق رهبری جمعی در این مجلس خود خامنه‌ای بود و حتی اعلام کرده بود که چون ولایت فرد را قبول ندارم ، کاندیدای رهبری نمی‌شوم. اما در مرحله اول رأی‌گیری بیش از بیست نفر به شورای رهبری رأی دادند و ۴۵ نفر با رهبری فرد موافق بودند. سپس برای انتخاب رهبر بین خامنه‌ای و سید محمدرضا گلپایگانی که اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم او را پیشنهاد می‌کردند ، رأی‌گیری شد. خامنه‌ای ۶۸ رأی ، گلپایگانی ۱۳ رأی آورد و حدود ۱۳ نفر هم رأی ندادند. نقل قول هاشمی از روح‌الله خمینی که توانایی سید علی خامنه‌ای را برای رهبری تأیید کرده بود ، نقش مهمی در اعتماد خبرگان به سید علی خامنه‌ای داشت.

مسئله مهم در این انتخاب شرط مرجعیت بود؛ چراکه سید علی خامنه‌ای مرجع تقلید نبود. طبق اولین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران رهبر باید مرجع تقلید می‌بود و « شورای بازنگری قانون اساسی » هنوز کار بازنگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی را به پایان نرسانده بود؛ و عملاً در این انتخاب قانون اساسی و شرایط رهبری در نظر گرفته نشد....

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
ورود نيروهاي سازمان ملل به تهران و بغداد پس از قبول قطعنامه 598 شوراي ...
rasekhoon.net ۱۳۶۷/۰۵/۱۹ تاریخ
ورود نیروهای سازمان ملل به تهران و بغداد پس از قبول قطعنامه 598 شورای امنیت (1367 ش) پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت از طرف جمهوری اسلامی ایران، ...ادامه مطلب»

انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی ...
parseed.ir ۱۳۵۸/۰۵/۱۲ تاریخ
انتخابات مجلس خبرگان بررسی نهایی قانون اساسی (مجلس موسسان چهارم) در ۱۲ مرداد ۱۳۵۸ در سراسر ایران برگزار شد.این نخستین انتخابات از زمان پیروزی انقلاب ۵...ادامه مطلب»

شهادت دكتر "حسن آيت" نماينده مجلس شوراي اسلامي (1360 ش)...
rasekhoon.net ۱۳۶۰/۰۵/۱۴ تاریخ
شهادت دكتر "حسن آیت" نماینده مجلس شورای اسلامی (1360 ش) شهید دكتر حسن آیت در سال 1317 شمسی در نجف آباد اصفهان دیده به جهان گشود. وی پس از اخذ دیپلم، ...ادامه مطلب»

انتقال پایتخت متوقف شد/ تهران تا ابد پایتخت ایران می ماند...
khabaronline.ir ۱۳۹۳/۰۵/۱۸ اخبار
انتقال پایتخت متوقف شد/ تهران تا ابد پایتخت ایران می ماند جامعه > شهری - مهر نوشت: نائب رئیس کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس شورای اسلامی با تاکید ب...ادامه مطلب»

همه ‏پرسی اصلاحیه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران(1368 ش) ...
rasekhoon.net ۱۳۶۸/۰۲/۰۴ اخبار
پس از آن كه حضرت امام خميني(ره) در چهارم ارديبهشت ماه 1368 ش، خواستار بررسي مجدد قانون اساسي شدند، شوراي بررسي قانون اساسي شكل يافت. اين شورا بر اساس ...ادامه مطلب»


EOF