میانجی‌گری«اورل هریمن» بین ایران و شركت نفت انگلستان

میانجی‌گری«اورل هریمن» بین ایران و شركت نفت انگلستان...
donya-e-eqtesad.com 15/07/1951 تاریخ

کلیدواژه ها:#Donya-e-eqtesad.com، #ارزان، #اسفند، #انگلستان، #انگلیس، #ایران، #ایرانی، #این_زمان، #تاریخ، #ترومن، #تهران، #دادگستری، #دولت، #دیوان، #سنا، #شهریور، #صادرات، #مجلس، #مجلس_سنا، #مرداد، #مصدق، #ملی_شدن_صنعت_نفت

گروه تاریخ و اقتصاد: پس از تصویب لایحه ملی شدن صنعت نفت ایران در 29 اسفند 1329 شمسی در مجلس سنا ، دكتر مصدق به عنوان نخست‏وزیر ایران درصدد اجرای این قانون برآمد. دولت ایران در این زمان ، آمادگی داشت كه خود مستقیما نفت را صادر نماید.
از آن طرف با خلع‏ید از شركت نفت انگلستان كه از سال‏‌ها قبل بر چاه‌‏های نفت ایران خیمه زده بود ، دولت این كشور را به عكس‌العمل واداشت و كشتی جنگی به خلیج‌فارس اعزام کرد. درنتیجه صادرات نفت ایران نیز
متوقف شد.
در ادامه ، شركت نفت انگلیس به دیوان بین‌المللی دادگستری شكایت برد ، ولی دولت ایران رسیدگی به اختلاف یك شركت با یك دولت را در صلاحیت دیوان نمی‌‏دانست چون كار اختلاف بالا گرفت ، در بیست و سوم تیر ماه 1330شمسی (15 چولای 1951) ، اورل هریمن مشاور مخصوص هاری ترومن رئیس‌جمهور وقت آمریكا برای میانجی‌گری بین شركت نفت انگلیس و دولت ایران وارد تهران شد.
به دعوت هریمن هیاتی از انگلستان به ایران آمد و مذاكراتی طولانی به مدت سه هفته بین دو طرف انجام گرفت. انگلیسی‏‌ها در حقیقت خواهان سهمی برابر با ایران و به مدت 25 سال بودند كه بیش از پیش نفت كشور را به قیمت ارزان به یغما برند ، اما هیات ایرانی مذاكره‏‌كننده با انگلیسی‌ها این مساله را نپذیرفت و مذاكرات دو جانبه با میانجی‌گری نماینده آمریكا بی‏‌نتیجه ماند.
در نهایت اورل هریمن پس از شكست در ماموریتش ، در اول شهریور آن سال بدون دستیابی به نتیجه‏‌ای به كشورش بازگشت. مداخله آمریكا در این مساله هر چند به عنوان نقش میانجی صورت گرفت ، ولی زمینه‏‌ای برای حضور بیشتر آمریكاییان در ایران شد ، طوری كه پس از كودتای 28 مرداد 1332 در 2 سال بعد از آن ، آمریكاییان بر تمامی منابع حیاتی كشور دست یافتند.

---پرطرفدارترین روزنامه اقتصادی کشور---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

قطع رابطه‌ای که از رادیو اعلام شد ...
webzine.mehrnews.com 18/10/1952 تاریخ
62 سال پس از اعلام قطع رابطه سیاسی ایران و انگلستان قطع رابطه‌ای که از رادیو اعلام شد مهر ۱۳۳۱ پس از ۱۹ ماه شرایط پیچیده سیاسی و اقتصادی در ایران، خ...ادامه مطلب»

ایران چطور تحریم‌ شد؟ ...
webzine.mehrnews.com 19/05/1951 تاریخ
۲۸ اردیبهشت ماه سالروز اولین تحریم نفتی ایران است. تحریمی که برای اولین بار، دولت را مجبور به استفاده از سیاست های انقباضی در اقتصاد ایران کرد. مجله...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»


EOF