گیاهان دارویی ایران: پرپهن Parpahn: Iranian Medicinal Herbs

گیاهان دارویی ایران: پرپهن Parpahn: Iranian Medicinal Herbs...
1host2u.com ۱۳۹۲/۰۶/۱۷ اخبار

کلیدواژه ها:#1host2u.ir، #اسید_چرب، #انگلیسی، #ایران، #بورانی، #بیماری‌های_کبدی، #تخم_مرغ، #تصفیه_خون، #تورم، #جوشانده، #حنا، #دارویی، #دانشمندان، #سالاد، #سنگ_مثانه، #صفرا، #صفراوی، #طب_سنتی، #فارسی، #فاطمه، #مثانه، #مسهل، #پرپهن، #کلسترول، #کندی، #گیاهان_دارویی

پَرپَهَن (پرپین) گیاهی است از سرده خُرفِه یک‌ساله با برگ‌های ضخیم آبدار سبز با ساقه‌های قرمز و گل‌های زرد یا سفید کوچک و تخم‌های سیاه ریز که خواص دارویی دارند.
نوع وحشی پرپهن گیاهی است خزنده با ساقه‌های خوابیدهٔ قرمز رنگ و برگ‌های دایره‌ای گوشتی و گلهای کوچک زرد رنگ.
نوع پرورشی پرپهن ساقه‌های کلفت آبدار سرخ رنگی با بلندی ده الی چهل سانتی‌متر دارد.
در فارسی و عربی: بخله ، بخیله ، بقلة فاطمه ، بقلةالزهراء ، بقلةالمبارکه ، بقله ٔ لینه ، بَلبن ، بوخِل ، بوخِله ، بیخله ، بیخیله ، تورک ، چَکوک ، ختفرج ، خرفه ، خسیب ، خفرج ، دندان سا ، رجله ، زریرا ، عرفج ، عرفجین ، فرفحیز ، فرفخیز ، فَرفَه ، فَرفَهن ، فرفین ، فرفینه ، فرفیه ، قینا ، کف ، کلنک ، کلنکک ، گیاه نمناک ، مویز آب ، وَشفنگ ، وَشینَگ
طبیعت پرپهن سرد و تر است. قابض و مدر است ، مسکن صفراست و حرارت خون و کبد و معده را تسکین می‌دهد. پرپهن در رفع سر درد ، تسکین عطش ، قطع هر نوع خونریزی ، خرد کردن سنگ مثانه ، کاهش سرفه و سوزش مجرای ادرار و مثانه و روده‌ها و بواسیر مفید است.
تخم پرپهن ضد کرم کدو است و عصارهٔ ساقه و برگ آن برای بیماری کبد و درد کلیه مفید است. برگ آن دارای ویتامین ث است. برای اسهال و سوزاک و ترشحات سفید مهبل مفید است و برای بچه‌ها مسهل است. تصفیه کنندهٔ خون ، تب بر و ضد سم است.
استعمال خارجی: شیرهٔ گیاه یا له شده آن برای تحلیل ورم و تومور و التیام زخم‌های شدید سوختگی ، بواسیر ، بیماری‌های پوستی (چون خارش و جرب) ، تحلیل آبسه ، گزیدگی نیش حشرات ، عقرب و مار گزیدگی مفید است.
گیاه خرفه) پرپهن( با اسم علمی Portulaca Oleracea و با نام انگلیسی Purslane از تیره پرتولاکاسه (Portulacaceae) است که برگ‌های گوشتی و بذرهای سیاه ریز دارد. گیاه یک ساله است که ارتفاع تا حدود 40 سانتی‌متر در مراحل بذردهی می‌رسد.
پژوهش‌های جدید دانشمندان نشان داده‌است که در پرپهن اسید چرب اومگا ۳ وجود دارد ، این همان چربی معروفی است که در روغن ماهی یافت می‌شود و عامل موثری در کاهش کلسترول و فشار خون است.
خواص گیاه خرفه در طب سنتی

خرفه) پرپهن( از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی خیلی سرد و تر و دارای نیروی قابضه است.

گیاه دارویی « خرفه » در درمان اختلالات و التهابات مجاری ادراری موثر است.

« خرفه » یا پرپهن در طب سنتی به عنوان تب بر ، ضد عفونی کننده ، ضد اسکوربوت (بیماری‌های ناشی از کمبود ویتامین C) ، ضد اسپاسم ، مدر و ضد کرم استفاده می‌شود.

در بسیاری از کشورها ، از قبیل کشورهای عربی همسایه ، پرپهن را به عنوان سبزی خوراکی در سبزی فروشی‌ها به فروش می‌رسانند و از شیره خرفه و یا له شده برگ‌ها و ساقه آن به صورت موضعی برای رفع درد ، تورم و التیام زخم‌های سوختگی ، کاهش تورم و آبسه‌ها ، گزیدگی نیش حشرات و عقرب گزیدگی استفاده می‌شود.

این گیاه در مصرف داخلی قطع کننده و بند آورنده خون‌ریزی است و همچنین عصاره ساقه و برگ آن برای درمان بیماری‌های کبدی مفید است.

از جوشانده پرپهن که آب آن گرفته شده است در معالجه اسهال و برای رفع سرفه ، تسکین دردهای سینه و سوزش مجرای ادرار و مثانه و رفع حرارت رحم و سوزش آن استفاده می‌شود.

* همچنین مصرف خوراکی « خرفه » به عنوان سبزی خام و یا پخته همراه با پیاز و روغن جهت تقویت روده‌ها ، قطع اسهال و تب استفاده می‌شود و مصرف خام برگ و ساقه آن به صورت سالاد و همراه با سرکه برای درد کلیه مفید است.

* ضماد ریشه خرفه برای رفع زگیل پوستی استفاده می‌شود.

* ضماد خرفه بر روی پیشانی سبب از بین رفتن سردرد و دردهای میگرنی می‌شود.

* گفتنی است؛ گیاه خرفه در دامپزشکی برای درمان بیماری‌های تب‌دار و برای خنک کردن بدن ، دفع سموم و تصفیه خون به صورت پودر و جوشانده استفاده می‌شود.

این گیاه در بیماران آسمی اثر گشاد کننده مجاری تنفسی و پایین آورنده قند خون را دارد و خاصیت تقویت عضلات قلبی و ضد توموری نیز در آن دیده شده است.

* برگ و ساقه‌ی خرفه مسکن صفرا است و حرارت خون و کبد و معده را تسکین می‌دهد و برای تسکین حدت تب‌های گرم و صفراوی و تسکین عطش و کنترل ترشح ادرار در مورد بیماری دیابت مفید است.

* در مواردی که چرک از سینه آید قطع می‌کند و برای خرد کردن سنگ مثانه و ازدیاد ترشح بول مفید است ، یعنی مدر است.

* جویدن برگ آن به مقدار کم ، کندی دندان را رفع می‌کند (که از خوردن میوه ترش و یا علت دیگری ایجاد شده باشد) و زیاد جویدن آن کندی دندان ایجاد می‌کند.

* از عصاره آن برای التهاب‌های گرم چشم با مالیدن در محل ملتهب استفاده می‌شود.

* ضماد برگ و ساقه آن با روغن گل سرخ برای تسکین سردردهای گرم و ورم‌های گرم نافع است و با آرد جو برای جرب نافع است.

* ضماد برگ و ساقه آن به تنهایی برای تسکین حرارت اعضا و سوختگی آتش مفید است و اگر بر معده و کبد گذارند برای تسکین حرارت آن‌ها مفید است و اگر با حنا تهیه شود و بر کف دست و پا گذارده شود برای حرارت و پیسی‌های دست و پا در صورت تکرار مفید خواهد بود.

* اشتها را کاهش می‌دهد و اسراف در خوردن آن ، نور چشم را نقصان می‌دهد.

* افراد سرد مزاج باید آن را با نعناع و کرفس بخورند.
طریقه‌ی استفاده

فراموش نکنید ارزش غذایی این سبزی به مراتب بیشتر از بعضی سبزیجات معمول است بنابراین ، توصیه به تازه‌خوری برگ‌های این سبزی با ماست یا اضافه کردن چند گرم از آن به سالاد مناسب خواهد بود.

قسمت‌های هوایی جوان گیاه را می‌توان به صورت بورانی نیز استفاده کرد که برای درست کردن بورانی ، برگ‌ها و قسمت‌های هوایی این گیاه را با مقداری آب می‌جوشانند ، سپس آن‌ها را صاف کرده و به آن مقداری پیازداغ و تخم مرغ اضافه می‌کنند.

مقدار خوراک از آب برگ ساقه آن 40 گرم که با 8 گرم نبات یا شکر مخلوط کرده و خورده می‌شود.

خواص تخم خرفه

از خواص تخم خرفه می‌توان به تصفیه کنندگی خون ، رفع التهابات گوارشی ، رفع سرفه و تسکین دهنده تشنگی اشاره کرد.

از تخم خرفه در شیرینی پزی و برای تزئین ، به خصوص تزئین شیرینی نان برنجی استفاده می‌شود.

تخم خرفه تقویت کننده قوای عمومی بدن است.

تخم گیاه خاصیت ضد کرم ، به خصوص علیه کرم کدو دارد.
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
گیاهان دارویی : خرفه پرپهن - گل و گلدون...
gologoldoon.com ۱۳۹۳/۰۹/۱۵ زندگی سبز
پرپهن وحشی علف‌هرزی است آبدار که در شرایط گرم و خشک به خوبی رشد می‌کند. Portulaca oleracea نوع وحشی‌ پرپهن در مناطق شمالی ایران، در اطراف رشت، لاهیجان...ادامه مطلب»

گیاهان دارویی: آویشن معجزه شیراز ...
1host2u.com ۱۳۹۲/۱۰/۰۸ زندگی سبز
آویشن (Avishan) به عنوان گیاه طبی قرن ها مورد توجه ایرانیان بوده است و بی‌شک آویشن یکی از گران بها ترین گیاهان دارویی روی زمین است، زیرا مواد گوناگون ...ادامه مطلب»

گیاهان دارویی: گیاه ختمی، خواص گل ختمی ...
1host2u.com ۱۳۹۲/۱۱/۱۱ زندگی سبز
گیاهان دارویی: گیاه ختمی، خواص گل ختمی آشنایی با خواص گل ختمی و نحوه استفاده: داروی گیاهی ختمی: گل ختمی به ارتفاع دو متر گل‌های صورتی، قرمز وسفید دار...ادامه مطلب»

گل گاوزبان و خواص گل گاوزبان...
beytoote.com ۱۳۹۲/۰۷/۰۷ زندگی سبز
مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی گل گاوزبان و خواص گل گاوزبان یکی از عجایب سلسله کوه های البرز که قله عظیمی چون دماوند دارد، پرورش چندین نوع گیاه دار...ادامه مطلب»

فوائد انار برای سلامتی...
daneshju.ir ۱۳۹۲/۰۷/۱۵ اخبار
انار از بروز سرطان جلوگیری کرده و رشد تومور های سرطانی را کند می سازد . انار برای سلامتی قلب و عروق ،جلوگیری از تصلب شریان ها و سکته ه...ادامه مطلب»


EOF