از جیره‌بندی نان تا شروع قحطی

از جیره‌بندی نان تا شروع قحطی...
donya-e-eqtesad.com 09/06/1942 تاریخ

کلیدواژه ها:#Donya-e-eqtesad.com، #انگلستان، #ایران، #تهران، #خرداد، #دولت، #شوروی، #فارس، #متفقین، #مجلس، #نظامی

گروه تاریخ و اقتصاد: در اوایل خرداد ۱۳۲۱ سفارت انگلستان در نامه‌ای به آگاهی دولت ایران رسانید که مقامات نظامی انگلستان خواهان این هستند که برای حفظ جان مردم در برابر بمباران‌های هوایی پیشگیری‌های مورد نیاز انجام یابد. در 19خرداد ۱۳۲۱ ، نخست‌وزیر سهیلی در مجلس شورای ملی با یادآوری پیمان ایران با شوروی و انگلستان پیش‌نویس یک قرارداد مالی را برپایه ماده هفتم همان پیمان برای تصویب به مجلس داد. همین روز تصمیم بر این شد که نان را در سراسر مملکت جیره بندی کنند.
۲۲ خرداد ۱۳۲۱ از آنجا که بهره‌مندی از تولیدات غله ایران به وسیله ارتش متفقین رو به افزایش گذاشت و همچنین به سبب ناامنی و احتکار در استان‌های کشور ، کمبود نان و خواربار روز به روز آشکارتر و نمودارتر شد ، در ۲۴ خرداد مجلس شورای ملی قانون اختیارات به دولت برای فراهم آوردن نان و خواربار مردم را تصویب کرد. سوم تیر برای نجات مردم قحطی زده فارس از گرسنگی جمع‌آوری اعانه در تهران آغاز شد.

---پرطرفدارترین روزنامه اقتصادی کشور---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

مرگ محمدرضا شاه پهلوی در مصر...
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۵/۰۵ تاریخ
در یازدهم اردیبهشت ۱۳۵۴ پزشک شاه تشخیص داد که شاه مبتلا به سرطان غدد لنفاوی شده‌است. هر چند شاه این موضوع را برای سه سال حتی از فرح نیز پنهان کرده‌بود...ادامه مطلب»

قیام مردم در حمایت از نهضت ملی ایران ...
1host2u.com 21/07/1952 تاریخ
اصطلاح ۳۰ تیر در فرهنگ سیاسی اخیر ایران به وقایعی اشاره دارد که در تیرماه ۱۳۳۱ در زمان نخست‌وزیری دکتر محمد مصدق در سراسر ایران رخ داد. پیشینه انتخاب...ادامه مطلب»

بازگشت 11 تن طلا به ایران...
donya-e-eqtesad.com 01/06/1955 تاریخ
گروه تاریخ و اقتصاد: 10خرداد ۱۳۳۴ دولت شوروی پس از سال‌ها مذاکره، ۱۱ تن طلای متعلق به ایران را که از هنگام جنگ جهانی دوم در بانک شوروی نگه داشته بود، ...ادامه مطلب»

از نهضت جنگل تا کمیته زرگنده...
donya-e-eqtesad.com 06/06/1920 تاریخ
گروه تاریخ و اقتصاد: ۱۶ خرداد ۱۲۹۹ روزی مهم در تاریخ جنبش موسوم به نهضت جنگل بود. میرزا کوچک‌خان و قوای جنگل با انتشار بیانیه‌ای، تشکیل کمیته انقلاب س...ادامه مطلب»


EOF