زمانی نیا در کنج تنهایی زیر سایه هووی محبوب!

زمانی نیا در کنج تنهایی زیر سایه هووی محبوب! ...
asrenaft.com ۱۳۹۵/۰۱/۱۸ اقتصاد

کلیدواژه ها:#آذر، #اردبیلی، #امیرحسین_زمانی_نیا، #بیژن_نامدار_زنگنه، #تعارف، #جستجو، #حاجی، #حسن_روحانی، #دروازه، #دولت، #روایت، #روحانی، #سیاست، #شورای_امنیت، #شورای_امنیت_ملی، #صادرات، #قالب، #مجمع، #مجید_تخت_روانچی، #مهدی، #مهدی_حسینی، #نیاوران، #وحید_حاجی_پور، #وزارت_نفت، #وزیر، #وزیر_نفت، #پازل

تقصیر او نیست؛ مقصر اصلی جایگاه معاونت بین الملل است که به معنای واقعی کلمه تبدیل به یک جایگاه تشریفاتی شده است. حالا که وزیر نفت برای او « هوو » تراشیده است این جایگاه تشریفاتی تر از گذشته شده است. زمانی نیا اگر پر از توانمندی های خارق العاده باشد حالا زیر سایه سیدمجید هدایت زاده قرار گرفته است و باید با او هماهنگ باشد.

* * * وحید حاجی پور / پست ها که تقسیم شد جایی برای او نبود؛ هرچه گشتند سمتی در دسترس نبود تا اینکه پس از یک سال جستجو او را به بیژن نامدار زنگنه پیشنهاد دادند هرچند که عده ای نام آن را « شیک » کرده و نامش را « تحمیل » نهادند. امیرحسین زمانی نیا در ادبیات نه چندان قدیمی دیپلمات ها ، یکی از اعضای حلقه نیویورکی هاست؛ هم سنگ و همفکر دیپلمات های نام آشنایی چون سیرس ناصری ، حسین کاظم پور اردبیلی ، مجید تخت روانچی ، صادق خرازی و ...
زمانی نیا برخلاف سایر دوستان خود در آسمان شلوغ سیاست خارجی ، یا نبود یا اگر هم بود چراغش خاموش بود. با حسن روحانی در دبیرخانه شورای امنیت ملی همکاری می کرد و در مذاکرات هسته ای در دولت اصلاحات در کنار سیروس ناصری حضور داشت. سیروس ناصری یکی از مردان پر رمز و راز نفتی است و این روزها نیز راهبری چند پروژه نفتی در حوزه بین الملل را بر عهده گرفته است.
زمانی نیا از روزی که جزو تیم روحانی در مرکز بررسی های استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بود تا زمستان 93 ، در نیاوران ماند و جایی نرفت. روایت ها متفاوت است از آنکه خودش نرفت یا نخواستند اما هر چه که بود به نفت آمد. حضور یک چهره « امنیتی » در وزارت نفت گرچه برای نفتی ها مقبول نیافتاد ولی هرچه که بود او یک « سفارش شده » بود.
خود زنگنه هم می دانست او باید باشد پس پذیرفت و یک چهره امنیتی را به معاونت بین الملل خود منصوب کرد؛ انتصابی از جنس انتصاب خالدی در معاونت بین الملل اما با چند تفاوت که از آن عبور می کنیم. برخلاف آنکه چهره های اقتصادی و بین المللی روحیه تعامل و تجارت داشتند زمانی نیا برای این سمت همچنان فاقد چنین ویژگی هایی بود. او باید جا پای هادی نژادحسینیان و سید مهدی حسینی می گذاشت که ذاتا « بین المللی » بودند اما زمانی نیا هرچه کرد نتوانست رویکرد حقوقی - امنیتی خود را در نفت « قالب » کند.
زمانی نیا که تا آذر 93 شاید فکرش را نمی کرد روزی در نفت صاحب منصبی شود کار خود را آغاز کرد و تا چند ماه نخست فعالیت خود سکوت کرد. او با نفت بیگانه بود ولی به پشتوانه مشاوره های فراوان قاعده بازی را در کمتر از یک سال فراگرفت و « فورا » رسانه ای شد.
در دیدارهای خارجی وزیر نفت حاضر می شد ، با او و سایر نفتی ها به سفر می رفت و در چند ماه اخیر خود در راس هیاتی عازم کشورهای مختلف می شد تا با آنها مذاکره کند. تلاش های خستگی ناپذیر زمانی نیا برای بودن در « پازل نفت » هر چه بیشتر شد کم محلی وزیر را در پی داشت. شاید این حس ملموس از آن شایعاتی نشات می گیرد که زمانی نیا را گزینه بعدی وزارت نفت معرفی می کند.
معاون وزیر در امور بین الملل بدنبال نقش آفرینی است؛ او در سمتی « نشسته » است که حالا تشریفاتی است ، نه در صادرات نفت و گاز و فرآورده های نفتی صاحب اثر است ، نه در جذب سرمایه های خارجی و قراردادها نظرش کارآست و نه در مذاکرات مستقیم با شرکت های خارجی نفر اول است. گویا او فقط باید کنار دست وزیر نفت نشسته و آداب دیپلماتیک را رعایت کند.
تقصیر او نیست؛ مقصر اصلی جایگاه معاونت بین الملل است که به معنای واقعی کلمه تبدیل به یک جایگاه تشریفاتی شده است. حالا که وزیر نفت برای او « هوو » تراشیده است این جایگاه تشریفاتی تر از گذشته شده است. زمانی نیا اگر مملو از توانمندی های خارق العاده باشد حالا زیر سایه سیدمجید هدایت زاده قرار گرفته است و باید با او هماهنگ باشد و گزارش کار دیدارهای خارجی را جهت مذاکرات نهایی برای وی ارسال کند. انتصاب هدایت زاده به معاونت بین الملل شرکت ملی نفت پیام روشنی برای زمانی نیا داشت: « آب که آمد تیمم باطل است. »
زمانی نیا می ماند یا می رود تنها و تنها به خودش بستگی دارد ، همانطور که به « ارادت » نیامد برای رفتن هم محتاج « اجازت » نیست. بدون تعارف او تبدیل به معاونی شده است که به اندازه یک مدیرکل ، زمینی برای بازی ندارد و پشت دروازه باید خود را « گرم » کند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

زنگنه: دوران بخور بخور تمام شده/ نصف نیروهای وزارت نفت مازاد هستند ...
asriran.com ۱۳۹۳/۰۵/۲۳ اقتصاد
زنگنه: دوران بخور بخور تمام شده/ نصف نیروهای وزارت نفت مازاد هستند میزان تولید در چند سال گذشته از زمان جنگ هم بدتر بود / مردم باید باور داشته باشند ...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

حماسه سیاسی مردم در انتخابات زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۵/۱۱ اخبار
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد. به گزارش پایگاه...ادامه مطلب»


EOF