سقوط پرواز شماره ۷۹۰۸ هواپیمایی کاسپین

سقوط پرواز شماره ۷۹۰۸ هواپیمایی کاسپین...
1host2u.com ۱۳۸۸/۰۴/۲۴ تاریخ

کلیدواژه ها:#1host2u.ir، #آذربایجان، #ارمنستان، #استاد، #استرالیایی، #اسلامی، #امام، #امام_خمینی، #امور_خارجه، #ایران، #ایرانی، #ایرانی-آمریکایی، #ایروان، #ایمان، #بازرسی، #تهران، #توپولف، #تیم_ملی، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جهانی، #جودو، #جودوی_ایران، #خبر، #خمینی، #رفسنجانی، #روسیه، #سازمان_بازرسی_کل_کشور، #سفیر، #سورن، #علی_لاریجانی، #فارس، #فدراسیون، #قائم، #قزوین، #لبنان، #لرستان، #مجتبی، #مجلس، #مجلس_خبرگان، #مجلس_خبرگان_رهبری، #مجلس_شورای_اسلامی، #مجمع، #مهماندار، #موسوی، #میرحسین_موسوی، #نخست_وزیر، #هاشمی، #هاشمی_رفسنجانی، #هواپیما، #هواپیمایی، #هواپیمایی_کاسپین، #وزارت_امور_خارجه، #وزارت_امور_خارجه_آمریکا، #وزیر، #ونزوئلا، #چهارشنبه، #کارگروه، #کاسپین، #کانادایی، #کیف_جیبی، #گرجستان

پرواز شماره ۷۹۰۸ هواپیمایی کاسپین یک پرواز تجاری متعلق به هواپیمایی کاسپین بود که از فرودگاه امام خمینی تهران به سمت ایروان در حال پرواز بود ولی در حوالی قزوین سقوط کرد. این هواپیما در حدود ساعت ۱۱:۴۵ صبح ۲۴ تیر ۱۳۸۸ در بین روستاهای فارسیان و جنت‌آباد در بخش مرکزی قزوین دچار سانحه شد و همهٔ ۱۵۳ مسافر آن به همراه ۱۵ خدمه پرواز کشته شدند.
هواپیما

هواپیمایی که در این سانحه سقوط کرد از نوع توپولف تی یو-۱۵۴ بوده‌است که توسط هواپیمایی کاسپین مورد استفاده قرار می‌گرفت. این هواپیما در سال ۱۹۸۷ وارد به خدمت شده‌بود.
این هواپیما ۱۶ دقیقه پس از آنکه از فرودگاه امام برخاست در نزدیکی دشت‌های کشاورزی قزوین با زمین برخورد کرد در این سانحه کلیه ۱۶۸ سرنشین هواپیما شامل ۱۵۳ نفر مسافر و پانزده نفر خدمه و کادر پرواز کشته شدند ، شدت حادثه به حدی بود که ۶ هکتار از اراضی زراعی این منطفه نیز دچار حریق شد. در محل برخورد هواپیما با زمین گودال عظیمی به قطر ۶۰ تا ۷۰ متر ایجاد شد.

بر اساس اطلاعات رسیده از این هواپیما و بنا به اظهارات مومنی‌رخ مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور ، در زمان سقوط هواپیما هیچ مکالمه‌ای مبنی بر نقص فنی با برج مراقبت به ثبت نرسیده‌است..

به گفته شاهدان عینی دقایقی پیش از سقوط هواپیما آتش گرفته بود و تلاش خلبان برای نشستن روی زمین بی نتیجه بود و منجر به چرخ زدن هواپیما در حوالی شهر اقبالیه شد و در حال دور زدن نیز به ناگاه پس از آتش گرفتن دم هواپیما در مزارع گندم سقوط می‌کند.

شاهدان عینی همچنین از پراکنده شدن وسایلی همچون کیف ، کفش ، کارت ویزیت ، کیف جیبی و وسایل شخصی مسافران خبر می‌دهند.
آخرین اطلاعات درباره حادثه سقوط هواپیمای توپولوف

احمد مجیدی رئیس کارگروه ویژه بررسی سانحه سقوط هواپیمای کاسپین در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبری فارس « توانا » ، تصریح کرد: این هواپیما پرواز خود را در ساعت ۱۱:۳۳ روز چهارشنبه از فرودگاه امام خمینی (ره) آغاز کرده بود که در ۷۵ مایلی فرودگاه امام خمینی ، در ساعت ۱۱:۵۰ دقیقه از صفحه رادار محو شد و این در حالی است که تا آن زمان تحت پوشش سه سیستم رادار بوده‌است. وی تأکید کرد: خلبان پرواز در آخرین مکالمات خود با فرودگاه اعلام کرده بود که پرواز بدون هیچ مشکلی انجام شده‌است و با کادر رادار فرودگاه خداحافظی کرده بود.
کشته‌شدگان

طبق گزارش‌ها از ۱۶۸ مسافر این پرواز ، ۳۸ تن ایرانی‌الاصل (شامل ۲ تن از خدمه) ، ۴۰ تن شهروند ارمنستان ، ۲ گرجستانی ، ۲ کانادایی ، ۲ ایرانی-استرالیایی و همچنین ۲ ایرانی-آمریکایی بوده‌اند.
مسافران سرشناس

اعضای تیم ملی جودو نوجوانان ایران
لون داویدیان نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی
ناتلا نیکولاوا ، همسر سفیر گرجستان در ایران.
عبدی یمینی آهنگساز مشهور و سازندهٔ بسیاری از آثار داریوش ، منصور ، شهیار قنبری و...
مارتیک درآوانسیان پایه‌گذار رشته ارتوپدی فنی ایران

هویت جعلی سه تن از اعضای تیم جودو نوجوانان

پس از چند روز مشخص شد که سه تن از نوجوانان جودوکا که با این هواپیما عازم مسابقات جودو در ایروان بروند زنده هستند و درواقع سه جودوکای دیگر به جای آنها و با هویت آنها به مسابقه اعزام شده بودند. این افراد عبارت بودند از: وحید باقرپور با هویت یحیی باقرپور ، مجتبی عزیز اللهی با هویت مصیب عزیزاللهی (هر دو پسرعمو) و محمد ملکشاهی با هویت ایمان زینی وند. این افراد که از قهرمانان رده نوجوانان قبل از سال ۱۳۸۳ بودند همگی سن بالاتری داشتند و یکی از آنها کارت پایان خدمت سربازی هم داشت. این جودوکاها دیگر تمایلی به شرکت در رده نوجوانان نداشتند اما به اصرار کادر فنی مجدداً در ترکیب نوجوانان قرار گرفتند. رئیس فدراسیون جودو ابتدا این خبر را تکذیب کرد ولی با پی گیری مطبوعات سکوت اختیار نمود. تا اینکه معاون سازمان بازرسی کل کشور زنده بودن سه جودوکار نوجوان و کشته‌شدن سه جودوکار بزرگسال در هواپیما را تأیید کرد. قابل ذکر است که در تشیع جنازه نمادینی که در استان لرستان انجام شد ، روی بعضی از تصاویر چاپ شده توسط خانواده‌های کشته شدگان ، علاوه بر اسامی غیرواقعی اسامی اصلی این جودوکاها و همچنین در خصوص ایمان زینی وند ، نام خانوادگی ملک‌شاهی به عنوان نام اصلی در پرانتز ذکر شده بود.
اسامی کادر پروازی

استاد خلبان علی اصغر شیر اکبری
خلبان جواد معصومی
کمک خلبان مهدی فیروزه سهیل
مهندس پرواز نیما صالحی رزوه
مهندس فنی گرگوری بارساغیان
مهندس فنی سورن موقومونیان
سرمهماندارسیدعباس قائم مقامی
مهماندارارشد امیر علی ملکی نژاد
مهماندارارشدفرشته سماکی رحمت
مهماندارارشدساناز اصلانی
مهماندارمریم فرهادی
مهماندار مریم کمانی
واکنش‌ها

در پی این حادثه میرحسین موسوی نخست وزیر سابق ایران ، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت ایران ، علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی محمود هاشمی شاهرودی ریس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران ، وقوع این حادثه را تسلیت گفته و با بازماندگان ابراز همدردی کردند.

آمریکا ، روسیه ، لبنان ، آذربایجان و ونزوئلا با صدور بیانیه‌هایی ، حادثه سقوط هواپیمای مسافربری ایران در مسیر پرواز به سوی ارمنستان را به خانواده‌های قربانیان تسلیت گفتند. همچنین در ارمنستان یک روز عزای عمومی اعلام شد.
آمریکا

یان کلی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای گفت:

آمریکا مراتب همدردی خود را با خانواده‌های افرادی که در حادثه سقوط هواپیمای شرکت هواپیمایی کاسپین کشته شدند ، اعلام می‌دارد

آذربایجان

در میان کشورهای همسایه ایران آذربایجان پیام تسلیتی را به ریس جمهوری ایران ارسال داشت در بخشی از پیام تسلیت آقای الهام علی اف آمده‌است:

خبر سانحه هوایی در نزدیکی قزوین که قربانیان بسیاری را بر جای گذاشت ، آذربایجان را در غم و اندوه فرو برد.

فدراسیون جهانی جودو

ماریوس ویزر رییس فدراسیون جهانی جودو با ارسال پیامی به فدراسیون جودوی ایران درگذشت اعضای تیم ملی نوجوانان در سانحهٔ هواپیمایی را تسلیت گفت. او در این پیام آورده‌است:

از اینکه در سانحه سقوط هواپیما تمامی اعضای تیم ملی نوجوانان ایران جان باختند ، ضایعه‌ای اسفناک برای جودو جهان است و من این ضایعه را به خانواده‌های آنها و فدراسیون جودو ایران عمیقاً تسلیت می‌گویم.
------...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»

آغاز به کاردانشگاه آزاد اسلامی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۵/۱۰ تاریخ
دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. ...ادامه مطلب»


EOF