نزار زکا پس از آزادی و خروج از ایران: بازداشت من «آدم ربایی» بود

نزار زکا پس از آزادی و خروج از ایران: بازداشت من «آدم ربایی» بود ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ سیاست

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آزادی، #اسماعیلی، #الله، #ایران، #ایرنا، #بیروت، #تهران، #توسعه_پایدار، #حزب_الله، #حسن_روحانی، #حسن_نصرالله، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فارس، #خسروی، #دولت، #رئیس_پلیس، #روحانی، #سپاه، #سپاه_پاسداران، #سید_حسن_نصرالله، #شهیندخت_مولاوردی، #شورای_عالی_امنیت_ملی، #غلامحسین_اسماعیلی، #فارس، #فرستاده_ویژه، #قانونی، #لبنان، #لبنانی، #موافقت، #میشل_عون، #نصرالله، #نمایندگان، #پاسداران، #کیوان

نزار زکا شهروند لبنانی و مقیم آمریکا پس از گذراندن بیش از چهار سال حبس در ایران روز سه شنبه آزاد شد و ایران را ترک کرد.
او با پروازی به همراه ژنرال عباس ابراهیم رئیس پلیس لبنان که بعنوان فرستاده ویژه رئیس جمهوری لبنان به تهران رفته بود ، به مقصد بیروت سفر کرد.
نزار زکا پس از رسیدن به بیروت در سخنانی دستگیری خود در ایران را « آدم ربایی » و اتهامات خود را « اتهامات نادرست » خواند.
آقای زکا با میشل عون ، رئیس جمهوری لبنان دیدار و از وی و تمام کسانی که برای آزادی او تلاش کردند ، تشکر کرد.
نزار زکا که در ایران به جاسوسی متهم شده بود ، متخصص تکنولوژی‌های اطلاعاتی و تاجر لبنانی است که در دسامبر ۲۰۱۵ در ایران دستگیر و به اتهام جاسوسی برای آمریکا به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود.
وب سایتی که برای آزادی نزار زکا فعالیت می کرد نوشته است که او با دعوت شهیندخت مولاوردی ، معاون وقت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی زنان و توسعه پایدار به تهران رفته بود با این حال در مسیر هتل به فرودگاه از سوی سپاه پاسداران دستگیر شد.
خانم مولاوردی در ماه مارس سال جاری درباره دستگیری زکا گفته بود: « این به هیچ وجه مورد تائید دولت نیست. [...] ما هر کاری که می توانستیم انجام دادیم تا از این اتفاق جلوگیری کنیم اما شاهدیم که نتوانستیم تاثیر قابل توجهی بگذاریم. »
غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه روز سه شنبه با اشاره به تقاضای نزار زکا برای آزادی مشروط و همچنین مکاتبه رئیس جمهوری لبنان برای مساعدت در آزادی وی گفت: « ما با درخواست رئیس جمهور لبنان در خصوص آزادی مشروط این تبعه آنها مواجه شدیم و حزب الله لبنان هم اجابت این خواسته را برای کشور خود به مصلحت دانست؛ لذا این درخواست را به دادگاه ارجاع دادیم.مطابق قانون کسانی که ده سال حبس داشته باشند ، اگر حداقل یک سوم از دوران مجازات خود را سپری کنند و در دوران مجازات از خود حسن رفتار نشان دهند و قرائن ثابت کند که بعد از آزادی ، مرتکب جرم نخواهند شد ، در صورت تأیید این وضعیت از سوی قاضی ، می‌توانند درخواست آزادی مشروط ارائه دهند. »
سخنگوی قوه قضاییه همچنین افزود: « فرد مورد اشاره در دوران زندان از خود حسن رفتار نشان داد؛ همچنین با تأیید رئیس جمهور لبنان و حزب‌الله این اطمینان حاصل شد که این فرد بعد از آزادی مرتکب جرم مجدد نمی‌شود و در نهایت دادگاه ما امروز با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد و این فرد تحویل نمایندگان دولت لبنان خواهد شد؛ بنابر این در رابطه با این امر ، نه موضوع تبادل و نه موضوع سیاسی و نه موضوع دیگری مطرح نبوده و اقدامات در این رابطه در یک فرایند قانونی صورت گرفته است. »
با این حال خبرگزاری ایرنا به نقل از کیوان خسروی ، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی که با روزنامه العهد لبنان گفتگو کرده است نوشته است که آزادی نزار زکا به درخواست میشل عون رئیس جمهوری لبنان و وساطت سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان صورت گرفته است.
خبرگزاری فارس نیز روز دوشنبه نوشته بود که حسن نصرالله میانجی آزادی نزار زکا بوده است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نزار زاکا آزاد شد...
entekhab.ir ۱۳۹۸/۰۳/۲۱ اخبار
بر اساس گزارش رسانه ها، نزار زاکا، زندانی لبنانی که به جاسوسی برای آمریکا متهم شده، آزاد شد. او تحویل مدیر اداره امنیت عمومی ‎لبنان که در تهران حضور د...ادامه مطلب»

ناگفته‌های سید حسن نصرالله از جنگ 33 روزه/ از پیغام دیک چنی تا پیام بش...
dana.ir ۱۳۹۲/۰۵/۲۴ اخبار
به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در گفت‌وگویی سه ساعته با شبکه تلویزیونی المیادین با اشاره به موضع گیری های منفی...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»

رییس جمهور روحانی: همیشه با مردم مانند ایام انتخابات برخورد کنید/ از د...
asriran.com ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ سیاست
موسیقی‌های سطح پایین را نمی پسندیم، هرچند برخی گفتند خوب است. نخستین نشست خبری رئیس دولت دوازدهم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران ...ادامه مطلب»


EOF