تولید الماس ۶ ضلعی در آزمایشگاه!

تولید الماس ۶ ضلعی در آزمایشگاه! ...
isna.ir ۱۴۰۰/۰۱/۱۴ دانش

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #ازدواج، #ایالت_واشنگتن، #ایسنا، #تاریخ، #دانشمندان، #دانشگاه، #زیبایی، #مقاومت، #واشنگتن، #کشف

شاید الماس‌ها محکم‌ترین مواد طبیعی شناخته‌ شده باشند اما محققان به تازگی رقبای جدیدی برای آن‌ها ساخته‌اند.
به گزارش ایسنا و به نقل از لایوساینس ، با پرتاب صفحه‌های گرافیت به اندازه‌ی یک سکه به سمت یک دیوار با سرعت ۲۴۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دانشمندان توانستند برای لحظاتی الماس‌های شش‌ضلعی تولید کنند که سخت و مقاوم‌تر از انواع طبیعی مکعبی آن هستند.
الماس‌های ۶ضلعی که با نام لونسدالیت(Lonsdaleite) نیز شناخته می‌شوند انواع خاصی از الماس‌ها هستند که در آن اتم‌های کربن در ساختاری شش ضلعی قرار می‌گیرند. این الماس‌ها زمانی که گرافیت تحت دما و فشار شدید قرار می‌گیرند ساخته می‌شوند. مانند محل برخورد شهاب‌سنگ‌ها. مدت‌هاست تصور می‌شود این نوع الماس‌ها از الماس‌های مکعبی مقاوم‌تر هستند.
با این حال ، الماس‌های شش ضلعی یافت شده در محل برخورد شهاب‌سنگ‌ها ناخالصی زیادی دارند و دانشمندان تاکنون با دقت ویژگی‌های آنها را بررسی نکرده‌اند.
اکنون محققان نه تنها این الماس‌های شش ضلعی را ساخته‌اند بلکه سختی آن‌ها(مقاومت آن‌ها در برابر تغییر شکل هنگام فشرده یا خراشیده شدن) را نیز با ترکیبی از امواج صوتی و پرتو لیزر اندازه‌گیری کرده‌اند.
یوژاندرا گوپتا(Yogendra Gupta) یکی از نویسندگان این مقاله و مدیر دانشگاه ایالت واشنگتن در بیانیه‌ای گفت: الماس ماده‌ی بسیار منحصر به فردی است و نه تنها محکم‌ترین ماده است بلکه ویژگی ظاهری زیبایی دارد و رسانای بالای گرماست. ما اکنون فرم شش ضلعی الماس را ساخته‌ایم که به طور قابل توجهی سخت‌تر و محکم‌تر از انواع معمولی آن است.
الماس‌های مکعبی معمولا بیش از ۱۵۰ کیلومتر زیر سطح زمین تشکیل می‌شوند در فشاری بسیار زیاد و در دمای بالای ۱۵۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد. اما برای ساخت الماس‌های شش ضلعی محققان انرژی ‌بالای برخورد شهاب‌سنگ را شبیه‌سازی کردند. آن‌ها با استفاده از باروت و هوای فشرده گرافیت را با سرعت بسیار بالا به سمت دیوار پرتاب کردند ، موج ضربه‌ی ناشی از این برخورد به سرعت صفحات گرافیت را تبدیل به الماس‌های شش ضلعی کرد.
برای اندازه‌گیری مقاومت و سختی الماس‌ها محققان کسری از ثانیه پیش از متلاشی شدن و تبدیل این مواد معدنی به قطعات ریز ، امواجی صوتی منتشر کردند و با استفاده از لیزر بررسی کردند که این امواج با چه سرعتی از میان الماس‌های شش ضلعی عبور می‌کنند.
امواج صوتی باعث ایجاد نوسان در چگالی الماس‌ها شده که بر روی طول پرتوهای لیزر اثر می‌گذارد. هر چقدر یک ماده سخت‌تر باشد امواج صوتی با سرعت بیشتری از آن عبور می‌کنند.
نمی‌توان به آسانی گفت که الماس‌های شش ضلعی از الماس‌های معمولی محکم‌تر هستند زیرا برای بررسی میزان سختی باید مقاومت ماده در برابر خراشیده شدن بررسی شود و الماس‌های شش ضلعی به اندازه‌ی کافی پایدار نیستند که دانشمندان بتوانند آن‌ها را آزمایش کنند.
در حال حاضر دانشمندان موفق نشدند راهی برای ایجاد الماس‌های شش ضلعی با طول عمر بالاتر پیدا کنند اما اگر این روش کشف شود. محققان کاربردهای زیادی برای آن پیش‌بینی می‌کنند از مته‌هایی با سری کاربردی‌تر گرفته تا حلقه‌های ازدواج تجملی‌تر.
گوپتا می‌گوید: اگر ما روزی بتوانیم این الماس‌ها را تولید کنیم و جلا دهیم احتمالا تقاضای بیشتری نسبت به الماس‌های مکعبی خواهند داشت.
محققان نتیجه‌ی یافته‌هایشان را در تاریخ ۳۱ مارس(۱۱ فرودین) در مجله‌ی Physical Review B منتشر کردند.
خبرنگار هستی وفایی دبیر مسعود جعفرشعار
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
آیا ملکه انگلیس تاکنون می‌دانسته که وی نقش ناخواسته‌‌ای در وقایع ایران...
isna.ir 27/02/1953 تاریخ
افشاگری در مورد یادداشت‌های دیپلماتیک سال ۱۹۵۳ این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا ملکه انگلیس تاکنون می‌دانسته که وی نقش ناخواسته‌ای در وقایع ایران دارد ...ادامه مطلب»

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان زنجان مطرح کرد: لباس مردان نمکی، تنها مستند...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۷/۰۳ اخبار
مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان گفت: در هیچ یک از موزه های دنیا مستنداتی از پوشش مردمان عادی در دوره هخامنشی نداریم و تنها مستندات موجود لباس تن مرد ن...ادامه مطلب»

کشف فیزیکی جدید، فراتر از نسبیت عام اینشتین توسط دانشمندان ایرانی ...
isna.ir ۱۳۹۷/۰۳/۰۵ دانش
دانشمندان ایرانی با جستجو در داده‌های امواج گرانشی ناشی از ادغام ستاره نوترونی نشانه‌هایی از وجود فیزیکی جدید، فراتر از نسبیت عام اینشتین را کشف کرده‌...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

سه قطعه سفال، راوی ۷۰۰۰ سال قدمت در تهران ...
isna.ir ۱۳۹۷/۰۸/۲۷ تاریخ
«سه قطعه سفال در بازار صندوق‌سازان توانستند قدمت تهران را ۶۶۰۰ سال بیشتر به عقب بکشانند، بنابراین دیگر داستان مسافر چشمه علی و شهری ری دیگر منتفی است،...ادامه مطلب»


EOF