آغاز به کاردانشگاه آزاد اسلامی

آغاز به کاردانشگاه آزاد اسلامی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۵/۱۰ تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آذربایجان، #آذربایجان_شرقی، #آذربایجان_غربی، #آسیا، #آلمان، #آموزشی، #ابهر، #اتریش، #ارتباط، #اردبیل، #اردبیلی، #اردیبهشت، #استان_آذربایجان_شرقی، #استان_تهران، #استان_خوزستان، #استان_سیستان_و_بلوچستان، #استان_فارس، #استان_مازندران، #استان_هرمزگان، #استان_گیلان، #استان_یزد، #اسفند، #اسلامی، #اصفهان، #البرز، #امام، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #انقلاب_فرهنگی، #انقلاب_فرهنگی_ایران، #اهواز، #ایتالیا، #ایران، #ایرانی، #ایلام، #باستان‌شناسی، #بروجرد، #بلوچستان، #بنياد_ملي_نخبگان، #بنگلادش، #بهمن، #بوشهر، #بیمارستان، #تاریخ، #تایلند، #تبریز، #تحقیقاتی، #ترویجی، #ترکیه، #تصمیم_گیری، #تفاهم_نامه، #تهران، #تهران_بزرگ، #تومان، #جمهوری_اسلامی، #جهان_اسلام، #جهانی، #جیرفت، #حسن_حبیبی، #خراسان، #خمینی، #خودرو، #خوزستان، #دارویی، #دامغان، #دانشگاه، #دانشگاه_آزاد، #دانشگاه_آزاد_اسلامی، #دانشگاه_تهران، #دزفول، #دلار، #دهلی، #دولت، #ربوکاپ_آزاد_ایران، #رشت، #رفسنجانی، #روحانی، #ریال، #زاهدان، #زنجان، #ساوه، #سربرگ، #سمنان، #سید_حسن_خمینی، #سید_حسن_قاضی‌زاده_هاشمی، #سیستان، #سیستان_و_بلوچستان، #شاهرخ_مسکوب، #شاهرود، #شبستر، #شهرداری، #شهرستان، #شهرکرد، #شهریور، #شورای_انقلاب، #شیراز، #صنعتی، #طبس، #طلا، #عبدالله_جاسبی، #علامه، #علی_اکبر_ناطق_نوری، #غربی، #فارس، #فرهاد، #فرهاد_دانشجو، #فرهنگ، #فریدون، #فیزیک، #قائم، #قائم_شهر، #قزوین، #قم، #قوچان، #لاهیجان، #لرستان، #مازندران، #مجلس، #مجلس_شورای_اسلامی، #محسن_قمی، #محیط_زیست، #مدرسه، #مدیریتی، #مرجع، #مرداد، #مردم، #مشهد، #مقالات_علمی، #موافقت، #موسوی، #میرحسین_موسوی، #نخست_وزیر، #نشریات_علمی، #نماز_جمعه، #نمایشگاه_بین‌المللی، #نماینده_مجلس، #نیویورک، #هاشمی، #هاشمی_رفسنجانی، #هجری، #هرمزگان، #همدان، #هند، #هندوستان، #وزارت_بهداشت، #وزارت_علوم، #وزیر، #پاکستان، #پرتغال، #چهارمحال، #ژاپن، #ژنو، #کارشناسی_ارشد، #کازرون، #کالیفرنیا، #کانادا، #کرج، #کردستان، #کرمان، #کرمانشاه، #کنون، #کهگیلویه، #گلستان، #گیاهان_دارویی، #گیلان، #یزد، #یزدی

دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد.

این دانشگاه بر پایه رنکینگ بین‌المللی URAP با رتبه ۲۲۶ در دنیا و رتبه ۲ در ایران بعد از دانشگاه تهران ، از معتبرترین دانشگاه‌ها در ایران محسوب می‌شود. این نظام رتبه‌بندی بر اساس میزان تولیدات علمی کار می‌کند و دانشگاه آزاد به صورت یک مجموعه واحد (نه یکایک واحدها به صورت جداگانه) در آن شرکت نموده است.
تاریخچه و بنیانگذاری
دانشگاه آزاد ایران

دانشگاه آزاد ایران فعالیت خود را در دهه ۱۳۵۰ با مدیریت عبدالرحیم احمدی و معاونت شاهرخ مسکوب آغاز کرده بود و در سال ۱۳۵۵ تعدادی از فارغ التحصیلان ممتاز کشور را با بورس تحصیلی به دانشگاه‌های ممتاز جهان اعزام کرد تا فعالیت خود را با کادری نخبه آغاز کند. پذیرش دانشجو در این دانشگاه در ۱۳۵۷ به طور محدود آغاز شد و فعالیت آن با درگرفتن انقلاب اسلامی و رویدادهای پس از آن و نهایتاً انقلاب فرهنگی بکلی متوقف شد. برنامه درسی این دانشگاه متفاوت از دانشگاه‌های دیگر بود. برنامه‌های این دانشگاه بر پایه آموزش از راه دور قرار داشت. بر این اساس دانشگاه آزاد ایران اقدام به تهیه کتاب‌های بسیار با طرح و اندازه واحد و نیز فیلم‌های آموزشی و نوارهای صوتی نمود.
دو سال پس از انقلاب فرهنگی ایران در اردیبهشت ۱۳۶۱ به پیشنهاد هاشمی رفسنجانی و با حمایت روح‌الله خمینی دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شد. برخی از رجال سیاسی ارشد جمهوری اسلامی از جمله احمد خمینی و هاشمی رفسنجانی عضو هیأت امنای آن بوده‌اند.

جاسبی ابتدا پیشنهاد خود را با هاشمی رفسنجانی در میان گذاشته و هاشمی در خطبه‌های نماز جمعه در باره دانشگاه در شرف تاسیس چنین گفت:

یکی از طرق این است که از همین امسال در هر جا که دستمان رسید و شاید کم‌کم به روستا هم بکشد - البته به شهرهای کوچک به آسانی می‌رسد - مراکزی درست کنیم به نام دانشگاه آزاد اما نه دانشگاه آزاد رژیم گذشته ، دانشگاه آزاد واقعی که مواد تحصیلی دانشگاهی را با روش تحصیلی که در حوزه‌های علمیه علوم دینی می‌خوانند ، خوانده شود. امروز اگر یک دانشجو در سال به خاطر فضای دانشگاه و اساتید زیاد ، کارمندان مؤسسه ، وزارت علوم ، آزمایشگاه‌ها و سایر چیزها ، ده‌ها هزار تومان ، صدها هزار تومان خرجش است ، یک طلبه وقتی درس می‌خواند تقریباً هیچ خرجی ندارد و آن خرج‌هایی هم که دارد ، خودش در یکی دو ماهی که می‌رود برای تبلیغ برمی‌گرداند و به مدرسه می‌آورد. اصلاً مدارس و خیلی چیزهای دیگر را پولهایی که طلبه‌ها به عنوان سهم امام ، خمس و انفاقات از روستاها برمی‌گردانند ، اداره می‌کنند. اصلاً مراجع با این پول‌ها اداره می‌شوند.

چهار ماه بعد هاشمی رفسنجانی بعنوان رئیس شورای موقت دانشگاه و طی حکمی با سربرگ مجلس ، عبدالله جاسبی را به ریاست موقت دانشگاه منصوب نمود. هیات موسس دانشگاه شامل علی خامنه‌ای (رئیس جمهور وقت) ، اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس مجلس وقت) ، میرحسین موسوی (نخست وزیر وقت) ، احمد خمینی (فرزند و رئیس دفتر خمینی) و عبدالله جاسبی تشکیل جلسه داده و جاسبی را به ریاست دانشگاه منصوب کرد.

اولین واحد دانشگاهی در شهرستانها ، واحد تبریز بود که دکترکریم زارع در سالهای 61 تا 63 به عنوان نخستین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در شهرستان ها ، ریاست آن را به عهده داشت. اولین آزمون ورودی دانشگاه در اسفند ۶۱ با شرکت ۳۲ هزار داوطلب در امام شهر (شاهرود) ، اهواز ، تبریز ، تهران ، رشت ، زاهدان ، کرمان ، مشهد و یزد برگزار شد و حدود ۳ هزار نفر در رشته‌های راه و ساختمان ، برق ، مکانیک ، فیزیک ، ریاضی ، شیمی ، صنایع فلزی ، نساجی و حسابداری پذیرفته شدند. هاشمی رفسنجانی رئیس هیئت امنای این دانشگاه ، آنرا از افتخارات و تجربه‌های موفق پس از انقلاب می‌داند.
وضعیت کنونی
اعضای هیأت مؤسس دانشگاه علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس) عبدالله جاسبی ، عبدالکریم موسوی اردبیلی ، میرحسین موسوی و احمد خمینی بودند. پس از مرگ احمد خمینی حسن خمینی جانشین وی در هیات موسس شد. در سال ۱۳۸۹ نیز شورای انقلاب فرهنگی اساسنامه دانشگاه را تغییر داد و حسن حبیبی ، علی‌اکبر ولایتی ، محسن قمی و حمید میرزاده را به هیات موسس افزود.

هیات امنا که عالی‌تریم مرجع تصمیم گیری در مورد این دانشگاه است تشکیل شده از: چهار نفر از اعضای هیئت مؤسس که حتماً یک نفر از آنها روحانی باشد (در حال حاضر: اکبر هاشمی رفسنجانی ، علی اکبر ناطق نوری .سید حسن خمینی ، عبدالله جاسبی) ، رئیس دانشگاه (حمید میرزاده) ، وزیر بهداشت (سید حسن قاضی‌زاده هاشمی) و نماینده وزیر علوم (سعدالله نصیری قیداری) ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها (محمد محمدیان) ، سه نفر از اعضای هیئت علمی تمام‎وقت دانشگاه‌ها در مرتبه دانشیاری و یا بالاتر که هیچ‎گونه سمت مدیریتی و حکومتی غیر از تدریس و پژوهش نداشته باشند به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی (بهمن یزدی ، فریدون عزیزی ، ، فرهاد دانشجو)

این دانشگاه عضو اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام است و عبدالله جاسبی نیز رئیس این اتحادیه می‌باشد.

مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی توسط ریاست عالیه آن انجام می‌شود. ریاست عالیه دانشگاه آزاد اسلامی توسط هیات امناء تعیین می‌گردد. دانشگاه آزاد اسلامی همانند دیگر مؤسسات آموزشی در ایران ، زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کند. نوع مدرک اعطایی به فارغ‌التحصیلان این دانشگاه ، به صورت مستقل و از طرف دانشگاه آزاد اسلامی اعطا می‌گردد (با قید محل تحصیل).

ریاست این دانشگاه از از اسفند ۱۳۹۰ پس از کش و قوس‌های طولانی از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی به فرهاد دانشجو داده شد. اکبر هاشمی رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد از امضایی حکم فرهاد دانشجو امنتناع ورزید و بنا به قانون به رئیس جمهور واگذار شد و ریاست جمهوری امضای حکم را به وزیر علوم تفوض کرد ، وزیر علوم حکم ریاست دانشگاه آزاد را امضا کرد. فرهاد دانشجو تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ رئیس دانشگاه آزاد بود و در این تاریخ با رأی اکثریت اعضای هیئت امنای دانشگاه ، حمید میرزاده ، جایگزین وی گردید و ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده گرفت.
سومین دانشگاه جهان از دیدگاه شمار دانشجو

ده دانشگاه نخست جهان از دیدگاه شمار دانشجو عبارتند از:

دانشگاه ایندرا گاندی در هندوستان
دانشگاه علامه اقبال در پاکستان
دانشگاه آزاد اسلامی در ایران
دانشگاه آنادولو در ترکیه
دانشگاه ملی بنگلادش
دانشگاه آزاد بنگلادش
دانشگاه رام خام هائنگ در تایلند
دانشگاه ایالتی اوهایو در آمریکا
دانشگاه آزاد امبدکار در هند
دانشگاه ایالتی نیویورک در آمریکا
دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در آمریکا
دانشگاه دهلی در هند

آمارهای کلی

تاکنون ۲ ، ۴۰۰ ، ۰۰۰ نفر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده و ۱ ، ۳۵۰ ، ۰۰۰ دانشجو در آن مشغول تحصیل هستند و حدود ۳۴ ، ۰۰۰ عضو هیات علمی و ۳۱ ، ۰۰۰ نفر پرسنل در آن مشغول کار هستند. این افراد در ۳۵۷ واحد و مرکز دانشگاهی و در فضایی حدود ۱۴ ، ۰۰۰ ، ۰۰۰ متر مربع فضای آموزشی و رفاهی مشغول به تحصیل یا کار هستند. دانشگاه همچنین دارای ۶۰۰ مدرسه با حدود ۶۰ ، ۰۰۰ دانش آموز است در حال حاضر ۱۰ مجمتع بیمارستانی این دانشگاه در حال فعالیت هستند و ۱۰ مجتمع بیمارستانی دیگر نیز به زودی به این مجموعه اضافه خواهند شد.این دانشگاه عهده دار 60 درصد بار آموزش عالی در حوزه‌های مختلف و بیش از 40 درصد بار آموزش پزشکی کشور است.حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی دارای 86 واحد دانشگاهی ، هزار و 806 عضو هیات علمی ، 61 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی ، 51 رشته دانشگاهی ، هزار و 500 تخت بیمارستانی در 10 بیمارستان کشور و 13 مجله علوم پزشکی است.
جایگاه در رتبه‌بندی سال ۹۲

۲۰ واحد برتر دانشگاه آزاد. در این رتبه بندی دانشگاه تهران ۱۰۰ امتیاز کسب کرده‌است و به عنوان بهترین دانشگاه ایران به عنوان شاخص برای سنجش دیگر دانشگاه‌ها به کار می‌رود.
رتبه در ۶۱
واحد دانشگاه آزاد رتبه در ۱۴۰
دانشگاه ایرانی واحد امتیاز از ۱۰۰
۱ ۱۵ دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج ۴۲٫۲۷
۲ ۴۱ دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران ۳۱٫۵۱
۳ ۴۵ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی ۳۱٫۰۶
۴ ۵۰ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز ۲۷٫۶۱
۵ ۵۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال ۲۱٫۸۸
۶ ۶۷ دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین ۲۱٫۳۷
۷ ۶۹ دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات اصفهان ۱٫۳۵
۸ ۷۰ دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان ۱٫۲۶
۹ ۷۲ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر ۱٫۱۹
۱۰ ۷۷ دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل ۰٫۹۵
۱۱ ۷۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر ۰٫۹۴
۱۱ ۷۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم شهر ۰٫۹۴
۱۲ ۷۹ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود ۰٫۹
۱۳ ۸۱ دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه ۰٫۸۶
۱۴ ۸۲ دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون ۰٫۸۵
۱۵ ۸۳ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر مجلسی ۰٫۸
۱۶ ۸۴ دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول ۰٫۷۹
۱۷ ۸۵ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز ۰٫۷۵
۱۸ ۸۶ دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان اصفهان ۰٫۷۴
۱۸ ۸۶ دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت ۰٫۷۴
۱۸ ۸۶ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان ۰٫۷۴
۱۹ ۸۷ دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان ۰٫۶۵
۲۰ ۸۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد ۰٫۶۳
مراکز پژوهشی

در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی دارای ۲۸ مرکز و پژوهشکده می‌باشد. برخی از مراکز مهم تحقیقاتی عبارتند از: مرکز تحقیقات مکاترونیک MRL(واحد قزوین) ، مرکز تحقيقات مهندسي مکانيک و خودرو(واحد قزوین) ، مركز تحقيقات صنعت ساختمان و بتن (واحد قزوین) ، مرکز تحقیق و توسعه علوم کامپیوتر CSRDL(واحد قزوین) ، مرکز تحقیقات مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما ، مرکز عالی بین‌المللی تحقیقات بین رشته‌ای (CEIS) ، مرکز مطالعات استراتژیک ، مرکز تحقیقات گیاهان دارویی اردبیل ، مرکز مطالعات و تحقیقات محیط زیست و انرژی (CEEVS) ، مرکز تحقیقات باستان‌شناسی (واحد ابهر) ، مرکز تحقیقات تهران پزشکی ، مرکز تحقیقات شیر و فرآورده‌های آن (واحد کرج) ، مجتمع آزمایشگاهی و مزارع تحقیقاتی (واحد بروجرد) ، مرکز تحقیقات کشاورزی (واحد دامغان) مزارع آموزش تحقیقاتی و گلخانه‌ای (واحد جیرفت) ، مزارع آموزشی و تحقیقاتی (واحد رودهن).
بودجه پژوهشی

بودجه پژوهشی دانشگاه از سال ۱۳۷۵ با یک درصد شهریه دریافتی ۳۴ درصد در هر سال برخوردار بوده و به ۳۷۲ میلیارد ریال در سال ۱۳۸۴ افزایش یافته است. همچنین درصد بودجه هزینه شده در امر پژوهش به کل بودجه اختصاص یافته به پژوهش در سال اول فقط حدود ۱۲ درصد بود ، با روندی افزایشی با درصد جذبی حدود ۴۰ درصد در سال ۱۳۸۴ به حدود ۲۳۵ میلیارد ریال افزایش یافته است.
تولیدات علمی

طبق آخرین آمار دریافت شده از پایگاه Scopus ، در پنج ماه اول سال ۲۰۰۹ دانشگاه آزاد با ۱۰۷۹ مقاله در سطح کشور موفق به کسب رتبه اول در تولید مقالات علمی شده است.

به طور کلی توسط این دانشگاه تاکنون ۱۴۵۵ کتاب تالیف ، ۳۹۱ کتاب ترجمه ، ۳۳۶۷ مقاله در نشریات ISI و ۴۹۸۲ مقاله در نشریات علمی-پژوهشی منتشر شده است.

طبق آمار سال ۱۳۸۴ تعداد ۹۷۰ مقاله ISI و ۱۹۲۰ مقاله علمی-پژوهشی و ۲۳۰۰ مقاله نیز در کنفرانس‌های خارجی ، توسط این دانشگاه منتشر شده است. ۳۲۱۲ طرح تحقیقاتی اجرا شده و ۳۰۹۸ طرح تحقیقاتی نیز در حال اجرا بوده است. تعداد ۳۳۲ عنوان اختراعات و ابداعات دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی نیز به ثبت رسیده‌اند که که برخی از آنان موفق به دریافت جوایز بین‌المللی گردیده‌اند.
مجلات علمی

دانشگاه آزاد دارای ۱ مجله ISI و ۹۴ مجله علمی و پژوهشی و ۳ مجله علمی ترویجی و ۱۳۶ مجله علمی عمومی است.
باشگاه پژوهشگران و نخبگان جوان

باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی با ۱۸۰ دفتر و ۵ شعبه در تمام استان‌های کشور فعال است. از ابتدای تاسیس باشگاه تا کنون 54هزار نفر جذب شده‌اند. با شروع ریاست دکترکریم زارع فعالیت های باشگاه افزایش چشمگیری داشت. ابتدا نام این مجموعه از "باشگاه پژوهشگران جوان" به "باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان" تغییر یافت. جهت گیری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در دوره جدید حیات خود در راستای توجه به پتانسیل های جهان اسلام و حضور نخبگان در حل مشکلات جامعه قرار گرفت و فعالیت های آن در این مسیر افزایش یافت. رونمايي 12 طرح باشگاه پژوهشگران در مجلس شوراي اسلامي موجب شد با تصويب نمايندگان مجلس در بودجه سال 92 نام بنياد ملي نخبگان و نام باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در كنار هم آورده شود و اين به معناي برخورداري و بهره مندي باشگاه پژوهشگران از تمام كمك هايي است كه به بنياد ملي نخبگان ارائه مي شود. دکترکریم زارع اعلام نمود که با تصویب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مبلغ 200 میلیون تومان به حساب باشگاه واریز شده است. با پیگیری های ریاست باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان ، قرارداد مرکز پردیس تحقیقاتی پژوهشگران جوان و نخبگان(شهر دانایی) با همکاری شورای اسلامی شهر و شهرداری رودهن منعقد و مقرر شد برای تأسیس دفتر شهر دانایی قطعه زمینی به مساحت 3000 مترمربع در جنب سایت دانشگاه آزاد اسلامی رودهن و قطعه زمین دیگری به مقدار تقریبی ده هکتار که قابل توسعه است ، به باشگاه اهدا شود. همچنین تاکنون بیش از 500 میلیون تومان تشویقی نقدی به مقالات اعضای باشگاه پرداخت شده است. تفاهم نامه همکاری علمی – پژوهشی – فناوری بین مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان (دانشگاه آزاد اسلامی ایران) در مورخ دوم اردیبهشت 93 منعقد گردید. علاوه بر آن باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان ‌با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی ، پارک علم‌ و فناوری استان آذربایجان شرقی و مرکز علوم و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی تفاهم‌نامه منعقد کرده است.
کسب مقام در مسابقات جهانی

مسابقات روبوکاپ آلمان(۲۰۰۶)
مسابقات روبوکاپ ژاپن (۲۰۰۵)
نمایشگاه مخترعات و مبتکران آلمان (۲۰۰۵)
مسابقات روبوکاپ پرتغال (۲۰۰۴)
مسابقات روبوکاپ نیوزلند (۲۰۰۴)
مسابقات بتن آمریکا (۲۰۰۴)
مسابقات روباتیک آمریکا (۲۰۰۴)
مسابقات روباتیک شرق کانادا (۲۰۰۴)
نمایشگاه مبتکران و مخترعان اتریش (۲۰۰۴)
مسابقات روباتیک کانادا (۲۰۰۳) ، مسابقات بتن کانادا (۲۰۰۳)
مسابقات روبوکاپ ایتالیا (۲۰۰۳)
مسابقات روبوکاپ پرتغال (۲۰۰۲)
سومین دوره مسابقات بتن (۲۰۰۵)
چهارمین دوره مسابقات بتن (۲۰۰۶)
مسابقات روباتیک کانادا (۲۰۰۵)
مسابقات و نمایشگاه بین‌المللی اختراعت و ابداعات ژنو (۲۰۰۶)
مسابقات بتن کشور در واحد یزد (۱۳۸۵)
مسابقات بهترین رتبه در مقاله نویسی آمریکا (۲۰۰۶)
اولین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۶
دومین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۷
سومین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۸
چهارمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۹
پنجمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۰
ششمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۱
هفتمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۲
هشتمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۳
نهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۴
برگزار کننده نه دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران توسط دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و پرافتخارترین تیم دانشجویی درایران


از کل پذیرفته شدگان در مقطع کارشناسی ارشد (۱۹۵۱۹ نفر) ، ۹۵۶۸ آنها از فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده‌اند (بر اساس نتایج آزمون سال ۱۳۸۵ دانشگاه آزاد اسلامی). همچنین از ۱۸۲ نفر پذیرفته شده در مقطع دکترای تخصصی ، ۹۵ نفر آنها از فارغ التحصیلان این دانشگاه (۵۲ درصد) بوده‌اند.
در طول ۹ سال متوالی دانشجویان رشته دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان در امتحان جامع وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی قبولی ۱۰۰ درصدی داشته‌اند که در سطح کشور چنین موفقیتی بی نظیر است.
کسب بیشترین تعداد قبولی در امتحانات تخصصی دستیاری کشور به طوری که ۱۳۴ نفر از دانش آموختگان واحد دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در امتحانات مذکور قبول شده‌اند.
کسب رتبه اول امتحانات بورد تخصصی کشور در سال ۱۳۸۳ توسط دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی (با کسب نمره ۱۰۰ از ۱۰۰).
کسب رتبه اول امتحانات جامع علوم پایه دندانپزشکی کل کشور در سال‌های مختلف توسط دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی و کسب رتبه دوم امتحانات جامع علوم پایه دندانپزشکی کشور توسط دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی.

انجمن‌های دانشجویی

هم اکنون ۱۳۴۳ انجمن در حال فعالیت هستند که ۱۱۲۸ عدد از آنها به تصویب رسیده‌اند و بقیه بررسی و گذراندن مراحل تصویب هستند.

در آغاز دهه ۸۰ هجری ، عده‌ای از دانشجویان رشته‌های تحصیلی مهندسی عمران و مهندسی صنایع ، اقدام به تاسیس انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه آزاد اسلامی تهران در این دانشگاه نمودند که در کمتر از ۲ سال پس از اخذ موافقت اصولی این تشکل دانشجوئی ، فعالیت آن متوقف شد. این تشکل از آن جهت اهمیت دارد که اولین انجمن اسلامی دانشجویان (بمعنی واقعی کلمه) در دانشگاه آزاد اسلامی بود و توانست در مدت کوتاهی بیش از ۲۰۰۰ عضو جذب کند.
فعالیت‌های ورزشی

در بخش مسابقات داخلی دانشگاه با انجام مسابقات گوناگون ورزشی در ۲۷ رشته فعالیت داشته که ۴۰۰ ، ۰۰۰ دانشجو دانشجو در آن شرکت داشته‌اند. لازم به ذکر است علی رغم موانع متعددی که بر سر راه حضور تیم‌های ورزشی این دانشگاه در مسابقات جهانی وجود داشته است ، دانشجویان این دانشگاه توانسته‌اند هر سال در مسابقات جهانی دانشجویان (FISU) مقام‌های متعددی کسب نمایند. بیش از ۷۰ درصد تیم‌های اعزامی ایران به مسابقات مذکور از این دانشگاه بوده است و بیشترین سهم را در کسب مدال‌های مختلف جهانی برای کشور داشته‌اند.

دانشگاه آزاد با در اختیار داشتن ۲ ، ۵۰۰ ، ۰۰۰ مترمربع امکانات ورزشی دارای سرانه فضای ورزشی ۲ مترمربع است. بسیاری از قهرمانان کشور که در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند ، توانسته‌اند ۲۸۸ مدال طلا ، ۱۸۷ مدال نقره و ۲۳۶ مدال برنز در مسابقات ورزشی بین‌المللی کشور کسب نمایند. دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقات بین دانشجویی جهانی (IFISU) -به عنوان تنها نماینده آسیا- شرکت کرد و در میان ۷۰ تیم عنوان نخست را از آن خود کرد.
رسانه

روزنامه آفرینش ، هفته‌نامه فرهیختگان و روزنامه شاپرک به صاحب امتیازی عبدالله جعفرعلی جاسبی و خبرگزاری آنا و خبرگزاری ایسکانیوز به این دانشگاه وابسته هستند.
مناطق دانشگاه آزاد

واحدهای دانشگاه آزاد در هفده منطقه به این شرح دسته بندی شده و واحدهای هر منطقه زیر نظر دبیرخانه آن منطقه اداره می‌شوند: منطقه یک: استان فارس ، منطقه دو: استان‌های آذربایجان غربی ، اردبیل و زنجان ، منطقه سه: استان مازندران ، منطقه چهار: استان‌های اصفهان و چهارمحال ، منطقه پنج: استان‌های مرکزی ، همدان و لرستان ، منطقه شش: استان خوزستان ، منطقه هفت: استان‌های کرمان و یزد ، منطقه هشت: واحدهای داخل تهران بزرگ منطقه نه: استان‌های خراسان (شمالی ، جنوبی ، رضوی) و شهر طبس از استان یزد ، منطقه ده: استان‌های سمنان ، گلستان ، منطقه یازده: استان‌های کردستان ، کرمانشاه و ایلام ، منطقه دوازده: واحدهای درون استان تهران و خارج از محدوده تهران بزرگ و نیز استان‌های جداشده از تهران (قزوین ، البرز و قم) ، منطقه سیزده: استان آذربایجان شرقی ، منطقه چهارده: استان سیستان و بلوچستان ، منطقه پانزده: استان هرمزگان ، منطقه شانزده: استان‌های بوشهر و کهگیلویه و بویر احمدمنطقه هفده: استان گیلان
منابع مالی

در اساسنامه دانشگاه آزاد محل تأمین هزینه‌های آن اخذ شهریه از دانشجویان ، کمک‌های مردم ، دولت و نهادهای انقلاب اسلامی ذکر شده‌است. اولین قلم کمک به دانشگاه آزاد نیز مبلغ یک میلیون تومان کمک روح‌الله خمینی بود. دانشگاه ازاد فعالیت خود را پیش از بازگشایی دانشگاه‌های دولتی (که در جریان انقلاب فرهنگی تعطیل شده بود) بدون دریافت مجوز از شورای عالی گسترش آموزش عالی و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی آغاز و مجددا کمکی به ارزش صدوپنجاه میلیون ریال از دادستانی انقلاب دریافت کرده و در ۲۷ اسفند ۱۳۶۱ خود را بعنوان موسسه‌ای غیرتجاری به شماره ۲۴۵۱ در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت می‌کند.

دانشگاه آزاد معتقد است که اقدام در اخذ شهریه بسیار منطقی‌تر است است چرا که به این شکل برخلاف روش دانشگاه‌های دولتی که از منابع دولت استفاده می‌کنند ، هزینه تحصیل فقط توسط خود فرد تأمین می‌شود.

مجموع شهریه دریافت‌شده از یک میلیون و دویست هزار دانشجوی دانشگاه در سال ۸۴-۸۵ نیز حدود ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با یک میلیارد و سیصدوپنجاه میلیون تومان بودجه نظام آموزش عالی دولتی برای سیصد هزار دانشجو به این معنا است که دانشگاه‌های دولتی به ازای هر دانشجو هزینه‌ای معادل هفت‌ونیم برابر شهریه دانشگاه آزاد از صندوق دولت برداشت کرده‌اند.

علی عزتی نماینده مجلس شورای اسلامی در این ارتباط گفت:دانشگاه آزاد اسلامی بدون هیچ گونه حمایت از سوی دولت و تنها از محل پرداخت شهریه‌های اخذ شده از دانشجویان اداره شده و نه تنها هیج هزینه‌ای را بر دولت تحمیل نکرده است ، بلکه سالیانه از خروج میلیاردها دلار ارز از کشور جلوگیری کرده است.
نظرات منتقدان
نوشتار اصلی: عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی و انتقادات وارد بر آن

انتقادهای مختلفی از طرف سیاست‌مداران و اهالی فرهنگ در نشریات و جراید ایران درباره دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شده است. حداد عادل در انتقاد از دانشگاه آزاد گفته است: « این دانشگاه کیفیت را پابه پای کمیت توسعه نداده است و باید اجازه دهیم انتقادها هم از آن بیان شود اما برخورد سیاسی با این دانشگاه را نیز درست نمی دانم. وی افزود: ظرفیت دانشگاه‌های دولتی در حال حاضر برای تحت پوشش قرار دادن تمام متقاضیان کافی نیست و باید چنین نهادهایی وجود داشته باشد اما این بدان معنا نیست که دانشگاه آزاد نباید مورد نظارت باشد. » دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد.

این دانشگاه بر پایه رنکینگ بین‌المللی URAP با رتبه ۲۲۶ در دنیا و رتبه ۲ در ایران بعد از دانشگاه تهران ، از معتبرترین دانشگاه‌ها در ایران محسوب می‌شود. این نظام رتبه‌بندی بر اساس میزان تولیدات علمی کار می‌کند و دانشگاه آزاد به صورت یک مجموعه واحد (نه یکایک واحدها به صورت جداگانه) در آن شرکت نموده است.
تاریخچه و بنیانگذاری
دانشگاه آزاد ایران

دانشگاه آزاد ایران فعالیت خود را در دهه ۱۳۵۰ با مدیریت عبدالرحیم احمدی و معاونت شاهرخ مسکوب آغاز کرده بود و در سال ۱۳۵۵ تعدادی از فارغ التحصیلان ممتاز کشور را با بورس تحصیلی به دانشگاه‌های ممتاز جهان اعزام کرد تا فعالیت خود را با کادری نخبه آغاز کند. پذیرش دانشجو در این دانشگاه در ۱۳۵۷ به طور محدود آغاز شد و فعالیت آن با درگرفتن انقلاب اسلامی و رویدادهای پس از آن و نهایتاً انقلاب فرهنگی بکلی متوقف شد. برنامه درسی این دانشگاه متفاوت از دانشگاه‌های دیگر بود. برنامه‌های این دانشگاه بر پایه آموزش از راه دور قرار داشت. بر این اساس دانشگاه آزاد ایران اقدام به تهیه کتاب‌های بسیار با طرح و اندازه واحد و نیز فیلم‌های آموزشی و نوارهای صوتی نمود.
دو سال پس از انقلاب فرهنگی ایران در اردیبهشت ۱۳۶۱ به پیشنهاد هاشمی رفسنجانی و با حمایت روح‌الله خمینی دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شد. برخی از رجال سیاسی ارشد جمهوری اسلامی از جمله احمد خمینی و هاشمی رفسنجانی عضو هیأت امنای آن بوده‌اند.

جاسبی ابتدا پیشنهاد خود را با هاشمی رفسنجانی در میان گذاشته و هاشمی در خطبه‌های نماز جمعه در باره دانشگاه در شرف تاسیس چنین گفت:

یکی از طرق این است که از همین امسال در هر جا که دستمان رسید و شاید کم‌کم به روستا هم بکشد - البته به شهرهای کوچک به آسانی می‌رسد - مراکزی درست کنیم به نام دانشگاه آزاد اما نه دانشگاه آزاد رژیم گذشته ، دانشگاه آزاد واقعی که مواد تحصیلی دانشگاهی را با روش تحصیلی که در حوزه‌های علمیه علوم دینی می‌خوانند ، خوانده شود. امروز اگر یک دانشجو در سال به خاطر فضای دانشگاه و اساتید زیاد ، کارمندان مؤسسه ، وزارت علوم ، آزمایشگاه‌ها و سایر چیزها ، ده‌ها هزار تومان ، صدها هزار تومان خرجش است ، یک طلبه وقتی درس می‌خواند تقریباً هیچ خرجی ندارد و آن خرج‌هایی هم که دارد ، خودش در یکی دو ماهی که می‌رود برای تبلیغ برمی‌گرداند و به مدرسه می‌آورد. اصلاً مدارس و خیلی چیزهای دیگر را پولهایی که طلبه‌ها به عنوان سهم امام ، خمس و انفاقات از روستاها برمی‌گردانند ، اداره می‌کنند. اصلاً مراجع با این پول‌ها اداره می‌شوند.

چهار ماه بعد هاشمی رفسنجانی بعنوان رئیس شورای موقت دانشگاه و طی حکمی با سربرگ مجلس ، عبدالله جاسبی را به ریاست موقت دانشگاه منصوب نمود. هیات موسس دانشگاه شامل علی خامنه‌ای (رئیس جمهور وقت) ، اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس مجلس وقت) ، میرحسین موسوی (نخست وزیر وقت) ، احمد خمینی (فرزند و رئیس دفتر خمینی) و عبدالله جاسبی تشکیل جلسه داده و جاسبی را به ریاست دانشگاه منصوب کرد.

اولین واحد دانشگاهی در شهرستانها ، واحد تبریز بود که دکترکریم زارع در سالهای 61 تا 63 به عنوان نخستین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در شهرستان ها ، ریاست آن را به عهده داشت. اولین آزمون ورودی دانشگاه در اسفند ۶۱ با شرکت ۳۲ هزار داوطلب در امام شهر (شاهرود) ، اهواز ، تبریز ، تهران ، رشت ، زاهدان ، کرمان ، مشهد و یزد برگزار شد و حدود ۳ هزار نفر در رشته‌های راه و ساختمان ، برق ، مکانیک ، فیزیک ، ریاضی ، شیمی ، صنایع فلزی ، نساجی و حسابداری پذیرفته شدند. هاشمی رفسنجانی رئیس هیئت امنای این دانشگاه ، آنرا از افتخارات و تجربه‌های موفق پس از انقلاب می‌داند.
وضعیت کنونی
اعضای هیأت مؤسس دانشگاه علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس) عبدالله جاسبی ، عبدالکریم موسوی اردبیلی ، میرحسین موسوی و احمد خمینی بودند. پس از مرگ احمد خمینی حسن خمینی جانشین وی در هیات موسس شد. در سال ۱۳۸۹ نیز شورای انقلاب فرهنگی اساسنامه دانشگاه را تغییر داد و حسن حبیبی ، علی‌اکبر ولایتی ، محسن قمی و حمید میرزاده را به هیات موسس افزود.

هیات امنا که عالی‌تریم مرجع تصمیم گیری در مورد این دانشگاه است تشکیل شده از: چهار نفر از اعضای هیئت مؤسس که حتماً یک نفر از آنها روحانی باشد (در حال حاضر: اکبر هاشمی رفسنجانی ، علی اکبر ناطق نوری .سید حسن خمینی ، عبدالله جاسبی) ، رئیس دانشگاه (حمید میرزاده) ، وزیر بهداشت (سید حسن قاضی‌زاده هاشمی) و نماینده وزیر علوم (سعدالله نصیری قیداری) ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها (محمد محمدیان) ، سه نفر از اعضای هیئت علمی تمام‎وقت دانشگاه‌ها در مرتبه دانشیاری و یا بالاتر که هیچ‎گونه سمت مدیریتی و حکومتی غیر از تدریس و پژوهش نداشته باشند به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی (بهمن یزدی ، فریدون عزیزی ، ، فرهاد دانشجو)

این دانشگاه عضو اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام است و عبدالله جاسبی نیز رئیس این اتحادیه می‌باشد.

مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی توسط ریاست عالیه آن انجام می‌شود. ریاست عالیه دانشگاه آزاد اسلامی توسط هیات امناء تعیین می‌گردد. دانشگاه آزاد اسلامی همانند دیگر مؤسسات آموزشی در ایران ، زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کند. نوع مدرک اعطایی به فارغ‌التحصیلان این دانشگاه ، به صورت مستقل و از طرف دانشگاه آزاد اسلامی اعطا می‌گردد (با قید محل تحصیل).

ریاست این دانشگاه از از اسفند ۱۳۹۰ پس از کش و قوس‌های طولانی از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی به فرهاد دانشجو داده شد. اکبر هاشمی رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد از امضایی حکم فرهاد دانشجو امنتناع ورزید و بنا به قانون به رئیس جمهور واگذار شد و ریاست جمهوری امضای حکم را به وزیر علوم تفوض کرد ، وزیر علوم حکم ریاست دانشگاه آزاد را امضا کرد. فرهاد دانشجو تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ رئیس دانشگاه آزاد بود و در این تاریخ با رأی اکثریت اعضای هیئت امنای دانشگاه ، حمید میرزاده ، جایگزین وی گردید و ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده گرفت.
سومین دانشگاه جهان از دیدگاه شمار دانشجو

ده دانشگاه نخست جهان از دیدگاه شمار دانشجو عبارتند از:

دانشگاه ایندرا گاندی در هندوستان
دانشگاه علامه اقبال در پاکستان
دانشگاه آزاد اسلامی در ایران
دانشگاه آنادولو در ترکیه
دانشگاه ملی بنگلادش
دانشگاه آزاد بنگلادش
دانشگاه رام خام هائنگ در تایلند
دانشگاه ایالتی اوهایو در آمریکا
دانشگاه آزاد امبدکار در هند
دانشگاه ایالتی نیویورک در آمریکا
دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در آمریکا
دانشگاه دهلی در هند

آمارهای کلی

تاکنون ۲ ، ۴۰۰ ، ۰۰۰ نفر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده و ۱ ، ۳۵۰ ، ۰۰۰ دانشجو در آن مشغول تحصیل هستند و حدود ۳۴ ، ۰۰۰ عضو هیات علمی و ۳۱ ، ۰۰۰ نفر پرسنل در آن مشغول کار هستند. این افراد در ۳۵۷ واحد و مرکز دانشگاهی و در فضایی حدود ۱۴ ، ۰۰۰ ، ۰۰۰ متر مربع فضای آموزشی و رفاهی مشغول به تحصیل یا کار هستند. دانشگاه همچنین دارای ۶۰۰ مدرسه با حدود ۶۰ ، ۰۰۰ دانش آموز است در حال حاضر ۱۰ مجمتع بیمارستانی این دانشگاه در حال فعالیت هستند و ۱۰ مجتمع بیمارستانی دیگر نیز به زودی به این مجموعه اضافه خواهند شد.این دانشگاه عهده دار 60 درصد بار آموزش عالی در حوزه‌های مختلف و بیش از 40 درصد بار آموزش پزشکی کشور است.حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی دارای 86 واحد دانشگاهی ، هزار و 806 عضو هیات علمی ، 61 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی ، 51 رشته دانشگاهی ، هزار و 500 تخت بیمارستانی در 10 بیمارستان کشور و 13 مجله علوم پزشکی است.
جایگاه در رتبه‌بندی سال ۹۲

۲۰ واحد برتر دانشگاه آزاد. در این رتبه بندی دانشگاه تهران ۱۰۰ امتیاز کسب کرده‌است و به عنوان بهترین دانشگاه ایران به عنوان شاخص برای سنجش دیگر دانشگاه‌ها به کار می‌رود.
رتبه در ۶۱
واحد دانشگاه آزاد رتبه در ۱۴۰
دانشگاه ایرانی واحد امتیاز از ۱۰۰
۱ ۱۵ دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج ۴۲٫۲۷
۲ ۴۱ دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران ۳۱٫۵۱
۳ ۴۵ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی ۳۱٫۰۶
۴ ۵۰ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز ۲۷٫۶۱
۵ ۵۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال ۲۱٫۸۸
۶ ۶۷ دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین ۲۱٫۳۷
۷ ۶۹ دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات اصفهان ۱٫۳۵
۸ ۷۰ دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان ۱٫۲۶
۹ ۷۲ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر ۱٫۱۹
۱۰ ۷۷ دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل ۰٫۹۵
۱۱ ۷۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر ۰٫۹۴
۱۱ ۷۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم شهر ۰٫۹۴
۱۲ ۷۹ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود ۰٫۹
۱۳ ۸۱ دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه ۰٫۸۶
۱۴ ۸۲ دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون ۰٫۸۵
۱۵ ۸۳ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر مجلسی ۰٫۸
۱۶ ۸۴ دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول ۰٫۷۹
۱۷ ۸۵ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز ۰٫۷۵
۱۸ ۸۶ دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان اصفهان ۰٫۷۴
۱۸ ۸۶ دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت ۰٫۷۴
۱۸ ۸۶ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان ۰٫۷۴
۱۹ ۸۷ دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان ۰٫۶۵
۲۰ ۸۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد ۰٫۶۳
مراکز پژوهشی

در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی دارای ۲۸ مرکز و پژوهشکده می‌باشد. برخی از مراکز مهم تحقیقاتی عبارتند از: مرکز تحقیقات مکاترونیک MRL(واحد قزوین) ، مرکز تحقيقات مهندسي مکانيک و خودرو(واحد قزوین) ، مركز تحقيقات صنعت ساختمان و بتن (واحد قزوین) ، مرکز تحقیق و توسعه علوم کامپیوتر CSRDL(واحد قزوین) ، مرکز تحقیقات مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما ، مرکز عالی بین‌المللی تحقیقات بین رشته‌ای (CEIS) ، مرکز مطالعات استراتژیک ، مرکز تحقیقات گیاهان دارویی اردبیل ، مرکز مطالعات و تحقیقات محیط زیست و انرژی (CEEVS) ، مرکز تحقیقات باستان‌شناسی (واحد ابهر) ، مرکز تحقیقات تهران پزشکی ، مرکز تحقیقات شیر و فرآورده‌های آن (واحد کرج) ، مجتمع آزمایشگاهی و مزارع تحقیقاتی (واحد بروجرد) ، مرکز تحقیقات کشاورزی (واحد دامغان) مزارع آموزش تحقیقاتی و گلخانه‌ای (واحد جیرفت) ، مزارع آموزشی و تحقیقاتی (واحد رودهن).
بودجه پژوهشی

بودجه پژوهشی دانشگاه از سال ۱۳۷۵ با یک درصد شهریه دریافتی ۳۴ درصد در هر سال برخوردار بوده و به ۳۷۲ میلیارد ریال در سال ۱۳۸۴ افزایش یافته است. همچنین درصد بودجه هزینه شده در امر پژوهش به کل بودجه اختصاص یافته به پژوهش در سال اول فقط حدود ۱۲ درصد بود ، با روندی افزایشی با درصد جذبی حدود ۴۰ درصد در سال ۱۳۸۴ به حدود ۲۳۵ میلیارد ریال افزایش یافته است.
تولیدات علمی

طبق آخرین آمار دریافت شده از پایگاه Scopus ، در پنج ماه اول سال ۲۰۰۹ دانشگاه آزاد با ۱۰۷۹ مقاله در سطح کشور موفق به کسب رتبه اول در تولید مقالات علمی شده است.

به طور کلی توسط این دانشگاه تاکنون ۱۴۵۵ کتاب تالیف ، ۳۹۱ کتاب ترجمه ، ۳۳۶۷ مقاله در نشریات ISI و ۴۹۸۲ مقاله در نشریات علمی-پژوهشی منتشر شده است.

طبق آمار سال ۱۳۸۴ تعداد ۹۷۰ مقاله ISI و ۱۹۲۰ مقاله علمی-پژوهشی و ۲۳۰۰ مقاله نیز در کنفرانس‌های خارجی ، توسط این دانشگاه منتشر شده است. ۳۲۱۲ طرح تحقیقاتی اجرا شده و ۳۰۹۸ طرح تحقیقاتی نیز در حال اجرا بوده است. تعداد ۳۳۲ عنوان اختراعات و ابداعات دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی نیز به ثبت رسیده‌اند که که برخی از آنان موفق به دریافت جوایز بین‌المللی گردیده‌اند.
مجلات علمی

دانشگاه آزاد دارای ۱ مجله ISI و ۹۴ مجله علمی و پژوهشی و ۳ مجله علمی ترویجی و ۱۳۶ مجله علمی عمومی است.
باشگاه پژوهشگران و نخبگان جوان

باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی با ۱۸۰ دفتر و ۵ شعبه در تمام استان‌های کشور فعال است. از ابتدای تاسیس باشگاه تا کنون 54هزار نفر جذب شده‌اند. با شروع ریاست دکترکریم زارع فعالیت های باشگاه افزایش چشمگیری داشت. ابتدا نام این مجموعه از "باشگاه پژوهشگران جوان" به "باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان" تغییر یافت. جهت گیری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در دوره جدید حیات خود در راستای توجه به پتانسیل های جهان اسلام و حضور نخبگان در حل مشکلات جامعه قرار گرفت و فعالیت های آن در این مسیر افزایش یافت. رونمايي 12 طرح باشگاه پژوهشگران در مجلس شوراي اسلامي موجب شد با تصويب نمايندگان مجلس در بودجه سال 92 نام بنياد ملي نخبگان و نام باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در كنار هم آورده شود و اين به معناي برخورداري و بهره مندي باشگاه پژوهشگران از تمام كمك هايي است كه به بنياد ملي نخبگان ارائه مي شود. دکترکریم زارع اعلام نمود که با تصویب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مبلغ 200 میلیون تومان به حساب باشگاه واریز شده است. با پیگیری های ریاست باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان ، قرارداد مرکز پردیس تحقیقاتی پژوهشگران جوان و نخبگان(شهر دانایی) با همکاری شورای اسلامی شهر و شهرداری رودهن منعقد و مقرر شد برای تأسیس دفتر شهر دانایی قطعه زمینی به مساحت 3000 مترمربع در جنب سایت دانشگاه آزاد اسلامی رودهن و قطعه زمین دیگری به مقدار تقریبی ده هکتار که قابل توسعه است ، به باشگاه اهدا شود. همچنین تاکنون بیش از 500 میلیون تومان تشویقی نقدی به مقالات اعضای باشگاه پرداخت شده است. تفاهم نامه همکاری علمی – پژوهشی – فناوری بین مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان (دانشگاه آزاد اسلامی ایران) در مورخ دوم اردیبهشت 93 منعقد گردید. علاوه بر آن باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان ‌با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی ، پارک علم‌ و فناوری استان آذربایجان شرقی و مرکز علوم و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی تفاهم‌نامه منعقد کرده است.
کسب مقام در مسابقات جهانی

مسابقات روبوکاپ آلمان(۲۰۰۶)
مسابقات روبوکاپ ژاپن (۲۰۰۵)
نمایشگاه مخترعات و مبتکران آلمان (۲۰۰۵)
مسابقات روبوکاپ پرتغال (۲۰۰۴)
مسابقات روبوکاپ نیوزلند (۲۰۰۴)
مسابقات بتن آمریکا (۲۰۰۴)
مسابقات روباتیک آمریکا (۲۰۰۴)
مسابقات روباتیک شرق کانادا (۲۰۰۴)
نمایشگاه مبتکران و مخترعان اتریش (۲۰۰۴)
مسابقات روباتیک کانادا (۲۰۰۳) ، مسابقات بتن کانادا (۲۰۰۳)
مسابقات روبوکاپ ایتالیا (۲۰۰۳)
مسابقات روبوکاپ پرتغال (۲۰۰۲)
سومین دوره مسابقات بتن (۲۰۰۵)
چهارمین دوره مسابقات بتن (۲۰۰۶)
مسابقات روباتیک کانادا (۲۰۰۵)
مسابقات و نمایشگاه بین‌المللی اختراعت و ابداعات ژنو (۲۰۰۶)
مسابقات بتن کشور در واحد یزد (۱۳۸۵)
مسابقات بهترین رتبه در مقاله نویسی آمریکا (۲۰۰۶)
اولین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۶
دومین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۷
سومین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۸
چهارمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۹
پنجمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۰
ششمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۱
هفتمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۲
هشتمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۳
نهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۴
برگزار کننده نه دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران توسط دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و پرافتخارترین تیم دانشجویی درایران


از کل پذیرفته شدگان در مقطع کارشناسی ارشد (۱۹۵۱۹ نفر) ، ۹۵۶۸ آنها از فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده‌اند (بر اساس نتایج آزمون سال ۱۳۸۵ دانشگاه آزاد اسلامی). همچنین از ۱۸۲ نفر پذیرفته شده در مقطع دکترای تخصصی ، ۹۵ نفر آنها از فارغ التحصیلان این دانشگاه (۵۲ درصد) بوده‌اند.
در طول ۹ سال متوالی دانشجویان رشته دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان در امتحان جامع وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی قبولی ۱۰۰ درصدی داشته‌اند که در سطح کشور چنین موفقیتی بی نظیر است.
کسب بیشترین تعداد قبولی در امتحانات تخصصی دستیاری کشور به طوری که ۱۳۴ نفر از دانش آموختگان واحد دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در امتحانات مذکور قبول شده‌اند.
کسب رتبه اول امتحانات بورد تخصصی کشور در سال ۱۳۸۳ توسط دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی (با کسب نمره ۱۰۰ از ۱۰۰).
کسب رتبه اول امتحانات جامع علوم پایه دندانپزشکی کل کشور در سال‌های مختلف توسط دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی و کسب رتبه دوم امتحانات جامع علوم پایه دندانپزشکی کشور توسط دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی.

انجمن‌های دانشجویی

هم اکنون ۱۳۴۳ انجمن در حال فعالیت هستند که ۱۱۲۸ عدد از آنها به تصویب رسیده‌اند و بقیه بررسی و گذراندن مراحل تصویب هستند.

در آغاز دهه ۸۰ هجری ، عده‌ای از دانشجویان رشته‌های تحصیلی مهندسی عمران و مهندسی صنایع ، اقدام به تاسیس انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه آزاد اسلامی تهران در این دانشگاه نمودند که در کمتر از ۲ سال پس از اخذ موافقت اصولی این تشکل دانشجوئی ، فعالیت آن متوقف شد. این تشکل از آن جهت اهمیت دارد که اولین انجمن اسلامی دانشجویان (بمعنی واقعی کلمه) در دانشگاه آزاد اسلامی بود و توانست در مدت کوتاهی بیش از ۲۰۰۰ عضو جذب کند.
فعالیت‌های ورزشی

در بخش مسابقات داخلی دانشگاه با انجام مسابقات گوناگون ورزشی در ۲۷ رشته فعالیت داشته که ۴۰۰ ، ۰۰۰ دانشجو دانشجو در آن شرکت داشته‌اند. لازم به ذکر است علی رغم موانع متعددی که بر سر راه حضور تیم‌های ورزشی این دانشگاه در مسابقات جهانی وجود داشته است ، دانشجویان این دانشگاه توانسته‌اند هر سال در مسابقات جهانی دانشجویان (FISU) مقام‌های متعددی کسب نمایند. بیش از ۷۰ درصد تیم‌های اعزامی ایران به مسابقات مذکور از این دانشگاه بوده است و بیشترین سهم را در کسب مدال‌های مختلف جهانی برای کشور داشته‌اند.

دانشگاه آزاد با در اختیار داشتن ۲ ، ۵۰۰ ، ۰۰۰ مترمربع امکانات ورزشی دارای سرانه فضای ورزشی ۲ مترمربع است. بسیاری از قهرمانان کشور که در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند ، توانسته‌اند ۲۸۸ مدال طلا ، ۱۸۷ مدال نقره و ۲۳۶ مدال برنز در مسابقات ورزشی بین‌المللی کشور کسب نمایند. دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقات بین دانشجویی جهانی (IFISU) -به عنوان تنها نماینده آسیا- شرکت کرد و در میان ۷۰ تیم عنوان نخست را از آن خود کرد.
رسانه

روزنامه آفرینش ، هفته‌نامه فرهیختگان و روزنامه شاپرک به صاحب امتیازی عبدالله جعفرعلی جاسبی و خبرگزاری آنا و خبرگزاری ایسکانیوز به این دانشگاه وابسته هستند.
مناطق دانشگاه آزاد

واحدهای دانشگاه آزاد در هفده منطقه به این شرح دسته بندی شده و واحدهای هر منطقه زیر نظر دبیرخانه آن منطقه اداره می‌شوند: منطقه یک: استان فارس ، منطقه دو: استان‌های آذربایجان غربی ، اردبیل و زنجان ، منطقه سه: استان مازندران ، منطقه چهار: استان‌های اصفهان و چهارمحال ، منطقه پنج: استان‌های مرکزی ، همدان و لرستان ، منطقه شش: استان خوزستان ، منطقه هفت: استان‌های کرمان و یزد ، منطقه هشت: واحدهای داخل تهران بزرگ منطقه نه: استان‌های خراسان (شمالی ، جنوبی ، رضوی) و شهر طبس از استان یزد ، منطقه ده: استان‌های سمنان ، گلستان ، منطقه یازده: استان‌های کردستان ، کرمانشاه و ایلام ، منطقه دوازده: واحدهای درون استان تهران و خارج از محدوده تهران بزرگ و نیز استان‌های جداشده از تهران (قزوین ، البرز و قم) ، منطقه سیزده: استان آذربایجان شرقی ، منطقه چهارده: استان سیستان و بلوچستان ، منطقه پانزده: استان هرمزگان ، منطقه شانزده: استان‌های بوشهر و کهگیلویه و بویر احمدمنطقه هفده: استان گیلان
منابع مالی

در اساسنامه دانشگاه آزاد محل تأمین هزینه‌های آن اخذ شهریه از دانشجویان ، کمک‌های مردم ، دولت و نهادهای انقلاب اسلامی ذکر شده‌است. اولین قلم کمک به دانشگاه آزاد نیز مبلغ یک میلیون تومان کمک روح‌الله خمینی بود. دانشگاه ازاد فعالیت خود را پیش از بازگشایی دانشگاه‌های دولتی (که در جریان انقلاب فرهنگی تعطیل شده بود) بدون دریافت مجوز از شورای عالی گسترش آموزش عالی و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی آغاز و مجددا کمکی به ارزش صدوپنجاه میلیون ریال از دادستانی انقلاب دریافت کرده و در ۲۷ اسفند ۱۳۶۱ خود را بعنوان موسسه‌ای غیرتجاری به شماره ۲۴۵۱ در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت می‌کند.

دانشگاه آزاد معتقد است که اقدام در اخذ شهریه بسیار منطقی‌تر است است چرا که به این شکل برخلاف روش دانشگاه‌های دولتی که از منابع دولت استفاده می‌کنند ، هزینه تحصیل فقط توسط خود فرد تأمین می‌شود.

مجموع شهریه دریافت‌شده از یک میلیون و دویست هزار دانشجوی دانشگاه در سال ۸۴-۸۵ نیز حدود ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با یک میلیارد و سیصدوپنجاه میلیون تومان بودجه نظام آموزش عالی دولتی برای سیصد هزار دانشجو به این معنا است که دانشگاه‌های دولتی به ازای هر دانشجو هزینه‌ای معادل هفت‌ونیم برابر شهریه دانشگاه آزاد از صندوق دولت برداشت کرده‌اند.

علی عزتی نماینده مجلس شورای اسلامی در این ارتباط گفت:دانشگاه آزاد اسلامی بدون هیچ گونه حمایت از سوی دولت و تنها از محل پرداخت شهریه‌های اخذ شده از دانشجویان اداره شده و نه تنها هیج هزینه‌ای را بر دولت تحمیل نکرده است ، بلکه سالیانه از خروج میلیاردها دلار ارز از کشور جلوگیری کرده است.
نظرات منتقدان
نوشتار اصلی: عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی و انتقادات وارد بر آن

انتقادهای مختلفی از طرف سیاست‌مداران و اهالی فرهنگ در نشریات و جراید ایران درباره دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شده است. حداد عادل در انتقاد از دانشگاه آزاد گفته است: « این دانشگاه کیفیت را پابه پای کمیت توسعه نداده است و باید اجازه دهیم انتقادها هم از آن بیان شود اما برخورد سیاسی با این دانشگاه را نیز درست نمی دانم. وی افزود: ظرفیت دانشگاه‌های دولتی در حال حاضر برای تحت پوشش قرار دادن تمام متقاضیان کافی نیست و باید چنین نهادهایی وجود داشته باشد اما این بدان معنا نیست که دانشگاه آزاد نباید مورد نظارت باشدانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد.

این دانشگاه بر پایه رنکینگ بین‌المللی URAP با رتبه ۲۲۶ در دنیا و رتبه ۲ در ایران بعد از دانشگاه تهران ، از معتبرترین دانشگاه‌ها در ایران محسوب می‌شود. این نظام رتبه‌بندی بر اساس میزان تولیدات علمی کار می‌کند و دانشگاه آزاد به صورت یک مجموعه واحد (نه یکایک واحدها به صورت جداگانه) در آن شرکت نموده است.
تاریخچه و بنیانگذاری
دانشگاه آزاد ایران

دانشگاه آزاد ایران فعالیت خود را در دهه ۱۳۵۰ با مدیریت عبدالرحیم احمدی و معاونت شاهرخ مسکوب آغاز کرده بود و در سال ۱۳۵۵ تعدادی از فارغ التحصیلان ممتاز کشور را با بورس تحصیلی به دانشگاه‌های ممتاز جهان اعزام کرد تا فعالیت خود را با کادری نخبه آغاز کند. پذیرش دانشجو در این دانشگاه در ۱۳۵۷ به طور محدود آغاز شد و فعالیت آن با درگرفتن انقلاب اسلامی و رویدادهای پس از آن و نهایتاً انقلاب فرهنگی بکلی متوقف شد. برنامه درسی این دانشگاه متفاوت از دانشگاه‌های دیگر بود. برنامه‌های این دانشگاه بر پایه آموزش از راه دور قرار داشت. بر این اساس دانشگاه آزاد ایران اقدام به تهیه کتاب‌های بسیار با طرح و اندازه واحد و نیز فیلم‌های آموزشی و نوارهای صوتی نمود.
دو سال پس از انقلاب فرهنگی ایران در اردیبهشت ۱۳۶۱ به پیشنهاد هاشمی رفسنجانی و با حمایت روح‌الله خمینی دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شد. برخی از رجال سیاسی ارشد جمهوری اسلامی از جمله احمد خمینی و هاشمی رفسنجانی عضو هیأت امنای آن بوده‌اند.

جاسبی ابتدا پیشنهاد خود را با هاشمی رفسنجانی در میان گذاشته و هاشمی در خطبه‌های نماز جمعه در باره دانشگاه در شرف تاسیس چنین گفت:

یکی از طرق این است که از همین امسال در هر جا که دستمان رسید و شاید کم‌کم به روستا هم بکشد - البته به شهرهای کوچک به آسانی می‌رسد - مراکزی درست کنیم به نام دانشگاه آزاد اما نه دانشگاه آزاد رژیم گذشته ، دانشگاه آزاد واقعی که مواد تحصیلی دانشگاهی را با روش تحصیلی که در حوزه‌های علمیه علوم دینی می‌خوانند ، خوانده شود. امروز اگر یک دانشجو در سال به خاطر فضای دانشگاه و اساتید زیاد ، کارمندان مؤسسه ، وزارت علوم ، آزمایشگاه‌ها و سایر چیزها ، ده‌ها هزار تومان ، صدها هزار تومان خرجش است ، یک طلبه وقتی درس می‌خواند تقریباً هیچ خرجی ندارد و آن خرج‌هایی هم که دارد ، خودش در یکی دو ماهی که می‌رود برای تبلیغ برمی‌گرداند و به مدرسه می‌آورد. اصلاً مدارس و خیلی چیزهای دیگر را پولهایی که طلبه‌ها به عنوان سهم امام ، خمس و انفاقات از روستاها برمی‌گردانند ، اداره می‌کنند. اصلاً مراجع با این پول‌ها اداره می‌شوند.

چهار ماه بعد هاشمی رفسنجانی بعنوان رئیس شورای موقت دانشگاه و طی حکمی با سربرگ مجلس ، عبدالله جاسبی را به ریاست موقت دانشگاه منصوب نمود. هیات موسس دانشگاه شامل علی خامنه‌ای (رئیس جمهور وقت) ، اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس مجلس وقت) ، میرحسین موسوی (نخست وزیر وقت) ، احمد خمینی (فرزند و رئیس دفتر خمینی) و عبدالله جاسبی تشکیل جلسه داده و جاسبی را به ریاست دانشگاه منصوب کرد.

اولین واحد دانشگاهی در شهرستانها ، واحد تبریز بود که دکترکریم زارع در سالهای 61 تا 63 به عنوان نخستین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در شهرستان ها ، ریاست آن را به عهده داشت. اولین آزمون ورودی دانشگاه در اسفند ۶۱ با شرکت ۳۲ هزار داوطلب در امام شهر (شاهرود) ، اهواز ، تبریز ، تهران ، رشت ، زاهدان ، کرمان ، مشهد و یزد برگزار شد و حدود ۳ هزار نفر در رشته‌های راه و ساختمان ، برق ، مکانیک ، فیزیک ، ریاضی ، شیمی ، صنایع فلزی ، نساجی و حسابداری پذیرفته شدند. هاشمی رفسنجانی رئیس هیئت امنای این دانشگاه ، آنرا از افتخارات و تجربه‌های موفق پس از انقلاب می‌داند.
وضعیت کنونی
اعضای هیأت مؤسس دانشگاه علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس) عبدالله جاسبی ، عبدالکریم موسوی اردبیلی ، میرحسین موسوی و احمد خمینی بودند. پس از مرگ احمد خمینی حسن خمینی جانشین وی در هیات موسس شد. در سال ۱۳۸۹ نیز شورای انقلاب فرهنگی اساسنامه دانشگاه را تغییر داد و حسن حبیبی ، علی‌اکبر ولایتی ، محسن قمی و حمید میرزاده را به هیات موسس افزود.

هیات امنا که عالی‌تریم مرجع تصمیم گیری در مورد این دانشگاه است تشکیل شده از: چهار نفر از اعضای هیئت مؤسس که حتماً یک نفر از آنها روحانی باشد (در حال حاضر: اکبر هاشمی رفسنجانی ، علی اکبر ناطق نوری .سید حسن خمینی ، عبدالله جاسبی) ، رئیس دانشگاه (حمید میرزاده) ، وزیر بهداشت (سید حسن قاضی‌زاده هاشمی) و نماینده وزیر علوم (سعدالله نصیری قیداری) ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها (محمد محمدیان) ، سه نفر از اعضای هیئت علمی تمام‎وقت دانشگاه‌ها در مرتبه دانشیاری و یا بالاتر که هیچ‎گونه سمت مدیریتی و حکومتی غیر از تدریس و پژوهش نداشته باشند به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی (بهمن یزدی ، فریدون عزیزی ، ، فرهاد دانشجو)

این دانشگاه عضو اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام است و عبدالله جاسبی نیز رئیس این اتحادیه می‌باشد.

مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی توسط ریاست عالیه آن انجام می‌شود. ریاست عالیه دانشگاه آزاد اسلامی توسط هیات امناء تعیین می‌گردد. دانشگاه آزاد اسلامی همانند دیگر مؤسسات آموزشی در ایران ، زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کند. نوع مدرک اعطایی به فارغ‌التحصیلان این دانشگاه ، به صورت مستقل و از طرف دانشگاه آزاد اسلامی اعطا می‌گردد (با قید محل تحصیل).

ریاست این دانشگاه از از اسفند ۱۳۹۰ پس از کش و قوس‌های طولانی از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی به فرهاد دانشجو داده شد. اکبر هاشمی رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد از امضایی حکم فرهاد دانشجو امنتناع ورزید و بنا به قانون به رئیس جمهور واگذار شد و ریاست جمهوری امضای حکم را به وزیر علوم تفوض کرد ، وزیر علوم حکم ریاست دانشگاه آزاد را امضا کرد. فرهاد دانشجو تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ رئیس دانشگاه آزاد بود و در این تاریخ با رأی اکثریت اعضای هیئت امنای دانشگاه ، حمید میرزاده ، جایگزین وی گردید و ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده گرفت.
سومین دانشگاه جهان از دیدگاه شمار دانشجو

ده دانشگاه نخست جهان از دیدگاه شمار دانشجو عبارتند از:

دانشگاه ایندرا گاندی در هندوستان
دانشگاه علامه اقبال در پاکستان
دانشگاه آزاد اسلامی در ایران
دانشگاه آنادولو در ترکیه
دانشگاه ملی بنگلادش
دانشگاه آزاد بنگلادش
دانشگاه رام خام هائنگ در تایلند
دانشگاه ایالتی اوهایو در آمریکا
دانشگاه آزاد امبدکار در هند
دانشگاه ایالتی نیویورک در آمریکا
دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در آمریکا
دانشگاه دهلی در هند

آمارهای کلی

تاکنون ۲ ، ۴۰۰ ، ۰۰۰ نفر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده و ۱ ، ۳۵۰ ، ۰۰۰ دانشجو در آن مشغول تحصیل هستند و حدود ۳۴ ، ۰۰۰ عضو هیات علمی و ۳۱ ، ۰۰۰ نفر پرسنل در آن مشغول کار هستند. این افراد در ۳۵۷ واحد و مرکز دانشگاهی و در فضایی حدود ۱۴ ، ۰۰۰ ، ۰۰۰ متر مربع فضای آموزشی و رفاهی مشغول به تحصیل یا کار هستند. دانشگاه همچنین دارای ۶۰۰ مدرسه با حدود ۶۰ ، ۰۰۰ دانش آموز است در حال حاضر ۱۰ مجمتع بیمارستانی این دانشگاه در حال فعالیت هستند و ۱۰ مجتمع بیمارستانی دیگر نیز به زودی به این مجموعه اضافه خواهند شد.این دانشگاه عهده دار 60 درصد بار آموزش عالی در حوزه‌های مختلف و بیش از 40 درصد بار آموزش پزشکی کشور است.حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی دارای 86 واحد دانشگاهی ، هزار و 806 عضو هیات علمی ، 61 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی ، 51 رشته دانشگاهی ، هزار و 500 تخت بیمارستانی در 10 بیمارستان کشور و 13 مجله علوم پزشکی است.
جایگاه در رتبه‌بندی سال ۹۲

۲۰ واحد برتر دانشگاه آزاد. در این رتبه بندی دانشگاه تهران ۱۰۰ امتیاز کسب کرده‌است و به عنوان بهترین دانشگاه ایران به عنوان شاخص برای سنجش دیگر دانشگاه‌ها به کار می‌رود.
رتبه در ۶۱
واحد دانشگاه آزاد رتبه در ۱۴۰
دانشگاه ایرانی واحد امتیاز از ۱۰۰
۱ ۱۵ دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج ۴۲٫۲۷
۲ ۴۱ دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران ۳۱٫۵۱
۳ ۴۵ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی ۳۱٫۰۶
۴ ۵۰ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز ۲۷٫۶۱
۵ ۵۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال ۲۱٫۸۸
۶ ۶۷ دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین ۲۱٫۳۷
۷ ۶۹ دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات اصفهان ۱٫۳۵
۸ ۷۰ دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان ۱٫۲۶
۹ ۷۲ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر ۱٫۱۹
۱۰ ۷۷ دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل ۰٫۹۵
۱۱ ۷۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر ۰٫۹۴
۱۱ ۷۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم شهر ۰٫۹۴
۱۲ ۷۹ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود ۰٫۹
۱۳ ۸۱ دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه ۰٫۸۶
۱۴ ۸۲ دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون ۰٫۸۵
۱۵ ۸۳ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر مجلسی ۰٫۸
۱۶ ۸۴ دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول ۰٫۷۹
۱۷ ۸۵ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز ۰٫۷۵
۱۸ ۸۶ دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان اصفهان ۰٫۷۴
۱۸ ۸۶ دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت ۰٫۷۴
۱۸ ۸۶ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان ۰٫۷۴
۱۹ ۸۷ دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان ۰٫۶۵
۲۰ ۸۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد ۰٫۶۳
مراکز پژوهشی

در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی دارای ۲۸ مرکز و پژوهشکده می‌باشد. برخی از مراکز مهم تحقیقاتی عبارتند از: مرکز تحقیقات مکاترونیک MRL(واحد قزوین) ، مرکز تحقيقات مهندسي مکانيک و خودرو(واحد قزوین) ، مركز تحقيقات صنعت ساختمان و بتن (واحد قزوین) ، مرکز تحقیق و توسعه علوم کامپیوتر CSRDL(واحد قزوین) ، مرکز تحقیقات مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما ، مرکز عالی بین‌المللی تحقیقات بین رشته‌ای (CEIS) ، مرکز مطالعات استراتژیک ، مرکز تحقیقات گیاهان دارویی اردبیل ، مرکز مطالعات و تحقیقات محیط زیست و انرژی (CEEVS) ، مرکز تحقیقات باستان‌شناسی (واحد ابهر) ، مرکز تحقیقات تهران پزشکی ، مرکز تحقیقات شیر و فرآورده‌های آن (واحد کرج) ، مجتمع آزمایشگاهی و مزارع تحقیقاتی (واحد بروجرد) ، مرکز تحقیقات کشاورزی (واحد دامغان) مزارع آموزش تحقیقاتی و گلخانه‌ای (واحد جیرفت) ، مزارع آموزشی و تحقیقاتی (واحد رودهن).
بودجه پژوهشی

بودجه پژوهشی دانشگاه از سال ۱۳۷۵ با یک درصد شهریه دریافتی ۳۴ درصد در هر سال برخوردار بوده و به ۳۷۲ میلیارد ریال در سال ۱۳۸۴ افزایش یافته است. همچنین درصد بودجه هزینه شده در امر پژوهش به کل بودجه اختصاص یافته به پژوهش در سال اول فقط حدود ۱۲ درصد بود ، با روندی افزایشی با درصد جذبی حدود ۴۰ درصد در سال ۱۳۸۴ به حدود ۲۳۵ میلیارد ریال افزایش یافته است.
تولیدات علمی

طبق آخرین آمار دریافت شده از پایگاه Scopus ، در پنج ماه اول سال ۲۰۰۹ دانشگاه آزاد با ۱۰۷۹ مقاله در سطح کشور موفق به کسب رتبه اول در تولید مقالات علمی شده است.

به طور کلی توسط این دانشگاه تاکنون ۱۴۵۵ کتاب تالیف ، ۳۹۱ کتاب ترجمه ، ۳۳۶۷ مقاله در نشریات ISI و ۴۹۸۲ مقاله در نشریات علمی-پژوهشی منتشر شده است.

طبق آمار سال ۱۳۸۴ تعداد ۹۷۰ مقاله ISI و ۱۹۲۰ مقاله علمی-پژوهشی و ۲۳۰۰ مقاله نیز در کنفرانس‌های خارجی ، توسط این دانشگاه منتشر شده است. ۳۲۱۲ طرح تحقیقاتی اجرا شده و ۳۰۹۸ طرح تحقیقاتی نیز در حال اجرا بوده است. تعداد ۳۳۲ عنوان اختراعات و ابداعات دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی نیز به ثبت رسیده‌اند که که برخی از آنان موفق به دریافت جوایز بین‌المللی گردیده‌اند.
مجلات علمی

دانشگاه آزاد دارای ۱ مجله ISI و ۹۴ مجله علمی و پژوهشی و ۳ مجله علمی ترویجی و ۱۳۶ مجله علمی عمومی است.
باشگاه پژوهشگران و نخبگان جوان

باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی با ۱۸۰ دفتر و ۵ شعبه در تمام استان‌های کشور فعال است. از ابتدای تاسیس باشگاه تا کنون 54هزار نفر جذب شده‌اند. با شروع ریاست دکترکریم زارع فعالیت های باشگاه افزایش چشمگیری داشت. ابتدا نام این مجموعه از "باشگاه پژوهشگران جوان" به "باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان" تغییر یافت. جهت گیری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در دوره جدید حیات خود در راستای توجه به پتانسیل های جهان اسلام و حضور نخبگان در حل مشکلات جامعه قرار گرفت و فعالیت های آن در این مسیر افزایش یافت. رونمايي 12 طرح باشگاه پژوهشگران در مجلس شوراي اسلامي موجب شد با تصويب نمايندگان مجلس در بودجه سال 92 نام بنياد ملي نخبگان و نام باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در كنار هم آورده شود و اين به معناي برخورداري و بهره مندي باشگاه پژوهشگران از تمام كمك هايي است كه به بنياد ملي نخبگان ارائه مي شود. دکترکریم زارع اعلام نمود که با تصویب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مبلغ 200 میلیون تومان به حساب باشگاه واریز شده است. با پیگیری های ریاست باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان ، قرارداد مرکز پردیس تحقیقاتی پژوهشگران جوان و نخبگان(شهر دانایی) با همکاری شورای اسلامی شهر و شهرداری رودهن منعقد و مقرر شد برای تأسیس دفتر شهر دانایی قطعه زمینی به مساحت 3000 مترمربع در جنب سایت دانشگاه آزاد اسلامی رودهن و قطعه زمین دیگری به مقدار تقریبی ده هکتار که قابل توسعه است ، به باشگاه اهدا شود. همچنین تاکنون بیش از 500 میلیون تومان تشویقی نقدی به مقالات اعضای باشگاه پرداخت شده است. تفاهم نامه همکاری علمی – پژوهشی – فناوری بین مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان (دانشگاه آزاد اسلامی ایران) در مورخ دوم اردیبهشت 93 منعقد گردید. علاوه بر آن باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان ‌با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی ، پارک علم‌ و فناوری استان آذربایجان شرقی و مرکز علوم و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی تفاهم‌نامه منعقد کرده است.
کسب مقام در مسابقات جهانی

مسابقات روبوکاپ آلمان(۲۰۰۶)
مسابقات روبوکاپ ژاپن (۲۰۰۵)
نمایشگاه مخترعات و مبتکران آلمان (۲۰۰۵)
مسابقات روبوکاپ پرتغال (۲۰۰۴)
مسابقات روبوکاپ نیوزلند (۲۰۰۴)
مسابقات بتن آمریکا (۲۰۰۴)
مسابقات روباتیک آمریکا (۲۰۰۴)
مسابقات روباتیک شرق کانادا (۲۰۰۴)
نمایشگاه مبتکران و مخترعان اتریش (۲۰۰۴)
مسابقات روباتیک کانادا (۲۰۰۳) ، مسابقات بتن کانادا (۲۰۰۳)
مسابقات روبوکاپ ایتالیا (۲۰۰۳)
مسابقات روبوکاپ پرتغال (۲۰۰۲)
سومین دوره مسابقات بتن (۲۰۰۵)
چهارمین دوره مسابقات بتن (۲۰۰۶)
مسابقات روباتیک کانادا (۲۰۰۵)
مسابقات و نمایشگاه بین‌المللی اختراعت و ابداعات ژنو (۲۰۰۶)
مسابقات بتن کشور در واحد یزد (۱۳۸۵)
مسابقات بهترین رتبه در مقاله نویسی آمریکا (۲۰۰۶)
اولین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۶
دومین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۷
سومین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۸
چهارمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۹
پنجمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۰
ششمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۱
هفتمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۲
هشتمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۳
نهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۴
برگزار کننده نه دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران توسط دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و پرافتخارترین تیم دانشجویی درایران


از کل پذیرفته شدگان در مقطع کارشناسی ارشد (۱۹۵۱۹ نفر) ، ۹۵۶۸ آنها از فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده‌اند (بر اساس نتایج آزمون سال ۱۳۸۵ دانشگاه آزاد اسلامی). همچنین از ۱۸۲ نفر پذیرفته شده در مقطع دکترای تخصصی ، ۹۵ نفر آنها از فارغ التحصیلان این دانشگاه (۵۲ درصد) بوده‌اند.
در طول ۹ سال متوالی دانشجویان رشته دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان در امتحان جامع وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی قبولی ۱۰۰ درصدی داشته‌اند که در سطح کشور چنین موفقیتی بی نظیر است.
کسب بیشترین تعداد قبولی در امتحانات تخصصی دستیاری کشور به طوری که ۱۳۴ نفر از دانش آموختگان واحد دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در امتحانات مذکور قبول شده‌اند.
کسب رتبه اول امتحانات بورد تخصصی کشور در سال ۱۳۸۳ توسط دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی (با کسب نمره ۱۰۰ از ۱۰۰).
کسب رتبه اول امتحانات جامع علوم پایه دندانپزشکی کل کشور در سال‌های مختلف توسط دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی و کسب رتبه دوم امتحانات جامع علوم پایه دندانپزشکی کشور توسط دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی.

انجمن‌های دانشجویی

هم اکنون ۱۳۴۳ انجمن در حال فعالیت هستند که ۱۱۲۸ عدد از آنها به تصویب رسیده‌اند و بقیه بررسی و گذراندن مراحل تصویب هستند.

در آغاز دهه ۸۰ هجری ، عده‌ای از دانشجویان رشته‌های تحصیلی مهندسی عمران و مهندسی صنایع ، اقدام به تاسیس انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه آزاد اسلامی تهران در این دانشگاه نمودند که در کمتر از ۲ سال پس از اخذ موافقت اصولی این تشکل دانشجوئی ، فعالیت آن متوقف شد. این تشکل از آن جهت اهمیت دارد که اولین انجمن اسلامی دانشجویان (بمعنی واقعی کلمه) در دانشگاه آزاد اسلامی بود و توانست در مدت کوتاهی بیش از ۲۰۰۰ عضو جذب کند.
فعالیت‌های ورزشی

در بخش مسابقات داخلی دانشگاه با انجام مسابقات گوناگون ورزشی در ۲۷ رشته فعالیت داشته که ۴۰۰ ، ۰۰۰ دانشجو دانشجو در آن شرکت داشته‌اند. لازم به ذکر است علی رغم موانع متعددی که بر سر راه حضور تیم‌های ورزشی این دانشگاه در مسابقات جهانی وجود داشته است ، دانشجویان این دانشگاه توانسته‌اند هر سال در مسابقات جهانی دانشجویان (FISU) مقام‌های متعددی کسب نمایند. بیش از ۷۰ درصد تیم‌های اعزامی ایران به مسابقات مذکور از این دانشگاه بوده است و بیشترین سهم را در کسب مدال‌های مختلف جهانی برای کشور داشته‌اند.

دانشگاه آزاد با در اختیار داشتن ۲ ، ۵۰۰ ، ۰۰۰ مترمربع امکانات ورزشی دارای سرانه فضای ورزشی ۲ مترمربع است. بسیاری از قهرمانان کشور که در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند ، توانسته‌اند ۲۸۸ مدال طلا ، ۱۸۷ مدال نقره و ۲۳۶ مدال برنز در مسابقات ورزشی بین‌المللی کشور کسب نمایند. دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقات بین دانشجویی جهانی (IFISU) -به عنوان تنها نماینده آسیا- شرکت کرد و در میان ۷۰ تیم عنوان نخست را از آن خود کرد.
رسانه

روزنامه آفرینش ، هفته‌نامه فرهیختگان و روزنامه شاپرک به صاحب امتیازی عبدالله جعفرعلی جاسبی و خبرگزاری آنا و خبرگزاری ایسکانیوز به این دانشگاه وابسته هستند.
مناطق دانشگاه آزاد

واحدهای دانشگاه آزاد در هفده منطقه به این شرح دسته بندی شده و واحدهای هر منطقه زیر نظر دبیرخانه آن منطقه اداره می‌شوند: منطقه یک: استان فارس ، منطقه دو: استان‌های آذربایجان غربی ، اردبیل و زنجان ، منطقه سه: استان مازندران ، منطقه چهار: استان‌های اصفهان و چهارمحال ، منطقه پنج: استان‌های مرکزی ، همدان و لرستان ، منطقه شش: استان خوزستان ، منطقه هفت: استان‌های کرمان و یزد ، منطقه هشت: واحدهای داخل تهران بزرگ منطقه نه: استان‌های خراسان (شمالی ، جنوبی ، رضوی) و شهر طبس از استان یزد ، منطقه ده: استان‌های سمنان ، گلستان ، منطقه یازده: استان‌های کردستان ، کرمانشاه و ایلام ، منطقه دوازده: واحدهای درون استان تهران و خارج از محدوده تهران بزرگ و نیز استان‌های جداشده از تهران (قزوین ، البرز و قم) ، منطقه سیزده: استان آذربایجان شرقی ، منطقه چهارده: استان سیستان و بلوچستان ، منطقه پانزده: استان هرمزگان ، منطقه شانزده: استان‌های بوشهر و کهگیلویه و بویر احمدمنطقه هفده: استان گیلان
منابع مالی

در اساسنامه دانشگاه آزاد محل تأمین هزینه‌های آن اخذ شهریه از دانشجویان ، کمک‌های مردم ، دولت و نهادهای انقلاب اسلامی ذکر شده‌است. اولین قلم کمک به دانشگاه آزاد نیز مبلغ یک میلیون تومان کمک روح‌الله خمینی بود. دانشگاه ازاد فعالیت خود را پیش از بازگشایی دانشگاه‌های دولتی (که در جریان انقلاب فرهنگی تعطیل شده بود) بدون دریافت مجوز از شورای عالی گسترش آموزش عالی و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی آغاز و مجددا کمکی به ارزش صدوپنجاه میلیون ریال از دادستانی انقلاب دریافت کرده و در ۲۷ اسفند ۱۳۶۱ خود را بعنوان موسسه‌ای غیرتجاری به شماره ۲۴۵۱ در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت می‌کند.

دانشگاه آزاد معتقد است که اقدام در اخذ شهریه بسیار منطقی‌تر است است چرا که به این شکل برخلاف روش دانشگاه‌های دولتی که از منابع دولت استفاده می‌کنند ، هزینه تحصیل فقط توسط خود فرد تأمین می‌شود.

مجموع شهریه دریافت‌شده از یک میلیون و دویست هزار دانشجوی دانشگاه در سال ۸۴-۸۵ نیز حدود ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با یک میلیارد و سیصدوپنجاه میلیون تومان بودجه نظام آموزش عالی دولتی برای سیصد هزار دانشجو به این معنا است که دانشگاه‌های دولتی به ازای هر دانشجو هزینه‌ای معادل هفت‌ونیم برابر شهریه دانشگاه آزاد از صندوق دولت برداشت کرده‌اند.

علی عزتی نماینده مجلس شورای اسلامی در این ارتباط گفت:دانشگاه آزاد اسلامی بدون هیچ گونه حمایت از سوی دولت و تنها از محل پرداخت شهریه‌های اخذ شده از دانشجویان اداره شده و نه تنها هیج هزینه‌ای را بر دولت تحمیل نکرده است ، بلکه سالیانه از خروج میلیاردها دلار ارز از کشور جلوگیری کرده است.
نظرات منتقدان
نوشتار اصلی: عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی و انتقادات وارد بر آن

انتقادهای مختلفی از طرف سیاست‌مداران و اهالی فرهنگ در نشریات و جراید ایران درباره دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شده است. حداد عادل در انتقاد از دانشگاه آزاد گفته است: « این دانشگاه کیفیت را پابه پای کمیت توسعه نداده است و باید اجازه دهیم انتقادها هم از آن بیان شود اما برخورد سیاسی با این دانشگاه را نیز درست نمی دانم. وی افزود: ظرفیت دانشگاه‌های دولتی در حال حاضر برای تحت پوشش قرار دادن تمام متقاضیان کافی نیست و باید چنین نهادهایی وجود داشته باشد اما این بدان معنا نیست که دانشگاه آزاد نباید مورد نظارت باشد. »
اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد.

این دانشگاه بر پایه رنکینگ بین‌المللی URAP با رتبه ۲۲۶ در دنیا و رتبه ۲ در ایران بعد از دانشگاه تهران ، از معتبرترین دانشگاه‌ها در ایران محسوب می‌شود. این نظام رتبه‌بندی بر اساس میزان تولیدات علمی کار می‌کند و دانشگاه آزاد به صورت یک مجموعه واحد (نه یکایک واحدها به صورت جداگانه) در آن شرکت نموده است.
تاریخچه و بنیانگذاری
دانشگاه آزاد ایران

دانشگاه آزاد ایران فعالیت خود را در دهه ۱۳۵۰ با مدیریت عبدالرحیم احمدی و معاونت شاهرخ مسکوب آغاز کرده بود و در سال ۱۳۵۵ تعدادی از فارغ التحصیلان ممتاز کشور را با بورس تحصیلی به دانشگاه‌های ممتاز جهان اعزام کرد تا فعالیت خود را با کادری نخبه آغاز کند. پذیرش دانشجو در این دانشگاه در ۱۳۵۷ به طور محدود آغاز شد و فعالیت آن با درگرفتن انقلاب اسلامی و رویدادهای پس از آن و نهایتاً انقلاب فرهنگی بکلی متوقف شد. برنامه درسی این دانشگاه متفاوت از دانشگاه‌های دیگر بود. برنامه‌های این دانشگاه بر پایه آموزش از راه دور قرار داشت. بر این اساس دانشگاه آزاد ایران اقدام به تهیه کتاب‌های بسیار با طرح و اندازه واحد و نیز فیلم‌های آموزشی و نوارهای صوتی نمود.
دو سال پس از انقلاب فرهنگی ایران در اردیبهشت ۱۳۶۱ به پیشنهاد هاشمی رفسنجانی و با حمایت روح‌الله خمینی دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شد. برخی از رجال سیاسی ارشد جمهوری اسلامی از جمله احمد خمینی و هاشمی رفسنجانی عضو هیأت امنای آن بوده‌اند.

جاسبی ابتدا پیشنهاد خود را با هاشمی رفسنجانی در میان گذاشته و هاشمی در خطبه‌های نماز جمعه در باره دانشگاه در شرف تاسیس چنین گفت:

یکی از طرق این است که از همین امسال در هر جا که دستمان رسید و شاید کم‌کم به روستا هم بکشد - البته به شهرهای کوچک به آسانی می‌رسد - مراکزی درست کنیم به نام دانشگاه آزاد اما نه دانشگاه آزاد رژیم گذشته ، دانشگاه آزاد واقعی که مواد تحصیلی دانشگاهی را با روش تحصیلی که در حوزه‌های علمیه علوم دینی می‌خوانند ، خوانده شود. امروز اگر یک دانشجو در سال به خاطر فضای دانشگاه و اساتید زیاد ، کارمندان مؤسسه ، وزارت علوم ، آزمایشگاه‌ها و سایر چیزها ، ده‌ها هزار تومان ، صدها هزار تومان خرجش است ، یک طلبه وقتی درس می‌خواند تقریباً هیچ خرجی ندارد و آن خرج‌هایی هم که دارد ، خودش در یکی دو ماهی که می‌رود برای تبلیغ برمی‌گرداند و به مدرسه می‌آورد. اصلاً مدارس و خیلی چیزهای دیگر را پولهایی که طلبه‌ها به عنوان سهم امام ، خمس و انفاقات از روستاها برمی‌گردانند ، اداره می‌کنند. اصلاً مراجع با این پول‌ها اداره می‌شوند.

چهار ماه بعد هاشمی رفسنجانی بعنوان رئیس شورای موقت دانشگاه و طی حکمی با سربرگ مجلس ، عبدالله جاسبی را به ریاست موقت دانشگاه منصوب نمود. هیات موسس دانشگاه شامل علی خامنه‌ای (رئیس جمهور وقت) ، اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس مجلس وقت) ، میرحسین موسوی (نخست وزیر وقت) ، احمد خمینی (فرزند و رئیس دفتر خمینی) و عبدالله جاسبی تشکیل جلسه داده و جاسبی را به ریاست دانشگاه منصوب کرد.

اولین واحد دانشگاهی در شهرستانها ، واحد تبریز بود که دکترکریم زارع در سالهای 61 تا 63 به عنوان نخستین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در شهرستان ها ، ریاست آن را به عهده داشت. اولین آزمون ورودی دانشگاه در اسفند ۶۱ با شرکت ۳۲ هزار داوطلب در امام شهر (شاهرود) ، اهواز ، تبریز ، تهران ، رشت ، زاهدان ، کرمان ، مشهد و یزد برگزار شد و حدود ۳ هزار نفر در رشته‌های راه و ساختمان ، برق ، مکانیک ، فیزیک ، ریاضی ، شیمی ، صنایع فلزی ، نساجی و حسابداری پذیرفته شدند. هاشمی رفسنجانی رئیس هیئت امنای این دانشگاه ، آنرا از افتخارات و تجربه‌های موفق پس از انقلاب می‌داند.
وضعیت کنونی
اعضای هیأت مؤسس دانشگاه علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس) عبدالله جاسبی ، عبدالکریم موسوی اردبیلی ، میرحسین موسوی و احمد خمینی بودند. پس از مرگ احمد خمینی حسن خمینی جانشین وی در هیات موسس شد. در سال ۱۳۸۹ نیز شورای انقلاب فرهنگی اساسنامه دانشگاه را تغییر داد و حسن حبیبی ، علی‌اکبر ولایتی ، محسن قمی و حمید میرزاده را به هیات موسس افزود.

هیات امنا که عالی‌تریم مرجع تصمیم گیری در مورد این دانشگاه است تشکیل شده از: چهار نفر از اعضای هیئت مؤسس که حتماً یک نفر از آنها روحانی باشد (در حال حاضر: اکبر هاشمی رفسنجانی ، علی اکبر ناطق نوری .سید حسن خمینی ، عبدالله جاسبی) ، رئیس دانشگاه (حمید میرزاده) ، وزیر بهداشت (سید حسن قاضی‌زاده هاشمی) و نماینده وزیر علوم (سعدالله نصیری قیداری) ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها (محمد محمدیان) ، سه نفر از اعضای هیئت علمی تمام‎وقت دانشگاه‌ها در مرتبه دانشیاری و یا بالاتر که هیچ‎گونه سمت مدیریتی و حکومتی غیر از تدریس و پژوهش نداشته باشند به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی (بهمن یزدی ، فریدون عزیزی ، ، فرهاد دانشجو)

این دانشگاه عضو اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام است و عبدالله جاسبی نیز رئیس این اتحادیه می‌باشد.

مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی توسط ریاست عالیه آن انجام می‌شود. ریاست عالیه دانشگاه آزاد اسلامی توسط هیات امناء تعیین می‌گردد. دانشگاه آزاد اسلامی همانند دیگر مؤسسات آموزشی در ایران ، زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کند. نوع مدرک اعطایی به فارغ‌التحصیلان این دانشگاه ، به صورت مستقل و از طرف دانشگاه آزاد اسلامی اعطا می‌گردد (با قید محل تحصیل).

ریاست این دانشگاه از از اسفند ۱۳۹۰ پس از کش و قوس‌های طولانی از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی به فرهاد دانشجو داده شد. اکبر هاشمی رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد از امضایی حکم فرهاد دانشجو امنتناع ورزید و بنا به قانون به رئیس جمهور واگذار شد و ریاست جمهوری امضای حکم را به وزیر علوم تفوض کرد ، وزیر علوم حکم ریاست دانشگاه آزاد را امضا کرد. فرهاد دانشجو تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ رئیس دانشگاه آزاد بود و در این تاریخ با رأی اکثریت اعضای هیئت امنای دانشگاه ، حمید میرزاده ، جایگزین وی گردید و ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده گرفت.
سومین دانشگاه جهان از دیدگاه شمار دانشجو

ده دانشگاه نخست جهان از دیدگاه شمار دانشجو عبارتند از:

دانشگاه ایندرا گاندی در هندوستان
دانشگاه علامه اقبال در پاکستان
دانشگاه آزاد اسلامی در ایران
دانشگاه آنادولو در ترکیه
دانشگاه ملی بنگلادش
دانشگاه آزاد بنگلادش
دانشگاه رام خام هائنگ در تایلند
دانشگاه ایالتی اوهایو در آمریکا
دانشگاه آزاد امبدکار در هند
دانشگاه ایالتی نیویورک در آمریکا
دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در آمریکا
دانشگاه دهلی در هند

آمارهای کلی

تاکنون ۲ ، ۴۰۰ ، ۰۰۰ نفر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده و ۱ ، ۳۵۰ ، ۰۰۰ دانشجو در آن مشغول تحصیل هستند و حدود ۳۴ ، ۰۰۰ عضو هیات علمی و ۳۱ ، ۰۰۰ نفر پرسنل در آن مشغول کار هستند. این افراد در ۳۵۷ واحد و مرکز دانشگاهی و در فضایی حدود ۱۴ ، ۰۰۰ ، ۰۰۰ متر مربع فضای آموزشی و رفاهی مشغول به تحصیل یا کار هستند. دانشگاه همچنین دارای ۶۰۰ مدرسه با حدود ۶۰ ، ۰۰۰ دانش آموز است در حال حاضر ۱۰ مجمتع بیمارستانی این دانشگاه در حال فعالیت هستند و ۱۰ مجتمع بیمارستانی دیگر نیز به زودی به این مجموعه اضافه خواهند شد.این دانشگاه عهده دار 60 درصد بار آموزش عالی در حوزه‌های مختلف و بیش از 40 درصد بار آموزش پزشکی کشور است.حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی دارای 86 واحد دانشگاهی ، هزار و 806 عضو هیات علمی ، 61 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی ، 51 رشته دانشگاهی ، هزار و 500 تخت بیمارستانی در 10 بیمارستان کشور و 13 مجله علوم پزشکی است.
جایگاه در رتبه‌بندی سال ۹۲

۲۰ واحد برتر دانشگاه آزاد. در این رتبه بندی دانشگاه تهران ۱۰۰ امتیاز کسب کرده‌است و به عنوان بهترین دانشگاه ایران به عنوان شاخص برای سنجش دیگر دانشگاه‌ها به کار می‌رود.
رتبه در ۶۱
واحد دانشگاه آزاد رتبه در ۱۴۰
دانشگاه ایرانی واحد امتیاز از ۱۰۰
۱ ۱۵ دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج ۴۲٫۲۷
۲ ۴۱ دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران ۳۱٫۵۱
۳ ۴۵ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی ۳۱٫۰۶
۴ ۵۰ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز ۲۷٫۶۱
۵ ۵۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال ۲۱٫۸۸
۶ ۶۷ دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین ۲۱٫۳۷
۷ ۶۹ دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات اصفهان ۱٫۳۵
۸ ۷۰ دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان ۱٫۲۶
۹ ۷۲ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر ۱٫۱۹
۱۰ ۷۷ دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل ۰٫۹۵
۱۱ ۷۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر ۰٫۹۴
۱۱ ۷۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم شهر ۰٫۹۴
۱۲ ۷۹ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود ۰٫۹
۱۳ ۸۱ دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه ۰٫۸۶
۱۴ ۸۲ دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون ۰٫۸۵
۱۵ ۸۳ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر مجلسی ۰٫۸
۱۶ ۸۴ دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول ۰٫۷۹
۱۷ ۸۵ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز ۰٫۷۵
۱۸ ۸۶ دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان اصفهان ۰٫۷۴
۱۸ ۸۶ دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت ۰٫۷۴
۱۸ ۸۶ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان ۰٫۷۴
۱۹ ۸۷ دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان ۰٫۶۵
۲۰ ۸۸ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد ۰٫۶۳
مراکز پژوهشی

در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی دارای ۲۸ مرکز و پژوهشکده می‌باشد. برخی از مراکز مهم تحقیقاتی عبارتند از: مرکز تحقیقات مکاترونیک MRL(واحد قزوین) ، مرکز تحقيقات مهندسي مکانيک و خودرو(واحد قزوین) ، مركز تحقيقات صنعت ساختمان و بتن (واحد قزوین) ، مرکز تحقیق و توسعه علوم کامپیوتر CSRDL(واحد قزوین) ، مرکز تحقیقات مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما ، مرکز عالی بین‌المللی تحقیقات بین رشته‌ای (CEIS) ، مرکز مطالعات استراتژیک ، مرکز تحقیقات گیاهان دارویی اردبیل ، مرکز مطالعات و تحقیقات محیط زیست و انرژی (CEEVS) ، مرکز تحقیقات باستان‌شناسی (واحد ابهر) ، مرکز تحقیقات تهران پزشکی ، مرکز تحقیقات شیر و فرآورده‌های آن (واحد کرج) ، مجتمع آزمایشگاهی و مزارع تحقیقاتی (واحد بروجرد) ، مرکز تحقیقات کشاورزی (واحد دامغان) مزارع آموزش تحقیقاتی و گلخانه‌ای (واحد جیرفت) ، مزارع آموزشی و تحقیقاتی (واحد رودهن).
بودجه پژوهشی

بودجه پژوهشی دانشگاه از سال ۱۳۷۵ با یک درصد شهریه دریافتی ۳۴ درصد در هر سال برخوردار بوده و به ۳۷۲ میلیارد ریال در سال ۱۳۸۴ افزایش یافته است. همچنین درصد بودجه هزینه شده در امر پژوهش به کل بودجه اختصاص یافته به پژوهش در سال اول فقط حدود ۱۲ درصد بود ، با روندی افزایشی با درصد جذبی حدود ۴۰ درصد در سال ۱۳۸۴ به حدود ۲۳۵ میلیارد ریال افزایش یافته است.
تولیدات علمی

طبق آخرین آمار دریافت شده از پایگاه Scopus ، در پنج ماه اول سال ۲۰۰۹ دانشگاه آزاد با ۱۰۷۹ مقاله در سطح کشور موفق به کسب رتبه اول در تولید مقالات علمی شده است.

به طور کلی توسط این دانشگاه تاکنون ۱۴۵۵ کتاب تالیف ، ۳۹۱ کتاب ترجمه ، ۳۳۶۷ مقاله در نشریات ISI و ۴۹۸۲ مقاله در نشریات علمی-پژوهشی منتشر شده است.

طبق آمار سال ۱۳۸۴ تعداد ۹۷۰ مقاله ISI و ۱۹۲۰ مقاله علمی-پژوهشی و ۲۳۰۰ مقاله نیز در کنفرانس‌های خارجی ، توسط این دانشگاه منتشر شده است. ۳۲۱۲ طرح تحقیقاتی اجرا شده و ۳۰۹۸ طرح تحقیقاتی نیز در حال اجرا بوده است. تعداد ۳۳۲ عنوان اختراعات و ابداعات دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی نیز به ثبت رسیده‌اند که که برخی از آنان موفق به دریافت جوایز بین‌المللی گردیده‌اند.
مجلات علمی

دانشگاه آزاد دارای ۱ مجله ISI و ۹۴ مجله علمی و پژوهشی و ۳ مجله علمی ترویجی و ۱۳۶ مجله علمی عمومی است.
باشگاه پژوهشگران و نخبگان جوان

باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی با ۱۸۰ دفتر و ۵ شعبه در تمام استان‌های کشور فعال است. از ابتدای تاسیس باشگاه تا کنون 54هزار نفر جذب شده‌اند. با شروع ریاست دکترکریم زارع فعالیت های باشگاه افزایش چشمگیری داشت. ابتدا نام این مجموعه از "باشگاه پژوهشگران جوان" به "باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان" تغییر یافت. جهت گیری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در دوره جدید حیات خود در راستای توجه به پتانسیل های جهان اسلام و حضور نخبگان در حل مشکلات جامعه قرار گرفت و فعالیت های آن در این مسیر افزایش یافت. رونمايي 12 طرح باشگاه پژوهشگران در مجلس شوراي اسلامي موجب شد با تصويب نمايندگان مجلس در بودجه سال 92 نام بنياد ملي نخبگان و نام باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در كنار هم آورده شود و اين به معناي برخورداري و بهره مندي باشگاه پژوهشگران از تمام كمك هايي است كه به بنياد ملي نخبگان ارائه مي شود. دکترکریم زارع اعلام نمود که با تصویب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مبلغ 200 میلیون تومان به حساب باشگاه واریز شده است. با پیگیری های ریاست باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان ، قرارداد مرکز پردیس تحقیقاتی پژوهشگران جوان و نخبگان(شهر دانایی) با همکاری شورای اسلامی شهر و شهرداری رودهن منعقد و مقرر شد برای تأسیس دفتر شهر دانایی قطعه زمینی به مساحت 3000 مترمربع در جنب سایت دانشگاه آزاد اسلامی رودهن و قطعه زمین دیگری به مقدار تقریبی ده هکتار که قابل توسعه است ، به باشگاه اهدا شود. همچنین تاکنون بیش از 500 میلیون تومان تشویقی نقدی به مقالات اعضای باشگاه پرداخت شده است. تفاهم نامه همکاری علمی – پژوهشی – فناوری بین مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان (دانشگاه آزاد اسلامی ایران) در مورخ دوم اردیبهشت 93 منعقد گردید. علاوه بر آن باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان ‌با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی ، پارک علم‌ و فناوری استان آذربایجان شرقی و مرکز علوم و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی تفاهم‌نامه منعقد کرده است.
کسب مقام در مسابقات جهانی

مسابقات روبوکاپ آلمان(۲۰۰۶)
مسابقات روبوکاپ ژاپن (۲۰۰۵)
نمایشگاه مخترعات و مبتکران آلمان (۲۰۰۵)
مسابقات روبوکاپ پرتغال (۲۰۰۴)
مسابقات روبوکاپ نیوزلند (۲۰۰۴)
مسابقات بتن آمریکا (۲۰۰۴)
مسابقات روباتیک آمریکا (۲۰۰۴)
مسابقات روباتیک شرق کانادا (۲۰۰۴)
نمایشگاه مبتکران و مخترعان اتریش (۲۰۰۴)
مسابقات روباتیک کانادا (۲۰۰۳) ، مسابقات بتن کانادا (۲۰۰۳)
مسابقات روبوکاپ ایتالیا (۲۰۰۳)
مسابقات روبوکاپ پرتغال (۲۰۰۲)
سومین دوره مسابقات بتن (۲۰۰۵)
چهارمین دوره مسابقات بتن (۲۰۰۶)
مسابقات روباتیک کانادا (۲۰۰۵)
مسابقات و نمایشگاه بین‌المللی اختراعت و ابداعات ژنو (۲۰۰۶)
مسابقات بتن کشور در واحد یزد (۱۳۸۵)
مسابقات بهترین رتبه در مقاله نویسی آمریکا (۲۰۰۶)
اولین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۶
دومین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۷
سومین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۸
چهارمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۰۹
پنجمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۰
ششمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۱
هفتمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۲
هشتمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۳
نهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۴
برگزار کننده نه دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران توسط دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و پرافتخارترین تیم دانشجویی درایران


از کل پذیرفته شدگان در مقطع کارشناسی ارشد (۱۹۵۱۹ نفر) ، ۹۵۶۸ آنها از فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده‌اند (بر اساس نتایج آزمون سال ۱۳۸۵ دانشگاه آزاد اسلامی). همچنین از ۱۸۲ نفر پذیرفته شده در مقطع دکترای تخصصی ، ۹۵ نفر آنها از فارغ التحصیلان این دانشگاه (۵۲ درصد) بوده‌اند.
در طول ۹ سال متوالی دانشجویان رشته دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان در امتحان جامع وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی قبولی ۱۰۰ درصدی داشته‌اند که در سطح کشور چنین موفقیتی بی نظیر است.
کسب بیشترین تعداد قبولی در امتحانات تخصصی دستیاری کشور به طوری که ۱۳۴ نفر از دانش آموختگان واحد دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در امتحانات مذکور قبول شده‌اند.
کسب رتبه اول امتحانات بورد تخصصی کشور در سال ۱۳۸۳ توسط دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی (با کسب نمره ۱۰۰ از ۱۰۰).
کسب رتبه اول امتحانات جامع علوم پایه دندانپزشکی کل کشور در سال‌های مختلف توسط دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی و کسب رتبه دوم امتحانات جامع علوم پایه دندانپزشکی کشور توسط دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی.

انجمن‌های دانشجویی

هم اکنون ۱۳۴۳ انجمن در حال فعالیت هستند که ۱۱۲۸ عدد از آنها به تصویب رسیده‌اند و بقیه بررسی و گذراندن مراحل تصویب هستند.

در آغاز دهه ۸۰ هجری ، عده‌ای از دانشجویان رشته‌های تحصیلی مهندسی عمران و مهندسی صنایع ، اقدام به تاسیس انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه آزاد اسلامی تهران در این دانشگاه نمودند که در کمتر از ۲ سال پس از اخذ موافقت اصولی این تشکل دانشجوئی ، فعالیت آن متوقف شد. این تشکل از آن جهت اهمیت دارد که اولین انجمن اسلامی دانشجویان (بمعنی واقعی کلمه) در دانشگاه آزاد اسلامی بود و توانست در مدت کوتاهی بیش از ۲۰۰۰ عضو جذب کند.
فعالیت‌های ورزشی

در بخش مسابقات داخلی دانشگاه با انجام مسابقات گوناگون ورزشی در ۲۷ رشته فعالیت داشته که ۴۰۰ ، ۰۰۰ دانشجو دانشجو در آن شرکت داشته‌اند. لازم به ذکر است علی رغم موانع متعددی که بر سر راه حضور تیم‌های ورزشی این دانشگاه در مسابقات جهانی وجود داشته است ، دانشجویان این دانشگاه توانسته‌اند هر سال در مسابقات جهانی دانشجویان (FISU) مقام‌های متعددی کسب نمایند. بیش از ۷۰ درصد تیم‌های اعزامی ایران به مسابقات مذکور از این دانشگاه بوده است و بیشترین سهم را در کسب مدال‌های مختلف جهانی برای کشور داشته‌اند.

دانشگاه آزاد با در اختیار داشتن ۲ ، ۵۰۰ ، ۰۰۰ مترمربع امکانات ورزشی دارای سرانه فضای ورزشی ۲ مترمربع است. بسیاری از قهرمانان کشور که در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند ، توانسته‌اند ۲۸۸ مدال طلا ، ۱۸۷ مدال نقره و ۲۳۶ مدال برنز در مسابقات ورزشی بین‌المللی کشور کسب نمایند. دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقات بین دانشجویی جهانی (IFISU) -به عنوان تنها نماینده آسیا- شرکت کرد و در میان ۷۰ تیم عنوان نخست را از آن خود کرد.
رسانه

روزنامه آفرینش ، هفته‌نامه فرهیختگان و روزنامه شاپرک به صاحب امتیازی عبدالله جعفرعلی جاسبی و خبرگزاری آنا و خبرگزاری ایسکانیوز به این دانشگاه وابسته هستند.
مناطق دانشگاه آزاد

واحدهای دانشگاه آزاد در هفده منطقه به این شرح دسته بندی شده و واحدهای هر منطقه زیر نظر دبیرخانه آن منطقه اداره می‌شوند: منطقه یک: استان فارس ، منطقه دو: استان‌های آذربایجان غربی ، اردبیل و زنجان ، منطقه سه: استان مازندران ، منطقه چهار: استان‌های اصفهان و چهارمحال ، منطقه پنج: استان‌های مرکزی ، همدان و لرستان ، منطقه شش: استان خوزستان ، منطقه هفت: استان‌های کرمان و یزد ، منطقه هشت: واحدهای داخل تهران بزرگ منطقه نه: استان‌های خراسان (شمالی ، جنوبی ، رضوی) و شهر طبس از استان یزد ، منطقه ده: استان‌های سمنان ، گلستان ، منطقه یازده: استان‌های کردستان ، کرمانشاه و ایلام ، منطقه دوازده: واحدهای درون استان تهران و خارج از محدوده تهران بزرگ و نیز استان‌های جداشده از تهران (قزوین ، البرز و قم) ، منطقه سیزده: استان آذربایجان شرقی ، منطقه چهارده: استان سیستان و بلوچستان ، منطقه پانزده: استان هرمزگان ، منطقه شانزده: استان‌های بوشهر و کهگیلویه و بویر احمدمنطقه هفده: استان گیلان
منابع مالی

در اساسنامه دانشگاه آزاد محل تأمین هزینه‌های آن اخذ شهریه از دانشجویان ، کمک‌های مردم ، دولت و نهادهای انقلاب اسلامی ذکر شده‌است. اولین قلم کمک به دانشگاه آزاد نیز مبلغ یک میلیون تومان کمک روح‌الله خمینی بود. دانشگاه ازاد فعالیت خود را پیش از بازگشایی دانشگاه‌های دولتی (که در جریان انقلاب فرهنگی تعطیل شده بود) بدون دریافت مجوز از شورای عالی گسترش آموزش عالی و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی آغاز و مجددا کمکی به ارزش صدوپنجاه میلیون ریال از دادستانی انقلاب دریافت کرده و در ۲۷ اسفند ۱۳۶۱ خود را بعنوان موسسه‌ای غیرتجاری به شماره ۲۴۵۱ در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت می‌کند.

دانشگاه آزاد معتقد است که اقدام در اخذ شهریه بسیار منطقی‌تر است است چرا که به این شکل برخلاف روش دانشگاه‌های دولتی که از منابع دولت استفاده می‌کنند ، هزینه تحصیل فقط توسط خود فرد تأمین می‌شود.

مجموع شهریه دریافت‌شده از یک میلیون و دویست هزار دانشجوی دانشگاه در سال ۸۴-۸۵ نیز حدود ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با یک میلیارد و سیصدوپنجاه میلیون تومان بودجه نظام آموزش عالی دولتی برای سیصد هزار دانشجو به این معنا است که دانشگاه‌های دولتی به ازای هر دانشجو هزینه‌ای معادل هفت‌ونیم برابر شهریه دانشگاه آزاد از صندوق دولت برداشت کرده‌اند.

علی عزتی نماینده مجلس شورای اسلامی در این ارتباط گفت:دانشگاه آزاد اسلامی بدون هیچ گونه حمایت از سوی دولت و تنها از محل پرداخت شهریه‌های اخذ شده از دانشجویان اداره شده و نه تنها هیج هزینه‌ای را بر دولت تحمیل نکرده است ، بلکه سالیانه از خروج میلیاردها دلار ارز از کشور جلوگیری کرده است.
نظرات منتقدان
نوشتار اصلی: عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی و انتقادات وارد بر آن

انتقادهای مختلفی از طرف سیاست‌مداران و اهالی فرهنگ در نشریات و جراید ایران درباره دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شده است. حداد عادل در انتقاد از دانشگاه آزاد گفته است: « این دانشگاه کیفیت را پابه پای کمیت توسعه نداده است و باید اجازه دهیم انتقادها هم از آن بیان شود اما برخورد سیاسی با این دانشگاه را نیز درست نمی دانم. وی افزود: ظرفیت دانشگاه‌های دولتی در حال حاضر برای تحت پوشش قرار دادن تمام متقاضیان کافی نیست و باید چنین نهادهایی وجود داشته باشد اما این بدان معنا نیست که دانشگاه آزاد نباید مورد نظارت باشد. »
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

93 سفر مقام های دولت تدبیر و امید به شهرها و روستاهای کشور در هفته گذ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ اخبار
همزمان با سفر رییس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان مازندران، معاونان رییس جمهوری، وزرا و معاونان آنها در هفته ای که گذشت بیش از 93 سفر به ش...ادامه مطلب»

دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد. ...
۱۳۸۸/۰۳/۲۲ تاریخ
دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی برگزار شد. موقعیت و شرایط ویژهٔ داخلی و خارجی ایران سبب شد که پیش‌بینی نتیجهٔ انت...ادامه مطلب»

انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی ...
parseed.ir ۱۳۵۸/۰۵/۱۲ تاریخ
انتخابات مجلس خبرگان بررسی نهایی قانون اساسی (مجلس موسسان چهارم) در ۱۲ مرداد ۱۳۵۸ در سراسر ایران برگزار شد.این نخستین انتخابات از زمان پیروزی انقلاب ۵...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»


EOF