رنگ تازه به درب سفارت انگلیس/بازگشایی سفارت در تهران از بزرگواری ایران است

رنگ تازه به درب سفارت انگلیس/بازگشایی سفارت در تهران از بزرگواری ایران است...
khabaronline.ir ۱۳۹۳/۰۵/۱۸ سیاست

کلیدواژه ها:#Khabaronline.ir، #آذر، #استانبول، #استرالیا، #اسراییل، #افکار، #انگلیس، #انگلیسی، #ایران، #ایرانی، #تاریخ_ایران، #ترکیه، #تهران، #توافق_ایران، #جام_جهانی، #جهانی، #خبرآنلاین، #خرداد، #دولت، #دولت_یازدهم، #روباه_پیر، #سازمان_ملل، #سفارت_انگلیس، #سیاست، #فردوسی، #لندن، #مجلس، #مجلس_عوام، #مجمع، #مجمع_عمومی، #مجمع_عمومی_سازمان_ملل، #مستعمره، #میدان، #میدان_فردوسی، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #ویزا، #وین، #چراغ، #کاربر، #کاردار، #کنوانسیون_وین

سیاست > دیپلماسی - درب رنگ و رو رفته سفارت انگلیس این روزها رنگ آبی پررنگ به خود می بیند. رنگی که با خبر روز گذشته درباره بازگشایی سفارت انگلیس در تهران یعنی اینکه باید منتظر بازگشایی سفارت انگلیس در تهران بود.
محمود عزیزی:آنهایی که این روزها ازمحدوده خیابان استانبول به طرف میدان فردوسی تهران حرکت می کنند می توانند رنگی آبی تر و تمیزی را بر سفارتی ببینید که سه سال قبل در آذر ماه 90 تسخیر شد.
8 آذر در تاریخ ایران بیشتر با دیدار تاریخی ایران و استرالیا و صعود ایران به جام جهانی 98 تداعی می شود ، اما این سالها 8آذر به جای مستعمره قدیمی اش با نام خود انگلیس مترداف است.
مقدمات بازگشایی سفارت انگلیس چطور فراهم شد؟
مقدمات بازگشایی سفارت انگلیس در تهران به دیدار ظریف و هیگ در ابتدای تشکیل دولت یازدهم باز می گردد . زمانی که دو طرف در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل از تلاش خود برای فراهم کردن مقدمات بازگشایی سفارت سخن گفتند.پس از آن تاریخ ، در 27 خرداد هیگ در روزهایی که هنوز وزیر امور خارجه بود در مجلس عوام این کشور از « فرصت مناسب » برای بازگشایی سفارت انگلیس خبر داد و بعد هم گفت: « در این مورد مطالب بیشتری هست که باید اعلام کنم و این مطالب را عنقریب و به زودی اعلام خواهم کرد. »
چراغ سبز مجلس برای بازگشایی سفارت
روز گذشته هم دو منبع خبری توافق دو کشور برای بازگشایی سفارت را تائید کردند. نخست محمدحسن حبیب‌الله‌زاده کاردار غیر مقیم ایران در انگلیس در گفت وگویی خبر از بازگشایی سفارت انگلیس در تهران داد و زمان آن را « به زودی » اعلام کرد. خبری که دقایقی بعد توسط بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مورد تائید قرار گرفت و بروجردی از « توافق ایران و انگلیس » برای بازگشایی سفارت این کشور در تهران خبر داد.
تائید این خبر به معنی چراغ سبز مجلس برای بازگشایی سفارت است. چرا که این امر می تواند موضوع صدور ویزا در ماه های گذشته برای ایرانیانی که قصد سفر به این کشور داشتند رفع کند. صدور ویزا یکی از مشکلاتی بود که ایرانیان برای سفر به انگلیس بدان مواجه بودند و برای این امر باید سفری به ترکیه یا ابوظبی می داشتند.
یکی از کاربران خبرآنلاین هم در ذیل خبر اظهارات کاردار غیر مقیم ایران در انگلیس در خصوص هزینه های ایرانیان در ماه های گذشته ، افزوده است: « معلوم نیست چه مقدار از ارز و سرمایه کشور بدون سودی برای کشور صرف اقامت مردم در کشور ترکیه و امارات و ... می شود تا ویزا دریافت کنند. این بخش کوچکی از زیانی است که کشور متحمل می شود. » اینجا
به همین دلیل است که بروجردی در گفت وگوی روز گذشته خود تاکید کرده است که در صورت بازگشایی سفارت انگلیس در ایران ، « باید صدور ویزا در تهران صورت گیرد. »
دولت نیازی به مصوبه مجلس ندارد
نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی هم می گوید: « دولت نیازی به مصوبه مجلس برای بازگشایی سفارتخانه انگلیس ندارد. » استدلال نقوی حسینی آن است که مصوبه 2 آذر 90 مجلس هشتم ، دولت را ملزم به کاهش سطح روابط با دولت انگلیس کرده و پس از مصوبه مجلس ، و عکس العمل مردم دولت فرصتی پیدا نکرد که این مصوبه را اجرا کند ، اما در همان مصوبه تبصره‌ای آوردیم و به دولت اختیار دادیم که هرگاه تشخیص داد دولت انگلیس متنبه شده و در چارچوب وظایف دیپلماتیک و کنسولی خودش عمل می‌کند ، دولت بتواند در این سطح روابط را برقرار کند ، بنابراین چون این اختیار به دولت داده شده ، دولت نیازی به مصوبه مجلس برای بازگشایی سفارتخانه انگلیس ندارد.
آنچه در این میان مشخص نیست پرداخت غرامت و عذرخواهی است که انگلیسی ها برای بازگشایی سفارت خود در تهران از ایران خواسته بودند. ایران برای دریافت غرامت اعلام کرده بود که حاضر است خسارات وارده را پرداخت کند. مبنای تصمیم ایران هم کنوانسیون وین است که حفاظت و حراست از سفارتخانه‌ها را به‌عهده دولت میزبان می گذارد و اگر خسارتی به آن وارد شود ، دولت میزبان باید خسارات آن‌ها را بپردازد.
عذرخواهی ایران از انگلیس ممکن نیست
ایران صراحتا اعلام کرده است که حاضر به عذرخواهی از انگلیس نیست و ظاهرا خود انگلسی ها نیز از این موضوع صرفنظر کردند. منصور حقیقت پور نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس هم عذرخواهی ایران کاری غیر ممکن می داند و می گوید: « ایران به هیچ وجه من الوجوه قصد عذرخواهی از انگلیس را ندارد. سر تا پای تاریخ انگلیس در برابر ایران خیانت است. »
وی به خبرآنلاین تاکید می کند: « همین که به انگلیسی ها اجازه بازگشایی سفارت شان را دادیم از محبت و بزرگواری ایرانی است. »
این تنها بخشی از سیاستمداران ایرانی نیستند که چنین نگاهی به انگلیس دارند. در افکار عمومی ایران هم همچنان انگلیس لقب روباه پیر را با خود به یدک می کشد و کشوری خوش نام نیست. کامنت یکی از کاربران خبرآنلاین شاید بتواند گوشه ای از نگاه گروهی از افکار عمومی ایران به انگلیس را نشان دهد. این کاربر همچنان نقش انگلیس در تحولات منطقه را پر رنگ می بیند و معتقد است: « اعراب و اسراییل و ترکیه با هدایت انگلیس دارند منطقه را به آشوب میکشانند و سنگر به سنگر با چنگال تیز به سمت ایران پیشروی میکنند و آرزویی جز تکه تکه کردن کشور ایران ندارند ، آنوقت قرار است که دوباره سفارت انگلیس در ایران بازگشایی شود. » اینجا
بازگشایی سفارت انگلیس اگر چه پروازهای تهران-لندن را بار دیگر افزایش می دهد ، اما حتما نگاه های نظارتی بیشتری به خیابان استانبول تهران معطوف خواهد شد.
---درب رنگ و رو رفته سفارت انگلیس این روزها رنگ آبی پررنگ به خود می بیند. رنگی که با خبر روز گذشته درباره بازگشایی سفارت انگلیس در تهران یعنی اینکه باید منتظر بازگشایی سفارت انگلیس در تهران بود.---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت...
farsnews.com 21/11/1935 تاریخ
سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت میرزا حسن‌خان پیرنیا مشهور به مشیرالدوله نماینده پیشین مجلس شورای ملی و رییس‌الوزرای چند دورۀ ایران، ۲۹ آ...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»


EOF