گزارش ایلنا از نشست خبری فیلم فروشنده؛ فرهادی، علیدوستی و حسینی در نشست خبری چه گفتند؟+فیلم و عکس

گزارش ایلنا از نشست خبری فیلم فروشنده؛ فرهادی، علیدوستی و حسینی در نشست خبری چه گفتند؟+فیلم و عکس...
ilna.ir ۱۳۹۵/۰۳/۱۱ سرگرمی

کلیدواژه ها:#Ilna.ir، #«فروشنده»، #آستان، #آفریقا، #آمفی_تئاتر، #ارتباط، #استاد، #استرالیا، #اسپانیا، #اسکار، #اصغر_فرهادی، #امام، #امیر_قطر، #انگلیسی، #ایران، #ایرانی، #ایلنا، #بازار، #باهم، #برلین، #ترانه_علیدوستی، #تصویری، #جدایی_نادر_از_سیمین، #جشنواره_فیلم، #جشنواره_فیلم_فجر، #جشنواره_کن، #جلب، #جهانی، #حج، #خانه، #خبر، #خدا، #خرداد، #خوشحال، #داریوش_مهرجویی، #دایی، #درباره_الی، #دوحه، #رادیو، #زبان_فارسی، #زند، #زیبایی، #سرمایه_گذاری، #سلاح، #سینما، #سینمای_ایران، #شهاب_حسینی، #عرب، #عربستان، #فارسی، #فرانسه، #فردوسی، #فرش_قرمز، #فرهنگ، #فرهنگ_ایران، #مجلس، #مدرسه، #مردم، #مردم_ایران، #مرز، #مسعود_کیمیایی، #موفقیت، #نماینده_مجلس، #نمایندگان، #نیمه_شعبان، #هنر، #پرده، #چهارشنبه، #چهارشنبه_سوری، #کوبا، #گلشیفته_فراهانی

نشست خبری با حضور گسترده خبرنگاران و عکاسان برگزار شد. در این نشست؛ اصغر فرهادی گفت: بخشی از کسانی که فیلم‌ها را متهم به سیاه‌نمایی می‌کنند قصد دیگری دارند. او سپس به سخنان سخنگوی ارشاد واکنش نشان داد و گفت: اینکه آقای نوش‌آبادی گفته با ملاحظات فیلم اکران شود؛ یعنی چه؟ این کلمه معنی زیادی دارد.
به گزارش خبرنگار ایلنا ، نشست خبری عوامل فیلم سینمایی فروشنده پس از بازگشت از فرانسه؛ شامگاه دوشنبه 10 خرداد با حضور اصغر فرهادی ، ترانه علیدوستی و شهاب حسینی در خانه همایش برگزار شد. این مراسم با استقبال فراوان خبرنگاران و عکاسان مواجه شد. شاید همین حضور گسترده حاضران بود که موجب شد نشست با کمی تأخیر بعد از ساعت 21 آغاز شد.
در این نشست؛ محمد اطبایی (پخش‌کننده فیلم) اجرای برنامه را برعهده داشت.

اصغر فرهادی در ابتدای سخنان خود در این نشست خبری گفت: غالب کسانی که اینجا هستند؛ فیلم را ندیده‌اند پس بهتر است که وارد فیلم نشویم و به مسائل دیگر بپردازیم. من تشکر می‌کنم از همه عوامل فیلم که با دل و جان همکار ما بودند و باید یاد کنم از دوست عزیزی که در طول ساخت همراه ما بود.
کارگردان فیلم فروشنده درباره نحوه حضور این فیلم در جشنواره کن گفت: فیلم در بخش فنی مشکل داشت و تصحیح رنگ و میکس آن آماده نشده بود. حتی زیرنویس فیلم هم تازه شروع شده بود. درنهایت فیلم خیلی دیر رسید و اشکال فنی داشت.
وی ادامه داد: آخرین لحظه که داوران کن می‌توانستند فیلم را ببینند؛ فیلم اشکال فنی وجود داشت و ما فکر کردیم چون فیلم دیر رسیده؛ باید آن را فقط برای اکران آماده کنیم اما فردای آن روز؛ مدیر فستیوال اعلام کرد همچنان فرصت وجود دارد به همین دلیل ما دوباره فیلم را به دفتر جشنواره فرستادیم. گویا در سال‌های گذشته هم اینگونه بوده که فیلمی را اضافه کنند. درنهایت ما با تلاش زیاد فیلم را آماده کردیم.
نویسنده فیلنامه فروشنده خاطرنشان کرد: من بعد از فیلم "رقص در غبار" سعی کردم فیلم‌هایی بسازم که هم مردم عادی دوست داشته باشند و هم مخاطبان حرفه‌ای. راه این کار هم قصه‌گویی و سعی در خوب تعریف کردن قصه بود. هرچند گرفتن جایزه برای من مهم و لذت بخش است ، اما استقبال مخاطبان برایم مهمتر است.
در ادامه این نشست؛ شهاب حسینی در ارتباط با مقاله یکی از نشریات عربستانی که نوشته بود: خطر شهاب حسینی برای ما بیشتر است ، اظهارکرد: هرچند عربستان خریدار بزرگی برای اسلحه است اما نتوانسته از لحاظ فرهنگی اثر خوبی در دنیا داشته باشد. آنها حتی هنوز نتوانسته‌اند حج را درست مدیریت کنند.
وی ادامه داد: البته عربستان خیلی دیر به قدرت فرهنگی ایران پی برده است. فرهنگ ایران سالهاست که در دنیا زبانزد است و از این منظر من خوشحالم اما خوشحالی بیشترم برای این است که مردم خوشحال شدند.
فرهادی نیز درباره اتهام سیاه‌نمای فیلم و اینکه فیلم‌های موفق در جشنواره‌های خارجی سیاه‌نما هستند ، گفت: همه می‌گویند فیلم گاو فیلم خوبی است. فرض کنیم مهرجویی امروز فیلم می‌ساخت و در دنیا جایزه می‌گرفت. آیا فیلم گاو سیاه‌نماست؟ خیر فیلم فقط در یک روستاست و درباه فقر است و وقتی آن را می‌بینیم ، نمی‌گوییم سیاه‌نماست. اینکه می‌گویند فیلمی سیاه‌نماست؛ فقط به ظاهر فیلم نگاه کرده‌اند ولی آن نتیجه‌ای که می‌گیریم باطن درخشانی است مانند فیلم آبادانی‌ها.

کارگردان فیلم فروشنده با بیان اینکه قرار بود در آمریکا فیلمی بسازم اما پشیمان شدم ، افزود: در آمریکا یک فیلم ایرانی دیدم که در آن دختر بچه‌ای فال می‌فروخت. در آنجا از من پرسیدند که این دختر چه می‌فروشد و من گفتم فال. بعد طرف آمریکایی گفت فال چیست؟ گفتم شعر است و امریکایی گفت یعنی در کشور شما شعر می‌فروشند؟ او از این موضوع بسیار استقبال کرد و عاشق ایران شد.
وی ادامه داد: البته گاهی افراد ناخواسته تصویری ارائه می‌کنند که درست نیست. ولی نمی‌توان آن را به تمام سینما تعمیم داد. یعنی اینکه می‌گوییم خارجی‌ها فقط حاضرند به فیلم‌های سیاه‌نما جایزه بدهند ، درست نیست.
نویسنده فیلمنامه فروشنده تاکید کرد: بخشی از کسانی که فیلم‌ها را متهم به سیاه‌نمایی می‌کنند قصد دیگری دارند و اصلاً قصدشان سینما نیست. من در برلین یک سال داور بودم و هرگز این احساس سیاه‌نما و این نگاه را نداشتم.
در بخش دیگری از این نشست ، ترانه علیدوستی با انتقاد از این سخن که گروهی می‌گویند سرمایه‌گذار فیلم یک عرب است و این موضوع ننگ است ، گفت: به عنوان اصحاب رسانه شما جلودار هستید و خیلی مهم است که ادبیات نژادپرستانه در نحوه سؤال و حرف ما نباشد. اینکه ما به یک سرمایه‌گذاری پول داده باشیم و بگوییم عرب بوده و ننگ است ، درست نیست و درشان ما نیست. صرف اینکه یک رسانه‌ای حرفی می‌زند را نباید بگوییم. اگر می‌خواهیم در دنیا پیشرو باشیم باید منصف باشیم.
فرهادی سپس با بیان اینکه من وقتی پایم را از مرز بیرون می‌گذارم با اعتماد به نفس حرف می‌زنم و با اعتماد به نفس در آنجا قدم می‌زنم ، گفت: کدام کشوری مانند ایران فیلم خوب دارد؟ چرا دائم می‌گوییم که آنها به آثار سیاه‌نما جایزه می‌دهند. توهم دایی جان ناپلئونی از اعتماد به نفس درست نیست. به من حتی پیشنهاد شد که فیلم گاو را در اسپانیا بازسازی کنم اما متاسفانه ما در داخل مدام در حال تحقیر سینمای خودمان هستیم. چرا باید اینگونه باشد؟

وی با ابراز امیدواری از اینکه فیلم فروشنده به زودی و در تابستان در ایران به اکران درخواهد آمد ، گفت: من مشکلی با جشنواره فیلم فجر ندارم. همه فیلم‌های من در جشنواره دیده شده اما گروهی عمداً اقبال مردمی و عمومی را به فیلم‌های من نادیده می‌گیرند. من اینجا هستم تا فیلم اکران شود و بعد سراغ پروژه دیگر بروم.
فرهادی با بیان اینکه مقایسه فیلم‌های من باهم طبیعی است و فیلم‌ساز نباید نگران شود ، ادامه داد: اینکه آقای نوش‌آبادی گفته است با ملاحظات فیلم اکران شود؛ یعنی چه؟ این کلمه معنی زیادی دارد.
کارگردان فیلم فروشنده با تاکید بر اینکه اصلاً فکر نمی‌کردم بتوانیم در جشنواره کن جایزه بگیریم ، اظهارکرد: همین که فیلم به جشنواره رسید و توانستیم فیلم را اکران کنیم؛ برای ما جای خوشحالی بود. البته امسال سال سختی بود و فیلمسازان بزرگی در جشنواره حضور داشتند.
وی افزود: جایزه فیلمنامه روی من تأثیری ندارد. این جایزه‌ها یکی دو شب هیجان دارد و نباید آن را جدی گرفت. البته جایزه برای فیلم‌ها خیلی مهم هستند اما فیلمساز باید مراقب باشد زیرا این جایزه‌ها می‌توانند خطرناک باشند.
فرهادی همچنین تصریح کرد: تهیه‌کننده خارجی هم هیچ تاثیری در گرفتن جایزه نداشت چراکه بازی‌های فیلم خیلی خوب بود.

نویسنده فیلمنامه فروشنده با بیان اینکه من از بازی شهاب حسینی و ترانه علیدوستی بسیار راضی هستم ، ادامه داد: بهترین لحظه برای من زمانی بود که روی فرش قرمز حاضر شدم و در این لحظه صدای استاد شجریان پخش می‌شد. البته بنا به درخواست من؛ مسولان جشنواره کن در هنگام حضور روی فرش قرمز ، صدای آقای شجریان را پخش کردند.
کارگردان فیلم جدایی نادر از سیمین به مراسم دریافت جایزه اسکار این فیلم خود اشاره کرد و گفت: در آن مراسم گفتند چهل ثانیه فرصت دارم. من به زبان انگلیسی حرف زدم تا زمان را از دست ندهم اما در جشنواره کن اینگونه نیست و آنقدر خوشحال بودم که سعی کردم فارسی صحبت کنم چراکه خارجی‌ها از آهنگ زبان فارسی خیلی خوششان می‌آید.
وی یادآور شد: من وقتی چهل سال در یک مسیر راه می‌روم ، راه رفتنم شبیه آن مسیر شده است. حتی اگر در یک شرایط کاملا آزاد هم باشم فقط یک چیز در فیلم‌هایم تغییر می‌کند و آن این است که خانم در خانه بدون چادر است.
فرهادی با ابراز رضایت از برگزاری این نشست گفت: قرار نیست پاسخی به توهین‌ها بدهم. اگر کسی خوشحال است می‌تواند خوشحال باشد و اگر کسی شرمسار است می‌تواند اختیار خودش را داشته باشد. اگر کسی هم می‌خواهد از موفقیت‌های من حرص بخورد فعلا باید حرص بخورد زیرا من قصد ندارم فیلم بد بسازم.
برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن امسال در پایان از محمدرضا عارف ، مسعود کیمیایی و همه کسانی که موفقیت او را تبریک گفته‌اند ، تشکر کرد.
در ادامه این نشست؛ شهاب حسینی (برنده جایزه نخل طلای جشنواره کن) نیز گفت: من اصلاً انتظار این جایزه را نداشتم. وقتی فیلم به نمایش درآمد و بعد از نمایش فیلم؛ تماشاگران بیست دقیقه دست زدند ، خیلی خوشحال شدم و بعد از دریافت جایزه هم خدا را شاکرم که مردم ایران خوشحال شدند.
بازیگر فیلم فروشنده ادامه داد: کشوری در دنیا وجود دارد که مرزی ندارد و در دنیا تفکر مرزی وجود ندارد و مهم این است که یک مفهوم منتقل شود.
وی در مورد اصغر فرهادی نیز اظهار کرد: آقای فرهادی مردم کشورش را دوست دارد و فیلمی ایرانی می‌سازد و نه فیلمی ساخت ایران. او اصلاً فیلمی را با هدف گرفتن جایزه نمی‌سازد بلکه یک فیلم ملی می‌سازد.
حسینی همچنین با تشکر از عادل فرودسی پور گفت: باید از عادل فردوسی پور تشکر کنیم که برنامه 90 را به ما تقدیم کرد.
برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مرد جشنواره کن با بیان اینکه برای خودم از این جایزه احساس ترس دارم ، گفت: دیگر آن شور و جست و خیز بیست سالگی را ندارم اما زیبایی آن این است که باید این تلاش را ادامه بدهم. کارهای آقای فرهادی از پشتکار و عشق به کار نشات می‌گیرد و برای من کار تازه شروع شده است.
ترانه علیدوستی نیز با بیان اینکه من تجربه نسبی با جشنواره‌های ایرانی دارم؛ گفت: آنها هم با حضور و هم نحوه لباس و پوشش ما آشنا هستند و با احترام رفتار می‌کنند و مشکل زیادی نبود.
علیدوستی همچنین در مورد حضور گلشیفته فراهانی در این جشنواره گفت: زمانی که ما رسیدیم ، گلشیفته فراهانی از کن رفته بود. ایشان دوست بچگی من است و اگر جایزه می‌گرفت من خوشحال می‌شدم.

وی درمورد آشنایی خود با فرهادی نیز گفت: آقای فرهادی را 14 سال است می‌شناسم. او دغدغه فیلمسازی دارد و دنبال سیاه‌نمایی یا دادن پیام سیاسی نیست و اگر می‌خواست حرف سیاسی بزند ، نماینده مجلس می‌شد.
حاشیه‌های نشست خبری عوامل فیلم فروشنده
تعدد عکاسان و فیلمبرداران یکی از نکات جالب این مراسم بود. بازار عکس گرفتن از اصغر فرهادی ، شهاب حسینی و ترانه علیدوستی به قدری داغ بود که فتوکال جشنواره کن را در ذهن تداعی می‌کرد ، مخصوصاً آنکه حاضرین مدام نام ترانه را صدا می‌زدند تا شاید صحنه واکنش جالب این بازیگر در مراسم فتوکال جشنواره کن تکرار شود.
در سالن آمفی تئاتر و قبل از شروع سخنان عوامل فیلم فروشنده ، شهاب حسینی نسبت به ازدحام عکاسان در بالکن شیشه‌ای ابراز نگرانی کرد و خواست تا رعایت احتیاط صورت گیرد.
وقتی از ترانه علیدوستی در مورد علاقه‌اش به کار در حوزه تئاتر سؤال شد ، او با اشاره به اعلام امیدواری فرهادی برای کارگردانی یک تئاتر گفت: احتمالاً دلیل اینکه با وجود علاقه زیاد به تئاتر این چند سال هیچ نمایشنامه‌ای برای حضور توجهم را جلب نکرده همین منتظر بودن برای کار آقای فرهادی است.
شهاب حسینی هم با تاکید بر علاقه‌اش به تئاتر و با اشاره به تک تجربه‌اش در کارگردانی گفت که دوست دارد کارگردانی تئاتر را هم تجربه کند و اگر آقای فرهادی بازیگر نمایشش باشد این تجربه برایش دلنشین‌تر هم خواهد بود. حسینی سپس از توانایی فرهادی به عنوان یک بازیگر نیز سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که روزی فرهادی جلوی دوربین هم دیده شود.
پاسخ فرهادی در قبال میزان خوشحالی‌اش از جایزه شهاب حسینی نسیت به بازیگر زن فیلم گذشته که گفت: جایزه شهاب برایم شیرین‌تر بود چون توانستم بغلش کنم؛ با تشویق و خنده حاضرین همراه شد.
شهاب حسینی نیز با به کار بردن کلمه پرزنت زمان تعریف از اهمیت زبان فارسی هم خودش خندید و هم لبخند را به لب حاضرین آورد.
بیشترین سؤال‌ها از اصغر فرهادی و شهاب حسینی بود و ترانه علیدوستی کمتر مورد سؤال قرار گرفت اما او در پایان از کیفیت سؤالات مطرح شده و فضای جلسه ابراز خوشحالی کرد.
همچنین شهاب حسینی در بخشی از مراسم از عادل فردوسی پور بابت توجه به موفقیت فیلم فروشنده در برنامه تلویزیونی‌اش تشکر کرد و گفت: ما عادل را دوست داریم و به اصطلاح هوادار و فن او هستیم.
ترانه علیدوستی نیز گلشیفته فراهانی را دوست دوران کودکی خود خواند و گفت: علت عدم دیدارش با او در کن هم زمان نبودن حضورشان در فرش قرمز و اکران فیلم بوده است.
به‌رغم شلوغ بودن سالن و تعداد بالای خبرنگاران و عکاسان برنامه نظم و انضباط قابل قبولی داشت.
http://www.asriran.com/fa/news/471536/%D8%AD%D8%B1%D9%81%E2%80%8E%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%87%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%A7%D8%A8-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B9%D9%84%DB%8C%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86%D8%AF%D9%87
حرف‎های خواندنی فرهادی ، شهاب حسینی و ترانه علیدوستی در نشست « فروشنده »
عوامل فیلم « فروشنده » یک هفته‌ پس از دریافت دو جایزه از جشنواره‌ی فیلم کن مقابل نمایندگان رسانه‌های داخلی نشستند.
اصغر فرهادی در نشست خبری با موضوع موفقیت فیلم « فروشنده » در جشنواره کن تاکید کرد او قصه گویی را راه برقرار ارتباط با مخاطب یافته است.
به گزارش عصرایران به نقل از مهر ، نشست رسانه ای عوامل فیلم سینمایی « فروشنده » به کارگردانی اصغر فرهادی با حضور این کارگردان ، ترانه علیدوستی و شهاب حسینی بازیگران این اثر سینمایی برگزار شد. اجرای این مراسم را محمد اطبایی برعهده داشت.
به هنگام ورود این سه سینماگر ، عکاسان حاضر در مراسم از آنها خواستند که تعدادی عکس از آنها گرفته شود.
اصغر فرهادی در ابتدای این نشست گفت: خوشحالم که برای اولین بار در خانه همایش حضور دارم. غالب کسانی که در این نشست حضور دارند فیلم را ندیده اند و بهتر است سوالی در مورد فیلم پرسیده نشود و سوالات در موارد دیگر باشد.
وی افزود: از گروه خودم که بخشی از آنها در این مراسم هستند و بخشی نیستند تشکر می کنم که یک سال با من همکاری کردند. همچنین یاد یدالله نجفی صدابردار فیلم را که اواسط کار فوت کرد گرامی می دارم.

ترانه علیدوستی و شهاب حسینی در ادامه مراسم ترجیح دادند تنها با یک سلام و ابراز خوشحالی از حضور در جمع خبرنگاران ، سخن خود را آغاز کنند.
محمد اطبایی مجری مراسم با بیان این نکته که تجربه ای برای حضور به عنوان مجری ندارد ، گفت: من چون در حوزه بین الملل تجربیاتی دارم اینجا هستم که اگر سوالاتی بود و شائبه هایی پیش آمد بتوانم در پاسخگویی کمک کنم.
اولین سوال درباره چگونگی حضور فیلم « فروشنده » در جشنواره کن در دقایق آخر و بعد از اعلام اسامی نهایی فیلم های بخش مسابقه بود. فرهادی در پاسخ به این سوال توصیح داد: « فروشنده » در آخرین لحظه آماده شد و تصحیح رنگ و میکس صدا هنوز آماده نبود و در آن شرایط مراحل زیرنویس فیلم نیز در فرانسه در حال انجام بود.

وی افزود: علی رغم تلاش گروه ، فیلم با یک اشکال فنی به دست هیات انتخاب رسید. هیات انتخاب در آخرین لحظه به ما اعلام کردند که بخشی از فیلم دچار مشکل فنی شده است. در نهایت ما تصمیم گرفتیم که فیلم را برای اکران عمومی آماده کنیم چرا که فیلم دیر به جشنواره ارسال شده بود.
روند اضافه شدن فیلم « فروشنده » به بخش مسابقه کن از زبان فرهادی
فرهادی درباره اینکه چطور « فروشنده » به لیست فیلم های جشنواره کن اضافه شد ، توضیح داد: زمان که دبیر جشنواره کن در نشست خبری اسامی فیلم ها را اعلام کرد در سخنانی بیان کرد که ممکن است طی چند روز آینده نام چند فیلم به لیست اضافه شود. همین مساله سبب شد تا ما ۲ روز بعد فیلم را با نسخه بهتری به جشنورزه ارسال کنیم که خوشبختانه هفته بعد « فروشنده » در لیست فیلم ها اعلام شد.
این سینماگر افزود: به هر حال این اولین بار نیست که یک فیلم بعد از اعلام لیست اولیه فیلم ها به آثار حاضر در بخش مسابقه جشنواره کن اضافه می شود.
اطبایی مجری مراسم در ادامه و در توضیح این سوال بیان کرد: با توجه به زمان مشخص و ثابت برگزاری جشنواره کن همه سینماگران برای رساندن فیلم خود به جشنواره برنامه ریزی می کنند ، اما در این میان فیلم هایی هم هست که به موقع به دست هیات انتخاب نمی رسد و « فروشنده » هم از این دست بود. اضافه شدن بعضی از فیلم ها بعد از اعلام لیست اولیه توسط دبیر جشنواره ، امر متعارفی در این رویداد است. ولی « فروشنده » به دلیل تاخیر در آماده شدن در روز آخر جشنواره کن نمایش داده شد.
سوال بعدی درباره این بود که فرهادی از فیلم « درباره الی » به بعد فیلم هایی می سازد که هم مورد توجه مخاطب عام است هم جایزه می گیرد و هم نخبگان و منتقدان آنها را دوست دارند. فرهادی درباره این موضوع گفت: یکی از مواردی که بعد از فیلم اولم « رقص در غبار » دنبالش بودم و از فیلم « چهارشنبه سوری » به بعد توانستم به آن دست پیدا کنم همین بود که فیلمی بسازم که هم مردمی که به شکل حرفه ای پیگیر سینما نیستند و هم کسانی که تخصصی نگاه می کنند فیلم را عمیق تر ببینند. من راهی را رفتم که قبلا در کار نمایشنامه نویسی رادیویی و تلویزیونی تجربه کرده بودم.
این کارگردان برنده جایزه اسکار در ادامه سخنانش بیان کرد: من در سریال « داستان یک شهر » توانستم با عموم مردم ارتباط بگیرم. همانجا فکر کردم همه ما قصه گفتن را دوست داریم و همه در همه جای جهان از قصه گفتن لذت می برند چون مدام اشتیاق دارند لحظه بعد را ببینند.
پرفروش بودن فیلم هایم برایم خوشایند است

فرهادی ادامه داد: برای من همیشه مهم بوده است که فیلمم پر مخاطب باشد. در این مدت همیشه درباره جوایری که فیلم هایم گرفته اند صحبت شده است در حالیکه برایم این موضوع خوشایندتر است که از فیلم « چهارشنبه سوری » به بعد فیلم هایم جزو فیلم های پرفروش بوده است. حتی در خارج از کشور هم اندازه داخل مخاطب داشته است. امیدوارم هرگز فیلمی نسازم که مردم از آن دور باشند.
وی روش ارتباط برقرار کردن با مخاطب را اینگونه توصیف کرد: راهی که من برای ارتباط گسترده با مخاطب پیدا کرده ام قصه گفتن است ولی این تنها راه نیست. شاید سینماگران دیگری راه های دیگری پیدا کنند.
در ادامه نشست شهاب حسینی درباره ادامه همکاری اش با فرهادی گفت: من همیشه دوست دارم در کارهای تاثیرگذار حضور پیدا کنم. در زندگی ام همیشه این رسالت را برای خود قائل بودم که بیاموزم. از سینمای ایران و جهان هم درس زندگی گرفتم.
وی ادامه داد: در فیلم « درباره الی » من بیشتر ناظر بودم. در « جدایی نادر از سیمین » نقش تاثیرگذار داشتم و در « فروشنده » به نقش اصلی رسیدم و حال نمی توانم درباره آینده این همکاری نظر بدهم. ولی آنچه مسلم است اینکه همواره سعی می کنم در صحنه های زندگی بازیگر موفقی باشم.
شهاب حسینی: عربستان خیلی دیر فهمیده است با کشوری با فرهنگ چند هزار ساله روبه رو است
شهاب حسینی در پاسخ به پرسش دیگری که درباره تیتر روزنامه عربستانی بود با این مضمون که حضور شهاب حسینی از یک سردار خطرناک تر است ، گفت: عربستان دارای پیشرفته ترین سلاح هاست و مشتری بزرگ تسلیحات اما قطعا فرهنگی ندارد که متاسفانه با زائران ما اینطور برخورد می کند.
وی ادامه داد: من درباره خودم نمی دانم اما دیر فهمیدند که با سرزمینی رو به رو هستند که فرهنگی چند هزار ساله دارد و قدرت فرهنگ و هنر از کار سیاسی بیشتر است.
شهاب حسینی در پایان این بخش از صحبت هایش گفت: آرزوی من همیشه شادی و عزت مردم سرزمینم است.
در ادامه باز هم نوبت به اصغر فرهادی رسید که در جواب به سوالی درباره این موضوع که عده ای معتقدند هر فیلمی از ایران که در جهان مورد اقبال قرار می گیر سیاه نمایی است و عده ای دیگر مخالف هستند ، گفت: من به همه جشنواره های دنیا نرفته و همه فیلم هایی که به این جشنواره ها رفته اند ندیده ام ولی بگذارید مثالی بزنم. فیلم « گاو » ساخته داریوش مهرجویی را تقریبا همه ما دوست داریم؛ فیلمی که اگر سینمای ما در این نقطه است از آنجا کارش را آغاز کرد. ما مدیون آن فیلم هستیم. اما فکر کنید این فیلم الان ساخته می شد. قطعا به جشنواره های جهانی می رفت و جایزه گرفت. آیا فیلم سیاه نمایی دارد؟ « گاو » درباره اهالی یک روستاست که شخصیت اصلی را هم سر به نیست می کنند. فقر در روستا را هم نشان می دهد اما معتقدم در پس ظاهر تیره آن گنجی نهفته است.
فرهادی اضافه کرد: یک مثال دیگرم اینکه در آمریکا با فردی به دیدن فیلمی از ایران رفتیم و در صحنه ای دختر بچه سر چهار راه فال می فروخت. حتما عده ای می گویند سیاه نمایی یا شاید دوست نداشته باشیم مردم دیگر کشورها این صحنه را ببینند اما بعد از فیلم آن آقا از من پرسید آن دختر چه می فروخت وقتی گفتم فال و آن فال ها شعر است با تعجب پرسید مردم شما برای شعر پول می دهند؟
کارگردان « فروشنده » با اشاره به اینکه برخی فیلم های سیاه هم در حضورهای بین المللی حضور دارند ، بیان کرد: من می پذیرم که ممکن است عده ای ناخواسته در فیلم هایشان صحنه های ناخوشایند داشته باشند. حتی من خودم با همسرم به دیدن فیلمی رفتیم که یک جوان خوش فکر ایرانی آن را ساخته بود اما نتوانستیم تا آخر فیلم را ببینیم. ولی اینکه آنها در جشنواره ها منتظر هستند هر فیلمی سیاه نمایی بود جایزه بدهند فکر می کنم اینگونه نیست. در فیلم های من که همه آدم های تحصیل کرده هستند و اتفاقا برخی تصورات غلط درباره ایران را تغییر می دهد.
فرهادی: اینگونه نیست که جشنواره های خارجی فقط به فیلم های سیاه نما جایزه بدهند
وی ادامه داد: برخی از افراد در مورد سیاه نمایی صحبت می کنند که قصه آنها در مورد این نوع از اظهار نظرها چیز دیگری است و من در مورد آنها صحبت نمی کنم. من در جشنواره های مختلفی به عنوان داور حضور داشتم و شاهد این بودم که جسنواره ها بر اساس سیاستگذاری خاصی جایزه نمی دهند. مانند جشنواره فیلم برلین که در یک دوره که من در آنجا داورم رییس هیات داوران گفت که من شما را تنها می گذارم تا به راحتی فیلم ها را داوری کنید. در واقع من چنین حسی ندارم که فیلم های سیاه نمای ایران در جشنواره های خارجی جایزه می گیرند و طی تجربه های خود در داوری های مختلف نیز چنین نگاهی را نسبت به فیلم های ایرانی ندیدم.
اطبایی نیز در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرد: سال ۱۳۹۴ سال پر افتخاری برای سینمای ایران به شمار می رود. ما در این سال ۲۲۵۰ حضور بین المللی داشتیم که در سال های قبل این حضور ۱۵۰۰ عنوان بود. در سال ۹۴ سینمای ایران ۳۷۰ جایزه بین المللی دریافت کرد این در حالی است که این عدد در سال ۹۳ تنها ۲۳۵ جایزه بود.

وی افزود: فکر نمی کنم زمانی که ۳۷۰ هیات داوری جشنواره های مختلف فیلم های ایرانی را داوری می کنند همه تصمیم بگیرند که یک نقطه نظر مشترک درمورد فیلم های ایرانی داشته باشند و تنها به دلیل سیاه نمایی به فیلم های ایرانی جایزه دهند‌.
این پخش کننده فیلم های ایرانی در جهان تاکید کرد: من فکر می کنم که این ارزش فیلم های ایرانی است که به دریافت جایزه منجر می شود. ما باید نسبت به سینمای خود اعتماد به نفس داشته باشیم و با توجه به جایگاه سینمای خود در جهان اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم. در هیچ جشنواره ای هیات داوران به ملاحظات سیاسی تن در نمی دهند و من این جمله را با اطمینان می گویم.
ترانه علیدوستی: رسانه ها باید هدایتگر ادبیات مردم باشند
ترانه علیدوستی در بخش دیگری از این نشست در واکنش به سوالی که در مورد سرمایه گدار عربی فیلم « فروشنده » پرسیده شد ، بیان کرد: زمانی که چنین سوال هایی پرسیده می شود دچار مشکل می شوم. فارغ از بحث فیلم باید بگویم شما اهالی رسانه باید هدایتگر ادبیات مردم باشید و مسئولیت سنگینی در این زمینه دارید. ادبیات نژادپرستانه نباید در مطالب شما وجود داشته باشد ، مردم از شما یاد می گیرند. اینکه نهاد سرمایه گذار در یک فیلم عرب است یا نیست در شان این جلسه نیست.
اصغر فرهادی در واکنش به صحبت علیدوستی گفت: خانم علیدوستی به خوبی در این زمینه صحبت کرد و من احساس افتخار می کنم که یک بازیگر جوان چنین نگاهی به مسائل دارد‌.
این کارگردان همچنین اشاره کرد: من زمانی که از ایران خارج می شوم اعتماد به نفس کامل دارم چراکه می دانم از کجا آمده ام. کدام کشور در دنیا وجود دارد که به اندازه ما فیلم خوب تولید کند. اینکه می گوییم فیلم های ایرانی به دلیل سیاه نمایی در جشنواره های خارجی جایزه می گیرند یک توهم دایی جان ناپلئونی است که از سر ترس نشات می گیرد نه اقتدار. اما من با افتخار می گویم که در سرزمینی زندگی می کنم که ۵۰ سال پیش فیلم هایی مانند « گاو » در آن ساخته شده است.
وی افزود: به خاطر دارم که الکساندر پین کارگردان سینمای جهان با دیدن فیلم « گاو » بسیار از آن لذت برده بود. او درباره سینمای ایران با احترام صحبت می کرد این در حالی است که ما در داخل کشورمان این سینما را تحقیر می کنیم.
کارگردان « جدایی » در بخش دیگری از صحبت های خود توضیح داد: همیشه فکر می کردم کسانی که می خواهند در مورد فیلم های من حاشیه ایجاد کنند با توجه به این که فیلم نمایش داده نشده است در مورد چه چیزی می خواهند حاشیه ایجاد کنند اما دیدم که سرمایه گدار قطری حاشیه خوبی برای آنها شد.
فرهادی درباره روند ساخته شدن « فروشندهم عنوان کرد: باید توصیح دهم که درست زمانی که همه چیز برای ساخت فیلم جدید من در اسپانیا آماده بود به ایران سفر کردم و حس کردم که می خواهم در ایران فیلم بسازم آن هم به دلیل مسایل عاطفی چرا که پدرم همیشه می گفت کاش در ایران فیلم می ساختی. زمانی که تصمیم گرفتم در ایران فیلم بسازم بسیاری از دوستان در داخل و خارج از کشور به من گفتند که این کار با حاشیه همراه است اما من گفتم که آنقدر دلم می خواهد در ایران فیلم بسازم که همه چیز را قبول دارم. البته این را هم می دانم که مشکلات من بعد از ساخت فیلم آغاز می شود. در هنگام نگارش فیلمنامه تهیه کننده خارجی فیلم قبلی و بعدی من پیشنهاد همکاری در این فیلم را هم داد که درنهایت به عنوانه تهیه کننده و سرمایه گذار مشترک در فیلم حضور پیدا کرد و سرمایه هایی را برای فیلم جذب کرد.
توضیح درباره نقش موسسه قطری در تولید فیلم « فروشنده »
وی درباره سرمایه گذار قطری گفت: جشنواره فیلم قطر مانند جشنواره های دیگر از یک سری از فیلم ها و فیلمنامه ها حمایت می کند که البته رقم بالایی نیست. رقمی که به فروشنده تعلق گرفت تنها ۱۰ درصد هزینه تولید این فیلم بود ولی این حمایت ۱۰ درصدی سبب شد تا از این جشنواره به عنوان حامی مالی فیلم در ایران نام برده شود و البته در ادامه این جشنواره به سرمایه گذار و بعد دختر و یا خواهر امیر قطر تبدیل شد.

فرهادی ادامه داد: البته این را می دانم که این توضیح ها باعث تمام شدن این داستان نمی شود و بی شک افرادی هستند که جایی را برای آویزان شدن پیدا کنند. مانند فیلم « جدایی » که در نهایت داستان لابی اسکار را برای آن درآوردند.
اطبایی نیز در بخش دیگری از صحبت های خود توصیح داد: این نوع از حمایت ها از سوی برخی از جشنواره ها با نام صندوق مالی معروف است و بسیاری از تهیه کنندگان سینما در جهان از این فرصت استفاده می کنند. موسسه فیلم دوحه نیز که جشنواره فیلم قطر را برگزار می کند در همین روند از تعدادی فیلم های خاص به صورت کمک مالی بلاعوض حمایت می کند و فیلم « فروشنده » نیز از همین دست بود. اما خواهر امیر فعلی قطر تنها به عنوان بنیانگذار این موسسه حضور دارد و هیچ نقشی در سیاستگذاری جشنواره و سرمایه گذاری ها ندارد.
فرهادی: هیچ جای دنیا برای من مانند ایران نمی شود
اصعر فرهادی در ادامه این نشست گفت: من ایران را بسیار دوست دارم و فکر می کنم که ایران برای من جای بهتری برای زندگی است. من عاشق ایران هستم و در کجای دنیا می توانم از لذت حضور پدر مادر و دوستانم استفاده کنم. همین مساله سبب شده است که کارگردانی بسیاری از پروژه های بزرگ سینمای آمریکا که امروز روی پرده رفته است قبول نکنم چرا که می خواهم در ایران کار کنم. برای من بهتر است که بیشتر فیلم های خود را در ایران بسازم اما برای کنجکاوی دوست دارم تجربه هایی در خارج از کشور هم داشته باشم.
وی در پاسخ به اینکه چرا « فروشنده » را برای منتقدان داخلی نمایش نمی دهد ، تاکید کرد: فیلم در داخل ایران هنوز پروانه نمایش ندارد به همین دلیل آن را نمایش نمی دهم‌ البته ترجیح می دهم این فیلم همراه با مردم دیده شود‌. فکر می کنم « فروشنده » تابستان در سینماهای کشور اکران شود و یک هفته قبل از اکران عمومی برای اهالی مطبوعات نمایش داده می شود.
انتقاد از سخنان سخنگوی ارشاد
فرهادی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اظهارنظر برخی از مسولان دولتی در مورد اعمال برخی ملاحظات در فیلم گفت: کلمه ملاحظات بی حد و مرز است و من نمی دانم چگونه می دانند فیلمی که هنوز دیده نشده است نیازمند برخی ملاحظات است.
کارگردان « درباره الی » اضافه کرد: اگر قوانین جشنواره فیلم فجر اجازه دهد « فروشنده » را به جشنواره ارسال می کنم. به هر حال همه فیلم های من تا امروز هم اکران شده و هم در جشنواره شرکت کرده است.
وی همچنین در مورد جشنواره ای خوانده شدن فیلم هایش گفت: نمی دانم چرا استقبال مردم از فیلم هایم را نمی بینند و قبول نمی کنند که فیلم های من همیشه جزو پرفروش ها بوده است ، اما چون در جشنواره های خارجی جایزه گرفته است به آن فیلم جشنواره ای یا فیلم کم مخاطب می گویند. به هر حال من در ایران هستم تا فیلم اکران شود.
من خودم « شهر زیبا » را بیشتر دوست دارم
این کارگردان در مورد مقایسه فیلم هایش با یکدیگر بیان کرد: زمانی که یک کارگردان فیلم هایی در مورد خانواده می سازد ناخودآگاه این مقایسه صورت می گیرد و من نگران این مقایسه ها نیستم. اگر یک نفر می گوید که مثلا « درباره الی » را بیشتر از دیگر فیلم هایم دوست دارد خوشحال می شوم. من خودم از میان فیلم هایی که ساخته ام « شهر زیبا » را بیشتر دوست دارم. درنهایت باید بگویم که این مقایسه کردن فیلم ها کاملا طبیعی است.
اصغر فرهادی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا فکر می کردید جایزه بهترین فیلمنامه را از جشنواره کن بگیرید گفت: نه فکر نمی کردم. ما اینقدر به ‏کار نزدیک بودیم که نمی شد حدس زد. تا چند روز قبل از رفتن به کن درگیر آماده کردنش بودیم و تازه وقتی در جشنواره نمایشش ‏دادند خودمان ماحصل کار را دیدیم و فکر کردیم موفق شدیم.‏
وی ادامه داد: هر چند انتظار جایزه را نداشتیم اما در اکران اول فیلم در جشنواره واکنش مردم را که دیدیم امیدوار شدیم. ‏
جایزه برای فیلم خوب است نه فیلمساز
این نویسنده و کارگردان درباره تاثیرگذاری جایزه بر فعالیت حرفه ای اش نیز گفت: برای من این جایزه تاثیری ندارد. در این سال ها فکر کنم توانسته باشم ‏این را ثابت کنم. در لحظه جایزه گرفتن باید خوشحال شد و بعد آن را گذاشت کنار. نباید تبدیل به شناسنامه فیلمساز شود. من همیشه ‏گفته ام این جوایز برای فیلم ها خوب است اما برای فیلمساز خطرناک است. اگر من فیلمساز باور کنم آدمی هستم که این جوایز را ‏گرفته و با این فکر سر فیلم بعدی بروم کار پیش نمی رود.‏
سوال بعدی خبرنگاران از فرهادی درباره تهیه کننده و سرمایه گذار فیلم بود. اینکه آیا اگر سرمایه گذار و تهیه کننده فیلم ایرانی بود آیا ‏باز هم فیلم موفق به گرفتن جایزه می شد که فرهادی پاسخ داد: فکر نمی کنم موفقیت یک فیلم ربطی به تهیه کننده اش داشته باشد. مثلا ‏اینکه تهیه کننده چه ملیتی دارد در دیده شدن بازی شهاب حسینی چه نقشی می تواند داشته باشد؟
در ادامه اصغر فرهادی اذعان کرد که در فیلم فروشنده به فیلم « گاو » و غلامحسین ساعدی ، « مرگ فروشنده » میلر و بعضی از موسیقی ‏هایی که دوست دارد اشاراتی شده است ، ‏
اما شهاب حسینی در واکنش به سوال قبلی که از فرهادی درباره سرمایه گذار فیلم شده بود ، گفت: عرصه فرهنگ به گمان من مرزی ‏ندارد. در همه دنیا هر کسی یک قدم در عرصه هنر بردارد قابل تقدیر است. سرمایه گذار داخلی و خارجی معنا ندارد. ما درباره ‏دنیای تفکرات حرف می زنیم. وقتی یک مفهوم مورد وثوق یک عده قرار می گیرد در واقع مرزها برداشته شده و این الگو تا به حال هم ‏نتیجه داده است. ‏
ترانه علیدوستی: خارجی ها نحوه برخورد با بانوان ایرانی را یاد گرفته اند
اما ترانه علیدوستی که ساکت ترین فرد جمع سه نفره فیلم « فروشنده » بود در واکنش به پاسخی درباره نظر خارجی ها درباره پوشش ‏بازیگران ایرانی و رعایت آداب برخورد با هنرمندان زن ایرانی گفت: اتفاقا خارجی ها این را درباره بانوان ایرانی پذیرفته اند و هیچ ‏چیز را به دل نمی گیرند. یعنی اگر ما با آنها دست ندهیم ناراحت نمی شوند. ما هم به فرهنگ های دیگر احترام می گذاریم.‏
سوال دیگر اما درباره تکرار زوج ترانه علیدوستی و شهاب حسینی در فیلم های فرهادی و سریالی مثل شهرزاد بود؛. اینکه آیا این ‏تکرار آزاد دهنده نخواهد شد. فرهادی در این باره گفت: اولین بار این دو نفر در فیلم درباره الی زوج بودند. به نظرم این دو صاحب ‏ویژگی هایی هستند که بازی شان مقابل هم هم تکراری نمی شود. آنقدر باهوش هستند که بدانند چه می کنند. مطمئن باشید ما هنوز ‏بخشی از توانایی های این دو بازیگر را دیده ایم. ‏
اصغر فرهادی در ادامه درباره احساسی ترین لحظه ای که در فستیوال کن تجربه کرده است نیز گفت: برای من لحظه قرار گرفتن روی ‏فرش قرمز احساسی ترین لحظه بود. معمولا در این لحظه بخشی از موسیقی فیلم را می گذارند اما من در خواست کردم یکی از ‏آوازهای استاد شجریان را بگذارند. حس عجیبی بود.
شهاب حسینی هم در ادامه به پخش یکی از موسیقی های گروه اوهام در فستیوال کن اشاره کرد و آن را انتخابی خوب توصیف کرد.‏
در ادامه به زعم اصغر فرهادی بالاخره سوال سخت از ترانه علیدوستی پرسیده شد و نظر ترانه علیدوستی را درباره بازی ‏گلشیفته فرهانی و اینکه اگر او جایزه بهترین بازیگر را می برد اندازه اینکه شهاب حسینی جایزه را برده خوشحال می شد یا نه خواستند. ترانه ‏علدیوستی گفت: روزی که ما به کن رسیدیم خبردار شدم گلشیفته با گروهشان رفته اند و ما همدیگر را ندیدیم ولی بله بسیار خوشحال ‏می شدم اگر این اتفاق می افتاد چون من و گلشیفته از راهنمایی هم مدرسه ای بوده ایم و هیچ چیز در جهان نمی تواند آن حس دوستی ‏بچگی را در من عوض کند. ‏
برای تئاتر کار کردن وقت فراهم نیست
فرهادی در پاسخ به سوال دیگری که چرا دیگر کار تئاتر نمی کند نیز گفت: من دوست دارم کار تئاتر بکنم و به نظرم تئاتر کار کردن ‏مثل چکاپ می ماند. سنسورهای لطیف آدم بالانس می شود ولی برای یک تئاتر باید یک سال زمان گذاشت. این فرصت برایم ‏فراهم نشده است. ‏
علیدوستی: آقای فرهادی اگر دغدغه سیاسی داشت می رفت نماینده مجلس می شد
ترانه علیدوستی در پاسخ به سوالی درباره اصغر فرهادی و اینکه عده ای معتقدند کارهای او سیاه نمایی دارد ، گفت: من ۱۴ سال است ‏از نزدیک ایشان را می شناسم و با ایشان کار می کنم. نظر شخصی ام این است که من آدمی که اینقدر دغدغه کشورش را داشته باشد ‏به ندرت دیده ام. بپذیریم آدم هایی هستند که با فیلم هایشان مانیفست سیاسی و اجتماعی نمی دهند و خود سینما برایشان مهم است. فکر ‏نمی کنم فیلمسازها همه زندگی شان را می گذارند تا از این حرف ها بزنند. اگر آقای فرهادی می خواست حرف سیاسی بزند می ‏رفت مثلا نماینده مجلس می شد. اما بالاخره فیلمسازان دغدغه مردم را دارند. من امیدوارم روزی این واژه های سیاه نمایی و...از ‏سینمای ایران حذف شود. ‏
‏ شهاب حسینی هم در این باره گفت: هم ایشان و هم بنده معتقدیم اشتراکات انسانی از تفاوت هایشان بیشتر است. وقتی در فیلم درباره ‏الی درباره قضاوت حرف می زند یا در فیلم جدایی نادر از سیمین درباره راست و دروغ می گوید؛ اینها حرف ‏هایی نیست که فقط در ایران فهم بشود بلکه در آفریقا و استرالیا هم فهم می شود. من همیشه دوست داشتم یک تفکیکی بگذاریم بین فیلم ‏ایرانی و فیلم ساخت ایران. درواقع فیلم های اصغر فرهادی ساخت ایران است. یعنی فیلم های صادراتی است.
فرهادی در ادامه درباره اینکه چگونه در فیلم هایش نشانه گذاری می کند که هم مخاطب ایرانی آنها را بفهمد هم مخاطب چهانی نیز ‏گفت: قطعا مخاطب ایرانی فیلم های مرا بهتر می فهمد. مثلا در فروشنده اول فیلم دستی پولی در صندوق صدقات می اندازد. این ‏پلان برای ما معنا دارد. یک مخاطب خارجی نمی داند صندوق صدقات چیست اما نشانه های احساسی به نظرم نشانه های آشنایی ‏هستند. وقتی درست درباره احساسات نشانه گذاری شود همه آن را می فهمند و درک می کنند. ‏
در ادامه فرهادی به ذکر خاطره ای از سفرش به کوبا پرداخت که در آنجا مسیری را گم می کنند و در چهار راهی از زن نابینایی ‏آدرس را می پرسند. صحبت می شود و همراه اصغر فرهادی توضیح می دهد که اصغر فرهادی فیلمساز است و فیلم جدایی نادر از ‏سیمین را ساخته و زن نابینا می گوید اتفاقا امروز رادیو داشت درباره این فیلم صحبت می کرد و اینکه پسری هست که نمی خواهد با پدر ‏پیر و مریضش را رها کند. فرهادی گفت: این گونه احساسات ، آدمها را به هم نزدیک می کند.‏
فرهادی و حسینی در ادامه در برابر این پرسش قرار گرفتند که چه شد هر دو وقت گرفتن جایزه به زبان فارسی حرف زدند و هر دو ‏اذعان کردند که آوای کلام فارسی هم برای خودشان و هم برای خارجی ها خوشایند است.‏

همچنین شهاب حسینی در ادامه خبر داد که می خواهد یک فیلم را برای تبدیل شدن به نمایشنامه و اجرای صحنه ای آماده کند و به جای ‏ساخت فیلم دومش تصمیم دارد تئاتری را کارگردانی کند و حتی به شوخی اظهار کرد که اصغر فرهادی هم قرار است در آن بازی کند ‏و گفت: اصغر فرهادی بازیگر خوبی است.‏
در ادامه کارگردان فیلم فروشنده این خبر که قرار است پخش کننده فیلمش در ایران محمود رضوی باشد شایعه خواند. ‏
فرهادی در پاسخ به این سوال که نمی ترسید با بازیگران خارجی و در فضایی غیر از ایران فیلمی بسازید و مخاطب خود را از دست ‏بدهید با اشاره به تجربه موفق فیلم « گذشته » گفت: نمی ترسم و خیلی مشتاقم هر چه زودتر فیلم جدیدم را شروع کنم.‏
در انتهای مراسم فرهادی از همه کسانی که در این مدت به او پیام تبریک گفتند تشکر کرد. شهاب حسینی به طور خاص از عادل ‏فردوسی پور که برنامه هفته گذشته اش را به این فیلم تقدیم کرد تشکر کرد و ترانه علیدوستی نیز از رسانه ها.
شهاب حسینی جایزه اش را به محضر امام زمان (عج) تقدیم کرد
اما آخرین جملاتی که در این نشست مطرح شد شهاب حسینی خطاب به حضار گفت: بسیار خوشحالم و به فال نیک می گیرم که ‏شب نیمه شعبان این جایزه را در کن گرفتم و این هدیه ناقابل را به آستان مبارک ایشان در جمکران تقدیم می کنم.‏
اصغر فرهادی کارگردان « فروشنده » در شصت و نهمین جشنواره فیلم « کن » موفق به دریافت جایزه بهترین نویسنده فیلمنامه شد. همچنین شهاب حسینی نیز جایزه بهترین بازیگر مرد این جشنواره را از آن خود کرد.
http://static0.ilna.ir/media/54orP2LBxlrE/dmlkZW8tbWVkaXVtLm00dg,,/%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA+%D8%AE%D8%A8%D8%B1%DB%8C+%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85+%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86%D8%AF%D9%87.m4v
فیلم نشست را در ادامه می‌توانید تماشا کنید.

* * *
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

مروری بر اتفاقات مهم حوزه موسیقی کشور در سال ۱۳۹۳ | موسیقی ایرانیان...
musiceiranian.ir ۱۳۹۴/۰۲/۰۱ سرگرمی
موسیقی ایرانیان – مهری علمداری: موسیقی کشورمان در سال‌ ۱۳۹۳ پستی و بلندی‌های زیادی را طی کرد و یکی از سال‌های پرحاشیه‌اش را پشت سرگذاشت. اتفاقات و روی...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

ایرانی ها در گوگل دنبال چه می گردند؟...
web.zeytooni.com ۱۳۹۵/۰۶/۱۰ اینترنت-آی.تی
در روزگار زندگی روی اینترنت، هر جست و جو یک اعتراف است و هر موتور جست و جو، یک کشیش مجازی برای ثبت اعتراف ها. هر روز میلیون ها نفر در سراسر کره زمین، ...ادامه مطلب»


EOF