وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: تئاتر در اولویتِ سبد حمایتی دولت/حضور چهار نسل از کارگردانان ایرانی در جشنواره امسال

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: تئاتر در اولویتِ سبد حمایتی دولت/حضور چهار نسل از کارگردانان ایرانی در جشنواره امسال ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۱۱/۱۳ اخبار

کلیدواژه ها:#Dolat.ir، #اسلامی، #اقتصاد_مقاومتی، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #انقلاب_فرهنگی، #ای_ایران، #ایران، #ایرانی، #ایرنا، #بخش_خصوصی، #تئاتر_شهر، #تالار_وحدت، #تهران، #دفاع_مقدس، #دولت، #دولت_یازدهم، #علی_جنتی، #قشقایی، #مقدس، #وزارت_فرهنگ_و_ارشاد_اسلامی، #وزیر، #وزیر_فرهنگ_و_ارشاد_اسلامی، #پایگاه_اطلاع_رسانی_دولت

جنتی ابراز امیدواری کرد در دورانِ پساتحریم شرایطی فراهم شود تا تبادلات فرهنگی هنری با کشورهای صاحبِ تئاتر افزایش یافته و انگیزه بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این بخش دوچندان شود تا شاهدِ جهش هنر نمایش در کشور باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه تئاتر در اولویتِ سبدِ حمایتی دولت از بخش فرهنگ و هنر قرار دارد ، ابراز امیدواری کرد: با افزایشِ اعتباراتِ این بخش در سال 95 ، زمینه مساعدی در دورانِ پساتحریم فراهم شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا ، علی جنتی شامگاه دوشنبه در آیین اختتامیه سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر که هم اکنون در تالار وحدت در حال برگزاری است افزود: به گواهِ تاریخ ، هنرِ نمایش در گونه­های متفاوت ، از آیین­ها و سنت­های نمایشیِ ایرانی تا صورت های نوینِ تئاتری نقشِ بسزایی در هویتِ فرهنگیِ جامعة ما داشته است.
وی ادامه داد: تئاتر همواره تصویری از باورها و اندیشه­های انسان ­ساز و تعالی­ بخش را در هیاتِ هنری شریف بازتابانیده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: نهادِ تئاتر را می توان ، سامان­بخشِ وجدانِ جمعی ، امکانی آگاهی بخش و یکی از کوشش­های اساسی آدمیان در شکل دادنِ ساختارِ مطلوب اجتماعی به شمار آورد.
به گفته وی در این میان ، نظام­های چهارگانة تولید ، توزیع ، حمایت و مصرفِ آثارِ نمایشی ، ستون­های اساسیِ این نهاد را شکل داده اند و توانایی­های هر کدام خصلت­ها و هویت این هنر را تعیین می­کنند.
عضو کابینه دولت یازدهم گفت: در ایرانِ اسلامی ما و در تاریخِ تکوین و استقرارِ این هنر ، فراز و نشیب­هایی در عملکرد هر کدام از این ارکان وجود داشته ، و جشنواره­های تئاتر بیش از هر امکانِ دیگری این ضعف و قوت­ها را نمایان کرده است.
جنتی به جایگاه جشنواره بین المللی تئاتر فجر هم اشاره کرد و گفت: این جشنواره به عنوانِ بزرگترین رویدادِ تئاتری ایران ، هر ساله نمایی از این ویژگی ها را آشکار ساخته و از کیفیتِ عملکرد این ارکان متأثر بوده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به ویژگی های این دوره جشنواره ، اظهار کرد: بیشترِ آثارِ راه یافته به جشنواره آثاری بوده که پیش از این در سایر نقاط کشور به صحنه رفته و از این منظر امکان رقابتِ آثارِ ارزشمند هنرمندانِ شهرستانی فراهم شد.
جنتی افزود: در جشنواره امسال ، حضورِ پر تعداد هنرمندانِ تئاتر از اغلب استان های کشور کاملاً مشهود بود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با یادآوری اینکه در این دوره از 77 اثر صحنه ای تنها 4 نمایش متن غیرایرانی داشت ، گفت: این نکته بیانگر آن است که پشتوانة فرهنگی ایران اسلامی برای تولید متن های فاخر ، زیبا و تاثیرگذار بسیار غنی و پُربار است.
** حضور چهار نسل کارگردانان ایرانی در جشنواره امسال
به گفته جنتی ، حضور چهار نسل از کارگردانان ایرانی در جشنواره امسال نشان داد که پیشکسوتان و جوانان ، در عین تنوع سلایق هنری ، با همدلی و دوستی کنار هم کار می کنند؛ نکته ای که نویدبخشِ انتقال تجربه های طولانیِ بیش از 6 دهه تئاترِ حرفه ای ایران به هنرمندانِ نسل جدید است.
وی همچنین توجه به گسترشِ گونه هایی از هنر نمایش که به راحتی در دسترسِ مردم قرار گیرند نیز از تفاوت های مهم این دوره برشمرد.
جنتی گفت: نمایش های خیابانی که بیشتر به مسائلِ مبتلابه جامعه می پرداختند در این گونه جای گرفتند و مورد استقبال واقع شدند؛ مضاف بر اینکه پدیدآورندگان حاضر در جشنواره به مسائل اجتماعی توجه ویژه ای داشتند.
** حضور آثار نمایشی با مضمونِ ارز ش های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: جشنواره امسال حضور جدی و تاثیرگذارِ آثار نمایشی با مضمونِ ارز ش های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بیانگر این واقعیت بود که چنین ارزش هایی با گذشت زمان نه تنها کم رنگ نشده اند بلکه نسلِ جدید تئاتر با نگاهی خاص به این ارزش ها آنها را به بهترین صورت بازآفرینی کرده است.
به گفته جنتی ، به همه اینها باید حضور پررنگ و متفاوت گروه های خارجی را نیز اضافه کرد؛ حضوری که آغازگرِ دورانِ جدیدی در تبادلات فرهنگی هنری با کشورهای صاحب نامِ هنر نمایش خواهد شد و بهبودِ وضعیتِ اقتصادی و پایگاهِ اجتماعی این هنر ملی را همراه خواهد داشت.
** پساتحریم فرصت تبادلات فرهنگی و هنری با سایر کشورها
وی ابراز امیدواری کرد که در دورانِ پساتحریم شرایطی فراهم شود تا تبادلات فرهنگی هنری با کشورهای صاحبِ تئاتر افزایش یافته و انگیزه بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این بخش دوچندان شود تا شاهدِ جهش هنر نمایش در کشور باشیم.
** اهتمام جدی معطوف حل مشکلات حوزه تئاتر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: این وزارتخانه در سالِ جاری اهتمامِ اصلیِ خود را معطوف به حلِ مشکلات حوزه تئاتر و پدیدآورندگان آن کرد و از این پس نیز این مسیر را تا کاهش یا رفع موانع و مشکلاتِ پیشِ رو ادامه خواهد داد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: همانطور که همه هنرمندان عزیز و حضار گرامی استحضار دارند به دلیل اهمیتی که هنر نمایشی تئاتر دارد امسال را به عنوان سال تئاتر معرفی کردیم.
عضو کابینه دولت یازدهم هدف از این نامگذاری را حمایت جدی از هنرمندان عرصه هنرهای نمایشی عنوان کرد و گفت: امسال با وجود تنگناهای مالی و موضوع اقتصاد مقاومتی حمایت های خوبی نیز از هنر نمایشی تئاتر صورت گرفت.
جنتی ، بازسازی و بهره برداری دو سالن نمایش سایه و قشقایی در مجموعه تئاتر شهر تهران را از جمله اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 94 عنوان کرد.
به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، همچنین در استانهای مختلف نیز سالن های نمایشی افتتاح و به بهره برداری رسیده اند.
** قدردانی از دست اندرکاران جشنواره سی و چهارم تئاتر
جنتی در خاتمه از معاون امور هنری و مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی ، دبیر و اعضای ستاد برگزاری جشنواره سی و چهارم ، هیئت داوران و همه کسانیکه به نحوی در برگزاری این رویدادِ مهم هنری نقش داشته اند قدردانی کرد.
سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از 1تا 12بهمن ماه 94 با برگزاری اجراهای مختلف در بخش های گوناگون ، شامگاه دوشنبه(12بهمن) با تجلیل از برگزیدگان به کار خود پایان داد.

------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

واعظی: پهنای باند اینترنت ایران به 12 هزار گیگابیت برثانیه می رسد ...
ion.ir ۱۳۹۵/۰۱/۲۹ اینترنت-آی.تی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پهنای باند اینترنت ایران تا پایان امسال به 12 هزار گیگابیت برثانیه افزایش خواهد یافت. ایران آنلاین /Bit (بیت): بیت...ادامه مطلب»

تلاش برای رفاه ملت/ سفر 40 وزیر و مدیر ارشد به استان های مختلف ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۹/۲۸ اخبار
معاونان رئیس جمهوری، وزرا و معاونان آنان در هفته ای که گذشت در 40 سفر جداگانه به شهرها، روستاها و مراکز استانها پیگیر پیشرفت طرح های دولت و حل مشکلات ...ادامه مطلب»

وزیر ارشاد: سربداران از جنبشهای تاثیرگذار در جهان بوده است ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۹/۲۸ اخبار
علی جنتی روز پنجشنبه در مراسم آغازین کنگره بین المللی قیام سربداران افزود: تاریخ ایران دارای غنا و پشتوانه زیادی می باشد ولی این تاریخ عظیم آنگونه که ...ادامه مطلب»


EOF