اقتصاد کشور با شناسایی و بهره‌برداری از 2100 گونه گیاه دارویی متحول می‌شود

اقتصاد کشور با شناسایی و بهره‌برداری از 2100 گونه گیاه دارویی متحول می‌شود ...
dolat.ir ۱۳۹۳/۰۷/۱۷ سلامت

کلیدواژه ها:#Dolat.ir، #آلودگی، #آموزشی، #انقلاب، #انقلاب_فرهنگی، #ایران، #ایران_زمین، #بازار، #توسعه_پایدار، #دارویی، #دولت، #زند، #سند، #صادرات، #صنعتی، #طب_سنتی، #فرآوری_شده، #پایگاه_اطلاع_رسانی_دولت، #کنون، #گیاهان_دارویی


دبیر ستاد اجرایی نمایشگاه ملی گیاهان دارویی:
اقتصاد کشور با شناسایی و بهره‌برداری از 2100 گونه گیاه دارویی متحول می‌شود
اگر بتوانیم 2200گونه گیاهان دارویی باقی مانده را وارد چرخه تولید کنیم اقتصاد کشور متحول می شود و ما به توسعه پایدار در ابعاد مختلف به ویژه اشتغالزایی می رسیم.
دبیر ستاد اجرایی دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی ، فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران از ناشناخته ماندن 2100 گونه گیاه دارویی و معطر موجود در کشور خبر داد و گفت: از 2300 گونه گیاهی موجود در کشور تنها 200 گونه آن شناسایی شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری علی ابراهیمی ورکیانی دبیر ستاد اجرایی دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی ، فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران برگزاری 18 کارگاه آموزشی تخصصی در این دوره از نمایشگاه را عاملی برای ارایه و تبادل آخرین اطلاعات و یافته های علمی و تحقیقی در حوزه گیاهان دارویی دانست و گفت: مطالب ارایه شده در این کارگاهها نه تنها مورد نظر تولید کنندگان محصولات گیاهی بلکه مورد اقبال عمومی بازدیدکنندگان این دوره از نمایشگاه قرار گرفته است.
وی افزود: در کارگاههای آموزشی 18 گانه آخرین یافته های علمی تحقیقاتی در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی در اختیار حاضران قرار گرفت. همچنین راهکارهایی برای شکل گیری شرکت های دانش بنیان ویژه تولید کنندگان محصولات گیاهی ارایه شد.
ابراهیمی ورکیانی با بیان اینکه از 350 شرکت حاضر در نمایشگاه تعداد کمی شرکت دانش بنیان هستند ، تصریح کرد: به همین منظور کارگاهی خاص ویژه علاقه مندان به تشکیل شرکت های دانش بنیان با توجه به ضوابط ، محاسن و شرایط شکل گیری آن تشکیل و در همین راستا مراحل ثبت شرکت و دریافت اطلاعات تکمیلی به آنها ارایه داده شد.
وی به قدمت صادرات گیاهان دارویی در ایران اشاره کرد و گفت: متاسفانه عمده صادرات حوزه گیاهان دارویی در سال های گذشته به صورت خام فروشی انجام می شد اما در حال حاضر با شکل گیری ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت های دانش بنیان این حوزه محصولات تولیدی و فرآوری شده این حوزه به خارج از کشور صادر می شود.
دبیر ستاد اجرایی دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی ، فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران وجود 8000گونه گیاهی در کشور را نوعی سرمایه ملی برای مردم ایران زمین دانست و افزود: از تعداد یادشده 2300 گونه آن دارویی است که تنها 200 گونه گیاهان دارویی تا کنون در چرخه تولید حوزه صنعت گیاهان دارویی مورد بهره برداری قرار گرفته است.
به گفته وی اگر بتوانیم 2200گونه گیاهان دارویی باقی مانده را وارد چرخه تولید کنیم اقتصاد کشور متحول می شود و ما به توسعه پایدار در ابعاد مختلف به ویژه اشتغالزایی می رسیم.

ابراهیمی ورکیانی تحقق این این امر را مستلزم شکل گیری شرکت های دانش بنیان این حوزه دانست و گفت: برای تبدیل علم به ثروت باید از گیاهان دارویی که صنعتی نوپا و شکل گرفته در جوامع امروزی است و ظرفیت خوبی در کشور ما دارد بهره گرفت.
دبیر کارگاه آموزشی ایمنی غذا ، غذای سالم و ارگانیک از دیدگاه قوانین ، مقررات ، فقه و روایات دینی اظهار کرد: ما معتقدیم برای توسعه متوازن زنجیره علم تا ثروت و سرعت بخشیدن به تبدیل علم به ثروت باید از ظرفیت خوب گیاهان دارویی و اقلیم مناسب کشور استفاده کنیم.
وی از هدایت تولید کنندگان به سمت و سوی فرآوری محصولات گیاهان دارویی خبر داد و تصریح کرد: ستاد شکل گرفته ئر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می کوشد تا با استفاده از دانش بومی و نتایج تحقیقات محققان این عرصه تولیدکنندگان را به سمت فرآوری محصولات گیاهی سوق دهد.
دبیر ستاد اجرایی دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی ، فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران وجود بخش فن بازار در این دورهاز نمایشگاه را عامل غنای آن دانست و خاطرنشان کرد: در این بخش عمده فعالیت ما بر روی جذب تولیدکنندگان و محققان حوزه گیاهان دارویی برای تبدیل علم به ثروت و مشاوره به سرمایه گذاران برای سودآوری بیشتر و سرمایه گذاری هدفمند در حوزه گیاهان دارویی متمرکز شد.
به گفته وی بخش سلامتکده نمایشگاه گیاهان دارویی نیز با پذیرش بیش از 2000 بیمار و مراجعه کننده نشان از اقبال عمومی مردم به طب سنتی و ارتقای سلامت از طریق گیاهان دارویی داشت.
دبیر کارگاه آموزشی آشنایی با بازارهای هدف گیاهان دارویی در سطح ملی و بین المللی با بیان اینکه هدف از برگزاری این نمایشگاه برقرای پیوند آشتی میان انسان و طبیعت بوده است ، گفت: در این راستا به ارایه محصولات ارگانیک و عاری از آلودگی های شیمیایی پرداختیم چرا که معتقدیم فرهنگسازی حرف اول را در افزایش اقبال عمومی برای استفاده از محصولات گیاهی و طبیعی می زند.
ابراهیمی ورکیانی یادآور شد: دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی ، فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران در راستای تحقق اهداف سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و فرهنگسازی و ترویج و توسعه گیاهان دارویی و استفاده بهینه از خدمات طب سنتی برگزار شد.

------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

خدمات پس از فروش قوی لازمه صادرات خودروی داخلی است ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۱۲/۱۱ خودرو
وزیر صنعت، معدن و تجارت در سومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایران گفت: خدمات پس از فروش را قطعاً در مشارکت‌ها و غیرمشارکت‌ها دنبال می‌کنیم و اگر بخوا...ادامه مطلب»

وزیر بهداشت مطرح کرد ؛ رضایت مردم مهمترین نقطه قوت طرح تحول سلامت/تحق...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ اخبار
اگر نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد، نباشد رعایت عدالت با چالش هایی مواجه می شود. اکنون 50 درصد بیمارستان ها مبتنی بر عملکرد پرداخت های خود را انجام می د...ادامه مطلب»

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد کاهش شمار مبتلایان تب کریمه کنگو/ مردم نگ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ اخبار
سخنگوی وزارت بهداشت به مردم اطمینان خاطر داد که نگرانی خاصی در خصوص انتشار بیماری تب کریمه کنگو در کشور وجود ندارد. به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی د...ادامه مطلب»


EOF