شکست اردوان پنجم توسط اردشیر بابکان حاکم فارس در نبرد هرمزدگان

شکست اردوان پنجم توسط اردشیر بابکان حاکم فارس در نبرد هرمزدگان ...
1host2u.com 28/04/224 تاریخ

کلیدواژه ها:#اردشیر، #اردشیر_بابکان، #اردشیر_یکم، #اردوان، #اردوان_پنجم، #اشکانی، #ایران، #بابکان، #تاریخ، #تیسفون، #خوزستان، #ساسانی، #ساسانیان، #شاه، #شوشتر، #فارس، #نبرد_هرمزدگان، #پایتخت

نبرد هُرمزدگان نبردی بین اردشیر بابکان حاکم فارس (بعداً اردشیر یکم ساسانی) و اردوان پنجم بود که منجر به پیروزی ساسانیان و کشته شدن اردوان پنجم آخرین پادشاه اشکانیان شد. هرمزدگان ، صحنه و محل این جنگ ، دشتی بود در نزدیکی شوشتر در خوزستان. این رزم در سال ۲۲۴ روی داد.
Ardeshir Defeats Parthian King

* * * شکست اردوان پنجم ، شاه بزرگ اشکانی ، بدست اردشیر بابکان در هرمزدگان. پایان شاهنشاهی اشکانی و آغاز شاهنشاهی ساسانی در ایران را رقم زد.

مرزهای شاهنشاهی اشکانی و پادشاهی پارس در زمان نبرد هرمزدگان

* * * پس از مدتی مذاکره طرف‌ها چاره‌ای جز آغاز نبرد ندیدند. اردشیر بابکان در بهار ۲۲۴ پس از میلاد لشکر خود را به خوزستان آورد و در نقاط راهبردی دشت هرمزدگان مستقر شد. محل استقرار او باعث شد تا کنترل منابع آبی این دشت را در دست بگیرد. اردوان ، از سوی دیگر ، از پایتخت اشکانیان یعنی شهر تیسفون راهی هرمزدگان شده بود اما تنها توانست در مکان‌های کم‌اهمیت‌تر دشت مستقر شده و منابع آب کمی در دست داشته باشد. تاریخ آغاز نبرد میان دو لشکر ، ۲۴ آوریل ۲۲۴ م. بود. منابع ساسانی می‌نویسند که این نبرد در همان روز به پایان رسید.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

شهر گور در شهرستان فیروزآباد فارس نخستین شهر دایره ای ایران: مقر امپ...
jamejamonline.ir ۱۳۹۳/۰۱/۰۹ تاریخ
شهر گور در شهرستان فیروزآباد فارس نخستین شهر دایره ای ایران محسوب می شود و یکی از اولین شهرهای دایره ای در جهان نیز به شمار می رود که در زمان اردشیر ب...ادامه مطلب»

رضاشاه پهلوی از دولت‌های خارجی درخواست کرد که بجای persia ،تنها «ایران...
1host2u.com 21/03/1935 تاریخ
نام کشورعجم آمده‌است. ا. «انیران» متضاد این واژه و به معنای ناایرانی و غیر زرتشتی است و ایرانی میتواند بمعنای مردمانی باشد که درمنطقه جغرافیایی ایران ...ادامه مطلب»

نبرد آوارایر - پیروزی یزدگرد دوم ساسانی ...
fa.wikipedia.org 26/05/451 تاریخ
نبرد آوارایر جنگی است که در دوم ژوئن (۱۲ خرداد) ۴۵۱ میلادی بین رزم‌آوران ساسانی و ارمنیان وفادار از یک سو و ارمنیان شورشی بر ضد یزدگرد دوم درگرفت. علت...ادامه مطلب»

شهر گُندی شاپور در ایران، با یورش سپاه اعراب، سقوط کرد ...
fa.wikipedia.org 05/06/636 تاریخ
تسخیر جندی شاپور *** شاپور بزرگ سوار بر اسب، سنگ‌نگاره ساسانی خان‌تختی در زمان فتوحات سپاه اسلام، هنگام فتح این شهر مقاومت‌هایی صورت می‌گیرد. در ابتدا...ادامه مطلب»


EOF