واکنش‌ها به ادعای جنجالی یک نماینده درباره واگذاری جزایر ایرانی

واکنش‌ها به ادعای جنجالی یک نماینده درباره واگذاری جزایر ایرانی...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۴/۲۹ سیاست

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آفریقایی، #آنلاین، #ارتباط، #اروپایی، #استقلال، #اسلامی، #اعتبار، #افکار، #امام، #امام_خمینی، #امور_خارجه، #انقلاب، #انگلیسی، #ایران، #ایرانی، #ایسنا، #باشگاه_خبرنگاران، #باشگاه_خبرنگاران_جوان، #تجارت_خارجی، #تفاهم_نامه، #توییتر، #جزیره_کیش، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #خانه، #خبرآنلاین، #خمینی، #دولت، #راه_ابریشم، #روابط_ایران، #زیرساخت، #سند، #سیاست، #سیاست_خارجی، #شازند، #شبکه‌های_اجتماعی، #شورای_نگهبان، #صدا_و_سیما، #فارسی، #فارسی_زبان، #قالب، #قانون_اساسی، #قانونی، #قرآن، #قرارداد_۲۵_ساله_ایران_و_چین، #قران، #مجلس، #مجلس_شورای_اسلامی، #محمدجواد، #محمدجواد_ظریف، #مردم، #ملت، #نظامی، #نماینده_مجلس، #نمایندگان، #نمایندگان_مجلس، #هاشمی، #همشهری، #همشهری_آنلاین، #هند، #وزارت_امور_خارجه، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_خارجه، #پرده، #چین، #چینی، #کیش

پخش مصاحبه ‌احمدی بیغش نماینده مردم شازند در مجلس که ادعا کرده « واگذاری جزیره‌های کشور به چین⁩ ، واقعیت دارد ولی با فشار مردم و مجلس جلوی آن گرفته خواهد شد » واکنش‌های چهره‌های سیاسی را به همراه داشته است.
به گزارش همشهری آنلاین ، با اینکه به نظر می رسید حضور وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی مجلس و ارائه توضیحاتی از سوی محمدجواد ظریف برای نمایندگان ، مناقشات در مورد واگذاری جزایر ایرانی به کشور چین پایان بپذیرد ، اما باز هم شاهد اظهارات متناقض برخی نمایندگان هستیم. به ویژه سخنان محمود احمدی بیغش که البته واکنش دیگر اعضای کمیسیون را هم در پی داشت و خودش هم آنها را تکذیب کرد!
اما ماجرا به همین جا ختم نشد؛ چرا که در پی اظهارات عجیب این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ، حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری در توییتی خواستار واکنش هیات نظارت بر رفتار نمایندگان شد و وزارت خارجه هم در بیانیه ای خواستار رسیدگی هیات رئیسه به این « سخنان غیر مسئولانه » شد.
ماجرا چه بود؟
ماجرا اما از آنجا شروع شد که پس از نشست ظریف با نمایندگان مجلس ، محمود احمدی بیغش ، نماینده شازند در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت وگویی با شبکه یک صداوسیما گفت موضوع واگذاری و انتقال اختیار تام جزایر به چین صحت داشت و این حرکت مردم و مجلس بود که جلوی واگذاری اختیار تام جزایر را گرفت و چنین اتفاقی نخواهد افتاد.
ویدئوی سخنان احمدی بغش درباره واگذاری جزایر ایرانی به چینی ها را ببینید:
https://media.hamshahrionline.ir/d/2020/07/18/2/4469669_270p.mp4
این سخنان احمدی بیغش انتقادات بسیاری را برانگیخت. تا آنجا که خود او هم در گفت وگویی دیگر گفت که به هیچ عنوان در مصاحبه تلویزیونی خود موضوع واگذاری جزایر ایران به چینی‌ها را مطرح نکرده‌ام و خلط کلامی بوده است.
هیچ وقت قرار نبوده کیش را به چین یا کشور دیگری واگذار کنیم
به هر روی پس از انتشار سخنان احمدی بیغش ، فداحسین مالکی ، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ، در واکنش به اظهارات برخی نمایندگان مبنی بر واگذاری و انتقال اختیار تام جزایر ایران به چین که با اراده مردم و مجلس منحل شد ، اظهار کرد: هیچ زمانی و تحت هیچ شرایطی قرار نبوده که جزیره کیش یا هرکجای دیگر از خاک ایران در اختیار چین یا کشور دیگری قرار گیرد.
وی افزود: این قرارداد در سال ۹۴ بر اساس مذاکرات میان رؤسای جمهور دو کشور ایران و چین تنظیم شد ، اما لازم است که با نگاه کارشناسی در مجلس مورد بررسی قرار گیرد. از طرفی چین در حال تبدیل شدن به بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی دنیا بوده و از آمریکا جلو خواهد زد و قرار است که دو کشور از این قرارداد سود ببرند.

فداحسین مالکی

* * * مالکی بیان کرد: روابط ایران و چین کاملا استراتژیک بوده و ریشه تاریخی دارد. در سال‌های اخیر ارتباط اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران با این کشور بسیار بوده است ، همچنین چینی‌ها همواره سعی کرده‌اند که مشکلاتی که غربی‌ها بر سر راه ایران قرار داده‌اند را کاهش دهند ، از طرفی ما بر اساس منافع ملی خودمان با چینی‌ها و کشورهای دیگر روابط سیاسی و تجاری داریم.
عضو کمیسیون امنیت ملی تأکید کرد: غربی‌ها می‌ترسند که ایران به واسطه ایجاد ارتباط موثر با شرق ، از آنها فاصله گیرد ، در حالی که ما همان استراتژی اول انقلاب که مورد تأکید امام خمینی (ره) بود را دنبال می‌کنیم. ما باید برای منفعت خود با کشورهای دوست و همسایه ارتباط برقرار کنیم و انعقاد این قرارداد به معنای کندن از غرب و رفتن به سمت شرق تلقی نمی‌شود.
مالکی با بیان اینکه این‌گونه نیست که ما به چینی‌ها نیاز داشته باشیم ، بلکه آنها به ما احتیاج دارند ، گفت: هیچ کشوری موقعیت استراتژیکی ایران در منطقه را ندارد. البته اگر کسی بخواهد به واسطه این قرارداد شیطنتی انجام دهد ، بداند که مجلس این اجازه را نخواهد داد و آن را به طور کامل بررسی خواهد کرد.
رضازاده: هیچ وقت واگذاری کیش به چین در قرارداد ۲۵ ساله وجود نداشته است
عضو دیگر هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم به سخنان احمدی بیغش واکنش نشان داد و با تاکید بر اینکه واگذاری جزیره کیش در قرارداد ایران و چین صحت ندارد ، گفت: از ابتدا هم قرار نبوده که کیش و یا هر نقطه ای از کشور ما در این قرارداد به چین واگذار شود. این حرف ها تبلیغات بیگانگان به خصوص آمریکا و اسرائیل است.
یعقوب رضازاده در گفت وگو با ایسنا در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر اینکه در ابتدا واگذاری کیش در قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین وجود داشت و بعد از فشارهای افکار عمومی از متن قرارداد خارج شده است ، گفت: چنین چیزی صحت ندارد ، از ابتدا هم در این قرارداد موضوعی مبنی بر واگذاری جزیره کیش نیامده بود که بخاطر فشارها از آن خارج شود.

یعقوب رضازاده

* * * وی با اشاره به صحبت های وزیر خارجه در جلسه کمیسیون امنیت ملی درباره قرارداد ۲۵ساله ایران و چین گفت: آقای ظریف در این جلسه توضیح داد که قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین پس از ملاقات های روسای جمهور ایران و چین و دیدار رئیس جمهور چین با مقام معظم رهبری بسته شد. قراردادی برای کمرنگ کردن محاصره اقتصادی است که توسط آمریکا و کشورهای اروپایی انجام می شود. لذا این قرارداد تجاری برای ارتباط ایران با کشورهای اروپایی و آفریقایی از طریق راه ابریشم جدید است.
رضازاده افزود: این قرارداد هنوز در مرحله پیش نویس است و وارد فاز توافق نهایی نشده است. قطعا مقامات اطلاعاتی امنیتی ، سیاسی و نظامی بررسی های لازم را انجام می دهند و بعد از تایید نهایی دو طرف پیش نویس نهایی می شود. لذا طرح مباحثی همچون واگذاری کیش ادعای اسرائیل و آمریکا است. هیچ نقطه ای از کشورواگذار نشده است.
این عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: ما منابع انرژی عظیمی از نظر نفت و گاز در دنیا داریم و کشور چین به دلیل جمعیت بالایش و به عنوان بزرگترین مصرف کننده جهان می خواهد انرژی خود را از کشور ما تامین کند. برای این کار چین زیرساخت ها و تقویت تکنولوژی را در کشورمان انجام می دهد و از نظر سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی مبادلاتی با ما خواهد داشت. کما اینکه در حال حاضر هم چین دومین مبادله کننده اقتصادی با آمریکا است اما آمریکا و اسرائیل به دلیل منافع شان به دنبال شیطنت بازی هایی هستند همچون اینکه بیان می کنند قرار است در این قرارداد کیش واگذار شود که اساسا درست نیست. هدف پشت پرده هم زیر سوال بردن قرارداد است.
وی با تاکید بر اینکه هیچ نقطه ای از کشور در قرارداد با چین واگذار نمی شود ، گفت: هیچ گونه ارقام و اعدادی در قرارداد درج نشده و هیچ گونه تضمین اجرایی هم دو طرف ندادند بطوریکه اگر دو طرف هر زمان ببینند که در اجرای قرارداد با مشکل مواجه هستند ، می توانند یکطرفه قرارداد را به هم زنند.
رضازاده در پایان تاکید کرد: این اطمینان را به مردم می دهیم که قرار نیست حتی یک وجب از خاک کشورمان واگذار شود ، اینها صرفا تبلیغات بیگانگان به خصوص آمریکا و اسرائیل است. صرفا تفاهم نامه اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی ، نظامی و فرهنگی بین ایران و چین بوده که در آن منافع دو کشور دیده شده است.
احمدی بیغش: هرگز نگفتم جزایر ایرانی به چینی‌ها واگذار شده و با شهامت می‌گویم خلط کلامی بود
انتقادات به آنجا رسید که شخص محمود احمدی بیغش نماینده مردم شازند و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرآنلاین در خصوص اظهارات منتشر شده از سوی وی مبنی بر « واگذاری چند جزیره به کشور چین در قالب یک سند همکاری با این کشور » ، اظهار داشت: بنده به هیچ عنوان این موضوع را قبول ندارم که یک واگذاری در حال شکل گرفتن بوده و طرح این موضوع بیشتر شبیه به یک « دیوانگی » است.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تشریح روند به ثمر رسیدن یک قرارداد بین المللی ، بیان داشت: هر قرارداد و معاهده بین المللی الزاما باید در مجلس مطرح شده و با نظر مثبت نمایندگان تبدیل به یک سند اجرایی شود ، در غیر این صورت هر قراردادی که از ذیل نظر مجلس عبور نکند و یا با رأی منفی نمایندگان روبرو شود ، در اصل یک « کاغذ پاره » خواهد بود.
احمدی بیغش تأکید کرد: این روند نیز بر اساس قانون اساسی شکل می‌گیرد و در نهایت نیز با تأیید شورای نگهبان وجاهت قانونی پیدا می‌کند.
نماینده مردم شازند گفت: بنده اگر می‌گفتم که یک واگذاری صورت گرفته؛ یعنی این موضوع از نظر نمایندگان مجلس و شورای نگهبان گذشته است. بنده به هیچ عنوان در مصاحبه خود این مطلب را نگفتم.
احمدی بیغش در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌رسد شما در آن مصاحبه این مسأله را مطرح می‌کنید که یک واگذاری در حال رخ دادن بوده اما به دلیل واکنش‌های صورت گرفته متوقف شده است؟ ، اظهار داشت: فرض کنیم یک مقام با مسئولان یک کشور ثالث صحبت می‌کند ، شاید در آن دیدار مسائلی در حد گفتگو نیز شکل بگیرد ، اما باید توجه داشت که مباحث مطرح شده در حد حرف است.
وی ادامه داد: ما باید تابع قانون اساسی باشیم. در قانون اساسی نیز اینگونه ذکر شده که؛ « آن معاهده یا قرارداد بین المللی که بسته شده و بعد وارد مجلس شود و سپس به تأیید شورای نگهبان برسد ، در آن زمان به عنوان یک قرارداد معتبر قابل اعتنا است. »

محمود احمدی بیغش

* * * رسانه های معاند مشتی احمق هستند
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: فرض کنیم که نماینده مجلس در خصوص یک موضوع نیز اظهارنظر کند ، نباید اینگونه برخورد شود که آن نماینده چرا دنیا را به هم کوبیده است؟
احمدی بیغش در خصوص این موضوع که در مصاحبه خود با برنامه تلویزیونی « خانه ملت » گفت بود؛ قرار بر این شده بود که اختیار چند جزیره در دستان چینی‌ها باشد نیز ، بیان داشت: اختلاف نظرهایی که پس از این مصاحبه پیش آمده را می‌توان با توضیحاتی که هم اکنون ارائه کردم ، تکذیب کرد.
وی در مواجهه با این مطلب که پس از اظهارات شما ، رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور در حال مانور دادن بر روی موضوع واگذاری چند جزیره به چینی‌ها هستند ، بیان داشت: ما نباید به رسانه‌های معاند توجه کنیم. آنها « مشتی احمق » هستند که با این موضوعات نان می‌خورند.
سخن ما آیه قرآن نیست که خالی از اشکال باشد
نماینده مردم شازند در پایان تأکید کرد: سخن ما آیه قران نیست که هرآنچه بگوییم درست باشد. احتمال دارد که ما در روز موضوعاتی که مطرح کنیم که بعدا متوجه اشتباه بودن آنها شویم. به همین دلیل نیز بنده با شهامت اعلام می‌کنم که آنچه در آن مصاحبه گفتم تنها یک « خلط کلامی » بوده است.
واکنش دولت به سخنان احمدی بیغش
بیانیه وزات خارجه و توئیت مشاور رئیس جمهور
این سخنان احمدی بی غش و نیز سخنان همکارانش در کمیسیون امنیت ملی مجلس موجی نشد که دولت به سخنان اولیه او واکنش نشان ندهد.
روابط عمومی وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه‌ای اظهارات محمود احمدی بیغش نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با صدا و سیما مبنی بر اینکه « بنا بوده است اختیار جزایر ایرانی به چین واگذار شود » را از اساس کذب خواند و تکرار اینگونه ادعاهای بی اساس را ضربه شدید به منافع ملی جمهوری اسلامی ایران دانست و با اشاره به پیامدهای اینگونه اظهار نظرهای غیر مسئولانه ، از هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی خواست نسبت به اینگونه موارد رسیدگی شایسته صورت پذیرد.
روابط عمومی وزارت خارجه در ادامه ، ضمن رد هرگونه ادعا درباره واگذاری ، اجاره ، مدیریت یا دیگر اشکال ادعایی در خصوص جزایر ایرانی تصریح کرد: سند همکاری‌های ۲۵ ساله با چین که از اعتماد عالی و روابط جامع راهبردی میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین حکایت دارد ، افتخار آمیز و در راستای منافع ملی است و انتظار این بود که پس از توضیحات مفصل وزیر محترم امور خارجه در نشست هفته گذشته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ، شاهد تکرار اینگونه مطالب که در عمل ضربه به اعتبار اظهارات نمایندگان مجلس و خدشه به منافع ملی است ، نباشیم.
درخواست مشاور رئیس جمهور از هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان
پخش مصاحبه ‌احمدی بیغش نماینده مردم شازند در مجلس که ادعا کرده « واگذاری جزیره‌های کشور به چین⁩ ، واقعیت دارد ولی با فشار مردم و مجلس جلوی آن گرفته خواهد شد » واکنش‌ مشاور رییس جمهور را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت. حسام الدین آشنا در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت:‌ « اگر یک عضو مجلس ادعایی بدون استناد را در مورد مساله‌ای مربوط به استقلال کشور مطرح و ادعاهای دشمنان را تأیید کند؛ آیا وظیفه هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان این است که خود رأسا میزان صحت ادعا و تبعات آن را مورد رسیدگی قرار دهد یا باید منتظر شکایت دولت و دبیرخانه شعام بماند؟ »
واکنش نایب‌رییس مجلس به واگذاری کیش به چینی‌ها
همه این مناقشات در حالی بود که پیش تر نایب رییس مجلس در مورد به واگذاری کیش به چینی‌ها گفته بود که موضوع واگذاری کیش به چینی‌ها ساخته ذهن متعصب ، کینه‌توزانه و از سر بی‌سوادی اپوزیسیون مزدور آمریکا برای توقف قرارداد ایران و چین است. سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: « ‌موضوع واگذاری کیش به چینی‌ها ساخته ذهن متعصب ، کینه‌توزانه و از سر بی‌سوادی اپوزیسیون مزدور آمریکا جهت توقف قرارداد ایران و چین است. خوشبختانه متون انگلیسی و فارسی این موافقت‌نامه در سایت‌ها منتشر و برای پرسشگران خیرخواه و باسواد کشور قابل بررسی است.
به شدت به دنبال بررسی دقیق و همه جانبه قرارداد ایران و چین توسط مجلس و کارشناسان هستم ، اما مخالف هجمه هیجانی ، از سر بی‌اطلاعی و بدون دانش به آن هستم. قطعی است که قرارداد ایران و چین ظرفیت بسیار مناسبی برای توسعه و بهبود تجارت خارجی ایران است؛ باقی ابهامات ، طبیعی و قابل رفع هستند. هنوز این قرارداد از سوی هیچ کدام از دو دولت قطعی نشده است.نمونه این موافقتنامه ، موافقتنامه جلوگیری از اخذ عوارض مضاعف میان ایران و هند بود که هفته گذشته در صحن علنی مجلس بررسی و مقرر شد دو کشور میزان عوارض دریافتی را کمتر کنند. »

--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد. ...
www.parseed.ir ۱۳۸۸/۰۳/۲۲ تاریخ
دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی برگزار شد. موقعیت و شرایط ویژهٔ داخلی و خارجی ایران سبب شد که پیش‌بینی نتیجهٔ انت...ادامه مطلب»

رییس جمهور روحانی: همیشه با مردم مانند ایام انتخابات برخورد کنید/ از د...
asriran.com ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ سیاست
موسیقی‌های سطح پایین را نمی پسندیم، هرچند برخی گفتند خوب است. نخستین نشست خبری رئیس دولت دوازدهم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران ...ادامه مطلب»


EOF