داستان نام‌گذاری دو «ماراتن»

داستان نام‌گذاری دو «ماراتن»...
donya-e-eqtesad.com 12/09/490ق‌م تاریخ

کلیدواژه ها:#، #Donya-e-eqtesad.com، #آتن، #آناتولی، #اسپارت، #المپیک، #ایران، #ایرانی، #ایونی، #تاریخ، #خبر، #داتیس، #داریوش، #داریوش_بزرگ، #دریایی، #ساردیس، #سپتامبر، #شورای_شهر، #غربی، #مردم، #میدان، #میدان_جنگ، #ناکسوس، #هرودوت، #پارسیان، #پهلوانی، #کُرد، #یونان

گروه تاریخ و اقتصاد: یک میهن‌دوست آتنی به نام فیلیپیدس ، پس از اطلاع از تصرف جزیره « اوبوآ » توسط نیروی دریابُرد ایران و پیاده شدن طلیعه این نیرو در « آتیکا » و دشت ماراتن 240 کیلومتر فاصله آتن تا اسپارت را در دو شبانه‌روز دوید تا از سران اسپارت بخواهد نیروی کمکی به آتن بفرستند تا به دست ایرانیان نیفتد.
وی دوم سپتامبر سال 490 پیش از میلاد به اسپارت رسید و درخواست خود را مطرح ساخت. فیلیپیدس از جانب کسی ماموریت نداشت و حس میهن‌دوستی او را به دویدن 240 کیلومتری وادار کرده بود و همین امر ـ در تاریخ ـ بر اهمیت عمل او افزوده است. (برخی از مورخان نوشته‌اند که او یک پیام‌رسان = نامه‌بر حرفه‌ای بود). به نوشته هرودوت در کتاب ششم ـ (تاریخ جنگ‌های پارسیان) ، فیلیپیدس پس از بازگشت به آتن به میدان جنگ رفت و هنگامی که مشاهده کرد ایرانیان به کشتی‌هایشان باز می‌گردند تا از منطقه خارج شوند ، مسافت ساحل تا شهر آتن (عرض ناحیه ماراتن را که 40 کیلومتر بود دوید تا مردم آتن را که در نگرانی به‌سر می‌بردند از این بازگشت آگاه سازد که پس از دادن خبر به شورای شهر ، در همان‌جا و در برابر اعضای شورا برزمین افتاد و درگذشت. پلوتارک نیز جریان را در فصل ماراتن کتاب خود توصیف کرده و لوسیان بر آن تفسیر نوشته است. به همین جهت و با هدف جاویدان ساختن فداکاری فیلیپیدس ، بارون پی‌یر دو کوبرتین احیاءکننده مسابقه‌های پهلوانی المپیک ، مسابقه دو طولانی المپیک را « ماراتن » نام نهاده که 42 کیلومتر است. لشکرکشی به آتن به دستور داریوش بزرگ صورت گرفته بود؛ زیرا آتنی‌ها اتباع یونانی‌زبان ایران در آناتولی غربی (معروف به ایونی که واژه یونان از آن گرفته شده و اینک واقع درترکیه) را تحریک به نافرمانی می‌کردند و یک بار نیز به شهر سارد = ساردیس (سارت) آسیب‌ زده بودند. در لشکرکشی به آتن حدود 30 هزار پیاده و یک هزار سوار ایرانی شرکت داشتند که 600 کشتی آنان را به آتیکا که حدود 400 کیلومتر دور بود منتقل کردند. فرمانده نیروهای ایرانی آرتافرن بود و فرماندهی کشتی‌ها را دریاسالار کُرد (ماد) داتیس (داتوس) برعهده داشت. این لشکرکشی ، بزرگ‌ترین لشکرکشی دریایی ـ زمینی تاریخ جهان تا قرن بیستم میلادی به‌شمار می‌رود. این نیرو در سر راه خود چند منطقه ازجمله جزیره بزرگ « اوبوآ » و شهر « اریتریا » واقع در آن و ناکسوس را تصرف و دراتیکا پیاده شد. اشتباه در این بود که پیاده ایرانی وارد یک منطقه باتلاقی شده بود و یونانیان در تپه‌های مشرف بر دشت و در جنوب غربی آبادی ماراتن مستقر شده بودند. فرمانده نیروهای ایرانی 12 سپتامبر 490 پیش از میلاد دستور بازگشت داد و فیلیپیدس این خبر را به آتن رسانید و با گفتن این جمله « شاد باشید ، ما برنده شدیم » بر زمین افتاد و جان سپرد.
---پرطرفدارترین روزنامه اقتصادی کشور---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

جنگ‌های ایران و یونان: تصرف تنگه ترموپیل توسط ارتش ایران ...
1host2u.com 20/08/480ق‌م تاریخ
نبرد ترموپیل در (۴۸۰ پیش از میلاد) نام اولین جنگ از دومین دورهٔ جنگهای ایران و یونان در زمان خشایارشا است که بین ارتش شهرهای متحد شدهٔ یونان به فرماند...ادامه مطلب»

نبرد ماراتون بین ایران و یونان ...
1host2u.com 14/09/490ق‌م ارتش
نبرد ماراتون (در یونانی: Μάχη τοῡ Μαραθῶνος) در سال ۴۹۰ پیش از میلاد در محلی به نام ماراتون در پی نخستین یورش ایرانیان به یونان به وقوع پیوست. پیش زمی...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»


EOF