روزی که رومیان ابرقدرت غرب شدند

روزی که رومیان ابرقدرت غرب شدند...
donya-e-eqtesad.com 05/10/197 ارتش

کلیدواژه ها:#Donya-e-eqtesad.com، #آلمان، #آمریکای_شمالی، #اتریش، #اروپا، #اسلامی، #اسپانیا، #امپراتوری_عثمانی، #انقلاب، #انقلاب_فرانسه، #انگلستان، #انگلیسی، #ایالات_متحده، #ایتالیا، #ایران، #جنگ_جهانی_اول، #جهانی، #دریایی، #دولت، #روسیه، #عثمانی، #فرانسه، #لندن، #مدیترانه، #مسلمان، #مقدونیه، #میانه، #میلاد، #ناپلئون، #یونان، #یوگسلاوی

نوشیروان کیهانی‌زاده: پنجم اكتبر سال 197 پیش از میلاد (به حساب تقویم گریگوری) ، ارتش روم در جنگcynoscephalae ارتش مقدونیه را شكست داد و پس از 140 سال سلطه مقدونی‌ها (جانشینان اسکندر) بر یونان ، بخشی از جزایر مدیترانه ـ اژه و ایلری (منطقه‌ای که در قرن بیستم کنفدراسیون یوگسلاوی خوانده می‌شد) پایان یافت.
با اضمحلال حکومت جانشینان اسکندر بر اروپای جنوبی ، رومی‌ها ابرقدرت غرب شدند و این مقام را قرن‌ها برای خود حفظ کردند. در طول این مدت ، رومیان چشم از تصرف شرق برنداشتند که منجر به ده‌ها جنگ با ایران شد که جز در دو جنگ ، پیروزی همواره با ایرانیان بود. مورخان ین روز (پنجم اكتبر سال 197 پیش از میلاد) را بازشدن فصلی در تاریخ نوشته‌اند که هنوز باز است و آن پیدایش دو ابرقدرت رقیب و متعارض است. پیش از این تاریخ ، در جهان تنها یک قدرت وجود داشت و این قدرت دست به دست می‌گشت؛ گاهی بابِلی‌ها ، زمانی آشوری‌ها ، مدتی مصریان ، 3 قرن و نیم ایرانیان و مدتی نسبتا کوتاه هم اسکندریان. پس از افتادن امپراتوری ایران در نیمه اول قرن هفتم به دست اعراب مسلمان ، دولت اسلامی تا سه قرن و اندی قدرت برتر در جهان و قلمرو آن از غرب هندوستان تا اسپانیا بود و وسعتی بیش از امپراتوری ایران یافته بود تا اینکه ایرانیان با یک رشته به‌پاخیزی‌های پی‌درپی دویست و اندی ساله باردیگر وطن خود را قدرتمند کردند و این به‌پاخیزی در آغاز کار ، فرهنگی (علمی ـ ادبی) بود و سپس مسلحانه. آنگاه طوایف آلتائیک و چنگیزیان قدرت شرق شدند. در غرب یک قدرت مسیحی (کلیسایی) به‌وجود آمد و پس از دستیابی غرب بر باروت و قطب‌نما و ساخت توپ و تفنگ و نیز پیدایش امپراتوری عثمانی و نشستن بر جای روم شرقی و بستن راه زمینی شرق به‌روی غربیان ، تلاش غرب متوجه یافتن راه‌های دریایی و سرزمین‌های دوردست شد و طولی نکشید که اسپانیا قدرت برتر غرب شد که این مقام از نیمه دوم قرن شانزدهم و پس از شکست اسپانیا در یک نبرد دریایی ، به دست دولت لندن افتاد و به تدریج اروپا دارای چند قدرت رقیب شد؛ انگلستان ، فرانسه ، ژرمن‌ها (اتریش و آلمان) و لاتین‌ها (اسپانیا ، پرتغال و بخش‌های مستقل ایتالیا به‌ویژه ونیز) که از قرن هفدهم (زمان پطر بزرگ) روسیه هم بر آنها اضافه شد. قدرت ژرمن نظر به گسترش در اروپا داشت و مابقی استعمار سایر قاره‌ها و سرزمین‌ها و این قدرت رقیب هم بودند و برای مثال؛ رقابت و معارضه فرانسه با انگلستان بود که کمک به ایجاد ایالات متحده (مهاجرنشینان سابق انگلیسی در آمریکای شمالی) کرد. تا اینکه از درون انقلاب فرانسه ژنرالی به نام ناپلئون بناپارت بیرون آمد و تصمیم به تامین وحدت اروپا ـ اروپای تابع فرانسه ـ و آن هم از طریق جنگ گرفت که باوجود موفقیت‌های اولیه شکست خورد. از زمان بیسمارک و قیصری شدن آلمان ترکیب قدرت در غرب تغییر یافت و این بار ، قدرت‌های اروپایی سر یک میز می‌نشستند و سرزمین‌های دیگران را میان خود قسمت می‌کردند و مناطق نفوذ به وجود می‌آوردند و... این رقابت‌های استعماری و اصطکاک منافع بود که منجر به جنگ جهانی اول شد و دو امپراتوری اتریش و عثمانی از میان رفتند و آلمان سرکوب و محدود شد و زیر تحمیلات سنگین قرارگرفت. افتادن خاور میانه به دست انگلستان و فرانسه و تبدیل امپراتوری روسیه به یک نظام ایدئولوژیک از نتایج این جنگ بود.
---پرطرفدارترین روزنامه اقتصادی کشور---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
اخراج آلمانی‌ها از ایران در جریان جنگ جهانی اول...
donya-e-eqtesad.com 30/06/1916 تاریخ
نهم تیرماه 1295 گروه تاریخ و اقتصاد: در چنین روزی در سال 1916 میلادی، نیروهای انگلیسی (عمدتا هندی) به فرماندهی ژنرال «سر پرسی سایکس» به نام بیرون ران...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

تصرف قزوین توسط قوای روس...
donya-e-eqtesad.com 09/11/1915 تاریخ
گروه تاریخ و اقتصاد: روز ۱۷ آبان ۱۲۹۴ شمسی شهر قزوین به تصرف نظامیان روسیه در آمد. هرچند ایران کوتاه زمانی پس از آغاز جنگ جهانی اول بی‌طرفی خود را اعل...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»


EOF