نخستین تصویر یک شهبانوی ایران بر سكه‌ها

نخستین تصویر یک شهبانوی ایران بر سكه‌ها...
donya-e-eqtesad.com 14/07/307 تاریخ

کلیدواژه ها:#Donya-e-eqtesad.com، #ارتش_ایران، #ارمنستان، #ایران، #بحرین، #تلفات، #ساسانی، #سعودی، #سلطنت، #سپاه، #شاه، #شاه_ایران، #شاهی، #فرات، #فرارود، #هرمز، #گالریوس

گروه تاریخ و اقتصاد: در چهاردهم جولای سال 307 میلادی هرمز دوم ، شاه ساسانی ایران اجازه داد كه تصویر بانوی او - دختر پادشاه (محلی) كوشان - بر سكه ضرب شود. هرمز دوم كه « تاریخ » او را به عنوان « عادل و نیک نفس » مورد قضاوت قرار داده است و هفت سال و چهار ماه سلطنت كرد ، نخستین شاه ایران بود كه سكه با تصویر شهبانویش را ضرب و به جریان انداخت.
شهرت فروتنی و باگذشت بودن هرمز دوم از زمانی وارد تاریخ شد كه وی پس از كناره‌گیری پدر بیمارش « نرسی » از سلطنت و به شاهی رسیدنش ، تا زمانی كه پدر زنده بود ، اجازه نداد كه او را به عنوان « شاه » خطاب كنند.
« نرسی » در سال 302 میلادی پس از اینكه شنید یك واحد از ارتش ایران مورد شبیخون رومی‌ها قرارگرفته و متحمل تلفات شده است از فرط اندوه بیمار و همان روز ، پس از ده سال پادشاهی به سود پسرش هرمز كناره‌گیری كرده بود. نرسی قبلا و در جولای 297 میلادی ارتش روم به فرماندهی گالریوس را در منطقه فرات شمالی شكست و فراری داده بود و چون پیش‌بینی حمله مجدد را تا سال‌ها نمی‌كرد ، نیمی از ارتش را روانه شمال شرقی كشور (منطقه فرارود) كرده بود كه گالریوس از فرصت استفاده کرده به یک سپاه ایران شبیخون زده ، تلفات وارد ساخته و برخی از بستگان شاه را که در قرارگاه این سپاه بودند به اسارت گرفته بود. اختلاف ایران و روم در زمان نرسی هم بر سر ارمنستان بود. هرمز دوم بود كه دادگاه‌های كیفری ایران را دو مرحله‌ای كرد و دستور داد كه احكام اعدام بدون تصویب شخص او اجرا نشوند. هرمز دوم اوایل سال 310 میلادی برای جلوگیری از مهاجرت اعراب به قلمرو ایران ، به منطقه‌ای كه امروز ظهران نامیده می‌شود (واقع در كشور سعودی) رفته بود كه همان‌جا درگذشت. وی از طریق جزیره بحرین به آن منطقه رفته بود.
---پرطرفدارترین روزنامه اقتصادی کشور---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

مرگ محمدرضا شاه پهلوی در مصر...
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۵/۰۵ تاریخ
در یازدهم اردیبهشت ۱۳۵۴ پزشک شاه تشخیص داد که شاه مبتلا به سرطان غدد لنفاوی شده‌است. هر چند شاه این موضوع را برای سه سال حتی از فرح نیز پنهان کرده‌بود...ادامه مطلب»

نبرد ساسانیان و هپتالیان ...
parseed.ir 13/05/484 تاریخ
نبرد هرات یک نبرد نظامی بزرگ مقیاس بود که در سال ۴۸۴ میلادی بین نیروی مهاجم ساسانیان متشکل از ۱۰۰هزار مرد تحت فرماندهی پیروز یکم و ارتش کوچکتر هپتالیا...ادامه مطلب»

نبرد قادسیه...
fa.wikipedia.org 16/11/636 تاریخ
نبرد قادسیه، نبردی است که در شوال سال ۱۵ هجری قمری برابر با نوامبر ۶۳۶ میلادی میان سپاه خلافت راشدین به فرماندهی سعد بن ابی وقاص و لشکر ایرانشهر به فر...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»


EOF