گیاهان دارویی: آویشن معجزه شیراز

گیاهان دارویی: آویشن معجزه شیراز ...
1host2u.com ۱۳۹۲/۱۰/۰۸ زندگی سبز

کلیدواژه ها:#1host2u.ir، #آذربایجان، #آرتریت، #آلرژی، #آلزایمر، #آنفلوآنزا، #آویشن، #اروپا، #اروپایی، #استان_بوشهر، #اسپانیا، #اضطراب، #التهاب، #انگلیسی، #ایتالیا، #ایران، #ایران_و_اروپا، #بارداری، #بازار، #بلغمی، #بوشهر، #بیجار، #تزریق، #تصفیه_خون، #تهران، #جوشانده، #حمام، #حکیم، #دارویی، #زاگرس، #زنجان، #زیبایی، #سرطان، #سرماخوردگی، #شهرستان، #شکار، #شیراز، #صفراوی، #طب_سنتی، #طبیعت، #عرب، #عرق، #عفونی، #عناب، #فرانسه، #قرون_وسطی، #قزوین، #قطور، #لاتین، #مازندران، #مثانه، #محمد_زکریای_رازی، #مکزیکی، #میکروب، #نعنا، #هرمزگان، #همدان، #وزارت_بهداشت، #پیتزا، #چربی_خون، #کاکوتی، #کردستان، #کلسیم، #گیاهان_دارویی، #گیلان

آویشن (Avishan) به عنوان گیاه طبی قرن ها مورد توجه ایرانیان بوده است و بی‌شک آویشن یکی از گران بها ترین گیاهان دارویی روی زمین است ، زیرا مواد گوناگون و فوق العاده مؤثری در آن وجود دارد که بدون اغراق به اندازه مجموعه داروهای یک داروخانه در وجود آدمی تأثیر و در درمان بیماری های مختلف اعجاز می کند.

نام مشابه در لاتین : Thymus vulgaris

آویشن یکی از شناخته شده‌ترین گیاهان دارویی از تیره نعنا است. آویشن درختچه‌ای کوتاه و پرشاخه است که برگهای نازک و متقابل دارد. دارای گل‌هایی سفید چتری و منفرد است.

محمد زکریای رازی معتقد است آویشن نفخ شکن ، موجب حرارت بدن و هضم غذا است. گونه‌های مختلفی از آن در کوهستان‌های ایران بویژه در کوه پایه های شهرستان اقلید (با نام آویشن شیرازی (Zataria multiflora) می‌روید. در همدان به آن آزربه و در کوخرد هرمزگان به آن اَوشُه می‌گویند. در جلگه دشتهای میانی استان بوشهر نیز می‌روید و در گویش دشتی بوشهری به آن اُوشِه می‌گویند ، همچنین در استان کردستان واقع در شهرستان بیجارگروس نیز به وفور می روید که به زبان محلی کردی گروسی به آن اَزوِه می گونید.

آویشن در طب سنتی ایران و اروپا ، مصرف دارویی دارد. این گیاه علفی و معطر ، دارای خواص دارویی بسیاری است و از آن در صنایع غذایی(پیتزا ، پاستا ، ماهی ، پنیر ، لیکور ، ذرت مکزیکی و...) ، دارویی ، بهداشتی و آرایشی استفاده متنوعی می‌شود. قسمت‌های دارویی این گیاه ، سرشاخه‌های آن و برگ خشک شده آن است. در قرون وسطی در فرانسه ، ایتالیا و اسپانیا از آویشن برای درمان سرفه ، سوء هاضمه و از بین بردن انگل‌های روده استفاده وسیعی می‌کردند. آویشن خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچ دارد. در بعضی کشورها مثل آمریکا دم کرده آویشن برای آرام کردن ریه و سرفه در مواقع سرماخوردگی ، هنوز هم محبوبیت فراوانی دارد.
آویشن (در انگلیسی Thymus vulgaris) یکی از شناخته شده‌ترین گیاهان دارویی از تیره نعنا است. آویشن درختچه‌ای کوتاه و پرشاخه است که برگهای نازک و متقابل دارد. دارای گل‌هایی سفید چتری و منفرد است.

ترکیبات شیمیایی:
اسانس حاوی تیمول ، کارواکرول ، بورنیول ، تانن ، بیتر و ساپونینها.
اثر تیمول از بقیه بارزتراست.
خواص:
* رقیق کردن خلط مجاری تنفسی: پس از مصرف خوراکی از ریه متصاعد می‌شود و به غلظت موثر میرسد.
* افزایش ترشحات وسرعت تخلیه آن از مجاری تنفسی
* گشاد‌کننده مجاری تنفسی و کاهش سرفه
* اثرات ضد باکتریایی
*ضد اسپاسم مجاری گوارشی

آویشن در طب سنتی

در طب سنتی از این گیاه به عنوان ضد اسپاسم ، رفع تنگی نفس و سرفه و سوع هاضمه ودرمان سیاه سرفه ، برونشیت ، عفونت ریه ، سرماخوردگی ، آنفلوآنزا و برای درمان نفخ و گرفتگی‌های عضلانی استفاده می‌شود. اسم کهلیک اوتی (کاکوتی) برای گیاه Ziziphous L است نه برای گیاه Thymus L.

همچنین آویشن خواص ضد میکروبی و ضدانگلی وضد قارچی داردو این به خاطر وجود ماده ای به نام تیمول است که اگر شما در خوردن ان زیاده روی کنید ممکن است مسموم شوید. این گیاه فصل بهار در کوههای زاگرس از جمله کوههای استان کردستان بخصوص کوههای شهرستان بیجار از جمله(کوه نسار ، کوه حمزه عرب ، کوه نقاره کوب و منطقه حفاظت شده بیجار) به وفور یافت می شود.
آویشن در طب نوین

استفاده امروزی و ثابت شده گیاه آویشن برای درمان آسم ، سرفههای خشک مکرر ، آمفیزم و برونشیت است. چای دم کرده آن را نیز برای درمان عفونت گوش میانی ، نفخ و تهوع استفاده می‌کنند ، عصاره آویشن حاوی ماده‌ای به نام « تیمول » است که برای بیماری آسم مفید است. حمام آویشن برای مبتلایان به دردهای عضلانی ، مفصلی و روماتیسمی مفید است. ضماد آویشن برای نیش و گزیدگی حشرات موثر است .در حاملگی مصرف این گیاه ممنوع است اما در دوران شیردهی منعی ندارد.
روش مصرف

برای مصرف این گیاه ، ۱ تا ۴ گرم پودر خشک گیاه را در یک لیوان آب جوش دم کرده (به مدت ۲۰ دقیقه) بریزید. پس از صاف کردن محلول را شیرین کرده و ۳ بار در روز مصرف شود.

در التهاب حنجره و لوزهها و برای درمان آفت به صورت غرغره کردن استفاده شود. برای این منظور ، یک استکان از پودر گیاه را در چهار استکان آب جوش آهسته به مدت ۲۰ دقیقه جوشانیده و پس از صاف کردن ، برای شست‌وشوی دهان استفاده شود.

فراورده‌های دارویی مختلفی از این گیاه ساخته شده و به طور گسترده مورد مصرف بیماران قرار می‌گیرد. از فراورده‌هایی که به تأیید « نظارت بر امور دارو وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی » رسیده‌است می‌توان « شربت هانی تیم » و « شربت توسیان » ، « قطره توسیگل » ، « قطره توسیوین » ، « قطره تیم آرتا » و « شربت تیمکس » « شربت تیمیان » ، « شربت برونکوتیدی » و « شربت برنکوباریج » را نام برد. این فراورده‌ها ، همگی ضد سرفه و خلط آور هستند و ایمنی مصرف آنها در دوران شیردهی و بارداری به اثبات نرسیده‌است.

آویشن عامل تصفیه کننده خوبی بوده و در درمان بی‌خوابی و امراض جهاز هاضمه مفید است. اگر ۵ تا ۱۰ گرم اویشن را در یک لیتر آبجوش دم کرده و با کمی عسل به بیماران مبتلا به تنگی نفس و کلیه و مثانه و درد مفاصل و سیاتیک و خونریزیهای رحم و ترشحات غیر طبیعی زنان بدهید در دفع بیماری آنها موثر واقع خواهد شد.

آویشن برای جلوگیری از ریزش مو نیز موثر است. ۲۰ گرم اویشن را در یک لیتر آب جوشانده شود و هرچند روز یک بار به سر مالیده شود. ضمناً در خوردن آویشن نباید زیاده روی کرد زیرا باعث بروز البومین در ادرار می‌شود.

-آویشن در کتاب‌های کهن
خواص متعددی که امروزه برای آویشن قائل اند و ما آن ها را شرح دادیم ، در تحفه حکیم مؤمن نیز دیده می شود که عیناً با توضیحاتی در پرانتز نقل می کنیم:

محلل الریاح « نفخ معده و روده ها را از بین می برد » ؛ مشهی غذا « اشتها آور » ؛ مهبی « قوه باه را زیاد می کند » ؛ منقّی ریه و معده و جگر و امعاء از رطوبات بلغم « ترشحات مخاط: یعنی ، موکوس را از سطح مخاطی ریه ، معده ، جگر و امعاء پاک می کند و به همین جهت ، همان طور که گفتیم در گریپ ، سرفه برونشیت ، سیاه سرفه و … مفید واقع می شود » .

مسکّن وجع دندان؛ مسکّن ورک « استخوان و مفصل تهی گاه » ؛ مسکن وجع مثانه و رحم مدر بول « ادرار آور است » ؛ مدر حیض « در بانوانی که قاعده شان قطع شده است ، مؤثر واقع می شود » ؛ خوردن آن با آب انجیر جهت ربو « آسم » و سرفه نافع است و با انجیر خشک عرق آورد « معرق است » و رنگ رو را نیکو گرداند.

رافع قولنج بلغمی و ریحی است « قولنج ها به علت تشنج بروز می کنند و آویشن ، قولنج ، یعنی ، تشنج را برطرف می کند پس به نوعی آنتی اسپاسمودیک است » ؛ با آب کرفس جهت تفتیت حصات « خرد شدن سنگ » و عسرالبول؛ مضغ « جویدن » آن تسکین درد دندان؛ با اطعمه غلیظ باعث خوشبویی و سرعت انحدار « گذشتن غذا » و زیادتی لذت و لطافت است ، مانند هریسه گندم « حلیم » و باقلا و عدس و کله پاچه و گوشت گوساله و مانند آن ها « توضیح آنکه غذاهای ثقیل ، مانند حلیم ، باقلا ، عدس ، کله پاچه و گوشت گوساله را برای اینکه زود هضم و از معده داخل روده ها شود و نیز گازها و نفخ حاصل از آن دفع گردد ، به آن ها آویشن کوبیده را مانند ادویه اضافه می کردند. امروز هم در اروپا به عنوان ادویه معمول است » ؛ محلل ریاح و نفخ حاصله از غذاها؛ ضماد آن با عسل جهت عرق النسا و وجع ورک.

آنچه ذکر شد ، قسمتی از خواص آویشن بود که در تحفه حکیم مؤمن آورده شده است و در کتاب های اروپایی هم هست ، علاوه بر این ها ، چند خاصیت دیگر نیز در تحفه دیده می شود که در کتاب های کنونی نیست ، از جمله اینکه هرگاه آن را با پنیر تازه تناول کنند و به این کار هر روز ادامه دهند؛ جهت تسمین بدن (چاق شدن) مفید است؛ جویدن آن برای تقویت چشم نافع است؛ اگر آب آویشن تازه را که از کوبیدن و فشردن آن به وجود می آید ، صاف کرده به چشم بچکانیم ، جهت رفع بیاض (سفیدی قرنیه یا لک قرنیه) مفید است و قطور آن (چکاندن در گوش) جهت رفع ثقل سامعه و با شیر جهت تسکین وجع (درد) آن نافع است؛ هم چنین آشامیدن جوشانده آن با مقدار مساوی با عناب جهت تصفیه خون مفید است.

نکات قابل توجه:

1- گیاهانی با نام آویشن پهن ، آویشن باریک و آویشن شیرازی که در عطاری‌ها و یا بازار ایران وجود دارد ، گیاهانی متفاوت از آویشن بوده ولی به علت شباهت در بعضی ترکیبات و یا شباهت ظاهری ، بدین نام‌ها نامیده شده‌اند. راجع به این آویشن‌ها ، توضیحات لازم ارائه شده است.

2- گونه‌ی دیگری از آویشن با نام علمی Thymus zygis که شباهت بسیار نزدیکی از نظر ظاهری و ترکیبات ، با گونه‌ی اصلی دارد ، در بعضی نقاط دنیا به جای آویشن اصلی (Thymus valgaris) مصرف می‌شود. گونه‌ی مذکور در ایران رویش ندارد.

3- به بعضی از گونه‌های گیاه Thymus در ایران آویشن اطلاق می‌شود. این گیاه در مناطق زیادی از ایران در شمال ، غرب و مرکز از جمله مازندران ، گیلان ، آذربایجان ، زنجان ، کردستان ، اطراف تهران و اطراف قزوین می‌روید.

4- آویشنی که در اکثر کتب گیاهان دارویی دنیا به عنوان استاندارد و گونه اصلی دارویی نوشته شده است Thymus vulgaris می‌باشد که به طور محدود در ایران کشت می‌گردد و اکثر گیاهانی که تحت نام آویشن در بازارهای ایران عرضه می‌شوند ، از نظر جنس و گونه متفاوت می‌باشند ولی در اثرات دارویی مشابهت دارند.

آویشن کوهی:
- اسانس آویشن کوهی ضد عفونی کننده و خلط آور می باشد.
- از آویشن کوهی در درمان کم اشتهائیی ، سوء هاضمهاسهال و ناراحتی صفراوی استفاده می کنند.
- برای رفع خستگی عصبی ، ضعف عمومی بدن ، وبیماریهای جنسی می توان از دمکرده یک قاشق از آویشن در هر فنجان آب مرود استفاده قرارداد.
- آویشن کوهی محرک ، کمک کننده به هضم غذا ، تسکین دهنده رماتیسم ، مدر ، تنظیم کننده عادت ماهانه ودافع کرم بوده و از این خوراکی در درمان سرگیجه ، سرفه ، گلودرد ، آسم ، سوءهاضمه ، اسهال و اضطراب استفاده می شود .
- برای درمان ترشحات سفید رحم ، زخم واژن و دهانه رحم ۵۰ گرم از آویشن را درچهار لیوان آب جوشانده و بعد آن را از صافی گذرانده و بوسیله پوار بد رون واژن تزریق نمائید.
- به منظور درمان بیماریهای مثانه ، تکرار ادرار و همچنین سوزش ادرار می توانید ۲ قاشق مرباخوری از پودر آویشن را در یک استکان آب جوش دم کرده و در صورت عدم مبتلا به دیابت آن را باشکر شیرین نموده و سپس میل نمائید. ( این دستور را هر روز در ۳ نوبت انجام دهید.)
- برای التیام زخم ها از کمپرس آویشن جوشیده شده استفاده نمائید.
- بر ای رفع آفت دهان بمقدار یک قثاشق غذاخوری از آویشن کوهی را در نیم لیوان آب جوشانده وچند مرتبه در دهان نگه دارید تا اثر آن را مشاهده کنید.
- دم کرده تند وخوشبوی آویشن بعلاوه اکلیل کوهی در ۴ لیوان آب برای پوست بسیار مفید و شاداب کننده است ، این دمکرده را بلافاصله پس از دم کشیدن باید مصرف نمود.
- برای جلوگیری از ریزش موها وتقویت آن در حدود ۱۵ الی ۲۵ گرم از آویشن را در یک لیتر آب جوشانده و به صورت یک روز در میان بر روی موها می مالند.
توجه:

* * * الف: آویشن کوهی مثل آویشن شیراز ی دارای عطر خوبی و از آن برای معطر کردن گوشت چرخ کرده و گوشت شکار به کار میرود.
ب: این آویشن یک داروی عمومی است وبرای مصرف درمانی سرشاخه های آن را در اوایل گل دهی (تیرومرداد) در وسط روز جمع آوری کرده و در سایه یا بطور دسته ای در محلی که هوا کوران داشته باشد ، آویزان می کنند تا وقتی که گیاه خشک شد و بعد به مصرف می رسانند. ابن گیاه معطر بوده وطعم تلخی دارد ، گیاه خشک شده حاوی ۴/. درصد اسانس روغنی و عصاره های تلخ و ۸ درصد تانن می باشند.

مضرات آویشن کوهی:
۱- زنان حامله مجاز به مصرف این خوراکی نمیباشند. زیرا آویشن برای خانم های آبستن زیان آور بوده و موجب خروج جنین می شود ، همچنین آویشن شیرازی در برخی افراد موجب کم اشتهائی و ضعف نیروی جنسی شده و برای اشخاص مبتلا به آلبومینوری نیز مضر می باشد.
۲- افر اط در مصرف آویشن موجب بروز آلبومین در ادرار می گردد.

-عرق آویشن
عرق آویشن (طبیعت گرم) برای تقویت بدن ، تقویت معده ، رفع ترشی معده ، تقویت بینایی ، ضد درد و تشنج ، رقیق کننده خون ، در عفونت های ریوی ، زکام بی همتاست ، برای نقرس و سیاتیک مفید است.
از آنجا که عرق آویشن دارای طبیعت گرم و خواص متعددی میباشد ازعرق آویشن برای تقویت معده ، رفع ترشی معده ، تقویت بینایی ، صد درد و تشنج ، رقیق کننده خون ، در عفونت های ریوی ، زکام و برونشیت بی همتاست .
نحوه استفاده از عرق آویشن : پس از هر غذا یک استکان از عرق آویشن میل نمایید.

-بخور آویشن
بخور آویشن یکی از بهترین راه ها برای زیبایی و طراوت پوست بانوان است.

-دم کرده آویشن
یک استکان دم غلیظ آویشن برای تسکین درد عادت ماهیانه خانم ها بسیار موثر است.

تهیه چای:
بر روی 2 گرم از پودر برگ آویشن ، یک لیوان آب جوش ریخته و پس از 15- 10 دقیقه صاف کرده و می‌نوشیم.

موارد مصرف:
1- پیشگیری
* در عفونتهای تنفسی منجر به افزایش ترشحات و تخلیه سریعتر آنها شده و با کاهش شدت سرفه‌ها از التهاب مجاری تنفسی جلوگیری می‌کند.
* در بیماران با روده تحریک پذیر IBS منجر به کاهش علایم گوارشی می‌گردد.
* منجر به کاهش تجمع باکتریها در دهان میگردد.

2-درمان
* کاهش سرفه‌های خشک و شدید در برونشیت وسیاه‌سرفه{(کمکی)(خوراکی. بخور و موضعی)}
* افزایش رقت خلط در آسم و آمفیزم COPD {(کمکی)(خوراکی. بخور وموضعی)}
* کاهش علایم گوارشی در بیماری روده تحریک پذیر IBS {(کمکی)(خوراکی وموضعی)}
* درمان کرم انکیلوستوم{(کمکی)(خوراکی)}

مهم‌ترین اثرات گزارش شده آویشن باغی:
سقط کننده جنین ، آلرژی زا ، ضد درد ، ضد آلرژی ، ضد آلزایمر ، ضد آرتریت ، ضد میکروب ، ضد سلولیت ، ضد باکتری ، ضد سرطان ، ضد ادم ، ضد التهاب ، ضد موتاژن ، ضد اکسیدان ، ضد تب ، ضد عفونی کننده ، ضد اسپاسم ، ضد قارچ ، ضد کرم ، ضد احتقان ، ضد سرفه ، ضد نفخ ، ضد زخم داخلی ، ضد کرم آسکاریس ، قابض ، بازکننده و برونش ها ، آنتاگونیست کلسیم ، معرق ، خلط آور ، کاهش دهنده‌ی چربی خون ، کاهش دهنده‌ی پرفشاری خون ، محرک سیستم ایمنی بدن ، حشره کش ، کاهش دهنده‌ی ترشحات بزاقی ، مسکن و محرک.
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

فوائد انار برای سلامتی...
daneshju.ir ۱۳۹۲/۰۷/۱۵ اخبار
انار از بروز سرطان جلوگیری کرده و رشد تومور های سرطانی را کند می سازد . انار برای سلامتی قلب و عروق ،جلوگیری از تصلب شریان ها و سکته ه...ادامه مطلب»

حیات وحش ایران: پلنگ طبس ...
tabasenc.ir ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ طبیعت
پلنگ طبس | دسته بندی حیات وحش طبس این حیوان منطقه نایبند زیست میکند .پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است. فاصله پناهگاه ت...ادامه مطلب»

آغاز به کاردانشگاه آزاد اسلامی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۵/۱۰ تاریخ
دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. ...ادامه مطلب»

گیاهان دارویی: فواید گل ماهور یا خرگوشک ...
1host2u.com ۱۳۹۳/۰۲/۰۷ زندگی سبز
گل ماهور یا خرگوشک (نام علمی جنس: Verbascum )، گلی است خاص در منطقه آسیا و اروپا و مدیترانه. این گیاه دارای حدود 350 گونه در جهان است، که حدود 40 گونه...ادامه مطلب»


EOF