اهم اخبار اقتصادی ایرنا در هفته گذشته؛ لغو تحریم برخی از شرکت های صنعت نفت و رشد 42درصدی ورود سرمایه خارجی

اهم اخبار اقتصادی ایرنا در هفته گذشته؛ لغو تحریم برخی از شرکت های صنعت نفت و رشد 42درصدی ورود سرمایه خارجی ...
irna.ir ۱۳۹۵/۱۱/۰۲ اقتصاد

کلیدواژه ها:#، #Irna.ir، #آسیا، #آلمان، #اتاق_اصناف، #اتحادیه_اروپا، #اجرای_برجام، #ارتباطات، #اروپا، #اسلامی، #اقتصاد_ایران، #الله، #اوراق_بهادار، #اوپک، #ایران، #ایران_و_پاکستان، #ایرانی، #ایرنا، #بازار، #بازرگانی، #بانک_جهانی، #بخش_خصوصی، #برجام، #بهمن، #بیمه، #تحریم، #تهران، #تومان، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جهانی، #حمل_و_نقل، #خبر، #خط_لوله_گاز، #خط_لوله_گاز_ایران، #خودرو، #دارایی، #دریانوردی، #دریایی، #دلار، #دولت، #دولت_یازدهم، #ریال، #زیمنس، #ساختمان_پلاسکو، #سازمان_بنادر_و_دریانوردی، #سازمان_بورس_و_اوراق_بهادار، #سازمان_نظام_مهندسی، #سرد، #سرمایه_گذاری، #شرکت_مخابرات_ایران، #شرکت_ملی_نفتکش_ایران، #شهرسازی، #شهرها، #شیلات، #صادرات، #صندوق_بین_المللی_پول، #فرابورس، #قائم، #قانونی، #ماشین_آلات، #مالیات، #مجلس، #مردم، #مردم_ایران، #مستمری‌بگیران، #ملت، #هواپیما، #هوشمند، #واردات، #وزارت_جهاد، #وزارت_جهاد_کشاورزی، #وزارت_صنعت،_معدن_و_تجارت، #وزارت_نیرو، #وزیر، #وزیر_ارتباطات_و_فناوری_اطلاعات، #وزیر_حمل_و_نقل، #وزیر_راه، #وزیر_راه_و_شهرسازی، #وزیر_نفت، #ونزوئلا، #پاکستان، #پرچم_ایران، #پلاسکو، #چهارشنبه، #گمرک

تهران- ایرنا- خسارت بیش از 1500میلیارد تومانی حادثه ساختمان پلاسکو ، لغو تحریم شمار دیگری از شرکت های مرتبط با صنعت نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا و اعلام رشد 42درصدی ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران در پسابرجام ، از جمله مهمترین اخبار اقتصادی ایرنا در هفته گذشته است.
لغو تحریم برخی از شرکت های صنعت نفت و رشد 42درصدی ورود سرمایه خارجی
به گزارش ایرنا ، اقتصاد کشور در هفته گذشته (منتهی به اول بهمن ماه)با رویدادهای مهمی همراه بود که برخی از آنها را مرور می کنیم.
** 90 درصد ظرفیت های طبیعی کشور برای تامین آب مورد استفاده قرار گرفته است
معاون برنامه ریزی و اموراقتصادی وزارت نیرو بااشاره به استفاده دست کم 90 درصدازمنابع طبیعی موجود کشور برای تامین آب در بخش های مختلف ، برلزوم صرف جویی درمصرف ، استفاده بهینه از منابع ، حرکت به سمت استفاده از منابع جدید آبی و جلوگیری از توسعه سازه ای در بخش آب تاکید کرد.
** سازمان خصوصی سازی از فسخ قرارداد واگذاری سهام کنترلی مخابرات منصرف شد
سازمان خصوصی سازی در اطلاعیه ای با تایید تسویه بدهی های خریدار سهام کنترلی شرکت مخابرات ایران ، از انصراف این سازمان نسبت به فسخ قرارداد امضا شده واگذاری بلوک 50 درصد به علاوه یک سهم شرکت خبر داد.
** طیب نیا: افزایش مالیات بیش از حد فعلی با منطق اقتصادی سازگار نیست
وزیرامور اقتصادی و دارایی می گوید ، هرچند بازار بدهی با دو هدف کمک به تامین مالی بخش خصوصی و ساماندهی بدهی های دولت ایجاد شد اما محدودیت های شدید مالی دولت ، کاهش قیمت نفت ، اجرایی نشدن برخی بخش های برجام ، استفاده نکردن از منابع مالی خارجی و تداوم تحریم ها دستیابی به اهداف را در مقطع فعلی محدود کرد.
وی همچنین گفت: تحریم ها و تکانه های شدید نرخ ارز شرایط را برای فعالیت بنگاه های اقتصادی کشور سخت کرده اما برای سرپا نگه داشتن آنها باید کمک ها به شکل منطقی باشد.
** پایان سوءاستفاده از کارت های بازرگانی یک بار مصرف
براساس اعلام گمرک ، با توجه به بهره برداری از تازه ترین قابلیت های سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی ، اعتبارسنجی هوشمند دارندگان کارت های بازرگانی و ذی نفعان گمرک با اتصال به سازمان امور مالیاتی فراهم شد.
** صندوق بین المللی پول و بانک جهانی: دولت یازدهم نگذاشت اقتصاد ایران مانند ونزوئلا شود
صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در گزارش هایی نوشتند ، امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دولت یازدهم ، نقطه پایانی بر سیر عقبگرد اقتصاد ایران و امیدبخش رشد آتی به شمار می رود.
** وزیر نفت پاکستان: قرارداد گازی با ایران به زودی اصلاح می شود
وزیر نفت پاکستان روز چهارشنبه با حضور در مجلس سنای این کشور اعلام کرد که به زودی اصلاحاتی در قرارداد گازی ایران و پاکستان مربوط به توافقنامه خط لوله گاز ایران-پاکستان(آی-پی) انجام خواهد شد.
** اتحادیه اروپا تحریم شرکت های نفتی ایران را لغو کرد
اتحادیه اروپا در سالگرد اجرای برجام ، تحریم شماری از شرکت های مرتبط با صنعت نفت ایران را لغو کرده است.
** بازگشت نفتکش های ایرانی به بنادر اروپا
مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران از آغاز تردد ناوگان نفتکش کشورمان به بنادر قاره سبز خبر داد و گفت: پس از رفع مشکلات بیمه ، کلاس ، پرچم و گواهینامه‎های بین‎المللی کشتی‏‎های ایرانی ، شاهد دستاورد دیگر برجام در حوزه حمل و نقل دریایی کشور هستیم.
** قیمت گاز در ماه های سرد سال تصاعدی محاسبه می شود
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درباره چرایی افزایش قیمت گازبها در ماه های اخیر ، گفت: در چهار ماه فصل سرد سال ، قیمت گاز به طور تصاعدی محاسبه می شود و امسال هم همین روش مبنای محاسبه است و با پارسال تفاوتی ندارد.
** 29 میلیارد دلار درآمد نفتی در 9 ماه به دست آمد
معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت گفت: درآمد نفتی کشور در 9ماهه امسال پس از توافق برجام ، ٢٩ میلیارد دلار شد که با توجه به توافق آذرماه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در آینده به طور چشمگیری افزایش می یابد.
** رشد 42 درصدی ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران پس از برجام
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از رشد 42 درصدی ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران پس از برجام خبر داد.
** 5 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری خارجی پس از برجام در فرابورس جذب شد
مدیرعامل فرابورس می گوید ، سرمایه گذاران خارجی پس از اجرای برجام ، حدود پنج هزار میلیارد ریال سرمایه وارد فرابورس کردند که نیمی از آن به بازار بدهی و نیم دیگر به بازار سهام اختصاص داشت.
** بازداشت مدیرعامل شرکت کنتورسازی ایران
مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت کنتورسازی ایران (آکنتور) با حکم دادگاه و تعیین قرار وثیقه پنج هزار میلیارد ریالی بازداشت شد تا وعده روز چهارشنبه مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار به جمعی از سهامداران معترض این شرکت که روبروی سازمان بورس تجمع کرده بودند ، تحقق یابد.
** 9.2 میلیون کد سهامداری صادر شد
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از رشد 4برابری انتشار اوراق صکوک نسبت به پارسال خبر داد و گفت: تا پایان هفته سوم دی ماه شمار کدهای سهامداران بورسی به 9 میلیون و 200 هزار مورد رسید.
** واعظی: نادیده گرفتن دستاوردهای ملت در برجام کمک به مخالفان خارجی است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دستاوردهای بسیار اجرای برجام را متعلق به همه مردم ایران دانست و گفت: کسانی که با اهداف و اغراض سیاسی ، انتخاباتی و جناحی به این دستاوردها می تازند کمک به مخالفان خارجی کشور می کنند و این مسایل از نظر مردم دور نمی ماند.
** رییس سازمان فناوری اطلاعات:تعدد دستگاه های کارتخوان در واحدهای صنفی اتلاف منابع است
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به وجود یک میلیون و 200 هزار واحد صنفی در کشور ، می گوید ، وجود سه میلیون دستگاه کارتخوان(پوزPOS) در این تعداد واحد صنفی ، اتلاف منابع است.
** خسارت 1500 میلیارد تومانی حادثه ساختمان پلاسکو
رئیس اتاق اصناف ایران ، حادثه فروریختن ساختمان پلاسکو را یک زنگ خطر برای همه بخش های مدیریت شهری کشور دانست و برآورد خسارت این مجموعه را حدود 1500 میلیارد تومان اعلام کرد.
به گفته وی ، 75 درصد از کسبه این ساختمان اقدامی برای بیمه واحد خود نکرده بودند.
همچنین اتحادیه صنف پوشاک تهران در اطلاعیه ای از تشکیل ستاد ویژه رسیدگی به حادثه ساختمان پلاسکو در این صنف برای حفظ ثبات در بازار پوشاک شب عید خبر داد.
** 40 شرکت مجوز نمایندگی واردات خودرو را اخذ کردند
سرپرست معاونت امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت ، معدن و تجارت اعلام کرد: تاکنون 40 شرکت مجوز نمایندگی رسمی واردات خودرو را گرفته اند.
** آخوندی: 19میلیون ایرانی دربافت های میانی و حاشیه شهرها زندگی می کنند
به گفته وزیر راه و شهرسازی ، در زمان حاضر 19 میلیون نفر از جمعیت شهرنشین کشور در حاشیه شهرهای بزرگ و در بافتهای میانی فرسوده زندگی می کنند.
** ممنوع الخروج بودن هواپیما در صنعت هوانوردی بی معناست
قائم مقام وزیر راه وشهرسازی در امور بین الملل با یادآوری انتشار برخی خبرها مبنی بر ممنوع الخروج بودن هواپیماهای جدید ، گفت: در صنعت هوانوردی جهان طرح این مسایل بی معناست و افرادی که این مسایل را مطرح می کنند ، صداقت ندارند و از مسایل صنعت هوانوردی جهان نیز بی اطلاعند.
** برجام تردد کشتی ها باپرچم ایران را به بنادرجهان میسرکرد/ تردد 17 لاینر به بنادر کشور
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به ایرنا گفت: زمانی که هیچ کشتی حق نداشت با پرچم ایران به بنادر مهم جهان تردد کند؛ اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها این امکان را فراهم کرد همه کشتی های ایرانی با پرچم ایران بتوانند به بنادر آسیا ، اروپا و امریکا تردد کنند.
هم اکنون 17 خط کشتیرانی بزرگ و معتبر دنیا که به « خطوط لاینری » معروف هستند ، برنامه هفتگی و ماهانه‌شان را برای تردد به بنادر ایران به خصوص بندر کانتینری شهیدرجایی از سر گرفتند.
** پیشرفت 45 درصدی قطعه یک آزادراه تهران-شمال دردولت یازدهم
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل به پیشرفت 77.5 درصدی قطعه یک آزاد راه تهران-شمال اشاره کرد و گفت: پیشرفت این قطعه از پروژه در امسال تنها 25 درصد بوده است. در مجموع در دولت یازدهم 45 درصد قطعه یک این پروزه پیشرفت داشته است.
** ایران و آلمان برای تولید 50 لوکوموتیو دیزلی توافق کردند
وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: در سفر وزیر حمل و نقل آلمان به تهران برای تولید 50 دستگاه لوکوموتیو دیزلی در شرکت مپنا با همکاری زیمنس آلمان به توافق رسیدیم.
** رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان منصوب شد
رئیس جمهوری به پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی و در حکمی ، مهندس 'فرج الله رجبی' را برای یک دوره سه ساله به عنوان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان منصوب کرد.
** افزایش تولید و جهش صادرات دامی در پسابرجام
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اجرای برجام افزون بر توسعه روابط تجاری میان ایران و کشورهای پیشرفته باعث افزایش تولید و جهش صادرات در صنعت دام و طیور شد.
**سالیانه 7میلیون تن سبزی وصیفی ضایع می شود
رئیس پژوهشکده سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که سالانه 7 میلیون تن از محصولات سبزی و صیفی کشور به ضایعات تبدیل می شود.
** تسهیل تجارت محصولات و نهاده های کشاورزی در پسابرجام
تسهیل تبادل پول در نظام بانکی به ویژه برای واردات نهاده های کشاورزی ، رونق همکاری های بین المللی در حوزه کشاورزی ، دامپزشکی ، شیلات و دام از مهمترین دستاوردها و گشایش های اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) درحوزه کشاورزی به شمار می رود.
** افزایش 10 درصدی مستمری بیمه اجتماعی از دی ماه/ معوقات 9 ماه گذشته هم پرداخت می‌شود
مدیرکل تعهدات قانونی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایر از افزایش 10 درصدی مستمری مستمری‌بگیران از دی ماه جاری خبر داد و گفت: همه معوقات 9 ماهه گذشته که به واسطه این افزایش نرخ مستمری باید به مستمری‌بگیران پرداخت شود ، به صورت یک‌جا در جریان پرداخت دی ماه به حساب مستمری بگیران واریز می‌شود.
** نوسازی 30 درصدناوگان ماشین آلات بخش کشاورزی در پسابرجام
به گفته رییس مرکز مکانیزاسیون بخش کشاورزی ، در دولت یازدهم و درنتیجه گشایش های برجام تاکنون بیش از 25 تا 30 درصد ناوگان ماشین های کشاورزی در کمتر از 3 سال نوسازی و بازسازی شد که این امر تحولی در بخش کشاورزی کشور ایجاد کرده است.
اقتصام**2078** تنظیم کننده: محمدمهدی بهرامی /انتشار دهنده: لطیف نکوئی

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

سفرنمایندگان دولت به 70 شهر ومرکز استان درهفته ای که گذشت ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۸/۲۳ اخبار
اعضای هیات دولت در هفته ای که گذشت به استناد قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد، برنامه راهبردی ارتقای سلامت نظام اداری در مبادلات مرزی در...ادامه مطلب»

تلاش برای رفاه ملت/ سفر 40 وزیر و مدیر ارشد به استان های مختلف ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۹/۲۸ اخبار
معاونان رئیس جمهوری، وزرا و معاونان آنان در هفته ای که گذشت در 40 سفر جداگانه به شهرها، روستاها و مراکز استانها پیگیر پیشرفت طرح های دولت و حل مشکلات ...ادامه مطلب»

گشایش‌های تجارت خارجی ایران یک ماه و نیم پس از اجرای برجام آغاز بهار ت...
ion.ir ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ واردات-صادرات
یک ماه و نیم از آغاز اجرایی شدن برجام و فرو ریختن دیوار تحریم‌ها علیه ایران می‌گذرد، در این مدت بسیاری از کشورها از گسترش روابط اقتصادی خود با ایران ا...ادامه مطلب»


EOF