رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست

کلیدواژه ها:#1host2u.ir، #آبادان، #آتاتورک، #آذر، #آستانه، #آنلاین، #اتحادیه_اروپا، #احمد_توکلی، #اربیل، #ارتباط، #اردکان، #اردیبهشت، #اروپا، #استاد، #اسفند، #اسلامی، #افکار، #الله، #امیر_جعفری، #امیرکبیر، #انتخابات، #انتخابات_ریاست_جمهوری، #انتخابات_ریاست‌جمهوری_ایران، #اندونزی، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #انگلیس، #انگلیسی، #ایران، #ایران_زمین، #ایرانی، #ایرباس، #ایسنا، #اینترنت، #بابک_زنجانی، #بازار، #بازرگان، #باشگاه_پرسپولیس، #بانک_توسعه_صادرات_ایران، #بانک_سامان، #بانک_سرمایه، #بانک_مرکزی، #بانک_مرکزی_ایران، #بانک_مسکن، #بانک_ملی، #بانک_پارسیان، #بانک_پاسارگاد، #برلین، #برکت، #بریتانیا، #بهمن، #بیمه، #بیژن_زنگنه، #بیژن_نامدار_زنگنه، #تاجیکستان، #تاریخ، #تجهیزات، #تحریم، #ترکیه، #تزریق، #تصویری، #تفاهم_نامه، #تهران، #توجیه_اقتصادی، #توسعه_صادرات، #تومان، #ثریا، #جام_جم، #جلب، #جمهوری_ترکیه، #جهانی، #حسن_روحانی، #حسین_هدایتی، #حمید_فلاح_هروی، #حکومت، #خاتمی، #خامنه_ای، #خبر، #خبرگزاری، #خبرگزاری_دانشجویان_ایران، #خبرگزاری_فارس، #خودرو، #دادستان، #دادستان_کل، #دارایی، #دانشگاه، #دانشگاه_لندن، #دانمارک، #دانمارکی، #دایی، #دلار، #دوبی، #دولت، #دیوان، #رجب_طیب_اردوغان، #رضا_ضراب، #رفسنجانی، #روایت، #روحانی، #روزولت، #رویترز، #زندان_اوین، #زهرا_کاظمی، #سازمان_تأمین_اجتماعی، #سامان، #سرباز، #سعید_مرتضوی، #سفارت_ایران، #سلاح، #سند، #سورینت، #سپاه، #سپتامبر، #سینما، #شرکت_ملی_نفت_ایران، #شهرداری، #شهرسازی، #شهریور، #شیبانی، #صادرات، #صنعتی، #طلا، #عراق، #علی_خامنه_ای، #علی_دایی، #علی_عطشانی، #علی_پروین، #غدیر، #غلامحسین_محسنی_اژه‌ای، #غیرقانونی، #فارس، #فارسی، #فرحزاد، #فرمان، #فروردین، #قاچاق_کالا_و_ارز، #قتل، #قربان، #قشم، #قوه_قضائیه، #لندن، #مالزی، #مجازی، #مجلس، #مجلس_شورای_اسلامی، #محسن_نوربخش، #محمد_خاتمی، #مدرسه، #مدیر_عامل، #مرداد، #مردم، #مسلح، #مصطفی_پورمحمدی، #معماری، #مهدی_شمس، #میعانات_گازی، #میلیون_بشکه، #نفت_خام، #نمایشگاه_بین‌المللی، #نماینده_مجلس، #نمایندگان، #نمایندگان_مجلس، #هاشمی، #هاشمی_رفسنجانی، #هنگ_کنگ، #هواپیمایی، #واردات، #وبگاه، #وزارت_اطلاعات، #وزارت_دارایی، #وزارت_نفت، #وزیر، #وزیر_نفت، #وکیل، #پارسیان، #پاسارگاد، #پاسپورت، #پتروشیمی، #پرده، #پرسپولیس، #پیشین، #ژانویه، #کانادا، #کانادایی، #کشف، #کمیسیون_اصل_۹۰، #کمیسیون_انرژی_مجلس_شورای_اسلامی، #کنگ، #کیش، #گروه_سورینت، #یورو

حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس تهران و تأسیس باشگاه فوتبال استیل‌آذین تهران است.
پدر حسین هدایتی کارخانه‌دار بوده‌است.وی صاحب دو فرزند بنام های مسعود و علی میباشد. به گفتهٔ هدایتی پدرش برایش مغازه‌ای می‌خرد و او با یک سرمایهٔ ۱۳هزار تومانی کار خود را شروع می‌کند. او در این مغازه واشرها و لولاهای کابینت تولید می‌کرده‌است. بعدها به تولید تزیینات پرده روی می‌آورد. سپس یک سولهٔ ۱۱ هزار متری در شهرک صنعتی علی‌آباد خریداری می‌کند.
من هر چی گیرم می‌آمد ملک می‌خریدم و هرچه دارم از ملک دارم.
به گفتهٔ هدایتی او در زمانی که در سپاه بوده‌است عیدی‌هایی در حد ۲۵۰۰ تومان دریافت می‌کرده‌است. او این پول‌ها را صرف خرید سکه ، زمین و … می‌کرده و به عنوان برکت زندگی به آن‌ها می‌نگریسته‌است. با گذشت زمان برخی از این زمین‌ها قیمتشان به میلیاردها تومان می‌رسد. به عنوان نمونه خودش به خرید زمینی به قیمت دو میلیارد و سپس فروش آن به قیمت سیصد میلیارد تومان ، یا خرید زمینی به قیمت ۲۱ میلیارد تومان و افزایش قیمت آن زمین تا ۲۶۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ اشاره می‌کند. به گفته او تمام زندگی و سرمایه خود را مدیون مهدی شمس هستم.
مهدی شمس (زادهٔ ۱۳۴۶) از مدیران سابق کشتیرانی و متهم شماره دوم در پرونده بابک زنجانی پرونده نفتی است که به اتهام افساد فی الارض در جهت اخلال در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری یک و دو دهم میلیارد یورویی ، ابتدا به اعدام محکوم شد. حکم اعدام وی سپس توسط دیوان‌عالی کشور نقض شد. مهدی شمس که نامش به عنوان متهم ردیف دوم در پرونده فساد نفتی مطرح است ، خود را استاد دانشگاه لندن ، دکترای اقتصاد ، متأهل دارای دو فرزند ، دارای تابعیت مضاعف ایرانی انگلیسی و ساکن انگلیس معرفی کرده‌است.
وی متولد ۱۳۴۶ است که از تاریخ ۱۷ اسفند سال ۱۳۹۳ در بازداشت به سر می‌برد و در جلسات رسیدگی به دادگاه متهمین فساد نفتی ، بابک زنجانی را در دادگاه همراهی می‌کرد.
اتهامات شمس بنا به قرائت کیفرخواست عبارت است از افساد فی الارض در جهت اخلال در نظام اقتصادی ، مشارکت در کلاهبرداری یک و دو دهم میلیارد یورویی.
همچنین پولشویی و مشارکت در عواید حاصل از جرم به مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون یورو و پولشویی و مشارکت در عواید حاصل از کلاهبرداری شرکت نیکو به مبلغ 767 میلیون و 500 هزار یورو از اتهامات عنوان شده وی در کیفرخواست است.
همکاری با بابک زنجانی برای فروش محموله‌های نفتی
در جریان سومین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی در صبح روز ۱۳ مهر ۱۳۹۴ خورشیدی ، معاون دادستان تهران پس از قرائت کیفرخواست بابک زنجانی ، کیفرخواست مهدی شمش را نیز قرائت کرد. در این کیفر خواست آمده‌است: آقای مهدی شمش متعهد شده تا تمام محموله‌های نفتی را بفروشد و از بابک زنجانی درصد بگیرد اما در عمل فقط ۴۰۰ میلیون دلار به بابک زنجانی می‌پردازد و الباقی را پس نمی‌دهد. در سال ۱۳۹۱ آقای مهدی شمس ، یک ایمیل از بابک زنجانی دریافت می‌کند که در آن ایمیل آمده‌است:
« آقای شمس سعی کردم نامه‌نگاری نداشته باشم اما نتوانستم خودم را نگه دارم. شما برخلاف ظاهرتان فرد خداشناسی نیستید. یادم هست گفتید ۳۳ میلیون دلار به ایرباس داده‌اید اما من را بدهکار نگه داشتید و حالا برنده ماجرا هستید و به همه جا رسیدید. این روزها می‌گذرد اما من ساکت نخواهم ماند. در ضمن پول‌های بارهای نفتی را هم که گرفتید را ندادید و هواپیماهای آر جی هم هنوز گیر هستند و هواپیمای ۳۲۰ هم که معلوم نیست پولش را چکار کردید. شما و خانوادتان زندگی خوبی نخواهید داشت.
در جلسه مورخ ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان نفتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی ، مهدی شمس در پاسخ به اظهارات روز گذشته وکیل شرکت نفت که گفته بود: « در آن شرایط شرکت نفت به اشخاص حقیقی و حقوقی بسیاری نفت فروخته‌است. » گفت:
« این مطلب کذب محض است و به جز چینی‌ها که نفت خام را دولت به دولت می‌خریدند ، هیچ‌کس نفت ایران را نمی‌خرید و با یک نگاه سطحی در اینترنت کاملاً مشخص است که از ژوئیه ۲۰۱۲ تا دسامبر ۲۰۱۲ کسی وارد حوزه نفتی ایران نشده است. « معتقدم مجموعه نفت در آن زمان سر زنجانی کلاه گذاشت زیرا کسی حاضر نبود از ایران نفت بخرد ، خرید نفت از ایران در آن شرایط حماقت می‌خواست چون فشارها بسیار زیاد بود و کشتی‌های نفت‌کشی دیده نمی‌شدند و مشکلات عملیاتی و جریمه‌های سنگین بسیاری وجود داشت.
بابک زنجانی با نام کامل بابک مرتضی زنجانی (کوتاه شده ب. ز) (متولد ۱ فروردین ۱۳۵۳ برابر با ۲۱ مارس ۱۹۷۴) بازرگان و میلیاردر ایرانی است که مدیرعامل گروه سورینت و صاحب بزرگترین شرکت خوشه‌ای ایرانی بود. نام او در جریان فعالیت‌های کلان مالی مرتبط با دور زدن تحریم‌های بین‌المللی و فساد اقتصادی در دوران دولت محمود احمدی‌نژاد مطرح شد. وی در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۲ توسط دادستانی کل کشور به اتهام بدهی بیش از دو و نیم میلیارد یورو به وزارت نفت و بانک مرکزی و همچنین جعل اسناد بانکی با پرداخت رشوه به بانک ملی تاجیکستان بازداشت شد. نام وی همچنین در پرونده رضا ضراب ، ایرانی دستگیرشده در ترکیه به اتهام قاچاق طلا مطرح شده‌است. رضا ضراب در دادگاه گفته‌است که مدیر تحت فرمان زنجانی بوده و هیچ اختیاری نداشته‌است.
امیرعباس سلطانی ، نماینده مجلس و عضو کمیته پیگیری پرونده « بابک زنجانی » چندین ماه بعد از بازداشت او در مهر ۱۳۹۳ به رسانه‌ها گفت که بسیاری از مقامات بلندپایه دولت احمدی‌نژاد از جمله چند وزیر (وزیر دارایی ، رئیس بانک مرکزی و وزیر نفت) در تخلفات وی سهیم بوده‌اند. وی گفت که ۱۰ نفر به دلیل ارتباط با او در زندان دستگیرشده‌اند که نشان می‌دهد فعالیت‌های او حتی پس از بازداشت هم ادامه دارد. روایت است:
« زنجانی ۱۳ هزار میلیارد تومان بالا کشیده‌است ، زنجانی ۱۳ پرونده تخلف مالی داشته و شناسنامه جعلی استفاده می‌کرده‌است ، متأسفانه باوجود این تخلفات بازهم نفت را در اختیار او قرار می‌داده‌اند ۹۰ درصد اموال زنجانی در خارج از کشور است و او چیزی در ایران ندارد که ما به آن دلخوش باشیم ، در واقع ۱۰ درصد اموالی که در ایران دارد صاحب دیگری نیز دارد. زنجانی شرکت‌های بزرگ خود را نیز به نام افراد دیگری کرده و مدیرعاملان آن‌ها اشخاص دیگری هستند ، با همین ترفند توانسته کار کند که نتوانیم این شرکت‌ها را مصادره کنیم.
زنجانی همه را سرکار گذاشته و هیچ راه حلی ارائه نکرده. »
همچنین صادق زیباکلام باور دارد زمانی که استفاده « یقه سفیدها » از زنجانی تمام شد ، او را « مچاله کرده و دور انداختند. »
در سال ۱۳۹۵ علیرضا زیبا حالت منفرد یکی از همدستان وی که به دلیل تخلفات مالی در دومینیکن دستگیرشده بود توسط پلیس بین‌الملل به ایران تحویل داده شد. وی پس از آگاهی از تلاشها برای دستگیری خود ، از مالزی به جمهوری دومینیکن گریخته بود. او که روابط خوبی با نخست‌وزیر جمهوری دومینیکن روزولت اسکریت و با استفاده از گذرنامه سیاسی و مصونیت دیپلماتیک موفق به فرار از مالزی شده بود.
دارایی‌ها و مشاغل

بابک زنجانی به گفته خودش دارای بیش از ۷۰ شرکت ا ست از جمله شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم ، بانکی به نام « اولین بانک سرمایه‌گذاری اسلامی » (به انگلیسی: First Islamic Investment Bank) در مالزی ، سهامدار شرکت هواپیمایی انور ترکیه ، مؤسسه مالی اعتباری در امارات و بانک ارزش تاجیکستان است. او همچنین شرکت‌هایی در دوبی ، ترکیه و تاجیکستان دارد. در یکی از قطعنامههای تحریم اقتصادی اتحادیه اروپا که از او اسم برده شده ۱۵ شرکت منتسب به او نام برده شده‌است. زنجانی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا گفته‌است که او ۶۴ شرکت داخلی و خارجی دارد و « هم‌اکنون در ایران و دیگر کشورهای دنیا با ۱۷ هزار نفر پرسنل مشغول ارائه تجارت و خدمات هستیم. »
زنجانی همچنین مالک و رئیس هیئت مدیره باشگاه فوتبال راه‌آهن است. وی در ۱۴ آذر ۱۳۹۲ در گفتگویی با علی پروین اعلام کرد حاضر است ۲۰۰ میلیارد تومان نقد بدهد تا مالک باشگاه پرسپولیس شود. وی همچنین رئیس هیئت مدیره هواپیمایی قشم است.
یکی از دستیاران بابک زنجانی در گفتگو با خبرگزاری تدبیر ، این شرکت‌ها را ورشکسته و این تعداد کارمند را « از دروغ‌های تاریخی زنجانی » می‌خواند. او انگیزه این دروغ را « کمک به اینکه زنجانی فردی کارآفرین جلوه کند و در دل مسئولانی که قصد برخورد با او دارند هراس ایجاد شود » می‌داند و می‌پرسد آیا بیمهٔ این کارمندان در سازمان تأمین اجتماعی ثبت شده‌است؟
زندگی
از زندگی زنجانی دو روایت وجود دارد. یکی را خودش در گفتگو با هفته‌نامه « آسمان » تعریف کرده و نقطه عطفش سربازی در سپاه و رانندگی برای محسن نوربخش ، رئیس وقت بانک مرکزی است. روایتی خودساخته که از خودش قهرمانی ساخته‌است. اما خبرگزاری تدبیر این روایت و حتی تاریخ‌های ذکر شده را جعلی دانسته‌است و ثروتمند شدن او را از سال ۹۰ و استفاده از روابط رانتی می‌داند.
زندگی‌نامه زنجانی به روایت خودش
به گفته خود زنجانی ، زمان سربازی به سپاه اردکان اعزام شده‌است. در اردکان چون مرتب تر بود و تمیزتر می‌نوشت به قرارگاه فرماندهی سپاه منتقل شد. بعد از حدود ۱۳ تا ۱۴ ماه با دیدار اکبر هاشمی رفسنجانی ، رئیس‌جمهور سابق ایران از قرارگاه سپاه و تأکید بر نیاز برخی مراکز ، از جمله بانک مرکزی به سرباز ، وی را به عنوان سرباز به بانک مرکزی تهران می‌فرستند.
بابک زنجانی چندی بعد راننده محسن نوربخش ، رئیس وقت بانک مرکزی می‌شود. او در آنجا غیر از رانندگی کار ثبت نامه‌ها را هم بر عهده می‌گیرد. زنجانی بعد از اتمام دوره سربازی به دلیل اینکه « صاحب چند کارت » برای دلالی بانک مرکزی بود تصمیم می‌گیرد در تزریق دلارهای بانک مرکزی برای کنترل بازار فعالیت کند.
زنجانی می‌گوید ، نخستین ارزی که از بانک مرکزی برای توزیع گرفته ۱۷ میلیون دلار بوده؛ کارمزدی که بابت توزیع آن دریافت کرده هم ۱۷ میلیون تومان بوده‌است. او هر روز ۱۷ میلیون دلار از بانک می‌گرفت و پخش می‌کرد و ۱۷ میلیون تومان هم سود دریافت می‌کرده‌است.
زنجانی پس از درگذشت نوربخش تصمیم می‌گیرد « سالامبور » فروش شود ، یعنی پوست گوسفند به خارج از ایران بفروشد. او پوست گوسفندان را می‌خرید ، سپس دباغی کرده و بعد به گفته خود ، آن‌ها را به ترکیه می‌فرستاد. زنجانی می‌گوید ، در نخستین کانتینری که به ترکیه فرستاد هر « سالامبور » برایش نیم دلار تمام شد؛ اما آن‌ها را در ترکیه به ۱۹ تا ۲۰ دلار فروخت و پولش یک‌باره چندبرابر شد. او کارش را با ۵ هزار پوست شروع کرد و سودهای کلانی عایدش شد؛ همه چیز خوب پیش می‌رفت تا اینکه در سال ۱۹۹۶ میلادی ورشکست شد و به زندان افتاد.
روایت زنجانی
روایت بابک زنجانی در مورد چگونه میلیاردر شدن‌اش ، توسط مسوولین وقت بانک مرکزی و رئیس دفتر دکتر نوربخش تکذیب شده‌است. یزدان‌پناه ، رئیس دفتر دکتر نوربخش ، با صراحت می‌گوید: نوربخش هیچ‌گاه راننده‌ای به نام بابک زنجانی نداشته‌است.
همچنین یکی از دستیاران بابک زنجانی در گفتگو با تدبیر خبر گفته: « ریشه ثروت او ، بر خلاف روایتی که سر زبان‌ها انداخته بود به نیمه سال ۹۰ می‌رسید و برخلاف آنچه که ادعا می‌کند رابط نوربخش ، رئیس بانک مرکزی در دولت هاشمی رفسنجانی برای تزریق ارز به بازار نبوده » و ادعای زنجانی مبنی بر میلیونر شدن در زمان سربازی را افسانه اعلام کرد. به گفتهٔ این دستیار ارشد زنجانی ، زنجانی خود خواسته به تحریم‌های اروپا و آمریکا و بلوکه شدن پول‌هایش تن داده‌است و از گردش پول‌های نفت بلوکه شده نفت ایران شرکت هواپیمایی و باشگاه فوتبال خریده تا همه او را بشناسند و پوششی شود برای کارهایش. هنگامی که دست زنجانی از دور زدن تحریم‌ها کوتاه شد ، دست به دامن رسانه‌ها شد تا از خودش افسانه قهرمانی ملی بسازد.
همچنین روایت زنجانی دربارهٔ خانواده خود با واقعیت مطابق نیست. او گفته‌است پدرش کارگر راه‌آهنی بود که شرکت مسافربری « تی.بی. تی » را بنیان گذاشت. اما شرکت مسافربری تی.بی. تی (T.B.T) توسط دو نفر به نامهای « توکلی » و « باقرزاده » در سال ۱۳۳۳ تأسیس شده و نام این شرکت هم مخفف اسم همین دو نفر است که سهامداران آن بودند. پس از انقلاب هم بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی این شرکت را مصادره کرد و از آن زمان تاکنون توسط کسانی که این نهاد تعیین می‌کند اداره می‌شود و فامیل « زنجانی » در میان آن‌ها وجود ندارد.
خانواده
بابک زنجانی ، در گذشته دارای همسری به نام ثریا اسدی بوده‌است که اوایل دهه ۱۳۸۰ از وی جدا می‌شود. وی همچنین دارای خواهری به نام بهار زنجانی بوده‌است. بابک زنجانی از اسامی خواهر و همسر سابق در خصوص ثبت شرکت‌ها در روزنامه رسمی کشور سوءاستفاده می‌کرده‌است.
زندان مالی در دهه ۸۰
منصور سلطانی راد ، وکیل پرونده طلاق « ثریا اسدی » ، همسر پیشین « بابک زنجانی » می‌گوید زنجانی چندبار به زندان رفته بود و اوایل سال ۸۸ بابت چک‌های برگشتی شرکت « سورینت قشم » به مدت سه ماه به زندان رفت.
قرار گرفتن در فهرست تحریم‌ها
اتحادیه اروپا در دسامبر ۲۰۱۲ نام بابک زنجانی را در فهرست تحریم‌ها قرار داد. به گفتهٔ یکی از دستیاران زنجانی ، زنجانی خود خواسته به تحریم‌های اروپا و آمریکا و بلوکه‌شدن پول‌هایش تن داد تا بهانه‌ای برای بازنگرداندن پول‌ها به ایران داشته باشد.
تحریم توسط اتحادیه اروپا
زنجانی در دسامبر ۲۰۱۲ به علت آنچه « کمک به دور زدن تحریم‌های ایران از طریق داشتن نقش کلیدی در تجارت نفت ایران و انتقال پول نفت به ایران » خوانده شد ، در لیست تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفت. بلافاصله پس از این اقدام اتحادیه اروپا ، زنجانی در یک مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: کاری بر خلاف قواعد اتحادیه اروپا نکرده‌است و نفت را در کشورهای معاف از تحریم و طبق قوانین بین‌المللی فروخته‌است. او افزود: یک مجموعه تجاری خصوصی دارد و هیچ رابطه خاصی با دولت ایران ندارد ، او همچنین افزود: شرکت نفتی او در عراق فعالیت تجاری می‌کند.
وزارت خزانه‌داری بریتانیا (HM Treasury) در مهر ۱۳۹۳ خورشیدی تحریم بابک زنجانی را لغو کرد. با این وجود ، اتحادیه اروپا ، یک ماه بعد ، وی را مجدداً در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.
تحریم توسط آمریکا
از آوریل ۲۰۱۳ میلادی ، زنجانی و مؤسسه‌های مرتبط با وی ، توسط آمریکا نیز به دور زدن تحریم‌های ایران متهم شدند. دیوید کوهن ، معاون وزارت دارایی آمریکا ، با اعلام این خبر ، ایران را به توسل به تمهیدات مجرمانه و پول‌شویی برای جابجایی نفت و پول خود متهم کرد. آقای کوهن گفت: « ما در رسوا و خنثی کردن تلاش‌های ایران از طریق بابک زنجانی یا دیمیتری کامبیس یا هر شریک جرم دیگری در آینده ، برای فرار از تحریم‌های بین‌المللی و سوءاستفاده از نظام مالی جهانی بی‌رحمانه اقدام خواهیم کرد. » بابک زنجانی می‌گوید: مالک بیش از ۶۰ شرکت در کشورهای مختلف است.
فیلم و تصاویر جنجالی
در جریان استیضاح جنجالی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در مجلس و اتفاقات بعد از آن ، احمدی‌نژاد قطعه فیلمی را افشا کرد که فاضل لاریجانی ، برادر رؤسای قوای مقننه و قضائیه ایران را در حال پیشنهاد اعمال نفوذ برای رفع موانع اجرای معامله سازمان تأمین اجتماعی با زنجانی نشان می‌داد. فیلم نشان دهنده یک جلسه بین سعید مرتضوی ، زنجانی و میرکاظمی بود که نفرات حاضر در فیلم از ماجرای رشوه درخواستی ۳۰ میلیارد تومانی فاضل لاریجانی برای استفاده از نفوذ برادرانش در پیشبرد کارهای تجاری صحبت می‌کنند. بعدها زنجانی در مصاحبه‌ای با فرداد فرحزاد ، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی تأیید کرد که لاریجانی در یک ملاقات کوتاه به او پیشنهاد کمک در کارهای نقل و انتقال شرکت‌ها کرده ولی « در مقابل هیچ درخواستی نداشته‌است » .
تصاویری از او در سایت بازتاب امروز منتشرشد که او را مسلح به اسلحه کمری و اتوماتیک سبک در مکانی نا معلوم نشان می‌دهد. زنجانی این عکسها را مربوط به ۱۵ سال پیش و در منطقه اربیل عراق دانست و بیان کرد که برای حفاظت در سفرهای زمینی در عراق مسلح بودن مسئله‌ای معمول است.
سایت بازتاب امروز تصویری از یک گذرنامه دانمارکی ظاهراً متعلق به بابک زنجانی منتشر و او را تبعه دانمارک خطاب کرد. زنجانی نیز همان تصویر را در سایت باشگاه راه‌آهن منتشر کرده و آن را جعلی خواند. حقیقت در مورد تابعیت دانمارکی آقای زنجانی به دلیل نقص‌های مدارک طرفین دعوا (از جمله اینکه تاریخ تولد ذکر شده در تصویر پاسپورت با تاریخ تولد زنجانی در قطعنامه اتحادیه اروپا همخوانی ندارد) هنوز مشخص نیست.
رابطه با سعید مرتضوی (مدیر کل اسبق سازمان تأمین اجتماعی)
پس از تغییر در سازمان تأمین اجتماعی ، تفاهم نامه این سازمان با زنجانی لغو شد. این تفاهم نامه شامل معامله ۳٫۵ میلیارد یورویی بابک زنجانی برای تأمین اجتماعی بود که از سوی سعید مرتضوی ، مدیرعامل وقت این سازمان با زنجانی عقد شده بود تا چند شرکت تأمین اجتماعی را خریداری کند. منبع آگاهی که خبرگزاری فارس نام او را ذکر نکرده ، گفته‌است: « مرتضوی براساس این تفاهم نامه چند فقره چک به مبلغ ۳٫۵ میلیارد یورو به بابک زنجانی پرداخت کرده بوده اما هیچگونه پولی از فروش شرکت‌ها به سازمان وارد نشده‌است. » برپایه این گزارش بابک زنجانی چک‌هایی را که از سازمان تأمین اجتماعی گرفته بود برای پرداخت بدهی‌های معوقه خود به وزارت نفت به مقامات این وزارتخانه داده بوده‌است. در شرایطی که توافق‌نامه تأمین اجتماعی با زنجانی لغو شده مشخص نیست تکلیف این چک‌ها و پرداخت‌ها چه خواهد شد.
در گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی ، آمده بود که این تفاهم نامه دارای « اشکالات عدیده حقوقی » بوده و قوانین در آن رعایت نشده‌است. حواله ارزی واریز شده به ارزش بیش از ۴ میلیارد یورو به حساب سازمان تأمین اجتماعی در بانک مسکن ، به دلیل تحریم‌های بین‌المللی قابلیت انتقال بین‌المللی نداشته‌است. همچنین سازمان تأمین اجتماعی قرار بوده شرکت‌های زیان‌ده خود را بفروشد ، در حالی که تعدادی از شرکت‌های مورد تفاهم ، از جمله پتروشیمی آبادان و پتروشیمی امیرکبیر سودآور بوده‌اند.
رابطه با سید حسن میرکاظمی
زنجانی که به گفته خودش دوست نزدیکی با سید حسن میرکاظمی است عکس منتشر شده در چت اختصاصی را از فیس بوک خودش دانسته و گفته که نمی‌دانسته این عکس این همه هیاهو می‌کند. در مصاحبه با بی‌بی‌سی نیز در مورد عکسهای دیگری که قبل تر از میرکاظمی مسلح به سلاح کمری در جریان تعقیب معترضین بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در ایران منتشر شده موضع‌گیری کرد و گفت: « میرکاظمی واقعاً خطایی نداشته و کار حرفه‌ای خودش را انجام داده‌است و در جریانات سال ۸۸ و به دلیل مسئولیتی که داشته یک سلاح هم به کمرش بوده و اتفاق خاصی نیافتاده است » . زنجانی اعتقاد دارد میرکاظمی برای دفاع از کشورش به اسلحه دست برده‌است.
زنجانی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی ضمن تمجید از میرکاظمی گفت که او دوست نزدیکی است اما نه همکار تجاری در حالیکه در مصاحبه قبلی با سایت راه‌آهن میرکاظمی را از تجار خوب کشور خوانده بود.
سایت بازتاب در یادداشتی میرکاظمی را چهره اصلی حامی زنجانی در فعالیت‌های بزرگ اقتصادی او در ایران دانست. بابک زنجانی در گفتگو با تابناک می‌گوید: ایشان با ما دوست است و با وزیر اسبق نفت ایران هم هیچ رابطه خانوادگی ندارد. کاسبی خاصی هم با ایشان ندارم. فقط در گذشته یکی از هتل‌های وی را در کیش خریداری کردم و از آنجا هم همدیگر را شناختیم و چند مسافرت هم با هم رفتیم. ایشان هم به کشور بسیار کمک کرده همان سال ۸۸ خیلی‌ها به اسم لباس شخصی‌ها مردم را اذیت کردند و ایشان کسی بود که برای جان مردم روی موتور این‌ور آن‌ور می‌دوید اما از شانسش مثل فروش نفت ما هر کس یک چیزی درباره‌اش می‌گوید در حالی که انسانیت و کمک‌های ایشان برای خیلی‌ها پوشیده‌است.
پروژه ایران‌زمین
پروژه بزرگ تجاری اداری خیابان ایران‌زمین واقع در شهرک غرب تهران ، متعلق به هلدینگ سورینت ، مهر ماه ۹۲ ، به دلیل نشست زمین و تخریب قسمتی از پروژه و آسیب جدی به خیابان‌ها و ساختمان‌های اطراف متوقف شد. این حادثه به دلیل گود برداری غیراصولی و بیش از حد این پروژه روی داد.
۲۵ آذرماه ۹۲ مجوز برج ۲۷ طبقهٔ ایران‌زمین توسط شورای عالی معماری و شهرسازی ابطال شد. مجوز پروژه ایران‌زمین برای زنجانی بیش از ۴۰ میلیون دلار هزینه داشته‌است. مجوزها در قبال واردات تجهیزات بزرگراه صدر از سوی بابک زنجانی و طلب ۴۰ میلیون دلاری‌اش از شهرداری در قبال واردات تجهیزات صدر و برگشت خوردن چک‌های شهرداری داده شده‌است.
پس از بازداشت زنجانی پروژه به حال خود رها شده‌است.
پیش از بازداشت ، قیمت این زمین ۸۲۰ میلیارد تومان کارشناسی شده بود ، حین بازداشت تقاضای کارشناسی مجدد کرد و این بار ۱۷۰۰ میلیارد تومان قیمت گذاشتند و نوبت سوم و در فاصله کوتاهی پس از آن ۷۴۰ میلیارد تومان تعیین شد.
حضور رسانه‌ای
پنجشنبه شب ۲۶ بهمن ماه در جریان برنامه تلویزیونی شبکه جام جم با حضور مدیر عامل باشگاه و سرمربی تیم فوتبال راه‌آهن علی دایی تصاویر زیادی از فیلم‌های بازدید تیم راه‌آهن و علی دایی به همراه بابک زنجانی از پروژه‌های هولدینگ سورینت در کیش نمایش داده شد. این برنامه ترکیبی از توضیح فعالیت‌های تجاری گروه سورینت در کیش و فعالیت‌های فرهنگی ، ورزشی تیم راه‌آهن و علی دایی و را شامل شد. او یکماه و نیم پس از انتشار فیلم مرتضوی و لاریجانی در مجلس و مطالبی که سایت بازتاب در موردش نوشته بود در یک گفتگوی اختصاصی در تاجیکستان با بی‌بی‌سی فارسی شرکت کرده و از عملکرد خود دفاع کرد.
از تازه‌ترین فعالیت‌های بابک زنجانی سرمایه‌گذاری در فیلم « هیچ‌کجا هیچ‌کس » می‌باشد.
یکی از دستیاران ارشد زنجانی به خبرگزاری تدبیر می‌گوید حضور رسانه‌ای زنجانی و تبلیغات پرهزینه او برای شرکت‌هایش هیچ توجیه اقتصادی نداشته و تنها برای جلب توجه و وارد شدن زنجانی به افکار عمومی بوده‌است تا خود را بیمه کرده و میلیاردری قهرمان معرفی کند. این تبلیغات دقیقاً از زمان مشکلات تحریم زنجانی شروع شد.
فعالیت سینمایی
زنجانی در سینما نیز فعالیت‌هایی داشته که از آن جمله می‌توان به
هیچ‌کجا هیچ‌کس به کارگردانی ابراهیم شیبانی و به مبلغ ۱٫۵ میلیارد تومان و امکانات دیگر استودیویی ، بیلبورد تبلیغاتی و سی دی برای پخش در شبکه خانگی.
فیلم سیزده به کارگردانی هومن سیدی
نقش نگار به کارگردانی علی عطشانی
هومن سیدی ، کارگردان فیلم سیزده ، پس از حذف این فیلم از جشنواره برلین ، در اظهار نظری انتقادی از بابک زنجانی ، سرمایه‌گذار فیلم ، بیان کرد: چرا باید به خاطر اینکه این آقا تحریم است فیلم من از جشنواره برلین کنار گذاشته شود؟ من چرا به خاطرش آسیب بخورم؟
وی همچنین مجموعه‌ای تحت عنوان یاسین فیلم یا سورینت فیلم تأسیس و ادعا کرده « ما دوربین‌هایی را که به دلیل تحریم نمی‌توانستند وارد ایران شوند خریداری کردیم ، در بخش صدابرداری و تدوین هم سیستم‌های جدیدی وارد کردیم. »
رابطه با امیر جعفری:
او همچنین از امیر جعفری نام برده و گفته‌است: « امیر جعفری به عنوان مشاور هنری با ما همکاری می‌کند و یکی از افرادی است که دربارهٔ فیلمنامه‌ها نظر می‌دهد. »
وی همچنین دربارهٔ همکاری خود با امیر جعفری نیز عنوان کرده‌است: امیر جعفری که هنرپیشه هستند ، ابراهیم شیبانی را به من معرفی کرد. من و امیر همکلاس بودیم. چهار پنج سال در دوران دبستان در مدرسه‌ای در ایران زمین شهرک غرب و در مدرسه راهنمایی ایثار کنار هم می‌نشستیم. هنوز هم به صورت خانوادگی دوست هستیم با همدیگر. البته هیچ رابطه کاری با امیر نداریم و ایشان هم هیچ نفع مالی در دوستی با من نبرده‌است.
بدهی به وزارت نفت
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران روز سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۲ ، (۱۰ سپتامبر ۲۰۱۳) گفت بابک زنجانی ، تاجر ایرانی بیش از دو میلیارد دلار حاصل از فروش نفت ایران را به خزانه دولت واریز نکرده و وزارت نفت و مجلس ایران در حال پیگیری این مسئله هستند. همچنین وی به خبرنگاران گفت که آقای زنجانی معتقد است که این پول به حسابش ریخته شده اما این حساب از طرف آمریکایی‌ها بلوکه شده‌است.
پنج‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ جلیل جعفری عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت « دو میلیارد دلار نیست ، بلکه دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است » .
سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۲ عضو هیئت‌رئیسه اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفتی و پتروشیمی در گفتگو با روزنامه شرق گفت: بابک زنجانی مهره سوخته یک جریان است ، جریانی که حالا چندان هم از تخریب او ناراضی نیستند.
زنجانی سخنان زنگنه را تکذیب کرده و گفت این پول در حساب شرکتی وابسته به وزارت نفت در خارج از کشور است و عدم انتقال این پول به وزارت نفت ربطی به او ندارد. اما بابک زنجانی در ویدئویی که بر روی سایت یوتیوب منتشر کرد ، گفت که نقش او در این ماجرا صرفاً کمک به افتتاح حساب برای یکی از شرکت‌های وزارت نفت در بانکی بوده که او در آن کار می‌کرده‌است. به گفته او این شرکت در هنگ کنگ به ثبت رسیده‌است. از آنجایی که این شرکت به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانسته برای نقل و انتقالات پولی خود حسابی در خارج از کشور داشته باشد ، او صرفاً کمک کرده که این شرکتی بتواند حسابی در خارج از کشور باز کند تا پول عاید از فروش محصولات خود را دریافت کند. زنجانی گفت که به دلیل تحریم اقتصادیهای علیه او و بانکی که او در آن فعال بوده و شرکت زیر مجموعه وزارت نفت در آن حساب داشته ، انتقال این پول به ایران فعلاً با مشکلاتی همراه است. زنجانی در واکنش به اظهارات زنگنه گفت: این حساب و موجودی آن توسط هیچ کشور و نهادی مسدود نشده و صرفاً مانع اصلی انتقال این پول به ایران این است که وزارت نفت می‌خواهد موجودی این حساب به حساب‌های وزارتخانه یا بانک مرکزی واریز شود که به گفته آقای زنجانی عملاً به دلیل تحریم‌های بین‌المللی انتقال سوئیفتی این مبلغ به آن حساب‌ها امکانپذیر نیست. او گفت به محض اینکه شرکت هنگ کنگی وابسته به وزارت نفت حسابی را معرفی کند که برای انتقال سوئیفتی مشکلی نداشته باشد ، بلافاصله این پول را به آن حساب منتقل خواهد کرد.
زنجانی در واکنش به سخنان جلیل جعفری گفت: « کل مبلغ فروش ۱۹۰۰ میلیون یورو بوده که ۷۰۰ میلیون یورو آن را دریافت نموده‌اند و مابقی هم در حساب آن شرکت موجود است. این مبلغ توسط اتحادیه اروپا و آمریکا بلوکه نشده ، علت عدم انتقال آن به حساب‌های خزانه کشور ، تحریم بودن حساب‌های معرفی شده‌است و هیچ بانکی آمادگی دریافت مبلغ را ندارد و این موضوع به بنده مربوط نمی‌شود. »
زنجانی می‌گوید که در دو - سه سال گذشته بیش از ۱۷ میلیارد از درآمد حاصل از فروش نفت را به ایران منتقل کرده‌است.
زنجانی در مصاحبه با ایسنا خودش را « سرباز بسیجی در جبهه اقتصادی » معرفی کرد و گفته بود که همه فعالیت‌هایش زیر نظر وزیر نفت و مسئولان وقت و « کاملاً شفاف » بوده‌است.
اما بعداً مشخص شد که گواهی بانک ملی تاجیکستان معتبر نیست. عبدالغفار قربان اف ، سخنگوی بانک ملی تاجیکستان دیروز دوشنبه ۳۰ دسامبر به بی‌بی‌سی فارسی گفت: « نهاد ما هیچ گونه گواهی را در مورد انتقال ۲ میلیارد دلار در اختیار بابک زنجانی نگذاشته‌است و اگر سند تقلبی در این مورد باشد ، بانک ما به آن هیچ دخلی ندارد. »
احسان مهرابی – خبرنگار پیشین پارلمانی روزنامه اعتمادملی: گرچه دولت می‌گوید زنجانی بدهی‌هایش را پرداخت کند تا امکان رهایی یابد ، اما آقای زنجانی احساس می‌کند اگر پولها را بازگرداند مانند متهمان قبلی اعدام شود و برگرداندن پولها تأثیری در حکم وی نداشته باشد.
انتقال غیرقانونی طلا از ایران به ترکیه
در جریان ماجرای بحران فساد مالی ترکیه ۲۰۱۳ آذر ماه ۱۳۹۲ نام شرکت سورینت این بار در اتهام "انتقال غیرقانونی طلا از ایران به ترکیه" توسط مطبوعات آن کشور مطرح شد اما در ایران مقامات قضایی و دولتی موضع‌گیری در اینباره نداشتند. وبگاه الف در اینباره نوشت :"مطبوعات ترکیه با افشای انتقال غیرقانونی طلا از ایران به ترکیه و سپس دوبی ، پای شرکت سورینت ایران را به این پرونده باز کردند. با بالاگرفتن دعوای سیاسی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه میان جناح وابسته به فتح الله گولن و رجب طیب اردوغان و افشای پی در پی فسادهای مقامات و آقازاده‌های دولتی ، پای سورینت ایران هم به این پرونده باز شد. جریانات مربوط به کشف بیش از ۱٫۵ تن طلا در فرودگاه آتاتورک ترکیه بخشی از اتهامات مختلفی است که علیه آقازاده‌های کابینه اردوغان مطرح شده‌است؛ بنابراین گزارش ، در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۳ ، هواپیمایی متعلق به خطوط هوایی یو.ال. اس با محموله ۱٫۵ تن طلا در فرودگاه آتاتورک متوقف می‌شود. مقصد بخشی از این طلاها شرکت‌های ترکیه‌ای بوده‌اند و بخشی نیز که به ادعای رسانه‌های ترکیه فاقد اسناد و مدارک رسمی بوده‌اند ، متعلق به شرکت سورینت در ایران بوده‌اند. "
گفته شده که ایران برای رضا ضراب امتیاز تاجر امین قائل شده‌است. بانک‌های ایرانی مرتبط با موضوع به شرح زیر است:
بانک پاسارگاد - بانک سامان - بانک کشاورزی - بانک پارسیان - بانک توسعه صادرات ایران - بانک سرمایه
بازداشت
متعاقب شکایت عده‌ای از نمایندگان مجلس در نامه‌ای گلایه‌آمیز ار سران ۳ قوه حکومت ایران ، زنجانی در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۲ بازداشت گردید. غلامحسین محسنی اژه‌ای در این باره اظهار داشت: « بابک زنجانی با توجه به مسائل و اتهامات وارده در هفته‌های اخیر از سوی مراجع قضایی بازداشت شد. »
دستگیری زنجانی یک روز پس از دستور حسن روحانی صورت گرفت که به دولتش گفته بود با فساد اقتصادی خصوصاً در مورد کسانی که برای پر کردن جیب خود از تحریم‌ها سود برده‌اند ، مبارزه کند. البته او هرگز نامی از بابک زنجانی نبرد اما بلافاصله بعد از این اظهارات این میلیاردر معروف بازداشت شد.
همچنین احمد توکلی مدعی ست که « من وقتی ماجرای زنجانی را فهمیدم بلافاصله عکس العمل نشان دادم. اصلاً علت اینکه زنجانی بازداشت شد و نتوانست فرار کند بیانیه من بود. من نامه‌ای نوشتم و از نماینده‌ها امضا گرفتم که او باید بازداشت شود. »
دو روز پیش از دستگیری زنجانی ، محمدعلی پورمختار ، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ، اعلام کرده بود که بابک زنجانی بدهی ۲٫۶ میلیون یورویی خود بابت فروش نفت ایران را به دولت پرداخت کرده‌است. مصطفی افضلی‌فرد ، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی یک روز پیش از دستگیری زنجانی مدعی شد که در ابتدا مسئولان بانک مرکزی ایران گمان کردند با توجه به اسناد و مدارک ارائه‌شده از جانب زنجانی ، پول حاصل از فروش نفت در حساب این بانک می‌باشد؛ اما با بررسی بیشتر جعلی بودن این اسناد محرز شد و زنجانی متهم شناخته شد.
دفاعیات و اقدامات حامیان
حامیان بابک زنجانی در صفحه فیس بوک او دفاعیه‌ای را منتشر کرده‌اند که در خبرگزاری ایسنا انتشار یافت. در این دفاعیه آمده‌است: « تنها موضوعی که قابل بحث است ، چگونگی پرداخت تعهد آقای زنجانی است به دولت است که ایشان بسیار منطقی سخن می‌گویند: اگر کسی توانست هزار دلار از خارج به حساب بانک مرکزی واریز کند ، من دو میلیارد دلار مابقی را واریز می‌کنم. آیا این آقایان می‌دانند که ایران تحریم است؟ می‌دانند که تحریم معنی‌اش چیست و آیا تاکنون شده‌است که به یک بانک خارجی مراجعه نمایند تا با دیدن پاسپورت ایرانی ایشان را بدون هیچ عذرخواهی از بانک بیرون کنند؟ آیا اصلاً ایشان مراحل فروش نفت را می‌دانند؟ آیا از عملیات بانکی برای انتقال پول از یک کشور به یک کشور دیگر آگاه هستند؟ آیا می‌دانند که یک بشکه نفت خام چند لیتر است و ظرفیت یک کشتی نفت‌کش چند میلیون بشکه است؟ آیا می‌دانند که بانک اچ اس بی سی مدت‌ها با حذف نام ایران در آدرس سوئیفت‌ها ، میلیاردها دلار را برای ایران جابه‌جا می‌کرد و کمسیون میلیون دلاری می‌گرفت؟ آیا می‌دانند که این بانک سر آخر یک میلیارد و دویست میلیون دلار به خاطر این کارش جریمه شد و این جریمه هنوز برایش می‌صرفید؟ »
پرداخت بدهی‌ها
محسنی اژه‌ای در بهمن ۱۳۹۲ از توقیف کلیه اموال زنجانی در داخل و خارج از ایران خبر داد که با همکاری خود زنجانی در معرفی این دارایی‌ها همراه بوده‌است. وی از بدهی ۹۰۰۰ میلیارد تومانی زنجانی به وزارت نفت و تصمیم قوه قضائیه برای توقیف این میزان ارزش از دارایی‌های زنجانی خبر داد. وی معتقد است حتی با فروختن بخشی از دارایی‌های زنجانی که در داخل ایران موجود است ، می‌توان بدهی مزبور به وزارت نفت ایران را تسویه کرد. اما این ادعای اژه‌ای توسط مصطفی پورمحمدی و عزت‌الله یوسفیان ملا رد شد و ایشان اذعان کردند که دارایی‌های داخل کشور زنجانی مبلغ ناچیزی از بدهی‌هایش را شامل می‌شود و می‌بایست برای پرداخت کامل بدهی‌ها ، دارایی‌های وی در خارج از کشور را به داخل منتقل کنیم. یوسفیان ملا در اینباره گفت: « بر اساس برآوردهای ما در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ، در خوشبینانه‌ترین حالت میزان اموال زنجانی در داخل حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان است که در واقع حتی نیمی از بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت را هم شامل نمی‌شود. »
از طرف دیگر به گفته یوسفیان ملا ، کشورهایی که زنجانی در آن‌ها حساب داشته ، حاضر نیستند به راحتی پول‌های زنجانی را به ایران بازگردانند. به عنوان مثال در یک مورد ، در مالزی به شرطی حاضر شدند دارایی‌های زنجانی را به ایران تحویل دهند که به آن‌ها باجی پرداخت شود.
در ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ از رئیس وقت کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی نقل شد که « ادعای بابک زنجانی مبنی بر بلوکه شدن دو میلیارد یورو از دارایی‌های او در خارج از کشور صحت ندارد و اساساً نمی‌توان به تسویه بدهی‌های او به وزارت نفت امیدوار بود. او به جز پول‌های بلوکه شده‌ای که حالا دروغ از کار درآمده ، املاک و سرمایه‌های دیگری در خارج دارد که به فکر آن هستیم که این اموال را تبدیل به پول کرده و به کشور بازگردانیم. »
اتهامات پیرامون میعانات نفتی
در اردیبهشت ۱۳۹۲ وبگاه خبر آنلاین در مطلبی با عنوان « برگ دیگر از کلاهبرداری‌های بابک زنجانی » نوشت :گفته می‌شود آقای بابک زنجانی محموله‌های میعانات گازی را آلوده به شرکت ملی نفت ایران برگردانده است. آیا شما تأیید می‌کنید؟" این را از مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت می‌پرسم. وقتی که در طبقه فوقانی غرفه شرکت ملی نفت در نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز تهران ، کنار هم نشسته‌ایم. "بله. میعانات گازی را در مخازن نفت خام انبار کرده بودند.
حکم اعدام
محسنی اژه‌ای (سخنگوی قوه قضائیه) روز یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ شمسی اعلام کرد که دادگاه بدوی بابک زنجانی به همراه دو متهم دیگر این پرونده را به اعدام محکوم کرده‌است. همچنین این سه متهم به رد مال مربوط به شاکی (که همان شرکت ملی نفت ایران است) و جزای نقدی معادل یک چهارم پول‌شویی نیز محکوم شده‌اند. روز دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ ، حکم اعدام بابک زنجانی ابلاغ شد.
برخی از مقامات دولت و نمایندگان مجلس با اعدام بابک زنجانی مخالفت کردند. از جمله حسن روحانی ، رئیس‌جمهوری ایران؛ مصطفی پورمحمدی ، وزیر دادگستری؛ بیژن نامدار زنگنه ، وزیر نفت و شاکی اصلی؛ حسین دهدشتی و امیرعباس سلطانی از اعضای کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس نهم و دیگران. ایشان گفتند با اعدام آقای زنجانی « افراد صاحب نفوذ » و « دست‌های پشت پرده » در این پرونده « فراموش » خواهند شد و بازپس گرفتن بدهی‌های او دشوارتر از اینی که هست خواهد شد.
در روز شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ، حکم اعدام بابک زنجانی تأیید شد.
در روز یکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ ، حکم اعدام بابک زنجانی به وی ابلاغ شد.
در روز سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ، حکم اعدام بابک زنجانی به‌طور کامل ابلاغ شد.
ودر نهایت در روز ۱۹ دی ۱۳۹۷ ، وی اعدام شد.
اقدامات وزارت اطلاعات در پرونده زنجانی
روابط عمومی وزارت اطلاعات ایران ، برخی اقدامات انجام شدهٔ این وزارتخانه ، در ارتباط با فعالیت‌های اقتصادی بابک زنجانی در شرکت‌ها و بانک‌ها و پیشگیری از عوامل مداخله‌کننده در روند پرونده و همچنین شناسایی عوامل نفوذی او در زندان را تأیید کرد.
حمید فلاح هروی یکی از متهمان فساد مالی کلان در ایران است. از وی به عنوان یکی از همکاران اصلی بابک زنجانی نام برده می‌شود. او در گذشته از کارکنان یکی از نهادهای امنیتی بوده‌است.
همکاری با بابک زنجانی
وی همان فردی است که در معامله مشهور بابک زنجانی با سعید مرتضوی از طرف زنجانی مبایعه‌نامه را امضا کرده‌است. حمید فلاح هروی در جریان تلاش بابک زنجانی برای خرید بانک پارسیان نیز به عنوان امین اموال وی نقش ایفا کرده‌است. دستگیری فلاح هروی و انتقالش به زندان اوین پیش از دستگیری بابک زنجانی صورت گرفته‌است.
خبرگزاری بی‌بی‌سی در گزارشی ، حمید فلاح هروی را از کارمندان سابق یک نهاد امنیتی و همچنین از مدیران سابق سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) و همچنین عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری غدیر معرفی کرده‌است.
مشارکت در کلاهبرداری یک و دو دهم میلیارد یورویی
خبرگزاری میزان و همچنین وب‌سایت‌های بازتاب و آینده‌نیوز ، اتهامات مندرج در متن کیفرخواست وی را شامل: افساد فی الارض از طریق مشارکت در اخلال در سیستم اقتصادی کشور با علم به ضربه زدن به نظام جمهوری‌اسلامی ، مشارکت عامدانه در ارتکاب جرایم مرتبط با جعل ، مشارکت در کلاهبرداری یک و دو دهم میلیارد یورویی از شرکت HK ، مشارکت در کلاهبرداری از تأمین اجتماعی و همچنین مشارکت در پولشویی برمی‌شمارند. خبرگزاری میزان ، او را متولد ۱۳۴۰ خورشیدی ، بازنشسته ، دارای مدرک دکترا در رشته صنایع ، متأهل ، دارای سه فرزند با تابعیت ایران و بدون سابقه کیفری و ساکن تهران معرفی کرده‌است.
صدور حکم اعدام فلاح هروی و سپس نقض این حکم در دیوان‌عالی
وی در جریان دادگاه بابک زنجانی به عنوان متهم ردیف سوم ، محاکمه و از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد ، اما سپس دیوان عالی کشور حکم اعدام وی را نقض کرد.
جلب اعتماد مسئولین ارشد نظام به نفع بابک زنجانی
در ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ خورشیدی و در جریان برگزاری دوازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات همدستان بابک زنجانی ، قاضی مقیسه خطاب به حمید فلاح هروی گفت: « شما کسی هستید که از سال ۱۳۸۸ دست زنجانی را گرفتید و از این نهاد به آن دستگاه و از این شخصیت به نزد آن شخصیت بردید. این موضوع ادامه داشت تا جایی که گفتید که الآن که کشور در تحریم است بهترین فرصت که بیاییم ده محموله نفتی را بفروشیم و پول آن را پس ندهیم. در آن زمان افراد دیگری بودند که می‌توانستند به کشور کمک کنند اما به خاطر نفوذ شما به بابک زنجانی اعتماد شد. »
علیرضا زیبا حالت منفرد(زاده:۱۳۵۴) یک متهم به فساد کلان مالی در ایران و سپس جمهوری دومینیکن است. وی از همدستان اصلی بابک زنجانی در جریان دور زدن تحریم‌های نفتی ایران بوده‌است. پرونده وی به چندین هزار میلیارد تومان فساد مالی و تخلفات عدیده در بانکداری ، نفت و .. منتهی شد.
وی همچون بابک زنجانی در ابتدا راننده یک مدیر میانی بود. او سپس اقدام به راه‌اندازی یک باشگاه بدنسازی کرد. اما با ناتوانی از پاس کردن چک‌های طلبکاران راهی زندان شد. وی سپس به دلالی خودرو روی آورده و در ۲۷ سالگی صاحب دو نمایندگی خودرو در ایران می‌شود.
وی در ۲۸ سالگی ، یعنی در سال ۱۳۸۲ خورشیدی با مهاجرت به مالزی شروع به تجارت سنگ‌های زینتی کرد و از سویی با حمایت سفارت ایران در مالزی اقدام به تأسیس یک مدرسه غیرانتفاعی برای ایرانیان مقیم مالزی نمود. او در مالزی نیز به نفوذ سیاسی رسید و در یکی از ایالت‌های آن به مقام داتو دست یافت که یک مقام سلطنتی است و دارنده آن دارای مزایای اجتماعی و اقتصادی به شمار می‌رود. او همچنین به تجارت روغن موتور نیز مشغول بود.
همکاری با بابک زنجانی
به دلیل موقعیت خوب منفرد در مالزی ، وی مورد توجه بابک زنجانی قرار گرفته و برای فعالیت‌های بانکی زنجانی که از پیچیده‌ترین و مبهم‌ترین ابعاد فعالیت‌های وی بوده‌است در مالزی و تاجیکستان با زنجانی همکاری می‌کند. گفته شده‌است که وی در خرید بانک FIIB در مالزی و بانک ارزش در تاجیکستان با زنجانی همکاری کرده‌است. از سوی دیگر شواهدی از دست داشتن منفرد در فرایند خرید بانک ارزش برای بابک زنجانی وجود دارد. در این‌باره پاسکال فرزند احمد نجادی رئیس بانک Arab_malasyia bank که بر اثر یک اقدام تروریستی در مالزی به قتل رسید ، در گفتگویی با روزنامه شرق در سال ۱۳۹۲ خورشیدی گفت: « علیرضا زیباحالت منفرد صاحب امضای مجازی بانک ارزش در تمام معاملات این بانک با بانک معاملات اندونزی بوده‌است و جهت خرید مجوز فعالیت بانک ارزش سه میلیون و پانصد هزار یورو به بانک معاملات اندونزی پرداخت کرده‌است. »
دستگیری در جمهوری دومینیکن
وی از روابط خوبی با نخست‌وزیر جمهوری دومینیکن برخوردار بود تا جاییکه توانسته بود از جمهوری دومینیکن گذرنامه دیپلماتیک بگیرد. پس از پایان کار دولت احمدی‌نژاد و شروع رسیدگی به پرونده بابک زنجانی ، مأمورانی از ایران برای دستگیری وی به مالزی اعزام شدند ، اما او با مصونیت ناشی از گذرنامه دیپلماتیک ، از مالزی گریخت. او نهایتاً در سال ۲۰۱۶ توسط پلیس بین‌الملل دستگیر و به ایران مسترد شد.
سعید مرتضوی (زادهٔ ۱۳۴۶ در تفت) قاضی و سیاستمدار ایرانی است. او از ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۹ دادستان تهران و از ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹ معاون دادستان کل کشور بود. از ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ ریاست سازمان تأمین اجتماعی را بر عهده داشت. او به دلیل پرونده‌های تعطیلی مطبوعات و شکنجه معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ ، و قتل زهرا کاظمی شناخته می‌شود.
از اقدامات او انحلال دادگاه و هیئت منصفه مطبوعات و در پی آن توقیف شمار زیادی از مطبوعات در دوران ریاست‌جمهوری سید محمد خاتمی است. وی از سوی دولت کانادا و کمیته اصل ۹۰ مجلس ششم ، پیرامون قتل زهرا کاظمی روزنامه‌نگار و عکاس ایرانی-کانادایی که در بازداشت دادستانی تهران کشته شد ، مقصر اعلام شده‌است. پس از تغییر ریاست قوه قضائیه از سمت خود بر کنار و به معاونت دادستان کل کشور منصوب شد. یکسال بعد در ارتباط با کشته شدن ۵ تن در بازداشتگاه کهریزک ، مصونیت قضایی وی در شهریور ۱۳۸۹ توسط دادگاه انتظامی قضات لغو و از قضاوت تعلیق شد. او سپس توسط احمدی‌نژاد به ریاست ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سپس به ریاست سازمان تأمین اجتماعی منصوب شد. پس از تعلیق از تمام سمت‌های حکومتی ، ۴ پرونده علیه وی تشکیل شد که اولی در خصوص عملکردش در شکنجه معترضان به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ ، به صدور حکم و تبرئه از معاونت در قتل منجر و در آذر ۱۳۹۶ به دو سال حبس محکوم شد.

مرتضوی در تاریخ دوم اردیبهشت ۹۷ دستگیر و برای اجرای حکم به زندان منتقل شد.
مصطفی ترک همدانی وکیل مدافع تعدادی از کارگران تأمین اجتماعی گفت که حکم شلاق مرتضوی ، با توجه به عفو علی خامنه ای ، بخشیده شده‌است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد. ...
www.parseed.ir ۱۳۸۸/۰۳/۲۲ تاریخ
دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی برگزار شد. موقعیت و شرایط ویژهٔ داخلی و خارجی ایران سبب شد که پیش‌بینی نتیجهٔ انت...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»


EOF