حملات تروریستی داعش در تهران

حملات تروریستی داعش در تهران ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۰۳/۱۷ تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آل_سعود، #آلمان، #آمدنیوز، #ارتباط، #ارتباطات، #ارتش، #ارتش_ایران، #ارتش_جمهوری_اسلامی_ایران، #اردیبهشت، #اروپا، #استاد، #استان_سیستان_و_بلوچستان، #استان_کرمانشاه، #اسلامی، #افغانستان، #اقلیت، #العربیه، #امام، #امام_خمینی، #امور_خارجه، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #انگلستان، #انگلیس، #ایران، #ایرانی، #بازرسی، #بشار_اسد، #بلوچستان، #تاریخ، #تایمز، #ترور، #ترکیه، #تسنیم، #تصویری، #تلفات، #تهران، #توده، #تکفیری، #تیموری، #جلالی، #جلب، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جنگ_داخلی_سوریه، #جواد_ظریف، #حاکمیت، #حرم، #حزب_دموکرات، #حسن_روحانی، #خانه، #خاورمیانه، #خبر، #خبرگزاری، #خبرگزاری_تسنیم، #خدا، #خرداد، #خمینی، #داعش، #دانشگاه، #دروازه، #دولت، #دولت_اسلامی، #دیرالزور، #رئیس‌جمهور_ایران، #رمضان، #روحانی، #روح‌الله_زم، #زاهدان، #زبان_فارسی، #سعودی، #سلاح، #سوریه، #سپاه، #سپاه_پاسداران، #سپاه_پاسداران_انقلاب_اسلامی، #سیاست، #سیاست_خارجی، #سید_حسن_خمینی، #سیستان، #سیستان_و_بلوچستان، #شبستان، #شبکه_اجتماعی، #شبکه‌های_اجتماعی، #شورای_عالی_امنیت_ملی، #شیعه، #طاغوت، #عراق، #عرب، #عربستان، #عربستان_سعودی، #علوی، #غربی، #فارسی، #فاطمه، #فرانسه، #فریدون، #فیروزآباد، #فیروزه‌ای، #فیسبوک، #قتل، #قدس، #قرآنی، #لباس_شخصی، #لرستان، #لندن، #مازیار، #مجلس، #مجلس_شورای_اسلامی، #محمدجواد، #محمدجواد_ظریف، #محمود_علوی، #مرداد، #مردم، #مسلح، #مسلمان، #ملت، #منچستر، #مهدیه، #موصل، #موفقیت، #مکه، #ناجا، #نمایندگان، #نمایندگان_مجلس، #نیروی_قدس، #وزارت_اطلاعات، #وزارت_کشور، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_امور_خارجه_ایران، #وزیر_دفاع، #ولیعهد، #وهابی، #پارلمان، #پاسداران، #پاوه، #پاکستان، #پایتخت، #پوستر، #کردستان، #کرمانشاه، #کشف، #کلت

حملات ۱۳۹۶ تهران به حملات تروریستی داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم سید روح‌الله خمینی در ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ (۷ ژوئن ۲۰۱۷ میلادی) در تهران اشاره دارد که در نتیجهٔ آن ۲۲ نفر (۱۷ قربانی و ۵ مهاجم) کشته و دست‌کم ۵۲ نفر زخمی شدند. این حملات حدود ساعت ۱۰:۳۰ با حمله به ساختمان مجلس آغاز شد. گروه دوم حدود ساعت ۱۰:۴۰ وارد حرم سید روح‌الله خمینی شدند. این حملات نخستین حملهٔ داعش در خاک ایران بود و اولین حملهٔ تروریستی در تهران در بیش از یک دهه و نخستین حملهٔ بزرگ در کشور ایران از زمان بمب‌گذاری ۱۳۸۹ در زاهدان محسوب می‌شود. در این عملیات نیروهای سپاه ، ناجا و نیروهای امنیتی لباس شخصی به مقابله با افراد مسلح که ایرانی‌های عضو داعش بودند ، پرداختند و سرانجام یک گروه از تکاوران صابرین سپاه حمله‌کنندگان را کشتند. ارتش ایران علی‌رغم آماده باش وارد این عملیات نشد. تاکنون بیش از ۴۱ نفر در جریان این حملات بازداشت شده‌اند. سپاه پاسداران ایران برای انتقام این حملات در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۷ مواضع داعش در استان دیر الزور ، واقع در شرق سوریه را هدف حمله موشکی قرار داد
ایران از زمان انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ تاکنون ادعای نمایندگی شیعیان در جهان را می‌کند. بخشی از اهل سنت تقسیم‌بندی مسلمانان و همچنین شیعیان را به رسمیت نمی‌شناسند. ایران در همین حال از رئیس‌جمهور سوریه بشار اسد در جنگ داخلی سوریه پشتیبانی می‌کند و از اینرو از سوی کشورهای سنی‌نشین عرب به صورت دشمن دیده می‌شود. داعش که یک گروه بنیادگرای وهابی از اسلام سنی است با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خاک سوریه در حال جنگ است. نیروهای ایران همچنین در در نبرد موصل در عراق حضور داشتند. در مارس ۲۰۱۷ داعش در ویدئویی به زبان فارسی تهدید به حمله به ایران کرده بود و اینکه آن را « به ملت‌های سنی دیگر پس خواهد داد » . به گزارش بی‌بی‌سی چند ماه پیش از این حمله پروپاگاندای داعش به زبان فارسی افزایش یافته بود تا توجه اقلیت ایرانی‌های سنی را به خود جلب کند. محمود علوی وزیر اطلاعات ایران بیان کرده که در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۱۵۰۰ نفر از جوانان کشور اجازه سفر به مناطق تحت کنترل داعش داده نشد. دولت ایران چندین سال است که با نیروهای زمینی خود درگیر جنگ علیه داعش در خاک سوریه و عراق است. علی‌رغم آن داعش هیچ حمله موفقی در ایران انجام نداده بود و دارای پشتیبانی بسیار کمی در این کشور عمدتاً شیعه است. با این‌حال در ماه‌های اخیر ، این گروه تلاش برای تبلیغات به زبان فارسی برای هدف قراردادن برخی از اقلیت ناراضی سنی ایران کرده‌است.
حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران تأکید بر حقوق بیشتر برای اقلیتها ، از جمله اهل سنت در ایران کرده‌بود. با این حال ، مناطقی مانند استان سیستان و بلوچستان شاهد درگیری‌های مداوم از جمله ترور توسط شبه نظامیان افراطی سنی بوده‌است. محمود علوی وزیر اطلاعات ایران بیان کرده که فقط در دو سال گذشته « صد توطئهٔ تروریستی » در ایران خنثی شده‌است. محمد بن سلمان آل سعود معاون ولیعهد عربستان در اردیبهشت سال ۱۳۹۶ ایران را به قصد داشتن در کنترل گرفتن مکه ، مقدس‌ترین شهر اسلامی متهم کرده‌بود و تهدید کرده بود « ما صبر نمی‌کنیم تا جنگ به عربستان سعودی برسد. به جای آن ما سعی می‌کنیم که نبرد برای آنها در ایران باشد ، نه در عربستان سعودی » . این سخنان از سوی جواد ظریف وزیر امور خارجه محکوم شده‌بود.
در تاریخ بیست‌ویکم ماه مه « ابو محمد عدنانی » ، سخنگوی داعش در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: « مهیا شوید ، آماده باشید! » ، طولی نکشید که بمبگذاری‌های منچستر و لندن به وقوع پیوست. با پایان یافتن حملات پایتخت انگلستان این گروه موفقیت خود را در شبکه‌های اجتماعی جشن گرفت و در یک توئیت دیگر اعلام کرد: « رمضان ماه فتح و جهاد است. » و حمله به ایران صورت گرفت. چند روز پس از انتشار این پیام ، با پایان یافتن این حملات در ظهر همان روز داعش بار دیگر از طریق شبکه‌های اجتماعی حضور خود را نشان داد و با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت این حملات را پذیرفت.
حمله به ساختمان مجلس
در حدود ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه تیراندازی در درب ورودی ساختمان مجلس شورای اسلامی آغاز شد و گزارش‌شده که چهار نفر با تیراندازی یکی از مهاجمان زخمی شده و روی زمین افتادند. سه نفر از زخمی‌ها از حفاظت و خدمه مجلس بوده و یک نفر نیز از شهروندانِ مراجعه‌کننده به مجلس بود. پس از زمانی کوتاه ، بالگردهای نیروی انتظامی بر فراز مجلس به پرواز درآمدند و همهٔ درب‌های ورود و خروج مجلس بسته شد. در پی آن نیروهای امنیتی در راهروی اصلی ورودی مجلس حضور یافتند. بیرون مجلس نیز خیابان‌های منتهی به آن مسدود شدند و نیروهای امنیتی در آنجا حضور گسترده یافتند. مهاجمین مسلح به کلاشینکوف و سلاح کمری بوده‌اند.
بنا بر گزارش خبرگزاری تسنیم ، « مهاجمان در پوشش مراجعه کنندگان از درب شرقی مجلس که منتهی به سالن انتظار ملاقات کنندگان مردمی با نمایندگان است ، قصد ورود داشته‌اند. نگهبانان درخواست بازرسی بسته همراه آنها را می‌کنند که منجر به درگیری می‌شود و آنها با تیراندازی به محافظان و مردم چند تن را کشته و زخمی می‌کنند. سپس ، با عبور از درب ورودی به حیاط مجلس وارد شده و به سمت ساختمان دفاتر نمایندگان (ساختمان هفت طبقه) می‌روند. به دلیل اینکه ، مسیر ورودی به لابی مجلس توسط یک درب فلزی به وسیله حفاظت مجلس بسته شده بود ، آنها نمی‌توانند وارد ساختمان اصلی مجلس شوند. سپس ، به ناچار از راه پله به محل دفاتر نمایندگان می‌روند و پس از مجروح کردن تعدادی از افراد در هر طبقه ، در طبقه چهارم مستقر می‌شوند. حفاظت مجلس نیز موفق می‌شود دفاتر نمایندگان را تخلیه و آنها را در طبقه چهارم محاصره کند. »
کوروش کرم‌پور نماینده مردم فیروزآباد که با کلت با مهاجمان درگیر شده بود بیان کرد که مهاجمان می‌خواستند وارد صحن مجلس شوند ، اما چون با نقشه ساختمان آشنا نبودند ، به اشتباه وارد طبقات دفاتر نمایندگان شدند. آن‌ها از حیاط به سمت درب شماره چهار رفتند. کوروش کرم‌پور نیز با اسلحه کمری یکی از نگهبانان که تیر خورده بود ، به آن‌ها شلیک و آن‌ها را معطل می‌کند تا نیروهای امنیتی برسند. مهاجمان در نهایت در طبقات دو ، سه و چهار محصور شدند.
ساعت ۱۲:۲۷ خبر رسید که مهاجمان در طبقه چهارم ساختمان دفاتر نمایندگان در محاصرهٔ نیروهای امنیتی قرار گرفته‌اند و نهایتاً کُشته شده‌اند. در این حملات ، هیچ گونه صدمه‌ای به نمایندگان مجلس وارد نشد. گروهی که وارد ساختمان نمایندگان شد متشکل از سه تن بود.
حمله به حرم سید روح‌الله خمینی
ساعت ۱۰:۴۰ دو فرد ضارب از ناحیه غربی آرامگاه قصد ورود به صحن را داشتند. این افراد هر دو مواد انفجاری به خود وصل کرده بودند و به محض ورود به آرامگاه ، شروع به تیراندازی بی‌هدف کردند ، در این حمله سه مأمور مجروح شدند و یک باغبان فضای سبز کشته شد؛ و پس از محاصره توسط نیروهای امنیتی یکی از این افراد مواد همراه خود را در مقابل دروازه شبستان منفجر کرد و فرد دوم در حال فرار توسط پلیس هدف گلوله قرار گرفته و کشته شد. یک راهنمای زن نیز زنده دستگیر شد.
مسئولیت حملات
داعش در بیانیه‌ای مسئولیت این حملات را پذیرفت. در این بیانیه تأکید شده‌است که اعضای داعش به آرامگاه سید روح‌الله خمینی و ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران حمله کرده‌اند. در پی آن ویدیوی کوتاهی دربارهٔ حمله به مجلس از سوی خبرگزاری اعماق منتشر شد که در آن دفتر به هم ریخته و فردی روی زمین دیده می‌شود و شخصی در صدای پس زمینه فیلم به عربی جملاتی را بیان می‌کند. این فرد می‌گوید: « آیا گمان می‌کنید ما رفتنی هستیم؟ ما جایی نمی‌رویم. برای همیشه اینجا هستیم. »
همچنین پس از یک روز خبرگزاری اعماق با نمایش ویدئویی ، یک گروه پنج نفره با رهبری مردی سیاه‌پوش و نقابدار را نشان داد. مرد سیاه‌پوش به گمان زیاد سِریاس صادقی است. او به دو زبان عربی و کردی مسئولیت حملات را بر عهده می‌گیرد: « این پیامی از سربازان دولت اسلامی در ایران است ، سربازان نخستین تیپ دولت اسلامی در ایران که به خواست خدا آخرین نخواهد بود. این تیپ نشان آغاز جهاد در ایران خواهد بود و ما برادران مسلمان را به همراهی فرا می‌خوانیم. » او در پایان سخنانش عربستان سعودی را هدف آینده خواند.
پس از حملات ، داعش در یکی از نشریات خود موسوم به « نبأ » (به معنای خبر) ، تصویری شبیه به یک پوستر از گردهمایی عاملان دو حمله را منتشر کرد. در این تصویرِ همراه با متن که در آن تروریستها دستان خود را به نشانه برادری روی یکدیگر قرار داده بودند ، حملات « غزوه » خوانده شده و « مبارک » دانسته شده بودند. همچنین نوشته شده بود « پارلمان شرک آمیز رافضی‌ها » و « مرقد خمینی طاغوت » مورد حمله قرار گرفته‌است.
عوامل حمله
طبق اعلام وزارت اطلاعات تمام مهاجمان ایرانی و اکثراً از نواحی غربی کشور بودند. آن‌ها پس از عضویت در داعش در یک گروه بزرگ به رهبری ابو عایشه برای انجام عملیات‌های تروریستی در شهرهای ایران در مرداد ۱۳۹۵ وارد کشور شدند ، اما با کشف و انهدام این گروه تروریستی و کشته شدن ابو عایشه این هفت نفر در کشور متواری شدند. به دلیل برخی ملاحظات اجتماعی-امنیتی نام خانوادگی این افراد فاش نشده‌است. محمد جواد جمالی دبیر اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از احراز هویت زن تروریستی که در اختیار نیروهای امنیتی است خبر داد و بیان کرد که وی هیچ گونه نسبت خویشاوندی و قومیتی با دیگر تروریست‌ها نداشته و وظیفه‌اش هدایت افراد در انجام عملیات بود. وی بیان کرد که او اصالتی ایرانی داشته و اهل بخش‌های جنوبی ایران بود. طبق گفتهٔ او همدستان وی مربوط به نواحی غرب کشور بودند.
یکی از تروریست‌ها با نام سریاس صادقی اهل پاوه ، کرمانشاه بود که حدود دو سال پیش در فهرستی از سوی حزب دموکرات کردستان همراه با چند تن دیگر متهم به تبلیغات آزادانه برای داعش در بین جوانان کرد مناطق غرب شده بودند. در صفحهٔ فیسبوک شخصی سریاس صادقی از سال ۲۰۱۵ میلادی دو تصویر موجود است که با تصویر منتشر شده وزارت اطلاعات همخوانی دارند. او از مهاجمانی بود که به آرامگاه سید روح‌الله خمینی یورش بردند و طی عملیات انتحاری خود را منفجر کرد و عکس سر جدا شدهٔ وی در محوطهٔ آرامگاه منتشر و بعدها هویت وی همراه عکس از سوی وزارت اطلاعات با نام سریاس در اختیار عموم قرار گرفت. نام کوچک دیگر تروریست‌ها ابوجهاد ، رامین ، قیوم و فریدون بود. داعش نیروهای حمله‌کننده به پارلمان را عبدالرحمن ایرانی ، ابوجهاد ایرانی و ابو ورده ایرانی و نیروهای حمله‌کننده به حرم را ابو عبدالله ایرانی و ابومحمد ایرانی معرفی کرد.
ابهامات ، تناقضات و اتهامات
حسین ذوالفقاری ، معاون امنیتی وزارت کشور در تلویزیون ایران در پاسخ به اینکه چطور اسلحه‌ها از ورودی امنیتی مجلس رد شدند اعلام کرد که تروریست‌ها اسلحه‌ها را با لباس زنانه وارد مجلس کرده بودند اما ویدئوهای منتشر شده از دوربین‌های مداربسته درب ورودی مجلس حاکی از لباس‌های زنانه نبود ولی در ویدئوی کوتاهی که خبرگزاری اعماق داعش از درون مجلس در روز حمله منتشر کرد حامل چند فریم (۶ فریم) بسیار کوتاه در آغاز ویدئو بود که لباس فیروزه‌ای زنانه و دست زنانه فیلمبردار را نشان می‌داد که ابهامات مربوط به این موضوع که آیا زنی با تروریست‌ها در مجلس همکاری داشته در خبرگزاری‌های داخلی ایران مانند تابناک ، آفتاب‌نیوز یا وبگاه‌های متعدد دیگری نیز منعکس شدند.
۵ روز پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش در دیرالزور سوریه در انتقام حملات تروریستی تهران ، مهدی فلاحتی در برنامه صفحه آخر صدای آمریکا ، جمعه ، ۳ مرداد ۱۳۹۶ به جزئیات ویدئوهای مجلس از جمله لباس مردانه تروریست‌ها در زمان ورود و دست زنانه فیلمبردار داعش در مجلس پرداخت و اینکه بعداً اعلام شد زنی در آرامگاه سید روح‌الله خمینی دستگیرشده‌است و همچنین یکی از تروریست‌ها در مقابل شهروندی که به اسلحه وی نزدیک می‌شود عکس‌العمل خشنی نشان نمی‌دهد. فلاحتی در مصاحبه با روح‌الله زم مدیر مسئول آمدنیوز با اشاره به حمله موشکی اخیر سپاه ، به جزئیات به گفته روح‌الله زم ارتباطات مخفی روح‌الله زم با فرمانده ارتش سایبری ایران ، محمدحسین تاجیک که تاجیک دربارهٔ همکاری اطلاعاتی سپاه با داعش به روح‌الله زم اطلاع‌رسانی می‌کرده پرداخت و اینکه قتل ناگهانی وی در خانه خودش شش ماه پیش از حملات تهران رخ داد که خبر کشته شدن وی در خبرگزاری‌ها و نشریات داخل ایران منعکس نشده بود اما العربیه ، خبرگزاری تایمز اسرائیل ، صدای آمریکا و برخی دیگر به این موضوع با عنوان « قتل مشکوک » یا قتل « به دست نهادهای اطلاعاتی » پرداخته بودند.
تلفات
تعداد کشته‌شدگان در مجلس شورای اسلامی و حرم آیت‌الله خمینی ۱۷ نفر اعلام شده‌است. از این تعداد ۳ نفر زن و مابقی مرد هستند. ۶ نفر از ۷ مهاجم کشته شدند؛ ۴ تن آنان در مجلس و ۲ تن در آرامگاه. سه نفر از مهاجمان در مجلس و آرامگاه خود را منفجر کردند و ۳ نفر دیگر به دست مأموران امنیتی و انتظامی کشته شدند. یکی از مهاجمان در آرامگاه بازداشت شد. اسامی کشته شدگان به شرح زیر است:
مهدیه هراتی: استاد دانشگاه علمی-کاربردی لرستان و از فعالان مدنی « انجمن پایان کارتن‌خوابی » لرستان بود که برای دیدار نماینده خود دربارهٔ مشکلات اجتماعی مراجعه کرده بود و در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
هانیه اکبریان پیردوستی
مازیار سبز علیزاده توسه کَلِه
حسین جلالی راد
حسین بنی اردلان
صیاف علی همتی
علی جواد زارع
علی توده فلاح
احسان آقاجانی معمار
سید مهدی تقوی: روحانی ، مدیرعامل خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)
مراد حسین چهار محالی
جواد تیموری
حمید امدادی
جعفر جعفرزاده
علی قلی‌زاده
سیدرضا ثابتی
فاطمه رنجبری زاده تمبانویی
حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد که فیلمی که داعش از داخل مجلس منتشر کرده بود متعلق به دفتر وی است و دو فرد کشته‌شده مسئول دفتر او و یکی از مراجعین وی بودند. »
واکنش‌های داخلی
سید علی خامنه‌ای رهبر ایران ، در دیدار با جمعی از دانشجویان در روز حادثه حملات مسلحانه تهران را « ترقه بازی » توصیف کرد و گفت که چنین اقداماتی « کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند در اراده ملت ایران و مسئولین کشور اثری بگذارند » . وی دو روز بعد در پیام تسلیت خود از کشته‌شدن « تعدادی از عزیزان روزه‌دار و زخمی شدن جمع بیشتری » ابراز تاسف کرد و آن را « کینه و دشمنی خباثت آلود مزدوران استکبار با ملت شریف ایران و با هر آنچه مربوط به انقلاب و نظام اسلامی » خواند. وی همچنین گفت که نتیجه این حمله « چیزی جز افزایش نفرت از دولت‌های آمریکا و عوامل آنان در منطقه همچون سعودی نیست » .
حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در پیام تسلیت خود نوشت: « طبیعی است که بدخواهان ایران اسلامی این افتخار آفرینی‌ها و همبستگی حاکمیت ، دولت و ملت را برنتابند و با اجیر کردن و حمایت از عناصر متحجر و تکفیری تلاش کنند تا شکست‌های منطقه‌ای ، فروپاشی ارزش‌های اسلامی و نارضایتی‌های جوامع خود را پنهان سازند. »
سید حسن خمینی در پیام تسلیت خود نوشت: « در این میان لازم می‌دانم به خانواده عزیز مازیار سبزعلی زاده که در حال خدمت در آرامگاه امام کشته‌شد ، تسلیت مخصوص عرض کنم و برای همسر و فرزندانش آرزوی سعادت و صبر نمایم. »
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که برای دیداری رسمی به ترکیه سفر کرده بود ، در آیین استقبال از وی در فرودگاه اسن بوغای ترکیه ، با اظهار تاسف از حادثه تروریستی در تهران گفت: « تروریسم مشکلی است که در سطح منطقه خاورمیانه و جهان با آن مواجه هستیم. به لحاظ امنیتی و اقدامات تروریستی شرایط بسیار بدی در منطقه حاکم است. این اقدام را محکوم می‌کنیم. »
ظریف در پیامی توئیتری با اشاره به سخنان محمد بن سلمان ، وزیر دفاع عربستان که گفته بود: « ما منتظر نمی‌مانیم تا آنان جنگ را به داخل خاک عربستان سعودی بکشانند ، بلکه تلاش ما این است که این نبرد در داخل ایران روی دهد و نه در عربستان. » نوشت:
« حاکمان حامی تروریسم تهدید کردند درگیری را به میهن ما بکشانند. عاملین به آنچه اربابانشان بیشتر ازآن متنفرند حمله می‌کنند: صندلی دموکراسی. »
محسن رضایی در صفحه اینستاگرام خود در یادداشتی تحت عنوان « تروریسم کور در تهران » ، نوشت: « سه سال از شروع اقدامات تروریستی در منطقه و اروپا می‌گذرد. مهاجمان در اکثر اقدامات خود موفق شده‌اند. در پاکستان ، افغانستان ، فرانسه ، آلمان و انگلیس صدها نفر را کشته و چندهزار نفر را زخمی کرده‌اند. آنها بارها تصمیم به نفوذ در ایران گرفته ولی هر بار قبل از اقدام دستگیرشده‌اند. با اقدام امروزشان آنها را هر کجا که باشند ، به شدت تنبیه خواهیم کرد. »
سپاه پاسداران با صدور بیانیه ، اعلام کرد « ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون انتقام نمی‌گذاریم و برای حفاظت از جان مردم لحظه‌ای درنگ نخواهیم کرد » و همچنین عربستان سعودی و آمریکا را مسئول این حملات دانست.
سرتیپ شاهین تقی‌خانی سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد نیروهای ارتش علی‌رغم آماده‌باش کامل در عملیات ضدتروریستی تهران نقش و دخالتی نداشتند؛ چراکه شرایط تحت کنترل نیروهای اطلاعاتی و امنیتی بوده‌است.
اطلاعیه وزارت کشور
وزارت کشور ایران در اطلاعیه‌ای جزییات حملات تهران را توضیح داد:
دو تیم تروریستی در روز جاری به صورت همزمان در حاشیه آرامگاه امام و ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی ، با تحرکات تروریستی تلاش کردند فضای آرام و امنیت موجود در کشور را تحت‌الشعاع قرار دهند. تیم تروریستی اول متشکل از دو نفر حوالی ساعت ۱۰:۳۰ امروز وارد محوطه آرامگاه امام شد. نفر اول با انفجار انتحاری و نفر دوم پس از تیراندازی کور در درگیری با مأموران کشته‌شد. تیم تروریستی دوم متشکل از چهار نفر همزمان با عملیات تیم اول سعی کرد وارد ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی شود که پس از واکنش مأموران؛ یک نفر از آنان در انفجار انتحاری و سه نفر دیگر پس از تیراندازی‌های کور و تلاش برای حضور در طبقات فوقانی ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی ، در درگیری با مأموران کشته‌شدند. در مجموع بر اساس گزارش‌های دریافتی در دو واقعه روز جاری ، تعداد۱۳ نفر کشته‌شده و۴۱ نفر نیز زخمی می‌شوند.
توضیحات ناجا
مرکز اطلاع‌رسانی پلیس اعلام کرد:
صبح امروز تروریست‌هایی قصد ورود به آرامگاه امام خمینی و کلانتری آرامگاه را داشتند که با ضرب گلوله تک‌تیراندازان پلیس ناکام ماندند. یکی از تروریستها پس از اصابت گلوله ، خود را منفجر کرده که در پی این اقدام به کسی آسیب نرسید. تروریست دیگری که اقدام به تیراندازی به سمت مردم کرده بود ، با ضربه گلوله‌ای به سرش از پای درآمده و قبل از منفجر کردن خودش تحت کنترل قرار گرفت که از این فرد مقادیری نارنجک و مواد منفجره کشف و ضبط شد. در این میان یکی از مأموران پلیس زخمی شد که حال عمومی وی کاملاً مساعد است. در حال حاضر نیز نیروهای انتظامی در محل حضور داشته و اوضاع محدوده را کاملاً در دست دارند ضمن اینکه عوامل سپاه انصار نیز که مسوولیت حراست و حفاظت از آرامگاه امام خمینی را بر عهده دارند در محدوده مستقر می‌باشند.
نیروی انتظامی با اشاره به حوادث رخ داده در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد:
مأموران یگان‌ویژه پلیس که به نوپو مشهور بودند در محل حضور داشته و در کنار عوامل سپاه وارد عمل شدند. عوامل پلیس در این محدوده مستقر بوده و محدوده‌های منتهی به مجلس شورای اسلامی نیز کاملاً تحت کنترل است.
حسین ساجدی‌نیا ، فرمانده پلیس تهران ، در گفتگویی پس از اشاره به همکاری نیروهای یگان‌ویژه و نوپو با نیروهای سپاه ، گفت: « هر دو عامل انتحاری که برای اقدامات تروریستی در حرم مطهر حضور یافته بودند مجهز به جلیقه انتحاری بودند و پس از ورود از در غربی ، یک نفر را به ضرب گلوله به شهادت رساندند و با توجه به صدای شلیک ، همکاران ما مطلع شده و با آنها درگیر می‌شوند که پس از تیراندازی شدید مهاجمان به سمت نیروهای پلیس ، همکاران ما موفق می‌شوند یکی از تروریست‌ها را قبل از اینکه مجال انفجار یابد به هلاکت برسانند. » او همچنین بیان داشت که « در این حادثه عامل تروریستی دیگر نیز در شرایطی که قصد انفجار خود در میان مأموران را داشت با ضرب گلوله همکاران ما از پا درآمد و احتمالاً برخورد گلوله با جلیقه انتحاری او باعث شد تا جلیقه منفجر شود. » ساجدی‌نیا حملات را در مردم بی‌تأثیر دانسته و اعلام کرد بر اساس آمارها ، مراجعات و استفاده از مترو و مراکز خرید کاهش نیافته‌است. او در توضیح دستگیری یک زن در ارتباط با حملات ، « صحبت کردن وی به زبان عربی با تروریست‌ها » را عامل شک مردم به او و معرفی وی به پلیس اعلام کرد. مرکز اطلاع‌رسانی ناجا اعلام کرد دو شخص مرتبط با حملات در شهر روانسر استان کرمانشاه دستگیرشده‌اند.
تدابیر امنیتی جدید برای ساختمان مجلس
اکبر رنجبرزاده عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای پیشگیری از حوادث تروریستی در مجلس فضاهای جدید امنیتی تعبیه می‌شود ، گفت:
در بحث امنیت فیزیکی ورودی‌های مجلس تا چند روز آینده تغییراتی ایجاد می‌شود. وی با بیان اینکه جلسات مکرری با دستگاه‌های امنیتی دربارهٔ تغییرات در بحث امنیت فیزیکی مجلس انجام شده ، ادامه داد: با شورای عالی امنیت ملی نیز رایزنی‌های لازم انجام شده و پیشنهادهایی نیز از سوی این شورا ارائه شده‌است.
شایعات
با انتشار خبری مبنی بر عدم استفاده از وسائل نقلیه عمومی و مترو سازمان اطلاعات ایران اطلاعیه ای مبنی بر تکذیب این اطلاعیه صادر کرد و از مردم خواست که به این شایعات توجه نکنند و اطلاعیه‌های این سازمان را فقط از طریق سایت وزارت اطلاعات ایران دریافت کنند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

قتل محمدرضا کلاهی عامل انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هلند ...
tarikhirani.ir ۱۳۹۴/۰۹/۲۴ تاریخ
از کلاهی قاتل تا معتمد مقتول تاریخ ایرانی: در سی‌وهشتمین سالگرد شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و ۷۲ نفر از مسئولان نظام در هفتم تیر ۱۳۶۰، اطلاعات جدیدی از...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

جهان نيوز - روحانی: ملت ایران را نمی‌توان به تسلیم واداشت/ هرکس پاسخ م...
jahannews.com ۱۳۹۲/۰۵/۱۶ اخبار
به گزارش جهان به نقل از تسنیم، مراسم تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد. ۶۰ هیئت خارجی در این مراسم تحلیف ...ادامه مطلب»


EOF