حمله دهها جنگنده ترکیه به مواضع پ‌ک‌ک

حمله دهها جنگنده ترکیه به مواضع پ‌ک‌ک ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۱۸ اخبار

کلیدواژه ها:#Ion.ir، #آناتولی، #آنلاین، #آنکارا، #اتحادیه_اروپا، #احمد_داوداغلو، #اروپا، #اسلامی، #ایران، #بمباران، #ترکیه، #حزب_کارگران_کردستان، #دولت، #دولت_اسلامی، #رویترز، #سرباز، #شمال_عراق، #شهریور، #عراق، #کردستان

رکیه در واکنش به کشته‌شدن ۱۶ سرباز ارتش این کشور ، با بیش از ۵۰ جنگنده مواضع حزب کارگران کردستان در شمال عراق را زیر آتش گرفت. ساعتی بعد اعلام شد که ده مأمور پلیس ترکیه در انفجاری دیگر جان خود را از دست داده اند.
ایران آنلاین / ده‌ها جنگنده ترکیه در نخستین ساعات سه‌شنبه (۸ سپتامبر/ ۱۷ شهریور) مواضع حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) را در شمال عراق بمباران کردند. یک منبع امنیتی روز سه‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفت که در جریان این حملات ده‌ها عضو پ‌ک‌ک جان خود را از دست داده‌اند. بر این اساس ، "انبارهای آذوقه و زاغه‌های مهمات" از جمله در بلندی‌های قندیل ، هدف حمله بوده‌اند.
خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه شمار جنگنده‌ها را بیش از ۵۰ فروند ، مدت زمان حمله را ۶ ساعت – از ساعت ۲۲ دوشنبه تا ۴ صبح سه‌شنبه – و شمار قربانیان را ۳۵ تا ۴۰ نفر اعلام کرد.
این حملات واکنش دولت ترکیه به کشته‌شدن ۱۶ سرباز این کشور هستند. ارتش ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد که ۱۶ سرباز این کشور در انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در استان حکاری (جنوب شرقی ترکیه) جان خود را از دست داده‌اند. پ‌ک‌ک مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت.
احمد داوداغلو ، نخست‌وزیر ترکیه ، روز دوشنبه در آنکارا در واکنش به کشته‌شدن ۱۶ سرباز گفته بود: « مناطق کوهستانی باید هر طور شده از وجود این تروریست‌ها پاکسازی شوند » .
کشته‌شدن ۱۰ افسر پلیس
روز سه‌شنبه ، اندکی پس از حمله جنگنده‌های ترکیه به شمال عراق ، تلویزیون دولتی ترکیه خبر داد که در انفجار یک مینی‌بوس در استان "ایگدیر" (ایغدیر) در شرق ترکیه ۱۰ افسر پلیس این کشور کشته شده‌اند.
حمله‌ای که روز یکشنبه به کشته‌شدن ۱۶ سرباز ترکیه منجر شد ، خونین‌ترین حمله پ‌ک‌ک از زمان پایان آتش‌بس این گروه با دولت ترکیه بوده است. آنکارا از روزهای پایانی ماه ژوئیه مواضع پ‌ک‌ک در جنوب ترکیه و شمال عراق را زیر آتش گرفت. اندکی پیش از آن پلیس ترکیه در جریان عملیات ضدترور حدود ۶۰۰ نفر مظنون به عضویت در گروه تروریستی "دولت اسلامی" و حزب کارگران کردستان را دستگیر کرده بود. این عملیات گسترده پلیس واکنشی به حمله تروریستی شهر سوروچ بود.
در پی حملات متقابل ترکیه و پ‌ک‌ک ، آتش‌بس دوساله دو طرف شکسته شد. پ‌ک‌ک از سی سال پیش (۱۹۸۴) مسلحانه با دولت ترکیه مبارزه می‌کند. این درگیری‌ها بیش از ۴۰ هزار قربانی برجا گذاشته‌اند.
آنکارا ، اتحادیه اروپا و آمریکا پ‌ک‌ک را سازمانی تروریستی می‌دانند. دولت ترکیه و حزب کارگران کردستان در سال ۲۰۱۲ گفت‌وگوهای صلح را آغاز کردند. در ادامه این گفت‌وگوها و در بهار سال ۲۰۱۳ آتش‌بس میان دو طرف اعلام شد و قرار بر آن شد که مبارزان حزب کارگران کردستان از ترکیه خارج و در شمال عراق مستقر شوند.

------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

محسن رضایی: برخی مخالفان برجام مشکوکند ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۱۶ اخبار
بیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مخالفان بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی دو دسته اند؛ برخی از آنها از روی دلسوزی سخن می گویند اما برخی از آنها مشکوکند ...ادامه مطلب»

نشست وین 2 درباره سوریه با حضور هیات ایرانی آغاز شد ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۸/۲۳ اخبار
نشست وین 2 درباره بحران سوریه پیش از ظهر امروز شنبه به وقت محلی با حضور هیات ایرانی در هتل امپریال شهر وین پایتخت اتریش آغاز شد. ایران آنلاین / «محمد ...ادامه مطلب»


EOF