پاسارگاد در بلگراد!

پاسارگاد در بلگراد! ...
isna.ir ۱۳۹۵/۱۲/۰۷ تاریخ

کلیدواژه ها:#، #Isna.ir، #ایران، #ایسنا، #ایوان، #بالکان، #بلگراد، #جنگ_جهانی_اول، #جهانی، #دانشگاه، #دانوب، #زبان_فارسی، #سرباز، #سرباز_گمنام، #سنگ_گرانیت، #صربستان، #صفری، #فارسی، #مدرس، #معماری، #پاسارگاد، #پایتخت، #گرانیت، #یادبود، #یوگسلاوی

آرامگاه « سرباز گمنام » بلگراد بر فراز بلندترین نقطه شهر با الهام از معماری پاسارگاد ساخته شده و یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری شهر است.
سعید صفری مدرس زبان فارسی دانشگاه بلگراد در یادداشتی که در اختیار ایسنا گذاشته نوشته است: بلگراد ، پایتخت جمهوری صربستان ، جایی که دو رود بزرگ دانوب و ساوا در قلب بالکان به هم پیوند می‌خورند ، در دشتی هموار واقع شده است. تنها بلندی این شهر مسطح ، منطقه‌ای به نام « آوالا » در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی است که به کوه آوالا مشهور است و در بلندترین نقطه آن ، مقبره « سرباز گمنام » قرار گرفته که ساختمان آن با الهام از معماری آرامگاه کوروش در پاسارگاد ساخته شده است.
تاریخچه ساخت این بنا به سال ۱۹۲۲ برمی‌گردد ، زمانی که برای یادبود سربازان کشته‌شده در جنگ جهانی اول مقبره کوچکی ساخته شد و پس از حدود یک‌ دهه و در دورانی که بیشتر شهرهای جهان هر کدام بنای باشکوهی را به یادبود سربازان مهین‌پرست خود می‌ساختند ، به دستور پادشاه وقت یوگسلاوی ، این منطقه که سابقا قلعه باستانی و روستایی با نام ژرنو بود از سکنه خالی و برای ساختن آرامگاه ملی سرباز گمنام آماده شد تا بلندترین نقطه شهر ، یادآور حماسه جوانان و سربازان مهین‌پرست باشد.
از آن‌جاکه قرار بود بنایی ملی و یادمانی تاریخی ساخته شود ، ایده اصلی برای ساخت این بود که سازه اصلی می‌باید در عین سادگی ، بیانگر شکوه ، عظمت و اقتدار باشد. این ایده ، طراح بنا را مجبور به مطالعه و پژوهش در آثار مشهور باستانی کرد و سرانجام تمامی ویژگی‌های مورد نظر را در معماری آرامگاه کوروش در پاسارگاد یافت. ساخت بنای اصلی در سال ۱۹۳۴ آغاز شد و حدود چهار سال به طول انجامید. برای ساختن این آرامگاه تخته‌های سنگ گرانیت سیاه از شهر یابلانیستا واقع در بوسنی‌ آورده شد و صیقل‌کاری و ساخت مجسمه‌ها تحت نظارت ایوان مِشتروویچ ، مجسمه‌ساز مشهور کروات ، انجام گرفت.
این بنا بدون احتساب پلکان‌های متعددی که ارتفاع آن از سطح تا ساختمان مقبره به ۹۳ متر می‌رسد ، ارتفاعی حدود ۱۵ متر و عرض ۳۶ متری دارد. بر ستون‌های بنای اصلی مقبره ، هشت مجسمه بزرگ گرانیتی از زنان با لباس‌های سنتی ، که هریک متعلق به ملیت‌های مختلف سرزمین یوگسلاوی سابق هستند ، جای گرفته و در داخل مقبره ، سنگ مزار سرباز گمنام قرار دارد. از این مکان همواره برای بزرگداشت مناسبت‌های تاریخی و ملی استفاده می‌شود و رئیس‌جمهوری ، مقامات ارشد و میهمانان خارجی برای ادای احترام در مراسم‌ ویژه آن شرکت‌ می‌کنند.
تقریبا بیشتر جهانگردان خارجی و گردشگران برای دیدن نمای کلی شهر به این منطقه سرسبز و مرتفع می‌آیند و در بلندترین نقطه شهر ، بنایی را می‌ببیند که معماری آن برگرفته از پاسارگاد در ایران است. آن‌ها با توضیحات راهنما یا خواندن تاریخچه ساخت این اثر ، خواسته یا ناخواسته عظمت کشوری را به یاد می‌آورند که جلوه‌های شکوه و اقتدار باستانی آن تا قلب بالکان رسیده است.

مقبره سرباز گمنام در بلگراد

* * * --- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

شاه اسماعیل صفوی، بنیان‌گذار دودمان صفوی پس از ۲۳ سال پادشاهی و در سن ...
fa.wikipedia.org 23/05/1524 تاریخ
شاه ابوالمظفر بن شیخ حیدر بن شیخ جنید معروف به شاه اسماعیل یکم (زاده ۱۷ ژوئیه ۱۴۸۷ و درگذشته ۲۳ مه ۱۵۲۴) پایه‌گذار سلسله پادشاهی صفوی می‌باشد. حکم ران...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

تاجگذاری شاه اسماعیل صفوی در چهارده سالگی در تبریز...
fa.wikipedia.org 20/03/881 تاریخ
شاه اسماعیل یکم با نام کامل اسماعیل بن سلطان حیدر بن شیخ جنید ملقب به ابوالمظفر بهادرخان حسینی، و معروف به شاه اسماعیل ختایی (زاده ۱۷ ژوئیه ۱۴۸۷ - درگ...ادامه مطلب»


EOF