کشف الواح سفالی 2 هزار ساله در اراک

کشف الواح سفالی 2 هزار ساله در اراک ...
asriran.com ۱۳۹۶/۰۳/۱۲ تاریخ

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آتشکده، #اراک، #ارتباطات، #اسلامی، #اشکانی، #ایران، #ایرنا، #بازار، #باستان_شناسی، #حمام، #دوره_ساسانی، #زاگرس، #سازمان_میراث_فرهنگی، #ساسانی، #شهرستان، #صنایع_دستی، #فلات، #قاجار، #میراث_فرهنگی، #میقان، #کشف، #گوزن

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گرشگری استان مرکزی گفت: چند قطعه لوحه های 2 هزار ساله سفالی تدفینی با نقوش گوزن ، بز و درخت در محوطه گورستانی دوران اشکانی پس از 101 روز بررسی باستان شناسی در دشت اراک شناسایی و کشف شد.
سیدمحمد حسینی در گفت و گو با ایرنا افزود: در این بررسی که در اراک و بخش‌هایی از شهرستان آشتیان انجام گرفته بیش از 500 اثر تاریخی شناسایی و ثبت شد.
وی ، تپه‌ها ، محوطه‌های گسترده ، سنگ ‌نگاره‌های فراوان و متنوع ، کتیبه‌های متعدد اسلامی ، آتشکده ، چهارطاقی ، میل‌ها ، بازار ، کاروانسرا ، قلعه ، تپه قلعه ، مساجد ، تکایا ، آب‌انبار ، حمام ، قنات‌های چندصدساله ، چاه‌ها و کانال‌های آب چندصدساله ، زاغه‌ها و دست‌کندها ، منازل تاریخی ، غار مسکونی ، برج‌های آتش ، معادن تاریخی ، مقابر ، امامزادگان ، قبرستان‌های تاریخی ‌و اسلامی را از جمله آثار کشف شده در این بررسی عنوان کرد.
وی گفت: محوطه‌های شناسایی‌ شده در این بررسی در بازه زمانی هفت هزارساله ، از دوران مس‌سنگی تا دوره قاجار ، را دربر می‌گیرند که البته احتمال شناسایی دوره‌های کهن‌تر (مربوط به نوسنگی) با حفاری در برخی از محوطه‌های بزرگ پیش ‌از تاریخی منطقه وجود دارد.
وی بیان کرد: ازجمله دستاوردهای مهم در این بررسی ، شناسایی محوطه‌های باستانی گسترده با وسعت بیش از 100 هکتار متعلق به اواخر ساسانی و دوران اسلامی ، محوطه‌های چند 10 ‌هکتاری از دوران اشکانی ، چند محوطه شاخص از دوران پیش ‌ا زتاریخی و قبرستان‌هایی با قدمت بیش از 2 تا 5هزار سال است.
مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: در برنامه پژوهشی ، بررسی و شناسایی باستان شناسی که در دشت اراک و فراهان در زمستان 95 و بهار امسال با مجوز پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی انجام شد ، کشفیات مذکور شناسایی شدند.
اسماعیل شراهی افزود: در منطقه فراهان سکه هایی مربوط به دوره ساسانی ، ظروف سفالی مربوط به قرون میانی دوره اسلامی کشف شده و کلیت اشیا نشان می دهد دشت فراهان و میقان اراک از مناطق مورد توجه اشکانیان بوده است.
وی اظهار کرد: قدمت این محوطه موجب جذب گردشگر در تالاب میقان خواهد شد و شناخت تاریخی و فرهنگی استان مرکزی را به دنبال دارد.
شراهی افزود:در این بررسی ، چندین قطعه از الواح سفالی تدفینی با نقوش گوزن ، بُز و درخت در محوطه‌های گورستانی دوران اشکانی به‌ دست آمده که از منحصربه ‌فردترین آثار یافت ‌شده منطقه محسوب می‌شود.
وی گفت: دشت اراک و حوضه آبریز دریاچه میقان درواقع بخشی از دشت پهناور و تاریخی فراهان است که بخش شمالی آن را در سال 1391 مورد بررسی جامع قرار گرفت و با پایان این دوره از بررسی‌ها ، درمجموع ، بیش از 750 اثر تاریخی قابل ‌ثبت و مطالعاتی شناسایی شد.
وی افزود: با توجه به برخی گزارش‌ها و همچنین شواهد اندک برجای ‌مانده ، بیش از 200 مکان دیگر نیز که براساس شواهدی تاریخی ، تخریب شده بودند در این منطقه مورد مطالعه قرار گرفت.
مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: دشت پهناور و تاریخی فراهان ، ازجمله دشت‌های مهم و آباد فلات مرکزی ، است که با توجه به کمیت و کیفیت زیاد محوطه‌های باستانی در آن ، همجواری با منطقه زاگرس و وجود پدیده‌های طبیعی چون دریاچه میقان ، اهمیت زیادی در مطالعات باستان ‌شناختی فلات مرکزی ایران و ارتباطات آن با مناطق زاگرس دارد.
بیش از 2 هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که 850 اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
نمایش سلفی ناصرالدین‌شاه درکاخ گلستان...
irna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۶ تاریخ
تهران-ایرنا- نمایشگاه عکس های دوره ناصری در حالی در کاخ گلستان برپاست که اولین عکس سلفی ناصرالدین شاه که در تالار آیینه انداخته، یکی از جذابیتهای این ...ادامه مطلب»

سفرنمایندگان دولت به 70 شهر ومرکز استان درهفته ای که گذشت ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۸/۲۳ اخبار
اعضای هیات دولت در هفته ای که گذشت به استناد قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد، برنامه راهبردی ارتقای سلامت نظام اداری در مبادلات مرزی در...ادامه مطلب»

قزوین گذرگاه یا سکونتگاه؟...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۰۹ سرگرمی
«ایران در طول تاریخ طولانی خود، دو شاهراه ارتباطی بزرگ داشته است. نخستین آنها شاهراه شرقی – غربی است که از خراسان آغاز می‌شود و از طریق آذربایجان به آ...ادامه مطلب»

هگمتانه‌ی دیروز و همدان امروز: سفر به نخستین پایتخت ایران ...
chn.ir ۱۳۹۴/۰۲/۲۱ تاریخ
پیشنهاد سفر سفر به نخستین پایتخت ایران هگمتانه‌ی دیروز و همدان امروز از زمان دولت ماد که به عنوان پایتخت انتخاب شد، مورد توجه قرار گرفت. این شهر با آث...ادامه مطلب»

«هواوی» اتهامات آمریکا را رد کرد ...
aftabnews.ir ۱۳۹۵/۰۳/۱۹ اینترنت-آی.تی
بزرگترین سازنده تلفن های هوشمند در جهان اعلام کرد که بر خلاف آنچه آمریکا مدعی شده، در خصوص ارسال و صادرات تجهیزات به سوریه و برخی کشورهای دیگر هیچ جرم...ادامه مطلب»


EOF